0

کفش بسکتبال

کفش بسکتبال

یکی از اصلی ترین تجهیزات بسکتبال، کفش است. در این مطلب نگاهی داریم به ویژگی های کفش بسکتبال و انواع برندهای کفش بسکتبال را معرفی می کنیم.

به گزارش خوبو، کفش تاثیر بسیار زیادی در ورزش بسکتبال دارد. ورزش بسکتبال به کفشی نیاز دارد که استقامت بالایی داشته باشد و در عین حال، انعطاف خوبی نیز از خود نشان دهد و بازیکن را زود خسته نکند. این کفش ها باید هم بتوانند از بازیکن مراقبت کنند و هم توانایی این را داشته باشند که سرعت و چابکی بازیکن را بالا ببرند. در طول سال ها همواره در ساخت کفش های بسکتبال از آخرین فناوری روز استفاده شده تا بهترین تجربه را به بسکتبالیست ها ارائه دهد.

برای تبلیغات در این صفحه و دریافت قیمت و جزییات با شماره 09122252370 در واتس اپ یا تلگرام تماس بگیرید.

ویژگی کفش بسکتبال

برای شروع بسکتبال، به یک کفش مناسب نیاز دارید. برای خرید یک کفش مناسب باید به ویژگی های مختلفی توجه کنید. به عنوان مثال علاوه بر راحتی، ظاهر زیبا و شیک و قیمت مناسب، باید بدانید که یک کفش بسکتبال نیاز به چه ویژگی هایی دارد تا خرید بهتری داشته باشید.

کفش بلند

کفش های بسکتبال در 3 مدل بلند، متوسط و کوتاه ارائه می شوند. کفش های بلند ارتفاع بیشتری دارند و دور مچ پای شما را می پوشانند تا از صدمه در امان بمانید. در عوض اما کفش بلند، وزن بیشتری هم دارد و این موضوع روی پرش و سرعت شما نیز اثر می گذارد.

کفش متوسط

همانطور که از اسم آن مشخص است، کفش های متوسط در زمینه ارتفاع و پوشاندن ساق شما و همچنین وزن، رویکرد متعادلی دارند. این کفش ها ارتفاع کمتری از کفش های بلند دارد و در طرف دیگر، وزن کمتری هم دارند.

کفش کوتاه

برخلاف کفش های بلند که بیشتر برای محافظت از پا ساخته شده، کفش های کوتاه برای بازیکنان چابک است تا بتوانند از سرعت خود استفاده کنند. این کفش ها بسیار سبک وزن هستند اما دوام آن ها نسبت به دو مدل دیگر کمتر است.

کفش Air Jordan 1 که شرکت نایکی در سال 1985 برای مایکل جردن طراحی کرد. از این کفش به عنوان یکی از ماندگارترین کفش های تاریخ بسکتبال یاد می شود

کفش بسکتبال متناسب با پست بازیکن

علاوه بر اینکه شما باید سبک بازی خود را برای انتخاب یک کفش مناسب درنظر بگیرید، پست بازی شما نیز بسیار حائز اهمیت است. بازیکنانی که در پست گارد بازی می کنند، به دلیل سرعت بالا و جنب و جوش زیاد، کفش های کوتاه را انتخاب می کنند اما برخلاف گاردها، فورواردها به دلیل سبک درگیرانه و قدرتی خود، از کفش های بلند استفاده می کنند تا احتمال مصدومیت و آسیب دیدگی را کاهش دهند.

برخی بازیکنان نیز از هر دو سبک بهره می برند و می توانند در چند پست بازی کنند. این بازیکنان معمولا کفش متوسط را انتخاب می کنند تا هم از قدرت نسبتا بالا و هم از سرعت تقریبا زیادی بهره ببرند.

انواع برندهای کفش بسکتبال

کفش های بسکتبال امروزه بسیار محبوب هستند و حتی کسانی هم که بسیار کم بسکتبال بازی می کنند یا حتی بازی نمی کنند، به دلیل راحتی و طراحی های منحصر به فرد و جذاب، علاقه به خرید این کفش ها دارند. در حال حاضر برندهای زیادی در زمینه تولید کفش بسکتبال فعالیت می کنند که برخی از این برندها معروف و شناخته شده و برخی کمتر معروف هستند.

برندهای شناخته شده کفش بسکتبال

وقتی نام کفش بسکتبال به میان می آید، چند برند معروف که در سایر ورزش ها نیز فعالیت می کنند، بالاتر از سایر برندها قرار می گیرند. از شناخته شده ترین برندهای کفش بسکتبال می توان به نایکی، آدیداس، جردن، پوما و آندر آرمور اشاره کرد.

نایکی

می توان به راحتی ادعا کرد که معروف ترین و حتی محبوب ترین برند کفش بسکتبال در دنیا نایکی است. برند آمریکایی نایکی در سال 1964 تاسیس شد. سیاست نایکی از همان اول تمرکز روی بسکتبال و تولید کفش های این رشته بود. ظهور مایکل جردن به معروفیت این برند نیز کمک کرد و در دهه 1980، نایکی با تولید کفش های اختصاصی برای جردن، نه تنها درآمد فوق العاده ای کسب کرد، بلکه بسیار معروف و شناخته شده هم شد.

نایکی که همواره به طرح های خاص خود معروف بوده، کم کم در میان بسکتبالیست های NBA جا افتاد تا حدی که بهترین های این رشته را در اختیار گرفت و با آن ها قرارداد بست. کوبی برایانت، لبران جیمز، کوین دورنت، کایری اروینگ و یانیس آنته توکومپو از بازیکنانی هستند که نایکی با آن ها قرارداد دارد و کفش های اختصاصی برای آن ها تولید می کند.

لبران جیمز قراردادی بلندمدت با شرکت نایکی دارد و از اصلی ترین چهره های این شرکت به شمار می رود

آدیداس

دو قطبی نایکی و آدیداس در دنیای بسکتبال هم وجود دارد. این برند آلمانی و با سابقه که با کفش های فوتبال توانست نام خود را مطرح کند، با اینکه قدیمی تر از نایکی به شمار می رود اما محبوبیت این کمپانی را در بسکتبال و لیگ NBA ندارد. با این حال آدیداس هم توانسته نام های بزرگی را به سمت خود بکشاند. اولین نام بزرگ این شرکت بی شک کریم عبدالجبار است که در دهه 1980 از کفش های آدیداس استفاده می کرد.

با اینکه کوبی برایانت در سال 2002 این شرکت را به مقصد نایکی ترک کرد اما آدیداس در سال 2015 توانست یکی از بسکتبالیست های معروف نایکی یعنی جیمز هاردن را جذب کند و در حال حاضر با دیمین لیلرد نیز قرارداد دارد. زمانی چهره اصلی آدیداس درک رز بود که مصدومیت این ستاره باعث شد تا آدیداس نتواند به اندازه کافی از این قرارداد استفاده کند.

آدیداس به راحتی و نرمی کفش هایش معروف است و بازیکنان سرعتی همواره نیم نگاهی به کفش های این برند دارند.

جیمز هاردن در حال حاضر اصلی ترین چهره آدیداس در بسکتبال به شمار می رود

ایر جردن

برند ایر جردن که به اختصار جردن نامیده می شود، در اصل زیر مجموعه شرکت نایکی به شمار می رود. بعد از استقبال بی نظیر از کفش های اختصاصی نایکی برای مایکل جردن در دهه 1980 و 1990، این کفش ها به برندی جدا تبدیل شد که امروزه نقش پررنگی در دنیای بسکتبال دارند. برند جردن حتی پای خود را فراتر از دنیای بسکتبال گذاشته و در دیگر رشته های ورزشی نیز فعالیت دارد.

سیاست برند جردن همواره جذب ستاره های جوان بوده که تا به امروز هم در این کار موفق ظاهر شده است. کارملو انتنونی، راسل وستبروک و به تازگی جوانان نوظهور دنیای بسکتبال یعنی لوکا دانچیچ و زایان ویلیامسن نیز از این برند استفاده می کنند.

برند جردن به کفش های سبک خود معروف است که و همواره سعی می شود تا روی قدرت پرش این کفش ها تمرکز شود و در تبلیغات این برند نیز به وضوح می توان به این سیاست برند جردن پی برد.

نمونه ای از کفش برند جردن که برای راسل وستبروک طراحی شده است

آندر آرمور

برند آندر آرمور که در سال 1996 شروع به کار کرد، جدیدترین برندی است که توانسته نام های بزرگ دنیای بسکتبال را ترغیب کند. کفش های آندر آرمور به سرعت و استقامت خود معروف هستند و برای این کار، احتمالا هیچ بازیکنی مثل استفن کری نمی توانست این برند آمریکایی را بر سر زبان ها بیاندازد.

در 3 ماه ابتدایی سال 2016 فروش کفش های آندر آرمور به دلیل محبوبیت شدید استفن کری که بهترین فصل بازی خود را سپری می کرد، 64 درصد افزایش یافت و کم کم سایر ستاره های بسکتبال مانند جوئل امبید نیز سمت این برند کشیده شدند.

یکی از کفش های اختصاصی برند آندر آرمور برای استفن کری

پوما

شرکت پوما بعد از نایکی و آدیداس، سومین شرکت بزرگ ورزشی دنیا محسوب می شود. پوما که از سال 1948 شروع به کار کرد، یکی از اولین نام های دنیای بسکتبال بود اما وقفه بلندمدت این کمپانی، باعث شد که خیلی ها از یاد ببرند که برند پوما چه قدمتی در بسکتبال دارد.

پوما نام هایی همچون رالف سمپسن، الکس انگلیش، والت فیرزر و آیزیا تامس را در دهه 1970 و 1980 جذب کرد اما غیبت 20 ساله این برند که به کفش های پرقدرت خود معروف است، نام این شرکت را از ذهن بسیاری پاک کرد. پوما سال 2014 به دنیای بسکتبال بازگشت و در این سال ها با جذب ستاره های جوان و بازیکنانی که در دانشگاه بازی می کنند، سعی دارد تا دوباره نامی در این رشته برای خود دست و پا کند.

نمونه ای از کفش بسکتبال برند پوما

برندهای کمتر شناخته شده

همانطور که اشاره شد، محبوبیت کفش های بسکتبال در دنیا، باعث شده تا کمپانی های زیادی سمت تولید این کفش ها بروند. به غیر از برندهای نام برده شده که همگی در بسکتبال و اکثرا سایر رشته های ورزشی فعالیت گسترده ای دارند، برندهای دیگری نیز وجود دارند که در زمینه تولید و طراحی کفش بسکتبال فعالیت می کنند و سعی دارند با جذب نام های آشنای دنیای بسکتبال، خود را وارد این رقابت داغ و گسترده کنند.

نیو بالانس یکی از این برندهایی است که به معروفیت نایکی، آدیداس و حتی آندر آرمور نیست اما سعی دارد تا در بسکتبال نام خود را مطرح کند. این برند در حال حاضر کوای لنرد که یکی از بهترین های لیگ NBA به شمار می رود را در اختیار دارد.

شرکت چینی لی نینگ نیز در بسکتبال سابقه نسبتا خوبی دارد. زمانی شکیل اونیل از این برند استفاده می کرد و بی شک نام بزرگ این برند که در سال 1989 تاسیس شد، دوین وید است که خط اختصاصی خود در این کمپانی را دارد.

از دیگر برندهای کمتر شناخته شده کفش بسکتبال می توان به ریباک، °361، Q4، پیک، AND1، آنتا و کانورس اشاره کرد.

کفش بسکتبال نیو بالانس که مخصوص کوای لنرد طراحی شده است

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *