1

فیلم علفزار

alafzaar

فیلم علفزار فیلمی به تهیه‌ کنندگی بهرام رادان، نویسندگی و کارگردانی کاظم دانشی با بازی پژمان جمشیدی محصول سال ۱۴۰۰ است.

به گزارش خوبو، این فیلم در چهلمین دوره‌ جشنواره‌ فجر حضور داشت و در چهار بخش بهترین فیلمنامه، بهترین تدوین، بهترین صداگذاری و بهترین نقش مکمل زن (صدف اسپهبدی) موفق به کسب جایزه شد. این فیلم از سایت معتبر IMDB، نمره متوسط 6.7 را کسب کرده است. 704 نفر به این فیلم رای داده‌اند.

دانلود فیلم علفزار

عوامل و بازیگران فیلم علفزار

علفزار فیلمی است که در ژانر جنایی و درام توسط کاظم دانشی ساخته شده است.

پژمان جمشیدی، سارا بهرامی، ستاره پسیانی، صدف اسپهبدی، مهدی زمین‌پرداز، مائده طهماسبی، فرخ نعمتی، مهران امام‌بخش، آدرینا توشه، محمد معتضدی، رویا جاویدنیا، عرفان ناصری و ترلان پروانه بازیگران این فیلم را تشکیل می‌‌دهند.

کارگردانکاظم دانشی
تهیه کنندهبهرام رادان
نویسندهکاظم دانشی
بازیگرانپژمان جمشیدی
سارا بهرامی
ستاره پسیانی
ترلان پروانه
مهدی زمین پرداز
عرفان ناصری
یسنا میرطهماسب
مائده طهماسبی
موسیقیبهزاد عبدی
تدوینحمید نجفی راد
سال ساخت1400
مدت زمان فیلم100 دقیقه
نمره IMDB6.7

خلاصه داستان

داستان فیلم در مورد یکی از بازپرسان دادگاه کیفری است که هم‌زمان درحال کار کردن بر روی چند پرونده است. داستان هر پرونده به‌صورت موازی با هم و در یک روز پیش می‌‌روند.

نقد فیلم علفزار

رضا صائمی، منتقد سینما در خصوص این فیلم نوشته است:

علفزار به عنوان اولین فیلم بلند کاظم دانشی قابل قبول و تاثیرگذار است. یک درام دادگاهی که از طریق پیوند و گره زدن دراماتیک خرده‌داستان‌هایی که هر کدام ردی از یک جرم یا آسیب را به همراه دارند در نهایت به تکمیل پازل قصه کمک کرده که آغازی تلخ و تکان‌دهنده دارد و متاسفانه پایانی عقیم و ناتمام. در پس آسیب‌های گوناگون رفتاری و اخلاقی و اجتماعی از جنایت و خیانت گرفته تا تجاوز و اعتیاد آنچه در کانون مرکزی درام قرار می‌گیرد قضاوت کردن درباره خود قضاوت است.

فیلم علفزار

اینکه یک بازپرس (پژمان جمشیدی) چطور تحت فشار دست‌های پنهان قدرت در چالش اخلاقی با عدالت قرار گرفته است. اینکه چگونه مصلحت‌هایی فردی یا گروهی و طبقاتی می‌تواند قضاوت عادلانه را با چالش جدی مواجه کند. کشمکش بازپرس بین وجدان کاری و اخلاقی از یک سو و منافع و مصالح خود که با مصلحت‌اندیشی محقق می‌شود یک دوراهی سخت را در برابر او قرار می‌دهد.

علفزار قصه‌ای ملتهب دارد و با اینکه فضا و لوکیشن آن محدود است و بیشتر در فضای دادگاه می‌گذرد اما پر از شخصیت و کاراکتر است که در یک موقعیت درهم تنیده به هم وصل می‌شوند و در نهایت تصویری تلخ از جامعه‌ای ترسیم می‌کنند که در آن هر کسی انگار التیام زخم‌های خود را در زخم زدن به دیگری جست‌وجو می‌کند. فیلم البته لحن و زبانی زنانه و مادرانه دارد و ما با مادرهایی مختلفی مواجه هستیم از مادر قاتل و مادر مقتول و مادر تجاوز شده تا مادر معتاد که هر کدام برای نجات فرزند خویش تلاش می‌کنند. علفزار از ریتم خوبی برخوردار است و قصه‌ای پر فراز و نشیب و رمزگشایانه که مخاطب را با قصه خود درگیر می‌کند.

فهرست جوایز فیلم

در چهلمین دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1400، این فیلم نامزد دریافت 13 سیمرغ بلورین جشنواره برای بهترین فیلم، بهترین فیلم اول (کاظم دانشی)، بهترین کارگردانی (کاظم دانشی)، بهترین فیلمنامه (کاظم دانشی)، بهترین بازیگر نقش اول مرد (پژمان جمشیدی)، بهترین بازیگر نقش اول زن (سارا بهرامی)، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (مهدی زمین پرداز)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (صدف اسپهبدی)، بهترین چهره پردازی (مونا جعفری)، بهترین تدوین (حمید نجفی راد)، بهترین موسیقی متن (بهزاد عبدی)، بهترین صداگذاری (علیرضا علویان) و بهترین فیلمبرداری (هادی بهروز) شد، که در پایان موفق به دریافت چهار سیمرغ بلورین و یک دیپلم افتخار شد.

  • برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن (صدف اسپهبدی)، دوره ۴۰ جشنواره فیلم فجر در سال ۱۴۰۰
  • برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه (کاظم دانشی)، دوره ۴۰ جشنواره فیلم فجر در سال ۱۴۰۰
  • برنده سیمرغ بلورین بهترین تدوین (حمید نجفی راد)، دوره ۴۰ جشنواره فیلم فجر در سال ۱۴۰۰
  • برنده سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری (علیرضا علویان)، دوره ۴۰ جشنواره فیلم فجر در سال ۱۴۰۰
  • دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن (بهزاد عبدی)، دوره ۴۰ جشنواره فیلم فجر در سال ۱۴۰۰

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *