0

لیست بهترین پادکست‌های علمی ۱۴۰۲

لیست بهترین پادکست‌های علمی ۱۴۰۲
بازدید 347

علم همیشه توانسته به تمام سؤالات ما پاسخ دهد و تمام مشکلات بزرگ و کوچک را حل کند. این روزها پادکست‌ها در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند که در این میان پادکست‌های علمی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. دلیل محبوبیت این پادکست هم این است که محتواهای علمی مفید بر روی اینترنت به‌سختی پیدا می‌شود و مطالب شبه علم و زرد در شبکه‌های اجتماعی افزایش پیدا کرده است. برای علاقه‌مندان به مسائل علمی گوش‌دادن به پادکست می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم راجب بهترین پادکست‌های علمی ۱۴۰۲ صحبت کنیم.

پادکست چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای پادکست تعاریفی زیادی وجود دارد؛ ولی درکل می‌توان آن را نوعی محتوای صوتی در نظر گرفت. پادکست‌ها باهدف خاصی تولید می‌شوند و در اختیار شنوندگان قرار می‌گیرد. برای ساخت پادکست چارچوب خاصی دنبال نمی‌شود و موضوع، ساختار، گوینده و مدت‌زمان همگی وابسته تولیدکننده است. 

همه پادکست‌ها در چند مورد با یکدیگر مشترک هستند اغلب آنها رایگان هستند و از طریق نرم‌افزار یا اپلیکیشن پادکست می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد. پادکست‌ها بیش از یک قسمت دارند و نسبت به برنامه‌های رادیویی دارای کیفیت بهتری هستند. موضوع پادکست‌ها نیز متنوع بوده و گویندگان درگیر قواعد و قوانین خاصی نیستند. یکی از انواع آنها پادکست علمی است.

معرفی بهترین پادکست‌های علمی ۱۴۰۲

جذابیتی که در پادکست‌ها وجود دارد و می‌توان آن را یک مزیت دانست امکان دانلودکردن پادکست است. پس با دانلود پادکست علمی موردعلاقه خود می‌توانید در جایی که به اینترنت دسترسی ندارید به آن گوش دهید. در این بخش به معرفی بهترین پادکست‌های علمی ۱۴۰۲ اشاره خواهیم کرد.

پادکست علمی استرلینگ‌کست

با این پادکست انگار شما وارد یک‌دنیای جدیدی از علم شده‌اید. در پادکست علمی استرلینگ‌کست راجب فضا، زمین و انسان داستان‌های علمی گفته می‌شود. هر قسمت از آن داستانی واقعی علمی را بیان می‌کند که چگونه جهان ما دچار تغییرات شده و راه‌های جدیدی را برای کشفیات بیشتر انسان بازکرده است.

بهترین پادکست‌های علمی
پادکست علمی استرلینگ‌کست

پادکست علمی دایجست

اگر به مسائلی مانند انتخابات، بورس و… علاقه دارید در پادکست علمی دایجست می‌توانید آنها را دنبال کنید. همچنین دیدگاه مخاطب را نسبت به مسائل روز دنیا گوش دهید. در این پادکست مسائل پیچیده دنیا را با زبانی بسیار ساده و قابل‌فهم برایتان تعریف می‌کنند. آخرین مطالبی که در این پادکست ارائه شده راجب سازمان ملل، خواب و رؤیا و پیدایش جهان است.

نرد کست

در این پادکست علمی جدیدترین مباحث مربوط به علم و فناوری مورد بررسی قرار می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های خوبی که نرد کست دارد و شنیدن آن را جذاب کرده پیوند مسائل علمی با زندگی روزمره است. همچنین در پادکست نرد کست به این اشاره شده چگونه با دانستنی‌های علمی می‌توان زندگی خود را بهبود بخشید. موضوعاتی مانند تداخل خواب و افسردگی، تأثیر پروانه‌ای و چرا خواب می‌بینیم؟ را در این پادکست می‌توانید دنبال کنید.

پادکست علمی تک بریدرز

در پادکست علمی تک بریدرز کشاورزی و ژنتیک به یکدیگر می‌رسد. اپیزودهای این پادکست به هر موضوعی که در آن کشاورزی و ژنتیک وجود دارد پرداخته است. هر اپیزود به طور متوسط 20 دقیقه زمان را به خود اختصاص می‌دهد. نمونه این موضوعات مریخ مستعمره‌ای که هنوز کشف نشده، چرا هویج‌ها نارنجی شدند؟ چرا به آناناس‌های صوتی احتیاج داریم؟

گیتی‌کست

برای بسیاری از افراد شناخت جهان و چگونگی تشکیل اجزای مختلف آن بسیار هیجان‌انگیز است. هرکدام از اپیزودهای گیتی‌کست به موضوعات همانند نحوه شکل‌گیری جهان هستی، آغاز حیات، چگونگی تشکیل ستارگان، دلیل انقراض موجودات و سایر پدیده‌ها اختصاص‌داده‌شده است.

تمامی این موضوعات به شکل داستان و با زبان بسیار ساده توضیح داده شده و برای همه افراد در هر سنی قابل‌درک خواهد بود. هرکدام از اپیزودها 15 دقیقه زمان دارند. این پادکست‌ها به سیاه‌چاله‌های فضایی، بیرون جهان کائنات چیست؟ و جهان تا کی وجود خواهد داشت؟ پرداخته است. این پادکست علمی بسیار پرطرف‌دار بوده و به کنجکاوی‌های شما راجب جهان هستی پاسخ می‌دهد.

گیتی‌کست
بهترین پادکست‌های علمی

پادکست علمی گلوبال فیزیکس

برای علاقه‌مندان به فیزیک نیز پادکست تهیه شده که به نام پادکست علمی گلوبال فیزیکس قابل‌دسترس خواهد بود. با این پادکست به آخرین دستاوردها و رویدادهای در این زمینه می‌توانید گوش دهید. بخش بیشتر آن به معرفی فیزیک‌دانان و نحوه زندگی آنها پرداخته شده است. پس اگر به فیزیک علاقه دارید فرصت گوش‌دادن به این پادکست را از دست ندهید. هر اپیزود آن نیز 20 الی 30 دقیقه زمان می‌برد.

پادکست ژرفا

اگر به ماجراجویی در اعماق دریا و اقیانوس‌ها علاقه دارید سراغ پادکست ژرفا بروید. در این پادکست علمی به موجودات و پدیده‌های کمتر شناخته شده دنیای آب پرداخته می‌شود. طول هرکدام از اپیزودهای آن 60 دقیقه است. موضوعات دراز گودال ماریانا، راز کشتی ماری سلست معروف به کشتی اشباح و راز نهفته در دریای بالتیک در این پادکست ضبط شده است.

پادکست علمی استرینگ کست

پادکست استرینگ کست یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین پادکست‌های علمی که به‌عنوان بهترین پادکست علمی ۱۴۰۲ نیز شناخته می‌شود. این پادکست هر اپیزود آن روایت یک داستان و ماجراجویی علمی است و به تأثیر آن اتفاق روی زندگی انسان می‌پردازد. نمونه موضوعات این پادکست داستان‌هایی از جنگ جهانی اول، جنگ‌های فضایی و پروژه منهتن و داستان بزرگ‌ترین اتحاد تاریخ علم و مرگبارترین سلاح بشر است.

پادکست علمی جهان شگفت‌انگیز مغز

اگر بخواهید بیشتر با کارکرد مغز آشنا شوید سراغ پادکست علمی جهان شگفت‌انگیز مغز بروید. وقتی به این پادکست گوش می‌دهید بیشتر خودتان و رفتارهایتان را خواهید شناخت. موضوعات مغز ما چگونه کار می‌کند؟ چگونه مغز ما جهان را می‌سازد؟ تاریخ انقضای مغز در این پادکست به آن پرداخته شده است. این پادکست را می‌توان به‌عنوان بهترین پادکست‌های علمی ۱۴۰۲ معرفی کرد.

پادکست علمی کموکست

برای علاقه‌مندان به شیمی نیز پادکست جذاب کموکست  وجود دارد که در آن به بررسی مسائل روز علم شیمی پرداخته شده است. شیمی اسانس، نقش نانوجاذب‌ها در حذف فلزات سنگین و کمک نانوکاتالیست‌ها صنعت از جمله موضوعاتی بوده که در این پادکست به آنها پرداخته شده است.

بهترین پادکست‌های علمی ۱۴۰۲
پادکست علمی کموکست

پادکست علمی ژن‌کست

یکی از دانشجویان ارشد رشته ژنتیک مولکولی به نام سودا بصیری در این پادکست به زبان ساده مفاهیم مربوط به ژنتیک را معرفی می‌کند. با گوش‌دادن به این پادکست می‌توانید به جواب سؤالات خود که انسان چگونه به وجود می‌آید و یا اینکه وراثت چگونه از والدین به کودکان منتقل می‌شود خواهید رسید.

جمع‌بندی

در این مطلب از مجله خوبو به بهترین پادکست‌های علمی ۱۴۰۲ پرداختیم و هرکدام از سطح بالایی از مطالب برخوردار بودند. محتواهای علمی پیچیدگی‌های خاص خود را دارند به همین خاطر پادکست می‌تواند بهترین فرم برای این مطالب باشد. چون گوینده فرصت لازم را برای بیان موضوعات مختلف دارد و شکافتن این پیچیدگی‌ها با زبان ساده شنونده را بیشتر مشتاق به رسیدن حقیقت می‌کند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *