0

معرفی پروتکل سرتیک Certik و توکن کاربردی آن CTK

معرفی پروژه سرتیک Certik

پروتکل سرتیک Certik، یک زنجیره بلوکی اثبات سهام است که برای اولین بار در امنیت، برای اعتماد به برنامه‌های کاربردی، از جمله DeFi، NFTها ایجاد گردیده است. زنجیره CertiK سازگاری با زنجیره‌ای را در اولویت قرار می‌دهد، که به عنوان یک Cosmos Hub با سازگاری کامل EVM و Hyperledger Burrow و همچنین سازگاری با eWASM و AntChain Ant Financial ساخته شده است.

در سراسر پروتکل‌ها، پروژه‌های بلاک‌چین می‌توانند بینش‌های امنیتی را با Security Oracle دریافت کنند، که نگهبانان بی‌درنگ تراکنش‌های زنجیره‌ای را فراهم می‌کند و طیف وسیعی از آسیب‌پذیری‌های مخرب را قبل از وقوع شناسایی و نشانه‌گذاری می‌کند. بسته به سطح امتیاز امنیتی، پروژه‌های بلاکچین ممیزی شده از هر پروتکل ممکن است واجد شرایط عضویت CertiKShield باشند، که یک سیستم بازپرداخت انعطاف‌پذیر و غیرمتمرکز برای هر دارایی رمزنگاری است که به‌دلیل مسائل امنیتی به‌طور برگشت‌ناپذیر گم شده یا به سرقت رفته است.

عضویت CertiKShield برای همه اعضای جامعه این پروژه‌های بلاکچین آزاد است و در صورت وقوع اتفاق غیرمنتظره‌ای، یک شبکه ایمنی برای دارندگان دارایی‌های کریپتو فراهم می‌کند. در اصل، پروژه‌ها می‌توانند در DeepSEA، یک زبان برنامه‌نویسی فوق امن که توسط بنیاد اتریوم، بنیاد Qtum و IBM پشتیبانی می‌شود، کدنویسی کنند.

DeepSEA مستقیماً با CertiK Virtual Machine (CVM) کار می‌کند که کاملاً با EVM سازگار است. CVM به طور نوآورانه قراردادهای هوشمند و اطلاعات امنیتی بلاکچین را در معرض دید قرار می‌دهد و راه‌های بی‌سابقه‌ای را برای دسترسی، بررسی و گنجاندن ریسک در تصمیمات قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر می‌کند. توکن بومی CTK سوخت دیجیتال زنجیره CertiK است که به عنوان ابزار اصلی برای عملکردهای زنجیره‌ای مانند راه‌اندازی سیستم‌های امنیتی Oracle و CertiKShield، پرداخت مصرف گاز CertiK Chain و رای دادن به تصمیمات حاکمیتی در شبکه عمل می‌کند.

Security Oracle چیست؟

Security Oracle توسط یک شبکه غیرمتمرکز از اپراتورها تشکیل شده است که از فناوری‌های امنیتی پیشرو در صنعت برای ارزیابی قابلیت اطمینان قراردادهای هوشمند حیاتی مانند قراردادهای مورد استفاده در DeFi استفاده می‌کنند. در ازای این نمرات بلادرنگ و قابل به روز‌رسانی، این اپراتورها پاداش های CTK دریافت می‌کنند. Security Oracle با هر پروتکل قابل همکاری است و به کاربران خود اجازه می‌دهد قبل از تعامل با قراردادهای هوشمند تصمیمات آموزشی بگیرند. قراردادهای هوشمند ادغام شده با Security Oracle ممکن است علامت گذاری کنند و از وقوع تراکنش‌های مخرب جلوگیری کنند و از از دست دادن دارایی‌های کریپتو جلوگیری کنند.

CertiKShield چیست؟

CertiKShield یک سیستم عضویت غیرمتمرکز است که امکان بازپرداخت ارزهای رمزنگاری شده از دست رفته یا سرقت شده را از هر پروتکلی فراهم می‌کند. تصمیمات بازپرداخت کاملاً به صلاحدید اعضای CertiKShield گرفته می‌شود که ممکن است پروژه‌های بلاکچین یا حامیان افراد جامعه باشند. اعضا می‌توانند با مشارکت دادن وثیقه خود به عنوان ارائه دهندگان وثیقه، خرید حفاظت برای رمزارز خود به عنوان خریداران شیلد یا هر دو شرکت کنند. ارائه‌دهندگان وثیقه در CTK شرط‌_بندی شده خود جوایزی دریافت می‌کنند، در حالی که سهمی از هزینه‌های ارائه شده توسط Shield Purchasers را نیز به دست می‌آورند.

Shield Purchasers وجوهی را از Pool ذخیره می‌کند تا به عنوان بازپرداخت برای دارایی‌های رمزنگاری‌شان استفاده شود، با پرداخت هزینه‌ای به صورت CTK که مستقیماً به ارائه‌دهندگان وثیقه می‌رود. فهرست رو به رشدی از مشتریان بازرسی شده و قابل مشاهده برای عموم را می توان در اینجا یافت.

DeepSEA چیست؟

DeepSEA یک زبان برنامه‌نویسی امن و زنجیره ابزار کامپایلر سازگار با CVM، EVM، eWASM و AntChain Ant Financial است. DeepSEA از اتریوم، IBM-Columbia و Qtum کمک هزینه تحقیقاتی دریافت کرده است تا زبان برنامه‌نویسی فوق امن خود را به پیش ببرد. در حین کدنویسی در DeepSEA، برهان‌های ریاضی به طور خودکار برای اثبات همسویی بین مشخصات مورد نظر و کد واقعی تولید می‌شوند که امکان تایید و صحت بیشتر را فراهم می‌کند.

ماشین مجازی CertiK (CVM) چیست؟

در حالی که CVM کاملاً با EVM سازگار است، به گونه‌ای طراحی شده است که از VM جهانی پیشرو که در رایانه‌های سراسر جهان یافت می‌شود، مدل فرآیند سیستم عامل x86–64، با برنامه‌های افزودنی احتمالی به arm64 در آینده، پیروی کند. CVM پارامترهای امنیتی روی زنجیره را قادر می‌سازد تا به قراردادهای هوشمند امکان تعامل متفاوت با یکدیگر را مطابق با تحمل ریسکشان بدهد. علاوه بر این، CVM برای پشتیبانی از جعبه سند قرارداد هوشمند طراحی شده است و عملیات قراردادهای هوشمند (به ویژه آنهایی که هنوز ایمن نشده اند) را از بقیه سیستم جدا می‌کند.

الگوریتم اجماع سرتیک

پروتکل سرتیک Certik مبتنی‌بر الگوریتم گواه اثبات سهام وکالتی یا Delegated Proof of Stake (به‌اختصار DPoS) است. در این مدل مکانیزم اجماع، کاربران رمزارزهای خود را در نود خاصی از شبکه Stake یا سپرده‌گذاری می‌کنند. آن نود خاص به‌عنوان نماینده این سهام‌گذاران انتخاب می‌شود و از جانب آن‌ها امنیت شبکه را تامین خواهد کرد. شبکه‌های مبتنی بر DPoS نسبت به بلاکچین‌های مبتنی‌بر گواه اثبات کار (PoW) و گواه اثبات سهام (PoS)، مقیاس‌پذیرتر هستند و می‌توانند تراکنش‌های بیشتری را در ثانیه پردازش کنند.

شناسنامه ارز دیجیتال سرتیک

نامسرتیک، CertiK
اختصارCTK
آدرس سایتcertik.org
قراردادمشاهده
رتبه423
حجم بازار123 میلیون دلار
توییترcertik_io
لینکدینcertik

قیمت توکن سرتیک

حجم بازار ارز دیجیتال سرتیک در زمان نگارش این مقاله حدود 123 میلیون دلار است و این ارز دیجیتال را در رتبه 423 بازار رمزارزها قرار داده است. اطلاعات کامل این ارز دیجیتال را می‌توانید در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

نحوه خرید سرتیک

ارز دیجیتال سرتیک را می‌توانید از صرافی‌های زیر خریداری کنید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *