0

دانلود آلبوم موسیقی نواحی ایران – موسیقی شمال خراسان – قوچان از عباسقلی رنجبری

آلبوم موسیقی نواحی ایران - موسیقی شمال خراسان - قوچان از عباسقلی رنجبری

آلبوم موسیقی نواحی ایران – موسیقی شمال خراسان – قوچان اثری از عباسقلی رنجبری است که به صورت رسمی در دی ۱۳۹۵ منتشر شد و در اختیار علاقه‌مندان به موسیقی قرار گرفت.

به گزارش خوبو، آلبوم موسیقی نواحی ایران – موسیقی شمال خراسان – قوچان یکی از آثار منتشر شده توسط عباسقلی رنجبری که در سال ۱۳۹۵ مجوز انتشار دریافت کرد. قیمت این آلبوم، ۷۶,۰۰۰ تومان است.

آهنگ های آلبوم موسیقی نواحی ایران – موسیقی شمال خراسان – قوچان

موسیقی شمال خراسان – قوچان یکی از سری آلبوم‌های موسیقی نواحی ایران بوده که موسسه‌ فرهنگی هنری ماهور منتشر کرده است. این آلبوم که شامل ۱۴ عدد قطعه موسیقی است در سبک فولکلور منتشر شده است.

#نام آهنگ
۱نوایی
۲اینجتمه
۳حسین یار
۴تجنیس
۵کوراوغلی
۶صندوق مقامی
۷جنگ پیاده
۸مقاملرباشی
۹قره جواهر
۱۰صنم جانان
۱۱بی بی
۱۲درگزی
۱۳گوگلان
۱۴آلاقایش

بررسی آلبوم موسیقی نواحی ایران – موسیقی شمال خراسان – قوچان

کربلایی عباسقلی اِسطَرخی‌نژاد، متولد ۱۳۱۰ خورشیدی، از نوجوانی نزد پدرش کربلایی محمدعلی- که او نیز شاگرد سید محمد بخشی بوده- شروع به فراگیری نوازندگی دوتار می‌کند. رنجبری تقریبا هم‌دوره‌ حاج ‌حسین و حاج ‌قربان و احمد بخشی بود. وی در اجراهایش به‌ندرت از کوک پنجم درست نزولی (کوک بم یا فارسی) استفاده می‌کرد و معمولا با کوک چهارم درست نزولی (کوک زیر یا نوایی) می‌نواخت و بسته به مورد، تار بم را نیز با شست می‌گرفت.

از ویژگی‌های مهم نوازندگی وی پویایی (نوعی بداهه‌پردازی) بود (آهنگ‌های حسین‌یار، گوگلان، صندوق مقامی و بی‌بی)؛ عنصری که در اجرای بزرگان دیگری همچون حاج حسین، حاج قربان، احمد بخشی، سلطان‌رضا و علی بخشی نیز موج می‌زد. چنانکه گفته شد در نوازندگی شیوه‌ای نسبتا مخصوص، و در برخی آهنگ‌ها روایتی منحصربه‌فرد داشت. با این حال می‌توان گفت بی‌تاثیر از سبک و روایات حاج حسین و به‌طور کلی مکتب دوتار قوچان نیز نبود، چنانکه این تاثیر در بعضی آهنگ‌ها (قره جواهر، صندوق مقامی، اینجتمه، شاه‌ختا) مشهود است.

وی در سال ۱۳۷۸ در جشنواره‌ موسیقی فجر شرکت داشت و به عنوان پدیده‌ جشنواره مورد تجلیل قرار گرفت و متعاقب آن در سال ۱۳۸۲ به جشنواره‌ای در کشور آلمان دعوت شد. تنها اثر صوتی منتشرشده از وی مربوط به آلبومی است که انجمن موسیقی در سال ۱۳۷۰ از برگزیدگان جشنواره‌ موسیقی فجر آن سال منتشر کرده و نیز قطعه‌ای که در مجموعه‌ «پیران چنگی» در سال ۱۳۸۰ در خراسان منتشر شده است. بیشتر نمونه‌های صوتی این سی‌دی متعلق به دهه‌ شصت است که در قوچان ضبط شده و برخی نیز مربوط به سال ۱۳۷۸ که در تهران ضبط شده‌اند. وی در پانزدهم آذر ۱۳۸۷ دار فانی را وداع گفت.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *