0

آشنایی با آنکارا و محله‌های آن

شب‌های آنکارا
بازدید 681

ترکیه به عنوان یکی از ایده‌آل‌ترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان به شمار می‌رود. هزینه‌های زندگی در آن پایین‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است، به لحاظ فاصله و فرهنگی به ایران نزدیک است و در مهاجرت را باز گذاشته است. این بین آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه جلب توجه می‌کند، با این حال آنکارا محله‌های متفاوتی دارد و شخصی که به وضعیت آگاه نباشد، ممکن است متوجه تفاوت‌ها نباشد. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، با خوبو همراه باشید.

آشنایی کلی با آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه است. این شهر در مرکز ترکیه و در سمت آناتولی (سمت آسیایی ترکیه) قرار گرفته است. جمعیت شهر آنکارا 5.1 میلیون و استان آنکارا 5.7 میلیون نفر است. در واقع پس از استانبول، آنکارا بزرگترین شهر ترکیه است. این شهر در تاریخ طولانی خود، اقوام سلت و گالاتیا را به چشم دیده، بعدها بخشی از امپراتوری روم شرقی بوده، پایتخت عثمانی پیش از سقوط کنستانتوپولیس بود و سرانجام در ترکیه‌ی مدرن، مجدداً پایتخت شده است. به جز این، اقوام باستانی مثل هیتی‌ها، لیدیه‌ای‌ها و فریگیه هم در این شهر زیسته‌اند. مردم پارس باستان هم در دوره‌های متفاوت تا این نقطه از آسیای صغیر پیش آمده بودند.  

مجلس کبیر ترکیه طی یک قرن اخیر در ترکیه تشکیل می‌شود و این شهر همانجایی بود جنگ استقلال ترکیه از اشغالگران غربی در آن آغاز شد و «آک سارای» کاخ ریاست‌جمهوری ترکیه در آن قرار گرفته است.

اسم آنکارا روی خرگوش آنگورا گذاشته شده که موی آن برای ساخت الیاف، شهرت و محبوبیت بالایی دارد. این خرگوش از ترکیه و به طور بخصوص آنکارا به کشورهای اروپایی صادر شد و آنجا مورد توجه قرار گرفت. این شهر همینطور به گلابی، عسل و انگور مسقطی مشهور است. آنکار از هر سمت در محاصره‌ی پوشش گیاهی استپ است که با دارای درختان خاردار و بوته‌های کوتاه قد پوشیده و برای کشاورزی مناسب نیست. با این حال، آنکارا به عنوان شهری سرسبز شناخته می‌شود.

به لحاظ تولید ناخالص داخلی، استانبول حدود 30 درصد کل آمار ترکیه را تولید می‌کند و پس از آن آنکارا قرار دارد که بیش از 9 درصد را تولید می‌کند. عدد تولیدی آنکارا در سال 2019، چیزی حدود چهار میلیارد لیر ترکیه بود. همینطور به لحاظ سرانه‌ی تولید ناخالص، عدد مطرح برای پایتخت ترکیه 85 هزار لیر است.

آنکارا در یک نگاه

اسم شهرآنکارا | Ankara 
لقبقلب ترکیه | Türkiye’nin Kalbi
ناحیهآناتولی مرکزی
مساحت24,521 کیلومتر مربع
جمعیت5,747,325
مسیر مترو234 کیلومتر
اختلاف ساعت با ایران-0:30
تولید ناخالص داخلی74.83 میلیارد دلار
تولید ناخالص سرانه13,020 دلار
کد تلفن کشور – شهر090-312
شاخص توسعه انسانی0.855
آمار تهران: 0.818
ارتفاع از سطح دریامیانگین 1082
حداقل 798
حداکثر 1863

جغرافیا و آب‌وهوای آنکارا

آنکارا بین دو رودخانه قزل‌ایرماق و سقاریه قرار گرفته است. این شهر از شمال با شهرهای بولو و چانقری، از جنوب با قونیه و از شرق با قرق‌قلعه همسایه است. این شهر در منطقه‌ی آناتولی مرکزی قرار گرفته است.

این منطقه از ترکیه را نیمه‌خشک دسته‌بندی می‌کنند. پایتخت ترکیه به سرمایه و زمستان‌های پربرف و همینطور تابستان‌های گرم و خشک مشهور است. باران بیشتر در بهار و پاییز دیده می‌شوند و میانگین بارش 414 میلی‌متر (بارش تهران 351 و تبریز 330 میلی‌متر) است. میانگین دمای سالیاه 12 درجه است، به این صورت که در ژانویه به صفر و در جولای به 24 درجه می‌رسد. هرچند رکورد بیشینه و کمینه‌ی دما طی سه دهه‌ی اخیر این شهر، دمای 41 درجه بالای صفر و 24 زیر صفر را نیز به خود دیده است.

337 کوه در آنکارا وجود داارد. امکلی ده‌ده زیروسه (Emekli Dede Zirvesi) با دو هزار متر و الما داغ (Elmadag) با 1850 متر، بلندترین کوه‌ها هستند. تقریبا تمام کوه‌های آنکارا که در شمال آن قرار گرفته‌اند، مربوط به رشته‌کوه کوراوغلو (Köroğlu) هستند. همینطور چند دریاچه در آنکارا قرار دارد که دریاچه‌ی امیر از بقیه مهمتر است. این دریاچه چهار کیلومتر مربع بزرگی دارد و عمق آن به پنج متر می‌رسد. دیگر دریاچه‌ی مهم شهر، موگان نام دارد که در جنوب شهر قرار گرفته است.

تاریخ آنکارا

پیش از حضور ترکان

تاریخ آنکارا تا عصر برنز مربوط به چهار هزار سال پیش رصد شده است. هیتی‌ها (4000 تا 3700 سال پیش) اولین ساکنان شهر بودند. مردم فریگیه حدود سه هزار سال پیش اینجا مستقر شدند. لیدیه‌ای‌ها سپس اینجا ساکن شدند و بعد ایرانی‌ها از راه رسیدند. تا زمان حمله‌ی اسکندر (333 پیش از میلاد)، این شهر جز حکومت هخامنشیان بود. 2300 سال پیش، یونانی‌ها اینجا ساکن شدند و شروع به تجارت با قبرس، لبنان، گرجستان و ایران کردند. واژه‌ی یونانی Aγκυρα (Ánkyra) به معنی لنگر، همینجا روی شهر گذاشته شد. سلتی‌ها کمی بعد مناطق مرکزی آناتولی را اشغال کردند.

دو قرن بعد، از سال 25 میلادی آنکارا به نقشه‌ی سرزمین رومیان اضافه شد. این دوره حدود دویست هزار نفر در آنکارا سکونت داشتند. گوت‌ها قرن سوم، به شهر حمله کردند و افراد زیادی را به بردگی گرفتند. بعد اعراب پیش‌از‌اسلام از راه رسیدند. با ضعف حکومت روم، آنکارا بین افراد مختلفی دست به دست شد. مسیحیت در قرن چهارم در آنکارا پرنگ شد. وقتی روم شرقی در همین قرن به وجود آمد، اهمیت آنکارا افزایش یافت. قرن هفتم، ساسانیانِ ایرانی، آنکارا را اشغال کردند. با این حال پس از دو دهه، آنکارا به دامان بیزانس بازگشت.

در دوره‌ی معاویه، آنکارا به قلمروی اسلامی اضافه شد. بعد بیزانسی‌ها آن را پس گرفتند و یک مرتبه دیگر در سلسله‌ی عباسی و دوران هارون‌الرشید مورد حمله قرار گرفت که موفق نبود. چند دهه بعد، باز هم عباسیان حمله کردند و این بار موفق به اشغال شهرر در قرن نهم میلادی شدند. آنکارا به دست‌به‌دست شدن بین بیزانسی‌ها و مسلمان‌ها ادامه داد.

حضور ترک‌ها

جنگ ملازگرد بین ترکان سلجوقی و بیزانس، به اشغال بخش زیادی از آناتولی انجامید. از همان زمان در اواخر قرن یازده میلادی، ترک‌ها از آسیای میانه به این سمت کوچ کردند. چند دهه بعد، جنگ‌های صلیبی آغاز شد که باعث شد یک سلسله درگیری در آنکارا بین مسلمانان و مسیحیان برای سه قرن به طول بینجامد و بارها سبب دست‌به‌دست شدن شهر شد. قرن سیزدهم، مغولان نفوذ به آناتولی را با شکست سلجوقیان آغاز کردند. قرن چهارده، عثمانی که حکومتی جدید بود، آنکارا را به پایتخت خود تبدیل کرد. ابتدای قرن پانزده، تیمور آنکارا را فتح کرد. با این حال بلافاصله، شهر به عنوان جزئی از عثمانی درآمد. پیش از سقوط بیزانس در قرن پانزدهم، آنکارا پایتخت عثمانی بود.

از قرن پانزدهم تا اواخر انتهای قرن نوزدهم، اتفاق مهمی در خصوص این شهر رخ نداد. سال 1890، جمعیت شهر 27 هزار نفر بود و کمی بعد راه‌آهن آنکارا-استانبول راه افتاد. در پایان جنگ جهانی اول، آنکارا دوباره نقشی مهم یافت. متفقین در پایان جنگ، استانبول و بیشتر آناتولی را اشغال کردند و آن را بین کشورهای ارمنستان، فرانسه، یونان، ایتالیا و بریتانیا تقسیم کردند.

ترکیه‌ی مدرن

نهضت ملی‌گریانه ترک‌ها مصطفی کمال آتاتورک آنکارا را مرکز مقاومت ملی کرد و جنگ استقلال از همین شهر آغاز شد. نتیجه اینکه سال 1923 جمهوری ترکیه جایگزین پادشاهی عثمانی شد. آنکارا (که تا آن زمان آنگورا – آنقره صدا زده می‌شد) هم به عنوان پایتخت معرفی شد.

به زودی سفارت‌خانه‌های کشورهای مختلف به آنکارا منتقل شدند و رشد جمعیت به شکل انفجاری انجام شد. شهری که سال 1927 تنها 44 هزارا نفر جمعیت داشت، 23 سال بعد به 286 هزار نفر رسیده بود. رشد جمعیت شهر ادامه یافت و حالا بیش از پنج میلیون نفر در آنکارا و حومه زندگی می‌کنند.

وقتی آنکارا پایتخت شد، به دو بخش Ulus (بخش قدیمی، به معنی ملت) و Yenişehir (شهر جدید) تبدیل شد. بخش اولوس پر از ساختمان‌ها و باقی‌مانده‌های اعصار گذشته و بخش ینی‌شهیر پر از برج‌ها، هتل‌های اعیانی، فروشگاه‌های مدرن و اتوبان‌هاست.

زندگی در آنکارا

آنکارا بیشتر مناسب افرادی است که دنبال یک زندگ گره‌خورده با سرگرمی و تفریح نیستند. شهر بیشتر مناسب افرادی است که دنبال کار یا تحصیل هستند. پایتخت سیاسی ترکیه، شهری بسیار مظم و با تحصیلات در سطح بالاست. در واقع زندگی در این شهر پیچیدگی زیادی ندارد. از سمتی امنیت آنکارا در سطح بالایی است و هزینه‌های زندگی معقول است. شما با شهری سر و کار دارید که به لحاظ فرهنگی و فعالیت‌های اجتماعی زنده است؛ می‌توانید به سالن‌های سطح بالای اپرا یا باله بروید و از دیدن تئاترها و گالری‌های هنری در تمام طول سال لذت ببرید.

بیست و چهار دانشگاه بین‌المللی در آنکارا وجود دارد که یعنی آموزش در آنها به زبان انگلیسی است. بسیاری از ساکنان این شهر، دانشجویانی هستند که از شهرهای دیگر ترکیه یا کشورهای حوالی برای تحصیل به پایتخت آناتولی آمده‌اند. در نتیجه، میانگین سنی شهر بسیار جوان است و این شور و اشتیاق زیادی به خیابان‌های آنکارا می‌دهد. مهاجران جوان از کشورهای مختلف، طیفی متنوع به لحاظ فرهنگی به آنکار داده‌اند. همینطور در هر گوشه می‌توانید فروشگاه‌ها یا دفاتر برندهای مهم جهان را ببینید که این به معنی فرصت‌های بسیار برای کار است. این مسئله سبب شده در آنکارا افراد بیشتری را قادر به صحبت به انگلیسی، به نسبت اکثر شهرهای ترکیه ببینید.

منطقه‌ی چانکایا (Çankaya) که مرکز شهر در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند بسیار شلوغ باشد. همینطور خیابان تونالی هیلمی و میدان کیزیلای از بخش‌های مهم و شلوغ دیگر آنکارا هستند. کافه‌ها و بارها را در همه‌ی گوشه‌کنار این میادین و خیابان‌های مهم پیدا خواهید کرد. همینطور در بیشتر طول روز صدای موسیقی از خیابان‌های شهر با ساز موزیسین‌های خیابانی به گوش می‌رسد.

آتاتورک، رهبر ترکیه‌ی مدرن در همین شهر دفن شده و به همین دلیل، در تمام گوشه‌گوشه‌ی شهر آثاری از وی می‌بینید. همینطور ساختمان‌های دولتی و سفارت‌خانه‌ها، در بسیاری از محله‌های آنکارا به چشم می‌آیند.

چند نکته مهم برای تازه‌واردان به آنکارا

اطلاعات کلی

 • سفر به ترکیه از ایران نیاز به ویزا ندارد.
 • آنکارا پس از استانبول، بزرگترین شهر ترکیه است. همچنان شهری بسیار شلوغ است و بسیاری مناطق، در بسیاری ساعات شاهد ترافیک خواهید بود.
 • فرودگاه آنکارا از مرکز شهر دور است. با این حال سیستم قوی اتوبوس‌رانی (Belko Airbuses) گزینه‌ی مناسب در این زمینه است.
 • سیستم حمل‌ونقل ریلی آنکارا بسیار مدرن و سریع است. به جز دسترسی به تمام نقاط شهر از طریق مترو، طی دو ساعت با قطار می‌توانید به استانبول برسید.
 • ظروف مسی، از سوغاتی‌های سنتی آنکارا است.
 • بهترین زمان برای سفر به آنکارا تابستان نیست. تابستان‌های این شهر گرم هستند و از سویی با توجه به دوری از دریا، فاقد تفریحات آبی هستند. پاییز و بهار برای سفر به آنکارا توصیه می‌شود.
 • اگرچه سیستم حمل‌ونقل آنکارا باکیفیت است، اجاره‌ی خودرو یا دوچرخه برای چرخیدن در شهر گزینه‌ی بدی نیست.
 • اگر قصد خرید دارید، بخش سنتی و مدرن شهر، هرکدام گزینه‌های هیجان‌انگیزی خواهند داشت. بخصوص مردم در خیابان آتاتورک همواره مشغول خرید هستند. همینطور آنکارا به فصول حراج خود معروف است.
 • انعام دادن در کافه‌ها و رستوران‌های آنکارا معمول نیست.
 • ترک‌ها چندان انتقادپذیر نیستند، پس به هیچ‌وجه از سنت‌های آنها انتقاد نکنید.
 • نوشیدن آب شهری اگرچه خطرناک نیست، به مهاجران و توریست‌ها (به دلیل درصد کلر بالا) توصیه نمی‌شود.
 • در ترکیه به‌طور کل و در آنکارا به طور خاص، چندان جهت‌های جغرافیایی برای مشخص کردن مکان یک نقطه معمول نیست. آنها بیشتر به مسیر یا قرارگیری در نزدیکی مناطق مهم برای اشاره به یک منطقه استفاده می‌کنند. مثلا مسیر قونیه یا مسیر استانبول اشاره به دو گوشه‌ی شهر دارد.

سفر توریستی

 • از مکان‌هایی که در آنکارا حتما باید ببینید، به این موارد می‌توان اشاره کرد:
  • موزه‌های آنکارا: موزه استقلال، هنر، مجسمه‌ و قومیت
  • مساجد آنکارا: قوجاتپه و حاجی بیرام
  • قلعه آنکارا (Ankara Kalesi)
  • دریاچه‌ی امیر
  • برج آتاکوله
  • معبد آگوستوس
 • آنکارا شهر امنی است، با این حال توصیه می‌شود در مکان‌های عمومی مراقب وسایل خود باشید.
 • عکاسی از زنان ترک در خیابان‌های این شهر، تابو به حساب می‌آید.
 • تنها در مناطق مشخصی قادر به مصرف الکل خواهید بود. افرادی که در مکان‌های عمومی از خود رفتاری از سرر مستی نشان می‌دهند، بازداشت می‌شوند و جریمه‌ای سنگین برایشان درنظر گرفته می‌شود.
 • چند کلمه‌ای ترکی بلد باشید
  • سلام: مرهابا (mehr-hah-bah)
  • صبح بخیر: گونایدن (gew-nahy-duhn)
  • عصر بخیر: ای آکشاملار
  • لطفا : لطفِن (lewt-fehn)
  • ممنون: تِشِکرلِر (te-shek-kewr-lehr)
  • بله : اِوِت (eh-vet)
  • نه: هایِر (hah-yuhr)
  • حالت چطوره؟  نِسِلسِنِز? ( NAHS-suhl-suh-nuhz)
  • من خوب هستم، ممنونم: ای‌ییم، تِشِکر اِدِریم (ee-YEE-yihm, tesh-ek-KEWR eh-dehr-eem)
  • شب بخیر:  ای گجلَر (EE geh-jeh-LEHR)
  • متوجه نمی‌شوم: آنلامادم (an-la-ma-duhm)
  • کجاست: نِرِده (neh-reh-deh)
  • اسمتون چیه؟: آدنز نِه (ah-duh-nuhz neh)
  • قیمت این کالا چقدره؟: بونه کادار (bu ne kadar?)

هزینه زندگی در آنکارا

آنکارا در مقیاس ترکیه، شهر گرانی به حساب می‌آید. با این حال در مقایسه با کشورهای همسایه و اروپایی، نمی‌توان آن را شهر گرانی به حساب آورد. در مقایسه‌ای دیگر با کمک پایگاه داده‌ی expatistan هزینه‌ها در آنکارا و تهران را با هم مقایسه کردیم. هزینه‌ها در تهران 85 درصد گرانتر از آنکارا در نظر گرفته می‌شود. آنکارا، در کنار برخی پایتخت‌های بالکان، در لیست ده پایتخت ارزان‌قیمت اروپا قرار دارد.

مقایسه قیمت آنکارا و تهران
مقا‌یسه قیمت آنکارا و تهران

همینطور می‌توان نگاهی به قیمت‌ها در این شهر انداخت:

غذا و نوشیدنی در رستوران منطقه‌ی خوب240TL
پانصد گرم سینه مرغ51TL
یک لیتر شیر پرچرب23TL
دوازده عدد تخم‌مرغ34TL
پانصد گرم پنیر محلی56TL
یک کیلو سیب16TL
کوکا کولا دو لیتری 20TL
نان برای دو نفر5.43TL
اجاره ماهیانه واحد مبله 85 متری در منطقه‌ی خوب 9,799TL
قبوض، ماهانه (برای خانه‌ی بالا)1,186TL
اینترنت 8 مگ ماهانه125TL
شلوار جین با کیفیت1,105TL
کفش چرم مردانه2,215TL
یک لیتر بنزین20TL
حمل و نقل عمومی، ماهانه230TL
شامپو34TL
آرایشگاه مردانه106TL
بلیت سینما برای دو نفر132TL
یک پاکت سیگار35TL
نرخ فعلی؛ 2330 تومان1T
بیشتر هزینه‌ها به صورت میانگین در محله‌های مختلف استانبول

مناطق مختلف آنکارا

پایتخت شامل 25 منطقه، 422 محله و 17 شهرداری می‌شود. مانند هر کلانشهر دیگری، آنکارا هم شامل محله‌های اعیان‌نشین و فقیرنشین می‌شود. منطقه‌ی شهر قدیمی، بخشی بسیار جذاب و دارای کشش در آنکارا است. تقریبا تمام آثار تاریخی مربوط به دوران بیزانس و عثمانی در همین منطقه قرار دارند. از سوی دیگر مال‌تپه، جایی است که موزه‌ی آتاتورک قرار گرفته است. برج آتاکوله و مراکز خرید بسیاری در چانکایا قرار گرفته‌اند و گل‌باشی جایی است که قادر هستید در ساحل دریاچه‌ی امیر به استراحت و تفریح بپردازید.

لیست مناطق آنکارا

بیست و پنج منطقه‌ی آنکارا (که هرکدام شامل محله‌های متعدد هستند) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

District197020002017
اکیورت – Akyurt18.90732.863
آلتینداغ – Altındağ348.254407.101371.366
عایاش – Ayaş17.58121.23912.289
بالآ – Balâ42.20639.71421.682
بی‌پازاری – Beypazarı36.43551.84148.476
چاملی‌دره – Çamlıdere18.98215.3397.389
چانکایا – Çankaya683.210769.331921.999
چوبوک – Çubuk49.53975.11990.063
ایلماداگ – Elmadağ23.85243.37445.513
اتیمسگوت – Etimesgut171.293566.500
اورن – Evren6.1672.753
گل‌باشی – Gölbaşı62.602130.363
گودول – Güdül18.15320.9388.050
هیمنه – Haymana51.25654.08727.277
کاله‌جیک – Kalecik29.78424.73812.897
کازان – Kahramankazan29.69252.079
کچی‌اورن – Keçiören672.817917.759
قزلچه‌حمام – Kızılcahamam36.64533.62324.947
ماماک – Mamak430.606637.935
ناللی‌حان – Nallıhan32.71340.67728.621
پولاتلی – Polatlı74.366116.400124.464
پورسکلر – Pursaklar142.317
سینجان – Sincan289.783524.222
شرفلی قوچ‌حصار – Şereflikoçhisar75.67559.12833.599
ینی‌محله – Yenimahalle175.528553.344659.603
جمع2.041.6584.007.8605.445.026

بهترین محله‌های آنکارا برای زندگی

برای جواب به این سوال باید این مسئله را در ذهن داشته باشید که آنکارا شهری در تسخیر موسسات عمومی، نمایندگی‌های دیپلماتیک و دانشگاه‌ها است که از مرکز شهر شروع می‌شوند و از هر سو به حومه‌ی شهر می‌رسند. به همین دلیل تیپ عمومی اشخاصی که در این شهر زندگی پراکنده شده‌اند، تا حد زیادی یکنواخت است. با این حال بسته به نزدیکی به کدام ساختمان یا ساختمان‌های مهم دولتی یا دانشگاهی، تیپ و شرایط ساکنان هر محله می‌تواند کمی متفاوت باشد. برای مثال آپارتمان‌های محله‌ی بیل‌کند که دانشجویان دانشگاه بیل‌کند تعداد زیادی از آنها را تحت‌اختیار دارند، به این صورت است که در هر واحد آپارتمانی چندین دانشجو هم‌خانه هستند.

محله‌های فقیرنشین و مرفه‌نشین آنکارا

بین مناطق و محله‌های آنکارا، از چند مورد آنها به طور ویژه یاد می‌شود. مناطق چانکایا، پورسکلر، ینی‌محله و کچی‌اورن این مناطق هستند. همانطور که می‌دانید هر منطقه‌ی ترکیه، به یک سری محله تقسیم می‌شود. به طور ویژه در آنکارا، محله‌های بیل‌کند، بشتپه، کاواکلیدره، اوران، اینجک، چوکورامبار، اومیتکوی و بی‌سوکَنت در صدر توجه هستند. بلوار داملوپینار مهمترین بلوار این شهر برای زندگی است و همینطور یک سری روستاهای سرسبز در اطراف در فاصله‌ای یک ساعته با مرکز شهر وجود دارند که مورد توجه هستند و از آن جمله می‌توان به چایولو اشاره کرد.

چیزی که باید در مجموع بدانید، این است که آنکارا شهری با کیفیت زندگی بالا و نزدیک در عمده‌ی مناطق است. سطح زندگی در هر گوشه‌ی شهر قابل‌قبول است و نرخ جرم‌وجنایت پایین است. همینطور باتوجه به مساحت کوچکتر شهر نسبت به استانبول، رفتن از یک منطقه به منطقه‌ی دیگر، مانند یک سفر به نظر نمی‌رسد.

وقتی آنکارا شروع به گسترش کرد، افراد ثروتمند بیشتر به جناح جنوبی و غربی (مسیر قونیه و اسکی‌شهر) شهر سکونت پیدا کردند. این شامل مناطقی مثل اینجک، چایولو و کونوت‌کنت می‌شد. طبقه متوسط تحصیل‌کرده به سمت شمال غربی (مسیر استانبول) رفتند که شامل مناطقی مثل باتیکنت و اریمان می‌شد. مردم مذهبی در سمت شمال شرقی (مسیر چانقری) سکونت یافتند که محله‌های چانکیری، پورساکلار، بینام تشکیل شد. یک سری افراد فقیر و تحصیل‌نکرده دیگر هم در مناطق دیگری از شمال شرقی (جاده‌ی سامسون) سکونت یافتد که در مناطق سامسون و کایاس ساکن شدند.

چانکایا

چانکایا (Çankaya) در قلب شهر قرار گرفته است. منطقه‌ای تجاری و مدیریتی و قطب فرهنگی آنکارا است. تقریبا هر رویدادی که در آنکارا برگزار می‌شود، در همین منطقه است. مجلس ملی ترکیه، سفارت‌ها، وزارت‌خانه‌ها و یک سری از بهتررین دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های کشور در همین منطقه قرار دارند. محله‌های آیرانچی، کیزیلای، اوران، و باچلی اولر که همگی جز بهترین‌های آنکارا هستند، در همین منطقه جا گرفته‌اند.

چانکایا. آنکارا.
چا‌نکایا. آنکارا.

تا زمان استقلال ترکیه و معرفی آنکارا به عنوان پایتخت، چانکایا بخش سرسبز جنوبی شهر قدیمی بود. آتاتورک، این منطقه را به عنوان اقامتگاه خود برگزید و از آن پس، منطقه به سرعت پیشرفت کرد. که 267 کیلومتر مربع است، همینک حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد.

گل‌باشی

گل‌باشی (Gölbaşı) به زیبایی طبیعی و ریتم کند زندگی با وجود استقرار در مرکز شهر معروف است. دو دریاچه‌ی امیر و موگن در همین منطقه قرار گرفته‌اند، همینطور جنگل آتاتورک و همه‌ی اینها اجازه می‌دهد گل‌باشی منطقه‌ی زیبا و آرامش‌بخش باشد. پروژه‌های لاکچری بزرگی همینک در گل‌باشی در حال پیشرفت هستند. برج‌ها و آپارتمان‌هایی که در سطحی بالا به لحاظ کیفی و زندگی توامان با آرامش هستند.

این منطقه که فاصله‌ای بیست کیلومتری با جنوب شهر دارد، با مساحت 738 کیلوتری خود، حدود صدوبیست هزار نفر جمعیت دارد. اگرچه وجود دریاچه‌ها، جذب‌کننده‌ی حشرات است، همچنان این محمله برای زندگی بسیار محبوب است. یک سری ساختمان‌های دولتی در گل‌باشی ساخته شده و حدس زده می‌شود طی سال‌های آینده پوشش سبز آن به مرور از بین برود و برج‌ها جایش را بگیرند.

گل‌باشی. آنکارا.
گل‌‌با‌شی. آنکارا.

گل‌باشی در دوره‌ی باستان محل زندگی برخی اقوام هیتی، رومی و بیزانسی نیز بوده است. چندین سایت حفاری باستان‌شناسی در این منطقه وجود دارد. معروف است که تیمور در هنگام حمله به آناتولی، فیل‌های خود را در جنگل همین منطقه قایم کرده است و این پیش از پیروزی وی در نبرد آنکارا بود.

اوران

اوران (Oran) یکی از محله‌های منطقه‌ی چانکایا است که قطب سیاسی و فرهنگی شهر آنکارا به حساب می‌آید. این محله از نظر زیرساخت و امکانات اجتماعی در سطحی بسیار بالا قرار گرفته است. مدارس، بیمارستان‌ها، بانک‌ها و امکانات دیگر باعث می‌شود بدون اینکه لازم شود وارد مسیر ترافیک شوید، به هرچه لازم دارید دست پیدا کنید. از سوی دیگر با توجه به همین نکته، قیمت خانه در اوران به هیچ وجه پایین نیست.

کچی اورن

کچی اورن (Keçiören) به عنوان دومین منطقه‌ی بزرگ آنکارا 189 کیلومتر مربع وسعت و حدود 900 هزار نفر جمعیت دارد. هزینه زندگی در کچی‌اورن به نسبت چانکایا پایینتر است و با وجود مقرون‌به‌صرفه‌بودن، ساخت‌وسازهای مدرن در آن شدت فراوان دارد. همینطور هزینه‌ی به نسبت پایین زمین و قرار گیری در مرکز شهر، کمک می‌کند سرمایه‌گذاران کوچک بتوانند به ساختمان‌سازی بپردازند یا اقدام به خرید خانه کنند. اتلیک و انجیرلی دو محله‌ی مهم این منطقه هستند. مقر استقرار آتاتورک در جریان جنگ استقلال ترکیه در همین منطقه قرار دارد و حالا به عنوان اداره هواشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کچی اورن. آنکارا.
کـچی اورن. آنکارا.

این منطقه پیش از بزرگ شدن آنکارا، متعلق به دامداری‌های اطراف شهر بود. کلمه‌ی کچی، به معنی بز است. همین کسب‌وکار تا دهه‌ی 1950 ادامه داشت و کچی‌اورن تنها منطقه‌ای آرام و سرسبز اطراف شهر بود. با این حال طی دهه‌های اخیر جمعیت شهر گسترش فراوان یافته و برای مثال رجب طیب اردوغان هم در این منطقه سکونت دارد. حضور او در این منطقه بی‌دلیل هم نیست چون کچی‌اورن به راست‌گرایی افراطی مشهور است. حتی شهرداری محلی به برندهای آمریکایی مانند مک‌دونالد، استارباکس و برگر کینگ اجازه‌ی کار در منطقه را نداده است. با این حال شهرداری تلاش بسیار کرده که تصویر شهر چیزی متفاوت از ساختمان‌های بتنی کسل‌کننده باشد.

چایولو

چایولو (Cayyolu) منطقه‌ای زیبا در حاشیه‌ی استانبول است که منطقه‌ی مسکونی آرامی را در دل خود جا داده است. به جز آن، پارک‌های سرسبز، زمین‌های بازی، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و بارها آن را به فضایی مناسب سرگرمی و گذران اوقات فراغت تبدیل کرده‌اند.

چا‌یولو. آنکارا.

این منطقه در کنار دانشگاه حاجت‌تپه قرار دارد که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه به شمار می‌رود. همینطور حدود بیست کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. در گذشته، این منطقه روستایی به اسم «کوتون» قرار داشت که حالا به مرکز چایولوی کنونی تبدیل شده و شهر دور آن شکل گرفته است. تغییر اسم سال 1967 رخ داد و پس از آن، بلافاصله پروژه‌های بزرگ مسکونی‌سازی آغاز شد. تا سال 2012، این منطقه بخشی از ینی‌محله بود اما بعد مستقل شد.

حالا چایولو خود به هشت محله تقسیم می‌شود و جمعیت کنونی آن حدود 150 هزار نفر است. سه ایستگاه‌ از متروی آنکارا در چایولو قرار دارد و به راحتی می‌توان با کمک مسیر ریلی به مناطق مختلف شهر منتقل شد.

ینی محله

ینی محله (Yenimahalle) یکی دیگر از بخش‌های آنکارا است که به سرعت در حال پیشرفت است. اگرچه این منطقه هنوز سرسبزی خود را حفظ کرده، در حال فرو رفت در انبوع مجتمع‌های مسکونی و سایر املاک است. همینطور یکی از بهترین مناطق تفریحی آنکارا به اسم آتاتورک اورمان سیفتلی (Atatürk Orman Ciftliği) در آن قرار گرفته است.

جمعیت ینی‌محله حالا حدود هفتصد هزار نفر است و این جمعیت در 274 کیلومتر مربع جا داده شده‌اند. ینی‌محله به معنی شهر جدید است در غربِ مناطق مرکزی شهر جا گرفته است. از دهه‌ی چهل قرن بیستم بود که سیل جمعیت به این منطقه روانه شد که در ابتدا بیشتر کارمندها و کارگران بودند. با ساخت اتوبان‌ها و ایستگاه‌های مترو، ینی‌محله بیشتر در مرکز توجه قرار گرفت. حالا اگرچه بیشتر منطقه را ساختمان‌های بتنی پر کرده‌اند، هنوز فضای سبز چشمگیری دیده می‌شود. روند ساخت‌وساز در این منطقه با سرعت ادامه دارد. باشگاه فوتبال گنچلربیرلیغی که سابقه دو قهرمانی جام حذفی ترکیه را دارد، در همین منطقه استادیوم خود را ساخته است.

ینی محله. آنکارا.
ینی‌محله. آنکارا.

همینطور منطقه‌ی صعنتی OSTIM در همین منطقه قرار گرفته است. آتا و بش‌تپه دو محله‌ی مهم این منطقه هستند. آک‌کوپرو که پلی روی رودخانه‌ی آنکارا است و سال 1222 توسط سلجوقی‌ها ساخته شد، در همین منطقه قرار دارد. باغ‌وحش آتاتورک هم در ینی‌محله جا گرفته است.

محله‌های سطح پایین آنکارا

در مجموع سطح جرم و جنایت در مناطق و محله‌های آنکارا به طور کل چندان بالا نیست.

 • با این حال به طور ویژه به محله‌ی جین‌جین (Cincin) اشاره می‌شود و توصیه می‌شود توریست‌ها به آن سمت نروند. این محله در منطقه‌ی آلتینداغ قرار گرفته است. در مجموع آلتینداغ در شب، چندان جای دلپذیری برای حضور نیست.
 • پارک جوانان (Gençlik Parkı) یکی دیگر از مناطق است که به تازه‌واردها، ورود به آن توصیه نمی‌شود. این پارک در Ulus یعنی شهر قدیمی آنکارا جا گرفته و این منطقه هم چندان به افراد تازه‌وارد توصیه نمی‌شود.
 • همینطور مناطقی مانند ماماک، سین‌جان، اتیمسگوت و سیتلر جز مناطق فقیرنشین آنکارا به حساب می‌آیند و چندان برای سکونت یا شب‌گردی توصیه نمی‌شوند.

خرید خانه و آپارتمان در آنکارا

باتوجه به ساخت‌وساز زیاد و مهاجرت بی‌پایان به آنکارا، خرید و فروش در این شهر رونق فراوان دارد. پیشتر توضیح دادیم که مهمترین راه گرفتن تابعیت ترکیه که توسط اتباع کشورهای خارومیانه رونق دارد، خرید خانه در ترکیه است. گوناگونی قیمت آپارتمان در آنکارا بسته به محله، کیفیت ساخت و اندازه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. با این حال طبق آماری مربوط به سال 2022، متوسط قیمت هر متر خانه در آنکارا 760 دلار و خارج از شهر، 520 دلار است. در ادامه شما را با چند نمونه‌ از خانه‌های قابل خرید در استانبول آشنا خواهیم کرد.

نکته‌ای که باید بدانید این است که می‌توانید در هر نقطه‌ی ترکیه و آنکارا خانه خریداری کنید. با این حال اگر می‌خواهید این خرید به صورت سرمایه‌گذاری مهاجرت باشد، باید خانه‌ای حداقل چهارصد هزار دلاری یا بیشتر خریداری کند. البته می‌توان چند خانه خرید و جمع قیمت آنها به این عدد برسد.

چند نمونه آپارتمان در آنکارا

آپارتمان سینجان
آ‌پارتمان سینجان
 • پیش‌فروش
 • آنکارا، سینجان (منطقه‌ی صنعتی)
 • سه بلوک مشابه، 192 واحدی
 • 114 متر
 • دو خوابه
 • دو سرویس بهداشتی
 • زمان تحویل: انتهای سال 2023
 • 85 هزار دلاری

پیش‌فروش آپارتمان. آنکارا.
پیـش‌فر‌وش آپارتمان. آنکارا.
 • پیش‌فروش
 • آنکارا، اتیمسگوت (از مناطق خوب شهر)
 • 117 متر
 • یک اتاق خواب
 • یک سرویس بهداشتی
 • استخر مشترک
 • زمان تحویل ژوئن 2024
 • چهار بلوک 338 واحد

خرید آپارتمان در آنکارا
خر‌ید آپارتمان در آنکارا
 • پیش‌فروش
 • زمان تحویل جولای 2023
 • 165 متر
 • سه سرویس بهداشتی
 • سه اتاق خواب
 • 151 هزار دلار

خرید آپارتمان در آنکارا
آپارتمان در آنکارا
 • آنکارا، چانکایا (بهترین منطقه‌ی آنکارا)
 • 83 متر
 • یک سرویس بهداشتی
 • یک خواب
 • استخر مشترک
 • آماده تحویل
 • 195 هزار دلار

خرید آپارتمان در بهترین منطقه‌ی آنکارا. چانکایا.
خرید آپارتمان در بهترین منطقه‌ی آنکارا. چانکایا.
 • آنکارا، چانکایا (بهترین منطقه‌ی آنکارا)
 • 190 متر
 • یک سرویس بهداشتی
 • چهار اتاق
 • سه خواب
 • تاریخ ساخت 2021
 • بالکن، تراس، ماهواره و آسانسور
 • 233 هزار دلار

 • آنکارا، چانکایا (بهترین منطقه‌ی آنکارا)
 • 114 متر
 • چهار اتاق
 • سه اتاق خواب
 • دو سرویس بهداشتی
 • تاریخ تکمیل: 2022
 • بالکن، سونا، ماهواره و آسانسور
 • 317 هزار دلار

خرید ویلا در آنکارا
خرید ویلا در آنکارا
 • آنکارا، گل‌باشی (از بهترین مناطق)
 • 400 متر محوطه
 • هفت اتاق
 • دوبلکس سال
 • تحویل: 2020
 • 529 هزار دلار

بهترین هتل‌های آنکارا

از آنجا که آنکارا پایتخت ترکیه است و تجارتی گسترده با کشورهای دیگر دارد، هتل‌های خوبی نیز در این شهر وجود دارد. در بسیاری اوقات هتل‌های درجه یک این شهر به خاطر حضور مسافران یا مدعوین مراسم‌های مختلف، پر از مسافر هستند.

هتلستارهکف قیمت
شرایتونپنج79 دلار
لاتانیاپنج90 دلار
بیلکنتپنج60 دلار
آنکارا الگریاپنج58 دلار
آتاکوسکپنج332 دلار
هیلتونپنج72 دلار
موون پیکپنج88 دلار
هتل آتاکوسک آنکارا
هتل آتاکوسک آنکارا

سوالات پرتکرار

آیا آنکارا دریا دارد؟

خیر، آنکارا محدود به خشکی است. با این حال چند دریاچه‌ی کوچک در این شهر وجود دارد.

آنکارا پایتخت ترکیه است یا استانبول؟

آنکارا. کمی پس از استقلال ترکیه و از سال 1930، آکنارا پایتخت است.

آنکارا برای سفر و سکونت شهر امنی است؟

بله. نرخ جرم و جنایت در آنکارا چندان بالا نیست.

می‌توان با قطار به آنکارا رفت؟

خیر. مسیر ریلی ایران به ترکیه، فعال نیست.

بهترین محله‌های آنکارا کدام‌ها هستند؟

بیل‌کند، بشتپه، کاواکلیدره، اوران، اینجک، چوکورامبار، اومیتکوی و بی‌سوکَنت

ایرانی‌ها می‌توانند در آنکارا خانه بخرند؟

بله.

هزینه زندگی در آنکارا چقدر است؟

به طور میانگین هر ماه زندگی در آنکارا، پانصد دلار هزینه در بر می‌گیرد.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *