0

چین لینک چیست؟ معرفی ارز LINK و شبکه ChainLink

چین لینک یک شبکه مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که با استفاده از اوراکل های امن امکان توسعه راه حل های مبتنی بر بلاکچین را برای شرکت ها و افراد مختلف ایجاد کرده است. در وبسایت چین لینک نوشته شده است:

شبکه چین لینک، ورودی‌ها و خروجی‌های معتبر غیر قابل دستکاری را برای تمامی قرارداد هوشمند پیچیده روی هر بلاکچینی فراهم می‌کند.

چین لینک ابزاری است که به ارتباط هرچه بیشتر قراردادهای هوشمند میپردازد. مفهوم قرارداد هوشمند برای اولین بار توسط Ethereum مطرح شد، اما Smart Contract های اتریوم تنها داده‌های روی بلاک چین را مدیریت کرده و از ایجاد ارتباط با کسب و کارهای دنیای واقعی دور مانده‌اند. هدف چین لینک کمک به غیرمتمرکزسازی اینترنت در جهت ساخت ارتباطی بین Blockchain و برنامه‌های دنیای واقع است.

با استفاده از چین لینک و API های آن به عنوان مثال میتوان شبکه پرداخت Paypal را به بلاکچین اتریوم متصل کرد. همچنین امکان پرداخت مستقیم توسط چین لینک برای کاربران وجود دارد.

نحوه کار شبکه چین لینک

کار اصلی شبکه چین لینک ارتباط اکوسیستم ارزهای دیجیتال به شبکه بیرون از این اکوسیستم است. از یک طرف چین لینک به اکوسیستم ارزهای دیجیتال و از طرف دیگر با API به سیستم های بیرونی متصل می شود. این ارتباط را اوراکل های امن ایجاد میکنند.

پایه های شبکه چین لینک بر اساس اتریوم پایه ریزی شده است بنابراین قراردادهای هوشمند بیشتر کار را انجام میدهند و داده ها توسط نودهای موجود در شبکه بازیابی می شوند، سپس اسمارت کانترکت درخواست‌هایی را که گره‌ها باید انجام دهند، تامین می‌کند. شبکه چین لینک از 3 عنصر یا قرارداد تشکیل شده است: اولین عنصر، قرارداد اعتبار (Reputation Contract) است که معیارهای اوراکل‌ها را کنترل می‌کند. دومین عنصر، قرارداد تطبیق سفارش (Order Matching Contract) است که درخواست‌ها (سفارش‌ها) را از نودهای فردی مبتنی بر SLA (تفاهم‌نامه سطح سرویس) گرفته و پارامترهای مربوطه، توسط سازنده اسمارت کانترکت تعیین می‌شود. سومین عنصر شبکه، قرارداد تجمیع (Aggregating Contract) است که پاسخ‌های نودها را گرفته و آن‌ها را به نتیجه نهایی مربوط به درخواست کاربر تبدیل می‌کند. این قرارداد همچنین معیارهای قرارداد شهرت را هم تامین می‌کند.

حال، تجمیع درون شبکه‌ای را می‌توانیم به 3 مرحله: انتخاب اوراکل، گزارش‌دهی داده و جمع‌آوری نتیجه تقسیم کنیم.

مرحله انتخاب اوراکل را کاربر نهایی یا سازنده قرارداد هوشمند کنترل می‌کند، تا شرایط کانترکت دقیقا مشخص شود. این شرایط می‌تواند شامل نوع اطلاعات لازم، گردآوری نودها و اعتبار گره‌های مورد استفاده و غیره باشد. سپس یک سرویس فهرست‎بندی به کاربران ارائه می‌شود تا بتوانند اوراکل‌ها را راحت‌تر انتخاب کنند. این فعالیت در ابتدا به صورت برون شبکه‌ای انجام می‌شود، اما در نهایت به داخل شبکه اضافه خواهد شد. انتخاب نودها هم می‌تواند بسته به تناسب آن‌ها با کار مربوطه، به صورت خودکار و از طریق قرارداد تطبیق سفارش انجام شود. گره‌ها هم می‌توانند نحوه انتخاب شدن خود برای فعالیت مربوطه به صورت خودکار را تعیین کنند.

پس از تطبیق شرایط نودها با قرارداد مربوطه، هزینه‌ای باید توسط گره‌ها پرداخت شود که «جریمه» نام دارد. این هزینه برای زمانی است که نودهای انتخابی، داده‌های مورد قبولی را ارائه نکنند. سپس قرارداد، نودهای مورد نظر را انتخاب کرده و آن‌هایی که انتخاب نشدند، هزینه پرداختی را پس می‌گیرند.

در مرحله گزارش‌دهی داده، نودها باید بر اساس وظایف مشخص شده توسط SLA، وظیفه خود را انجام دهند. این وظایف می‌تواند شامل اتصال به API، پردازش داده از طریق آداپتورهای بیرونی، امضای دیجیتالی بازخوردها و بازگردانی پاسخ‌ها به داخل شبکه باشد.

در مرحله آخر که همان جمع‌آوری نتایج است، قرارداد تجمیع، نتایج را از نودها دریافت کرده و سپس، پاسخ مربوط به سوال سازنده قرارداد هوشمند را محاسبه می‌کند. این قرارداد برای سیگنال دادن به قرارداد شهرت اعتبار و سر وقت بودن هر کدام از نودها، از پاسخ تمامی اوراکل‌ها استفاده می‌کند.

تعریف قرارداد هوشمند و اوراکل

قرارداد هوشمند در اصل برنامه‌ای حاوی یک سری کد است، که بدون نیاز به اعتماد به طرف درگیر در قرارداد، روی بلاک چین اجرا می‌شود. این قراردادها به حذف واسطه‌ها و جلوگیری از شکسته شدن تراکنش‌ها کمک می‌کنند.

اوراکل‌ها برای بازیابی و تائید داده‌های خارج از بلاک چین کاربرد دارند. این مفهوم تا حدودی جدید است، اما هجوم آن به صنعت Blockchain، باعث افزایش محبوبیت آن‌ها در این حوزه شده است.

اوراکل چیست و استفاده از آن چه فایده‌ای دارد؟

اوراکل‌ها برنامه‌هایی هستند که برای بازیابی و تائید اطلاعات خارج از شبکه بلاک چین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌شوند. این برنامه‌ها برای رسیدن به یک هدف مشخص، از خوراک داده و API های تحت وب استفاده می‌کنند.

ChainLink یک شبکه غیر متمرکز است. هر کسی که علاقه به اجرای یک اوراکل را داشته باشد، می‌تواند در این شبکه فعالیت کند. چین لینک همچنین یک سیستم اعتبار قوی دارد. به هر Oracle یک اعتبار و هویت درون شبکه‌ای داده می‌شود که به تعریف قابلیت اطمینان آن کمک می‌کند. حتی نودهای شبکه هم باید رمز ارز LINK را در شبکه استیک کنند که در صورت ارائه داده‌های بد، به عنوان جریمه از آن‌ها دریافت می‌شود. این امر، شبکه ارز دیجیتال چین لینک را در کنار حفظ یک معماری غیر متمرکز، کاملا آزاد گذاشته و افراد را از تهیه داده‌های بد را برحذر می‌دارد.

توکن لینک LINK

توکن شبکه چین لینک، لینک نام دارد که بر اساس استاندارد ERC-20 ایجاد شده است. توکن هایی که از استداندارد ERC-20 پیروی میکنند، بر روی شبکه اتریوم ساخته شده اند. از رمز ارز LINK برای پرداخت دستمزد نودهای شبکه استفاده می‌شود. ارزش و تقاضای این توکن‌ها، مستقیما به تعداد اپراتورهایی که روی معماری درون شبکه‌ای چین لینک کار می‌کنند بستگی دارد. ارزش رمز ارز لینک همچنین بر اساس کاربردهای شبکه تعیین می‌شود، یعنی هرچه کاربردهای پلتفرم ChainLink افزایش یابد، ارزش توکن LINK نیز بیشتر خواهد شد.

عرضه کل ارز دیجیتال لینک چقدر است؟

عرضه کل ارز دیجیتال LINK به 1 میلیارد واحد محدود است، به این معنا که امکان تولید رمز ارزهای بیشتر چین لینک وجود نداشته و این امر خود باعث کم‌یابی و افزایش ارزش این ارز دیجیتال در بلند مدت می‌شود. این شرکت، 30 درصد از تعداد رمز ارزهای لینک را برای توسعه و پرداخت دستمزد کارکنان خود اختصاص داده است. 35 درصد از توکن‌ها نیز برای عرضه اولیه سکه ارز دیجیتال LINK تخصیص داده شده بود. 35 درصد باقی مانده (350 میلیون واحد LINK) هم برای ایجاد مشوق در شبکه، نظیر پرداخت به نودها، در نظر گرفته شده است.

کاربرد شبکه ChainLink چیست؟

چین لینک برای تمام مواردی که در دنیای واقعی تصورش را بکنید کاربرد دارد. از دریافت داده‌های مربوط به وضعیت آب و هوا گرفته تا حصول اطمینان از اینکه شبکه‌های پردازش پرداخت به اجرای قراردادهای هوشمند کمک می‌کنند، شبکه ChainLink قادر به استفاده از هر گونه داده خارجی و تبدیل آن به پاسخ مناسب برای بلاک چین است. همانطور که در وایت پیپر چین لینک آمده، ارزش این شبکه در 3 مورد است:

قراردادهای هوشمند اوراق بهادار (Security Smart Contract): از چین لینک می‌توان برای قراردادهای هوشمند و اوراق قرضه بر اساس نرخ سود مشتقات ارزی استفاده کرد. این نوع قراردادها به داده‌های در دسترس درون وبسایت‌های مالی مختلف متکی بوده و برای گزارش قیمت بازار و دیگر فعالیت‌ها، بهAPI ها نیاز دارند.

قراردادهای هوشمند بیمه (Insurance Smart Contract): از داده‌های منابع خارجی می‌توان برای تعیین خسارات بیمه استفاده کرد. خوراک داده حاصل از دستگاه‌های IoT (مبتنی بر اینترنت اشیاء) را می‌توان برای تعریف وقایع مشمول بیمه و نیاز به پرداخت خسارت به افراد را تعریف کرد.

قراردادهای هوشمند معاملات مالی (Trade Finance Smart Contract): این نوع قراردادها برای تائید تکمیل ملزومات قراردادی کاربرد داشته و داده‌های مورد نیاز آن‌ها توسط GPS یا سیستم ERP زنجیره‌های تامین فراهم می‌شود.

قیمت چین لینک

35 درصد از 1 میلیون رمز ارز LINK توسط عرضه اولیه سکه در دسترس کاربران قرار گرفت. این ICO در سپتامبر سال 2017 (شهریور 96) اجرایی شد. قیمت اولیه هر ارز دیجیتال لینک برابر با 0.11 دلار یا 0.00038462 اتر بود. سرمایه شخصی هر نفر نیز برای شرکت در این ICO، برابر با 7 واحد اتر در نظر گرفته شده بود. هدف این پروژه، جمع‌آوری 32 میلیون دلار از طریق فروش این توکن‌ها بود که با موفقیت هم انجام شد.

قیمت چین لینک در یکسال گذشته از زمان انتشار این مقاله از 1.6 دلار به 29.3 دلار رسیده است و این رشد همچنان ادامه دارد.

چین لینک اکنون در رتبه 10 ارزهای دیجیتال قرار دارد و در آینده شاهد رشد بیشتر این ارز خواهیم بود. می‌توانید اطلاعات کامل و قیمت لحظه ای این ارز را در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

خرید چین لینک

برای خرید چین لینک میتوانید از سایت های داخلی و خارجی اقدام کنید. صرافی بین المللی بایننس برای خرید از سایت های خارجی پیشنهاد می شود و میتوانید در سایت های داخلی معتبر اقدام به خرید چین لینک کنید.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *