0

فیلم عزیزم من کوک نیستم

azizam man kook nistam

فیلم عزیزم من کوک نیستم فیلمی ایرانی است که توسط محمدرضا هنرمند در سال ۱۳۸۰ ساخته شده و در همان سال در سینماهای سرتاسر کشور اکران شد.

به گزارش خوبو، عزیزم من کوک نیستم فیلمی است که در ژانر کمدی ساخته شده است. این فیلم از سایت معتبر IMDB، نمره ضعیف 4.5 را کسب کرده است. 128 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

دانلود رایگان فیلم عزیزم من کوک نیستم

عوامل و بازیگران فیلم عزیزم من کوک نیستم

عزیزم من کوک نیستم فیلمی است که در ژانر کمدی و درام توسط محمدرضا هنرمند ساخته شده است. محمدرضا هنرمند از کارگردانان سرشناس کشورمان است که اوج فعالیتش در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ بود و فیلم‌های محبوبی همچون دزد عروسک ها، مومیایی ۳، مرد عوضی و عزیزم من کوک نیستم را کارگردانی کرده است.

محمدرضا هنرمند، کارگردان این فیلم متولد سال ۱۳۳۲ در تهران است. وی فارغ التحصیل رشته مهندسی الکترونیک مخابرات بوده و پس از پایان تحصیلات خود به سمت کارگردانی سینما گرایش پیدا کرد و فعالیت‌های حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۶۱ آغاز کرد. وی فعالیت هنری خود را با تأسیس گروه هنری «چاپلین» آغاز کرد و نمایش «حصار در حصار» نخستین تجربه کارگردانی اوست.

از دیگر فعالیت‌های محمدرضا هنرمند تأسیس دفتر تولید «مهاب فیلم» در سال ۱۳۶۸ است. محمدرضا هنرمند فیلم‌های سینمایی مرد عوضی ، مومیایی۳، دیدار، دزد عروسک‌ها، ردپایی بر شن، گورکن و مرد دیگری را ساخته و مجموعه‌های تلویزیونی کاکتوس، زیر تیغ و آشپزباشی را کارگردانی کرده است.

پرویز پرستویی، فاطمه معتمدآریا و محمد کاسبی از جمله مشهورترین بازیگران این فیلم هستند.

کارگردانمحمدرضا هنرمند
تهیه‌کنندهسید کمال طباطبایی
نویسندهمحمدرضا هنرمند
بازیگرانپرویز پرستویی
فاطمه معتمدآریا
محمد کاسبی
مهدی فتحی
فرهاد آئیش
مانی نوری
مهران رجبی
موسیقیسعید انصاری
تدوینمحمدرضا مویینی
سال ساخت1380
مدت زمان فیلم95 دقیقه
نمره IMDB4.5
فیلم عزیزم من کوک نیستم

خلاصه داستان

حمید افشاری منشی دادگستری که به پسرش قول داده کامپیوتر مدل بالایی را برای او خریداری کند، برای بدست آوردن پول به کاری ماجراجویانه دست می زند.

یکی از افرادی که هم اکنون پرونده اش در دادگاه او بررسی می شود مرد ثروتمندی است به نام زارع که با پسرش فرزان زندگی می کند. حمید افشاری فکر گروگان گرفتن فرزان را با یکی از تبهکاران حرفه ای که زمانی در دادگاه او محکوم شده بوده در میان می گذارد. آن ها طی نقشه ای فرزان را می دزدند و او را به همراه مرد تبهکار به ویلایی خارج از شهر منتقل می کنند.

مرد ثروتمند برای اینکه سارق را به دام اندازد خود را به مریضی زده و در بیمارستان بستری می شود. گروه جستجو در بیمارستان و اطراف ویلا مشغول فعالیت می گردند. حمید افشاری برای اطلاع از احوال پدر فرزان با پرستار او آشنا می شود و در کمال سادگی به او دل می بندد و تا اینکه طی اتفاقی متوجه می شود که او هم یکی از اعضای گروه جستجو است.

گروه جستجو مسلحانه ویلا را محاصره کرده و خانم پرستار دو چمدان پول از طرف مرد ثروتمند به آقای افشاری تحویل می دهد، فرزان به همراه پرستار از ساختمان خارج می شوند و بعد گروه جستجو مسلحانه وارد می شوند اما آقای افشاری را نمی یابند و …

نقد و بررسی فیلم عزیزم من کوک نیستم

مهرزاد دانش در نقد این فیلم نوشته است:

محمد رضا هنرمند با عنایت به فعالیتهای چند سال اخیرش در حوزه سینما و تلویزیون و در ارتباط با ژانر کمدی ، توانسته است نام خود را با عنوان یک فیلمساز عرصه کمدی ، بخوبی ثبت کند.

فیلمهای “مرد عوضی” و “مومیایی 3” و همچنین مجموعه تلویزیونی کاکتوس ، با وجود پاره ای ضعف ها، جزو موفق ترین آثار کمدی سینما و تلویزیون ایران محسوب می شوند. ضمن این که “هنرمند” نیز جزو اولین فیلمسازانی است که با استفاده از 2 عنصر طنز سیاسی (سریال کاکتوس) و کمدی هجو (مومیایی3) بر غنای این حوزه از ژانر کمدی افزوده اند. با این وصف انتظار می رفت که آخرین اثر “هنرمند” در امتداد سایر کارهای او باشد و با توجه به بهره گیری از تجارب چند سال اخیرش ، به موقعیتی موفق تر از فیلمهای پیشین نایل آید ؛ اما این انتظار ، با دیدن فیلم سینمایی “عزیزم من کوک نیستم” کاملا بی نتیجه ماند.

آخرین فیلم “هنرمند” حکایت مرد شریفی را بازگو می کند که در مقام یک کارمند مقرراتی ، از دریافت هر گونه رشوه و انجام هر نوع عمل غیر قانونی امتناع می کند ، ولی به دلیل عدم توانایی خرید یک دستگاه رایانه برای پسرش رو به آدم ربایی می آورد تا از طریق تهدید به قتل گروگانش ، مبلغ مورد نظرش برای خرید رایانه حاصل شود.

این حکایت ، یادآور همان اصلی است که معتقد است در یک جامعه ناسالم و طبقاتی ، جرم یک مجرم لزوماً ناشی از اراده سوء مرتکب شونده جرم نیست و روابط فاسد اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی جامعه است که وی را به سمت جرم سوق می دهد. چنین نگرشی در بسیاری از آثار سینمایی مورد استفاده قرار گرفته است و شاید مشهورترین و در عین حال معتبرترین و با ارزش ترین روایت سینمایی از این اعتقاد ، فیلم “دزد دوچرخه” (ویتوریا دسیکا) باشد که بزهکاری در جامعه را ناشی از جبر اجتماعی می انگارد.

فیلم “عزیزم من کوک نیستم” نیز با صحنه ای از دستبندی که یک پلیس به مرد مجرمی زده است و او را با خود به سمت دادگاه می برد ، آغاز می شود و با این نوع عنوان بندی ، ذهن تماشاگر را آماده دیدن اثری می کند که مرکز ثقل معنایی آن پدیده جرم است و اما نحوه روایت فیلم به گونه ای است که عملاً ارتباط بین ذهن تماشاگر با این مفهوم کلیدی ، فیلم را به سمت بن بست می کشاند و به عبارت دیگر، داستان فیلم را برای مخاطب غیر قابل باور می کند.

فیلم عزیزم من کوک نیستم

تماشاگر نه علت شرافت اولیه مرد کارمند را در می یابد و نه از انگیزه وی در آدم ربایی سر در می آورد . چرا این کارمند در پاره اول فیلم این همه درستکار است ؟ به علل مذهبی ، یا تربیت خاص خانوادگی ، یا تحصیلات خاص و یا … ؟ و چرا به یک باره تغییر جهت می دهد و بدترین نوع سرقت را مرتکب می شود ؟ صرفاً به خاطر خرید یک دستگاه رایانه ؟ مگر پسر بچه اش از اصرار برای داشتن رایانه منصرف نشده بود؟ علت اصرار مرد به تهیه پول چیست؟ تحقیر شدنش در مغازه ابزار آلات کامپیوتری ؟ آیا رفتار احمقانه مرد در این مغازه ، طبیعی ترین پیامدش اخراج از مغازه نیست ؟ اصولاً شخصیت مرد کارمند از چه ابعادی تکوین یافته است ؟ چرا گاهی رفتارش ، به آدمهای ابله شباهت پیدا می کند و گاهی تبدیل به انسان های معمولی می شود؟ و از همه فراتر ، تکلیف لحن فیلم نیز مشخص نیست ؟ آیا “عزیزم من کوک نیستم” یک فیلم کمدی است؟ اغراق های نظیر چگونگی برخورد کارمند با ارباب رجوع رشوه دهنده در توالت و با نحوه طراحی نقشه روی کاغذ ، حاکی از آن است که با یک اثر کمدی روبه رو هستیم ، اما مسایلی مثل عاشق شدن مرد و یا آن رویای پایانی ، فیلم را از مرز کمدی دور می کند.

اصولاً بافت آخرین فیلم “هنرمند” بیشتر مبتنی بر ساده انگاری است تا بر یک روایت کمیک. در این فیلم نه با کمدی موقعیت روبه رو هستیم نه با کمدی کلام و نه با کمدی هجو و نه حتی اسلپ استیک.

همه ماجراهای فیلم بر حسب نوعی ذهنیت بچگانه پیش می رود که نه خنده آور است و نه تفکر برانگیز و بیشتر حیرت تماشاگر را از این همه شلختگی در بیان موضوع بر می انگیزاند و آن پایان بندی خاص که مثلاً قرار است لحن تلخ اثر را تعدیل کند و مرگ مرد را به پرواز یک پرنده تشبیه کند نیز بیشتر تبعیت از یک مد است که این روزها متاسفانه بدجوری گریبانگیر آثاری شده است که از یک طرف می خواهند واقع بینانه به پیرامون خود بنگرند و از طرف دیگر نیز پاره ای ملاحظات آنها را به سمت پایانی رویایی و خیالی سوق می دهد. (نمونه بارز دیگر این جریان پایان بندی فیلم “خواب سفید” است.)

“عزیزم من کوک نیستم” را نباید جدی گرفت، البته به دلیل “کمدی بودن” فیلم نیست ؛ بلکه ناشی از خنثی بودن آن است. چه به لحاظ تاثیر گذاری از خاستگاه محتوایی اجتماعی و چه به لحاظ بافت ساختاری و روایی سینمایی آن. شاید تنها بُعد جدی این فیلم ، تأسف و حسرت بابت این نکته باشد که روند رو به پیشرفتی که کارگردان با آثار قبلی اش حاصل کرده بود، با این فیلم ضعیف خدشه دار شد. گویی که “هنرمند” به اول خط بازگشته است .

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *