0

بیده توالت فرنگی یا خودشور چیست و چه کاربردی دارد؟

بیده توالت فرنگی

به گزارش سایت خوبو، بسیاری از مردم بیده توالت فرنگی را با سینک‌های دستشویی، فواره‌های آبخوری  یا توالت‌های فوری مخصوص ادرار کردن اشتباه می‌گیرند. اما در چند سال اخیر نوع جالبی از توالت‌های فرنگی در خانه‌ها نصب می‌شود که دارای «بیده» هستند. حتما از خود پرسیده‌اید که «بیده» چیست؟

نخستین بیده‌های توالت فرنگی از اوائل دهه ۱۹۰۰ میلادی وارد بازار شدند. «بیده توالت» از سالها پیش جزء اجزای ضروری و مهم توالت‌ها در برخی از کشورها و جوامع مسلمان در سرتاسر جهان از قبیل ترکیه بوده‌اند.

ما در این مقاله از سایت خوبو به پرسش‌های شما در مورد بیده توالت فرنگی پاسخ خواهیم داد؛ پس با سایت خوبو همراه باشید.

بیده توالت

بیده توالت فرنگی چیست؟

اگرچه بیده‌ها در شکل، اندازه و قیمتهای متفاوت می‌باشند اما کارکرد همۀ آنها یکی است: نظافت بیشتر!

بیده توالت فرنگی را خودشوی توالت نیز می‌نامند و در واقع وسیله‌ای که عمل شستن و نظافت را آسان‌تر می‌کند. «بیده» بطور سنتی در چین ساخته شد و روش کار آن بدین صورت بود که آن را در نزدیک توالت فرنگی قرار می‌دادند و در واقع آنها نوع اولیۀ این محصول و بنام بیده‌های مستقل بودند. فرد پس از اتمام کار، به سمت بیده چمباتمه زده و یا حتی بر روی آن می‌نشست و سپس از این محصول برای تمیز نمودن هر چه بیشتر خود استفاده می‌کرد.

این روش سپس به اروپا راه یافت و در برخی از کشورها بکار گرفته شد. بعد از آن نوبت به بیده‌های جدیدتر رسید که در توالت فرنگی نصب می‌شود و بدون استفاده از دست و یا نشستن بر روی بیده و تنها به واسطۀ فشار آب، دستگاه اقدام به شستن فرد می‌کند. در واقع بیده‌های مدرن، جریان هدفمند آب را اسپری کرده و حتی بدترین آلودگی‌ها را به آرامی و راحتی پاک می‌کنند.

بیده توالت

تاریخچه و تغییرات بیده توالت فرنگی

«آرنولد کوهن» که ملقب به «آقای بیده» است، در سال ۱۹۶۰ اولین دستگاه توالت مجهز به بیده ـ بصورت یکپارچه ـ را تولید و آن را «سیتزبَثِ آمریکایی» نامید. اما ترکیب توالت و بیدۀ او از سوی مردم آمریکا مورد استقبال قرار نگرفته و کسی ایدۀ او را جدی نگرفت.

در دهه ۱۹۸۰ و در ژاپن، یک تولیدکننده وسایل بهداشتی، با الهام از ایدۀ آقای کوهن، یک نوع تازه از صندلی توالت بیدی آقای کوهن را روانۀ بازار کرد. اکنون بیش از ۸۰ درصد از سرویس‌های بهداشتی در سراسر ژاپن دارای یکی از انواع مختلف توالت‌های بیده‌دار هستند. بعد از چند دهه و بدلیل سهولت استفاده، بیده توالت به یکی از محبوب‌ترین محصولات جانبی در توالت‌های آمریکایی تبدیل شده‌اند.

با پیشرفت تکنولوژی و ترکیب توالت فرنگی و بیده، یک نوآوری جدید برای راحتی افراد و نظافت بیشتر بدست آمده است. در توالت‌های بیده‌دار مدرن، شما در حالی که به راحتی بر روی توالت فرنگی نشسته‌اید می‌توانید برای نظافت بیشتر از بیده استفاده نمایید.

روش کار به این صورت است که یک نازلِ بهداشتی در داخل کاسۀ توالت، آب را به زیر شما اسپری می‌کند. در مدلهای مدرن‌تر، صندلی‌های توالت مجهز به حسگرهای الکترونیکی هستند. در نتیجه بیده‌ها می‌توانند آب گرم را با زاویۀ دلخواه شما از طریق ریموت کنترل به قسمت مورد نظر هدایت کنند. برخی از بیده‌های الکترونیکی مدرن حتی گرم‌کن برای صندلی توالت، بوگیر و خشک‌کن نیز به سیستم توالت فرنگی اضافه کرده‌اند.

نخستین بار بیدۀ توالت از دهۀ ۱۹۰۰ میلادی وارد بازار شد
نخستین بار بیدۀ توالت از دهۀ ۱۹۰۰ میلادی وارد بازار شد

چرا باید از توالت بیده‌دار استفاده کرد؟

علاوه بر مزایای بیده در پاکیزگی بیشتر و سهولت استفاده، دلایل دیگری برای استفاده از آنها به جای توالت‌های معمولی وجود دارد:

  • تضمین سلامتی: استفاده از آب و بیده بجای دستمال توالت باعث می‌شود که بخشهای حساس بدن شما کمتر تحریک شده و عمل شستشو بهداشتی‌تر باشد. همچنین در مورد بیماری‌های مزمن مانند هموروئید نیز نقش تسکین‌دهنده را ایفا می‌کند. ترکیب توالت و فناوری بیده، کاسۀ توالت را تمیز نگه می‌دارد. علاوه بر این در صورت استفاده از خوش‌بوکننده‌ها در کنار بیده می‌توانید بوهای نامطبوع را کاهش دهید.
  • صرفه‌جویی در مصرف آب: مقدار آبی که برای تولید دستمال توالت لازم است بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز برای یک بیده است. زیرا میزان آبی که برای تولید دستمال توالت بکار گرفته می‌شود، چندین برابر مصرف آبی است که دستگاه سادۀ بیده استفاده می‌کند. همچنین هزینه برق مصرفی آن حتی در صورت استفاده مکرر نیز بسیار کمتر از چیزی است که تصور می‌شود.
  • تجربۀ دلپذیرتر: بیده‌های مجهز به آب گرم، علاوه بر نتایج سلامتی‌بخش استفاده از آب گرم، باعث تجربۀ دلپذیر در عمل دفع روزانه می‌گردند.
  • مقرون به صرفه: با خریدن یک بیدۀ مجزا و نصب آن به توالت فرنگی، می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.
  • قیمت‌های متنوع: دست شما برای تهیۀ انواع مختلفی از بیده‌ها باز است و می‌توانید متناسب با بودجۀ دلخواه، یکی از آنها را تهیه کنید.
  • دوست‌دار محیط‌زیست: با عدم خرید دستمال‌توالت، تولید آن نیز کاهش پیدا می‌کند که این به نوبۀ خود به حفظ درختان و جنگل کمک می‌کند.
مزایای استفاده از بیده توالت فرنگی، صرفه‌جویی در بسیاری از موارد مرتبط با مسائل بهداشتی است
مزایای استفاده از بیده توالت فرنگی، صرفه‌جویی در بسیاری از موارد مرتبط با مسائل بهداشتی است

انواع بیده یا خودشور توالت فرنگی

بیده‌ها در انواع مختلفی می‌باشند که در اینجا می‌خواهیم به بررسی آنها بپردازیم:

بیدۀ سنتی یا کلاسیک

اولین نوع بیده، نوع سنتی آن است که برای دهه‌های طولانی در برخی از کشورها وجود داشته است. آنها را «بیدۀ مستقل» می‌نامند زیرا آنها بصورت کاملا مجزا و جدا از کاسۀ توالت می‌باشند که معمولا در کنار هم قرار می‌گیرند.

بیده سنتی را می‌توان مانند یک دستگاه ادراری روی دیوار یا بر روی زمین نصب نمود. بیده‌های مستقل می‌توانند ویژگی‌های مدرنی مانند تنظیم دمای آب گرم و سرد نیز داشته باشند. از آنجایی که بیده‌های مدرن به بازار آمده‌اند، قیمت بیده‌های کلاسیک به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

معایب بیده سنتی یا کلاسیک

در حالی که ممکن است هزینه خرید بیده‌های سرامیکی کمتر باشد، اما آنها معایبی نیز دارند. بیده‌های قدیمی عمدتاً فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و برای حمام‌های مدرن و خانه‌های امروزی چندان مناسب نیستند. این وسایل قدیمی همچنین به مسیرهای لوله‌کشی جداگانه برای عملکرد و تامین آب نیاز دارند. استفاده از آنها نیز می تواند باعث تولید اندکی آلودگی شود زیرا شما نیاز به جابجایی از روی کاسه توالت به سمت بیده را دارید.

بیدۀ سنتی یا کلاسیک
بیدۀ سنتی یا کلاسیک

بیده قابل حمل یا مسافرتی

این نوع از بیده‌ها برای افرادی که اغلب سفر می‌کنند یا برای کسانی که همیشه در حال جابجایی بین محیط‌های مختلف کاری هستند مناسب می‌باشند. بیده پرتابل اگرچه یک گزینه ارزان است اما شکل آن ممکن است برای برخی از افراد کمی عجیب و غریب یا ناخوشایند باشد. این وسیله شبیه به یک بطری آب با یک نازل بلند و زاویه‌دار برای اسپری کردن آب است.

بیده قابل حمل برای کسانی که از مشکل بواسیر رنج می‌برند و نمی‌توانند از سرویس بهداشتی عمومی استفاده کنند، گزینه‌ای بسیار مناسب است.

بیده قابل حمل یا مسافرتی
بیده قابل حمل یا مسافرتی

معایب بیده پرتابل یا مسافرتی

مشکل اصلی آنها این است که با هر بار استفاده باید آنها را برای استفادۀ مجدد با آب پر کنید. همچنین فشار اسپری آب در بیده پرتابل کم است و ممکن است قبل از اینکه خود را کاملا تمیز کنید، آب دستگاه تمام شود.

در حالی که خرید بیده مسافرتی مقرون به صرفه است اما برای افرادی که دچار دچار کم‌توانی‌های جسمانی هستند ممکن است دردسرساز شود. نمونه‌های جدیدتر با یک عدد باتری تغذیه شده و قدرت اسپری کردن بهتری نسبت به نمونه‌های معمولی دارند.

بیده توالت پرتابل
بیده توالت پرتابل

بیده دستی

یکی دیگر از گزینه‌های شما در مورد خرید بیده توالت، بیده‌ دستی یا بیده اسپری‌‌دار است. برخلاف بیده مسافرتی شما نمی‌توانید آن را به هرجایی ببرید. زیرا در واقع یک شلنگ است که دارای یک اسپری می‌باشد و طرف دیگر آن به منبع آب وصل است. این نوع از اسپری به دلیل عملکرد سادۀ آن پرطرفدار است. زیرا کاربر می‌تواند در هنگام هدایت جریان آب، آن را با انعطاف بیشتری به زوایای دلخواه هدایت و کنترل بیشتری بر فشار آب دارد. استفاده از بیده توالت دستی آسان است و خرید آن مقرون به صرفه می‌باشد. نصب آن نیز بصورت کاملا مجزا از کاسه توالت است.

بیده دستی
بیده دستی

بیده توالت دستی برای کسانی که در دوران نقاهت پس از آسیب‌دیدگی هستند یا افرادی که دارای بیماری‌هایی با دامنۀ محدود حرکتی می‌باشند گزینۀ مناسبی‌اند. همچنین این نوع از بیده توالت برای افراد مسن به دلیل استقلال بیشتری که به آنها می‌دهد مناسب می‌باشد.

برخی از بیده‌های توالت دستی دارای دو منبع تغذیۀ رایگان می‌باشند که دست شما در انتخاب میان آب سرد و گرم باز است. با این حال، برای تجربۀ بهتر و راحت‌تر می‌توانید از منبع آب گرم برای تغذیۀ بیده دستی استفاده کنید.

بیده دستی
بیده دستی

بیده‌های توکار و داخل کاسه توالت

اگر بودجه‌اش را دارید، بجای اینکه کاسه توالت و بیده را جداگانه سفارش دهید بهتر است به سراغ خرید نوع توکار بروید. این نوع از توالت‌های فرنگی، ترکیبی از توالت و یک بیده داخلی هستند که به خوبی داخل کاسه توالت فرنگی جای گرفته است. اسپری بیده به صورت زاویه‌دار به ناحیه مورد نظر می‌پاشد و به شما در تمیز شدن کمک می‌کند.

در نمونه‌های جدیدتر، گرم‌کن‌هایی در لبۀ توالت قرار گرفته است که در کنار خشک‌کننده و کنترل فشار آب، تجربۀ دلپذیری را برای کاربر فراهم می‌کنند. همچنین برخی از آنها موزیکال بوده و یک موسیقی آرامبخش برای شما پخش می‌کنند تا محیطی آرام داشته باشید.

پس جای تعجب نیست که قیمت بیده‌های توکار به دلیل ویژگی‌های متعددی که دارند، گران‌تر باشد. البته شما می‌توانید از بیده توالت توکار که بدون برق و امکانات جانبی است استفاده کنید.

بیده توالت توکار
بیده توالت توکار

بیده توالت الحاقی

بیده‌های الحاقی به راحتی به توالت فرنگی اضافه شده و کنار آن قرار می‌گیرند و نام آنها از این همین امر گرفته شده است. آنها معمولاً مقرون به صرفه و جذاب هستند و همان مزایای بهداشتی و سازگار با محیط زیست را به عنوان یک بیده سنتی ارائه می‌دهند.

بیده‌های الحاقی گرچه ارزان‌تر هستند اما معمولاً فاقد ویژگی‌های خاصی مانند کنترل دما که معمولاً در نوع بیده توالت از نوع داخلی وجود دارد می‌باشند. اما با این حال خریداران می‌توانند انواع متنوعی از آنها را با طرح‌های گوناگون در بازار پیدا کنند.

بیده توالت الحاقی
بیده توالت الحاقی

نتیجه‌گیری

طراحی بیده توالت فرنگی در دهۀ گذشته شاهد نوآوری‌های متعددی بوده است. بیشتر مردم در تا بعد از خرید بیده توالت فرنگی متوجه نمی‌شوند که انواع مختلفی از آن در بازار وجود دارد. خریداران باید به بودجه و میزان فضای موجود در خانه خود قبل از هرگونه خرید توجه کنند.

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم، اینک با آگاهی کامل می‌توانید در مورد اضافه کردن این محصول فکر کنید.

منابع

برای ترجمه و نگارش این مطلب در سایت خوبو از منابع زیر استفاده کرده‌ایم:

بیشتر بخوانید

رفع بوی بد لباسها و فضای داخل کمد

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *