0

معرفی توکن‌های BRC-20

مدل UTXO بیت کوین چیست؟

BRC-20 یک استاندارد توکن آزمایشی است که امکان استخراج و انتقال توکن های قابل تعویض را از طریق پروتکل Ordinals در بلاک چین بیت کوین فراهم می‌کند. با استفاده از توکن‌های ERC-20 اتریوم ، توکن‌های BRC-20 دارای مکانیسم‌ها و عملکردهای متفاوتی هستند. با وجود به دست آوردن محبوبیت گسترده در نیمه اول سال 2023، توکن های BRC-20 هنوز آزمایشی هستند و کاربران باید بسیار احتیاط کنند.

توکن‌های BRC-20 چگونه ایجاد شدند؟

پس از اینکه پروتکل بیت کوین  Ordinals در ژانویه 2023 راه اندازی شد و NFTها (توکن‌های غیرقابل تعویض) را می‌توان روی ساتوشی‌ها (سات‌ها) درج کرد، کنجکاوی در مورد اینکه آیا می‌توان توکن‌های قابل تعویض روی بیت کوین ایجاد کرد یا خیر، وجود داشت. استانداردهای توکن BRC-20 در مارس 2023 توسط یک برنامه نویس مستعار به نام Domo ایجاد شد تا امکان برش توکن های قابل تعویض در بیت کوین را فراهم کند. اولین توکن BRC-20 مستقر شده “ordi” نام داشت. کیف پول های بیت کوین به سرعت ابزارهایی را برای پشتیبانی از توکن های BRC-20 به کار گرفتند.

چندین توکن دیگر BRC-20، که بسیاری از آنها توکن‌های میم هستند، در ماه‌های بعد راه‌اندازی شدند. از ماه می 2023، برخی از توکن‌های BRC-20 افزایش قیمت‌های نجومی را تجربه کرده اند و ارزش بازار قابل توجهی به دست آورده اند. تقاضا برای توکن‌های BRC-20 باعث افزایش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین و ایجاد ازدحام قابل توجهی در شبکه بیت کوین شد.

توکن‌های BRC-20 چگونه کار می‌کنند؟

برای درک بهتر توکن‌های BRC-20، دانستن نحوه عملکرد بیت کوین Ordinals بسیار مهم است. پروتکل Ordinals سیستمی برای شماره گذاری ساتوشی‌ها است و به کاربران اجازه می‌دهد تا داده های اضافی را در فرآیندی به نام “کتیبه” به  ساتوشی‌ها متصل کنند.

توکن‌های BRC-20 از کتیبه‌های Ordinals داده‌های JSON (نشان‌گذاری شی جاوا اسکریپت) برای استقرار قراردادهای توکن، برش و توکن‌های انتقال استفاده می‌کنند. در حال حاضر، استاندارد توکن BRC-20 اجازه می دهد تا یک توکن BRC-20 با تابع استقرار ایجاد کنید، مقداری از توکن های BRC-20 را با عملکرد mint ضرب کنید، و مقداری از توکن های BRC-20 را از طریق تابع انتقال منتقل کنید.

استاندارد توکن BRC-20 جدید است و فرآیند استقرار، ضرب کردن و انتقال توکن های BRC-20 کاربر پسند نیست. همچنین تعداد محدودی از خدمات ابزار و پشتیبانی وجود دارد.

تفاوت بین توکن‌های BRC-20 و ERC-20

با وجود شباهت در نام آنها، تفاوت های قابل توجهی بین این دو توکن وجود دارد.توکن های BRC-20 در شبکه بیت کوین وجود دارند، در حالی که ERC-20 یک استاندارد در شبکه اتریوم است. 

توکن‌های BRC-20 از قراردادهای هوشمند استفاده نمی‌کنند و بنابراین، عملکرد بسیار کمتری دارند. برعکس، توکن‌های ERC-20 می‌توانند با پروتکل‌ها و برنامه‌های کاربردی دیگر تعامل داشته باشند تا طیف وسیعی از خدمات، از جمله وام‌گیری و وام‌دهی را فعال کنند.

ERC-20 یک استاندارد توکن بالغ با تعداد زیادی توکن ERC-20 است که قبلاً ایجاد شده و به طور گسترده استفاده می شود. توکن‌های ERC-20 که در سال 2015 طراحی و در سال 2017 به‌طور رسمی به رسمیت شناخته شدند، در نبرد آزمایش شده‌اند و ثابت شده‌اند که عملکرد پایداری دارند. این در مورد توکن های BRC-20 صدق نمی کند، که آینده آنها دارای درجه بالایی از عدم اطمینان است.

خطرات توکن‌های BRC-20

استاندارد توکن BRC-20 در حال حاضر آزمایشی توسط برنامه نویسان برای تسهیل قابلیت تعویض در بلاکچین بیت کوین است. از آنجایی که هنوز در حال آزمایش است، بسیاری از چیزها ممکن است اشتباه پیش بروند.

با وجود تبلیغات، توکن های BRC-20 در حال حاضر کاربرد کمی دارند. چشم انداز نیز بسیار مشکوک است. به دلیل سهولت ضرب کردن توکن‌های BRC-20، ممکن است اکثر آنها بی‌ارزش شوند. کاربران و سرمایه گذاران باید محتاط باشند و قبل از درگیر شدن با این نوع توکن جدید، تحقیقات مناسبی را انجام دهند. 

برچسب‌ها:, ,

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *