0

خرید بیت کوین Bitcoin

خرید و فروش بیت کوین

آیا فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

بیت کوین Bitcoin و سایر ارزهای دیجیتال به دلیل نوپا بودن و به رسمیت شناخته نشدن آن، هنوز قانونی در مورد منع خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای در ایران وضع نشده است، بنابراین می‌توان به خرید و فروش و نگهداری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اقدام کرد.

در صورت هرگونه کلاه برداری، هک و عدم وفای به عهد توسط سایت های صرافی میتوان علیه آنها به مراجع قضایی شکایت کرد.

به طور کلی برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توسط مردم در ایران جرم تعریف نشده است و این اقدام مجاز است اما در صورت ورود سازمان ها و ارگان ها و خرید و فروش کلان هنوز قانونی وضع نشده است و موسسات مجاز به این اقدام نمی باشند.

در زیر لیستی از قوانین که در سایت پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات را مشاهده میکنید:

 • آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است.
 • آیا برای ارزدیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله.
 • آیا ماینینگ قانونی است؟ بله اما با اخذ مجوز از وزارت صنعت.
 • آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ برای دستگاه‌های استخراج (ASIC) ردیف کالا مشخص شده است. واردات این دستگاه‌ها مشروط به دریافت مجوز از وزارت صمت است.
 • آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر
 • آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است. جرم نیست.
 • آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است. 
 • آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری شود.
 • وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است.

ساخت کیف پول بیت کوین چگونه است؟

کیف پول بیت کوین دقیقا مانند یک حساب بانکی می باشد. کاربران می توانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را خریداری کرده و دارایی خود را در کیف پول خود قرار دهند. به طور کلی کیف پول های بیت کوین در دو نوع دسته بندی می شوند، کیف پول سرد (Cold Wallet) و کیف پول گرم (Hot Wallet) می باشد.

کیف پول‌های سرد (Cold Wallets) بهترین مکان برای نگهداری امن سرمایه‌های شما هستند. این امنیت از آن جهت تامین می‌شود که فضایی که کلید خصوصی ذخیره شده به صورت فیزیکی در اختیار کاربر قرار دارند. این کیف پول‌ها در خصوص سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و سنگین، بهترین گزینه به حساب می‌آیند. کیف پول‌های سخت افزاری و کیف پول‌های کاغذی از نوع سرد هستند.

کیف پول های گرم که علت این نام‌گذاری لزوم وجود اتصال به اینترنت برای دسترسی به آنهاست. کیف پول‌های موبایل، تحت وب و دسکتاپ از نوع کیف پول داغ هستند. داغ بودن کیف پول لزوما به این معنی نیست که کلیدهای خصوصی روی فضای اینترنت نگهداری می‌شوند، بلکه به معنی امکان ارتباط کلیدهای خصوصی با فضای آنلاین است.

کیف پول‌های موبایل و دسکتاپ زیادی وجود دارند که دارایی‌ها را روی خود دستگاه (موبایل و کامپیوتر) نگهداری می‌کنند اما از نوع داغ محسوب می‌شوند. کیف پول‌های موبایل و دسکتاپ هم می‌توانند سرد باشند به شرطی که هیچ اتصالی به اینترنت نداشته باشند. کیف پول‌های داغ برای استفاده روزمره، انجام معامله و سرمایه‌گذاری‌های کوچک یا متوسط گزینه خوبی هستند. توجه داشته باشید که به طورکلی کیف پول‌های سرد از کیف پول‌های داغ امنیت بیشتری دارند اما این بدان معنی نیست که کیف پول‌های داغ امن نیستند.

انواع کیف پول ها شامل:

 • کیف پول کاغذی
 • کیف پول دسکتاپ
 • کیف پول نرم افزاری و قابل نصب بر روی گوشی هوشمند
 • کیف پول تحت وب
 • کیف پول سخت افزاری
 • کلاینت های بیت کوین

توصیه ما برای ایجاد کیف پول استفاده از سه نوع کیف پول تحت وب، کیف پول نرم افزاری یا کیف پول سخت افزاری است. کیف پول سخت افزاری یکی از انواع کیف پول سرد (Cold Wallet) می باشد و به دلیل عدم اتصال به اینترنت از امنیت بیشتری برخوردار است.

از چه سایتی بیت کوین بخریم؟

برای خرید و فروش بیت کوین میتوانید از سایت های معتبر خارجی مانند بایننس استفاده کنید اما کار با این سایت ها دارای ریسک می باشد چراکه بایننس در صورتی که از آی پی ایران وارد آن شوید به دلیل تحریم ها اکانت شما را مسدود میکند بنابراین توصیه ما بر این است که از سایت های داخلی اقدام به خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال نمایید.

زمان مناسب خرید بیت کوین چه موقع است؟

اولین نکته برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال شناخت کامل این بازار است. درست مانند بورس که در صورت عدم شناخت این بازار گرفتار رفتار حقوقی ها می شوید در بازار رمز ارزها گرفتار نهنگ های این بازار خواهید شد. بنابراین قبل از اقدام به خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال این بازار را مطالعه کنید و کامل بشناسید.

بعد از شناخت بازار استراتژی معامله خود را تعیین کنید، در حقیقت برای کسب سود از بازار ارزهای دیجیتال باید استراتژی خرید و فروش خود را مشخص کنید. در ادامه به بررسی این استراتژی ها می پردازیم.

استراتژی بلند مدت (Hold)

شبکه بیت کوین به این صورت ایجاد گردیده است که فقط 21 میلیون بیت کوین قابل عرضه است و تاکنون تنها 3 میلیون بیت کوین برای استخراج باقی مانده است که هر 4 سال یکبار با هاوینگ در شبکه بیت کوین درسترسی به این بیت کوین ها سخت تر می شود. از طرفی هر روز مشاهده درخواست های بیشتر خرید بیت کوین توسط مردم هستیم بنابراین عرضه کم شده و تقاضا هر روز در حال اضافه شدن می باشد بنابراین قیمت بیت کوین به مرور افزایش پیدا میکند. اگر روند قیمت بیت کوین را مشاهده کرده باشید در سال 2017 بعد از افزایش قیمت تا کانال 19 هزار دلار، امروز در سال 2021 و تنها بعد از 4 سال قیمت بیت کوین رکورد داری میکند و وارد کانال 60 هزار دلار شده است. بنابراین در صورت خرید و نگهداری از بیت کوین های خود قیمت این دارایی در بلند مدت افزایش پیدا میکند. تنها در یکسال گذشته قیمت بیت کوین حدود 12 برابر شده است.

استراتژی کوتاه مدت (Trade)

ماهیت بازار ارزهای دیجیتال همواره با نوسانات سنگین روبرو می شود. در صورت شناخت بازار و مطالعه آن میتوانید از نوسان های قیمت در رمز ارزها سود خوبی را کسب کنید. به این روش معامله Trade گفته می شود.

تئوری های بهترین زمان خرید بیت کوین

بعد از بررسی چندین تئوری در رابطه با بهترین زمان خرید ارز دیجیتال، سه تا از بهترین این تئوری‌ها را در ادامه آورده ایم که می توانید از آن ها استفاده کنید :

 1. تئوری اول : تقاضای خرید بیت کوین روزهای شنبه و یکشنبه که آخر هفته‌ های کشورهای خارجی است، کاهش پیدا می کند و موجب می شود قیمت بیت کوین دوشنبه صبح ‌ها با کاهش روبرو گردد. در طرف مخالف ولی قیمت بیت کوین جمعه‌ ها و شنبه‌ ها به بالاترین میزان خود خواهد رسید.
 2. تئوری دوم : این تئوری پیشنهاد می ‌کند روزهای شنبه و یکشنبه برای خرید بیت کوین اقدام کنید و در ساعات اولیه روز دوشنبه خریدتان را نهایی کنید. در این استراتژی، حجم مبادلات روز دوشنبه افزایش می یابد و باعث می شود در طی هفته قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند.
 3. تئوری سوم : معامله گران حرفه ‌ای اغلب از خرید بیت کوین اوایل هر ماه خودداری می ‌کنند. این بدین معنی است که وقتی کارمندان حقوق می ‌گیرند، آنها تمایل دارند وسط یا آخر ماه خرید کنند. دلیلشان هم این است که وقتی جیب مردم پر پول است تقاضای خرید بیت کوین افزایش می یابد و قیمت آن بالا خواهد رفت.

نقش اخبار در قیمت بازار یا تحلیل فاندامنتال

یکی از مهمترین دلایلی که بر قیمت بازار نقش میگذارد اخبار می باشد. به عنوان مثال Elon musk سرمایه گذار و مدیر Tesla و برنامه فضایی SpaceX و همچنین از مدیران Paypal اخیرا 1.5 میلیارد دلار از دارایی شرکت تسلا را بیت کوین خرید و این خبر باعث شد قیمت بیت کوین رشد شارپی خود را ادامه دهد و رشد خوبی داشته باشد.

یا کمی قبل تر پی پال اعلام کرد به زودی ارز های دیجیتال را برای خرید و فروش در پایانه های پذیرنده پی پال پشتیبانی می کند که این خبر نیز باعث رشد شارپی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شد.

در بازار قرمز بخرید

یکی از بهترین استراتژی های خرید، ورود به بازار در بازار قرمز است بدین معنی که هر موقع همه فروشنده هستند شما به بازار ورود کنید و بعد از رشد قیمت ها هنگامی که همه خریدار هستند شما با سود بالاتر دارایی خود را بفروشید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *