0

APY در مقابل APR؛ تفاوت چیست؟

APY vs APR

شما احتمالاً این دو اصطلاح مشابه، APY و APR را هنگام بررسی محصولات مالی غیرمتمرکز (DeFi) دیده اید. APY – annual percentage yield – یا بازده درصدی سالانه، شامل سود مرکب به صورت سه ماهه، ماهانه، هفتگی یا روزانه است، در حالی که APR annual percentage rate یا نرخ درصد سالانه اینطور نیست. این تمایز ساده می‌تواند تفاوت قابل توجهی در محاسبات بازده در یک دوره زمانی ایجاد کند. بنابراین مهم است که بدانید این دو معیار چگونه محاسبه می‌شوند و چه معنایی برای بازدهی که می‌توانید از وجوه دیجیتال خود کسب کنید، است.

شما تنها مسئول تصمیمات سرمایه‌گذاری خود هستید و خوبو مسئولیتی در قبال ضرر و زیان شما ندارد.

APR در مقابل APY

APR و APY هر دو برای اهداف مالی شخصی اساسی هستند. بیایید با اصطلاح ساده‌تر، نرخ درصد سالانه (APR) شروع کنیم. این نرخ بهره‌ای است که وام دهنده از پول خود به دست می‌آورد و وام گیرنده برای استفاده از آن در طول یک سال می‌پردازد. به عنوان مثال، اگر 10000 دلار در حساب پس انداز بانکی با 20% APR قرار دهید، پس از یک سال 2000 دلار سود دریافت خواهید کرد.

سود شما با ضرب مبلغ اصلی (10000 دلار) و APR (20٪) محاسبه می‌شود. بنابراین، پس از یک سال، مجموعاً 12000 دلار خواهید داشت. پس از دو سال سرمایه شما به 14000 دلار می‌رسد. بعد از سه سال 16000 دلار خواهید داشت و به همین ترتیب. قبل از پرداختن به بازدهی درصدی سالانه (APY)، اجازه دهید ابتدا بفهمیم بهره مرکب چیست.

به زبان ساده، به معنای کسب سود از سود قبلی است. در مثال بالا، اگر موسسه مالی به صورت ماهانه به حساب شما سود پرداخت کند، موجودی شما در هر دوازده ماه سال متفاوت به نظر می رسد. به جای دریافت 12000 دلار در پایان ماه دوازدهم، هر ماه مقداری سود دریافت خواهید کرد.

این سود به مبلغ اصلی سپرده شما اضافه می‌شود و مبلغی که از آن سود دریافت می‌کنید با گذشت ماه‌ها افزایش می‌یابد. هر ماه سود بیشتری برای کسب درآمد خواهید داشت. این اثر ترکیبی نامیده می‌شود. فرض کنید که شما 10000 دلار به یک حساب بانکی با 20% APR می‌ریزید، با بهره ترکیبی ماهانه.

بدون وارد شدن به ریاضیات پیچیده، در پایان یک سال 12429 دلار دریافت خواهید کرد. این 429 دلار بیشتر از سود است که صرفاً با افزودن اثر بهره مرکب به دست می‌آید. دقیقاً 20٪ در آوریل اما با بهره مرکب روزانه چقدر سود کسب می‌کنید؟ این به شما 12452 دلار می‌دهد.

قدرت ترکیب در دوره های طولانی تر چشمگیرتر است. پس از سه سال، شما با همان محصول 20 درصدی APR با ترکیب روزانه، 19309 دلار دریافت خواهید کرد. این 3309 دلار سود بیشتر از همان محصول 20 درصدی APR بدون ترکیب است.

به سادگی با ترکیب سود مرکب، درآمد بیشتری از پول خود خواهید داشت. همچنین توجه داشته باشید که بهره با توجه به فراوانی ترکیب متفاوت است. زمانی که مرکب‌سازی بیشتر باشد، درآمد بیشتری کسب می‌کنید. ترکیب روزانه به شما علاقه بیشتری نسبت به مرکب کردن ماهانه می‌دهد. وقتی یک محصول مالی سود مرکب را ارائه می‌دهد، چگونه محاسبه می‌کنید که چقدر می‌توانید درآمد کسب کنید؟

اینجاست که بازده درصدی سالانه (APY) وارد می‌شود. می‌توانید از فرمولی برای تبدیل APR به APY بسته به فراوانی ترکیب استفاده کنید. APR 20٪ با ترکیب ماهانه برابر با 21.94٪ در APY است. با ترکیب روزانه، برابر با 22.13٪ APY خواهد بود. این اعداد APY نشان دهنده بازده سالیانه سودی است که پس از ترکیب بهره مرکب به دست می آورید. در مجموع، APR (نرخ درصد سالانه) یک معیار ساده تر و ثابت تر است: همیشه به عنوان یک نرخ ثابت سالانه ذکر می شود. اما APY (بازده درصدی سالانه) بهره‌ای را که به سود یا بهره مرکب به دست می‌آید را در بر می‌گیرد. با توجه به فرکانس ترکیب تغییر می کند. یکی از راه های به خاطر سپردن تفاوت این است که به یاد داشته باشید که “بازده” دارای پنج حرف است (یک حرف بیشتر از “نرخ”) و همچنین نشان دهنده مفهوم پیچیده تر (و درآمد بیشتر) است.

چگونه نرخ های بهره مختلف را مقایسه کنیم؟

از مثال بالا، می‌بینید که با ترکیب شدن بهره، می‌توان سود بیشتری به دست آورد. محصولات مختلف ممکن است نرخ‌های خود را به صورت APR یا APY ارائه دهند. به دلیل این نابرابری، استفاده از همان اصطلاح برای مقایسه ضروری است. هنگام مقایسه محصولات مراقب باشید، زیرا ممکن است سیب را با پرتقال مقایسه کنید.

محصولاتی با APY بالاتر لزوماً نسبت به محصولات با APR پایین‌تر سود بیشتری به همراه ندارند. اگر فرکانس ترکیب را بدانید، می‌توانید به راحتی APR و APY را با استفاده از ابزارهای آنلاین تبدیل کنید. همین امر در مورد DeFi و سایر انواع محصولات رمزنگاری شده نیز صدق می‌کند.

وقتی به محصولاتی نگاه می‌کنید که ممکن است با استفاده از APY و APR کریپتو تبلیغ کنند، مانند پس‌انداز و سهام ارز دیجیتال، مطمئن شوید که آنها را تبدیل کنید تا بتوانید سیب‌ها را با سیب مقایسه کنید. علاوه بر این، هنگام مقایسه دو محصول DeFi با APY، مطمئن شوید که دوره های ترکیب یکسانی دارند.

اگر APR یکسان داشته باشند، اما یکی به صورت ماهانه و دیگری روزانه ترکیب می‌شود، آن‌گاه ترکیبی که روزانه ترکیب می‌کند ممکن است علاقه بیشتری به ارزهای دیجیتال داشته باشد. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که APY در رابطه با محصول رمزنگاری خاصی که شما در حال بررسی آن هستید به چه معناست. برخی از وثیقه‌های محصول از اصطلاح «APY» برای اشاره به پاداش‌هایی استفاده می‌کنند که فرد می‌تواند در بازه زمانی انتخاب شده در ارزهای دیجیتال به دست آورد، و نه بازده/بازده واقعی یا پیش‌بینی‌شده در هر ارز فیات.

این یک تمایز مهم است که باید قدردانی کرد زیرا قیمت دارایی‌های کریپتو می‌تواند بی‌ثبات باشد و ارزش سرمایه‌گذاری شما (در شرایط فیات) ممکن است کاهش یا افزایش یابد. اگر قیمت دارایی‌های کریپتو به شدت کاهش یابد، ارزش سرمایه‌گذاری شما (بر حسب فیات) ممکن است کم‌تر از مبلغ فیات اولیه باشد که سرمایه‌گذاری کرده‌اید، حتی اگر به کسب APY در دارایی‌های کریپتو ادامه دهید.

بنابراین مهم است که شرایط و ضوابط محصول مربوطه را به دقت بررسی کنید، و تحقیق خود را انجام دهید تا به طور کامل ریسک‌های سرمایه‌گذاری درگیر و معنای APY در آن زمینه خاص را درک کنید.

جمع‌بندی

APR و APY ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسند، اما با یادآوری اینکه بازدهی درصدی سالانه (APY) متریک پیچیده‌تری است که بهره مرکب را در خود جای داده است، تشخیص یکدیگر آسان است. به دلیل تأثیر کسب سود بر بهره، زمانی که سود بیشتر از یک بار در سال ترکیب شود، APY همیشه یک عدد بالاتر است. نکته اصلی همیشه این است که هنگام محاسبه سودی که به دست می‌آورید، بررسی کنید که به کدام نرخ نگاه می‌کنید.

اخطار سلب مسئولیت و خطر

این محتوا بر اساس “همانطور که هست” فقط برای اطلاعات عمومی و اهداف آموزشی و بدون هیچ گونه نمایندگی یا ضمانت به شما ارائه می‌شود. این نباید به عنوان توصیه مالی تلقی شود و همچنین قرار نیست خرید محصول یا خدمات خاصی را توصیه کند. قیمت دارایی‌های دیجیتال می‌تواند نوسان داشته باشد. ارزش سرمایه‌گذاری شما ممکن است کاهش یا افزایش یابد و ممکن است مبلغ سرمایه‌گذاری شده را پس نگیرید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *