0

طراحی دکوراسیون اتاق کودک و تمام نکاتی که باید بدانید

طراحی اتاق خواب کودک دخترانه ساده

بچه‌ها زندگی ما را روشن می‌کنند، به ما قدرت و انگیزه بخشیده و اولویت‌هایمان را تغییر می‌دهند. تلاش همه‌ی ما به عنوان والدین این است که محیطی مناسب را برای رشد فرزندانمان فراهم کنیم. یکی از مهم‌ترین موارد، تلاش اصولی برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک است، چیدمانی که با نیازهای فرزندمان در هماهنگی کامل باشد.

اتاق خواب کودک برای رشد او بسیار مهم است چون هوش و خلاقیت بچه‌ها تحت تأثیر مکانی است که زمان زیادی از دوران کودکی خود را در آن سپری می‌کنند. اگر کودک شما خیلی کوچک است حتماً نمی‌تواند شما را از سلایق و علاقه‌مندی‌های خود مطلع کند و تصمیم‌گیری در زمینه چیدمان اتاق، کاملاً بر عهده شما است. اما زمانی که آن‌ها بزرگ می‌شوند، خواسته‌ها، تمایلات و استعدادهای خاص خود را دارند و باید در طراحی اتاق خوابشان سهیم شوند.

در این مقاله از مجله آموزشی خوبو قصد داریم در مورد نکات مهم مربوط به چیدمان اتاق خواب کودک صحبت کنیم تا بتوانید این کار را بر مبنای اصول صحیح پیش ببرید.

مهم‌ترین نکات در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

ایده طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه
ایده طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

ایمنی در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

 اولین نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، رعایت مسائل ایمنی است. قبل از اینکه به طرح و رنگ اتاق فکر کنید، سلامتی فرزندتان را مدنظر قرار دهید.

از قرار دادن اثاثیه‌ی خطرناک در اتاق کودک اجتناب کنید مثلاً میز یا کمد شیشه‌ای و یا لوازمی با گوشه‌های تیز برای دکوراسیون اتاق کودک مناسب نیستند.

اگر کودکتان خیلی کوچک است، لوازم اتاقش را نزدیک پنجره نگذارید. برای اینکه دست کودک لای در کمد یا کشو گیر نکند از لولاهایی استفاده کنید که به‌آرامی بسته می‌شوند.

برای پیشگیری از خطر برق گرفتگی و آتش‌سوزی برای تمام پریزهای اتاق کودکتان محافظ تهیه نمایید.

چیدمان هدفمند اتاق کودک

به‌طور کلی کودکان در اتاقشان بازی می‌کنند، یاد می‌گیرند و می‌خوابند. اگر برای هر یک از این سه فعالیت، فضای مشخصی وجود نداشته باشد، به‌مرور، کودکتان به بازی و انجام تکالیف در تختخواب، عادت می‌کند. تغییر دادن عادت‌ها بسیار دشوار است بنابراین اگر به تربیت کودکی منظم اهمیت می‌دهید، سازماندهی اتاق را جدی بگیرید.

این سازماندهی باعث می‌شود که فرزندتان نظم و ترتیب را بیاموزد و در سنین بالاتر از این عادت مثبت بهره ببرد. به‌عنوان مثال، بخشی از دکوراسیون اتاق کودک را به بازی و بخشی از آن را به انجام تکالیف و فعالیت‌های هنری اختصاص دهید.

در نظر گرفتن فضای ذخیره‌سازی کافی در اتاق کودک

مرتب بودن اتاق فقط به ایجاد فضاهای اختصاصی برای فعالیت‌های گوناگون مربوط نیست بلکه نیاز به فضای کافی برای ذخیره‌سازی اشیاء گوناگون نیز دارد. استفاده از تختخواب‌های کشودار و کمدهای توکار در اتاق کودک ایده‌ی بسیار خوبی است. اگر این کشوها و کمدها وجود نداشته باشد، نمی‌توانید مفهوم برقراری نظم را به‌درستی به فرزندتان بیاموزید.

اما با وجود فضای کافی، او یاد می‌گیرد که اسباب‌بازی، کتاب، لباس و سایر لوازمش را پس از استفاده، سر جای خودشان برگرداند. از طرفی یک اتاق شلوغ، ذهن را خسته می‌کند و از ظرفیت‌های کودک برای انجام فعالیت‌ها و بازی‌های خلاقانه می‌کاهد. بنابراین از اشغال کردن کل فضای اتاق با مبلمان و اشیاء غیرضروری پرهیز کنید.

اهمیت رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

یکی از مهم‌ترین نکات مربوط به طراحی اتاق کودک به مقوله‌ی استفاده از رنگ مربوط می‌شود. حتماً از چند رنگ آرامش‌بخش استفاده کنید و سلیقه‌ی فرزندتان را در این زمینه جویا شوید.

رنگ‌ها می‌توانند احساس آرامش را در فضا ایجاد کنند و یا تحریک‌کننده باشند بنابراین هنگام انتخاب رنگ به این نکته نیز توجه داشته باشید.

بهترین راه برای ایجاد فضایی خاطره‌انگیز برای کودک این است که به او اجازه بدهید متناسب با سن و علائقش، زمینه‌ی طرح و رنگ اتاق را انتخاب کند.

استفاده از میز و صندلی مناسب

انتخاب میزی که کودکتان بتواند از آن استفاده کند، ضروری است. موقعیت مناسب قرار گرفتن میز و همچنین راحتی کودک در هنگام استفاده از آن اهمیت ویژه‌ای دارد. این دو عامل، عشق و علاقه‌ی فرزندتان را به نشستن پشت میز و انجام فعالیت‌های مختلف، تقویت خواهد کرد.

بهتر است صندلی و میزی را انتخاب کنید که دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشند و کودک بتواند در سنین مختلف به‌راحتی از آن استفاده کند. همچنین از یک صندلی ایمن و طبی استفاده کنید تا اختلالی در رشد جسمانی کودکتان ایجاد نشود.

استفاده از متریال مناسب

برای اطمینان یافتن از اینکه اتاق کودکتان برای استراحت و بازی امن است، بهتر است از متریال طبیعی استفاده کنید. برای کف از کفپوش چوبی و یک فرش با الیاف طبیعی استفاده کنید. کفپوش‌های سرد مثل کاشی و سرامیک اصلاً برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک مناسب نیستند. پارچه‌های پرده، لحاف و روبالشی‌ها را نیز از الیاف طبیعی تهیه کنید تا کودکتان دچار حساسیت نشود. بهتر است اثاثیه‌ی چوبی اتاق کودک نیز با مواد سالم و بدون ترکیبات شیمیایی، پرداخت و براق شده باشند.

انتخاب نور مناسب

توجه ویژه به منابع نور و چگونگی نورپردازی نیز در اتاق کودک، اهمیت دارد. بهتر است برای روشنایی اتاق در هنگام شب از نور سفید گرم استفاده شود. همچنین روی میز کودکان یک چراغ مطالعه قرار دهید تا در حین انجام فعالیت‌هایش بتواند از نور آن برخوردار شود. در طول روز، اتاق کودک باید به وسیله نور طبیعی روشن شود.

استفاده از تم‌های انعطاف‌پذیر

سلیقه‌ی کودکان یک روز در میان دچار تغییر می‌شود بنابراین طراحی دکوراسیون اتاق بچه با تم باربی یا ابرقهرمانان فکر سازنده‌ای نیست. ممکن است فرزندتان ماه بعد علاقه‌ای به ابرقهرمانان نداشته باشد و طرفدار میکی موس شود.

بهتر است از یک طرح ساده و انعطاف‌پذیر استفاده کنید که بر روی یک شخصیت متمرکز نیست. در این صورت، می‌توانید با در نظر گرفتن سلیقه‌ی فعلی کودکتان و با مشورت با او، تزئینات و لوازم جانبی مثل پرده، روبالشی و روتختی‌هایی منقش به تصاویر شخصیت مورد علاقه‌اش را انتخاب کنید. نیازهای فرزندتان دائماً در حال تغییر است بنابراین با این استراتژی احتیاجی به خرج‌های مکرر و آنچنانی نخواهید داشت.

در نظر گرفتن سلیقه فرزند در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

ایده طراحی دکوراسیون اتاق کودک دوقلو
ایده طراحی دکوراسیون اتاق کودک دوقلو

کودک باید در فرآیند انتخاب رنگ، اثاثیه، نظم‌بخشی و به‌طور کلی در طراحی چیدمان اتاق خود مورد مشورت و مشارکت قرار بگیرد. به او اجازه دهید که خلاقیت خود را بروز دهد و مسئولیت طراحی اتاق خود را بر عهده بگیرد. این مسئولیت‌پذیری عزت‌نفس کودک را تقویت می‌کند و باعث می‌شود که از وسایلش به دقت مراقبت نموده و در مرتب نگه داشتن فضا بکوشد.

ایجاد تعادل میان قوانین و آزادی عمل

تمام تلاش والدین این است که اتاقی دلپذیر را برای کودکشان فراهم کنند اما فراموش نکنید که این اتاق او است و نه اتاق والدین. بنابراین برای اتاق جدید و شیک فرزندتان، قوانین بیش‌از‌حد وضع نکنید. دو تا سه قانون مهم برای ایجاد نظم کافی است مثلاً کودک ملزم شود که پس از هر بازی اسباب‌بازی‌ها را سر جای خودشان قرار دهد. برقراری نظم صد در صد و همیشگی در اتاق کودکان میسر نیست و هم اعصاب شما را به هم می‌ریزد و هم جلوی خلاقیت و رشد کودک را می‌گیرد.

معرفی مراکز ارائه‌دهنده‌ی خدمات طراحی و اجرای دکوراسیون اتاق کودک

خدمات دکوراسیون گروه ساختمانی ناتک

خدمات گروه ساختمانی ناتک  وبسایت
تلفن03136279540
آدرساصفهان خیابان وحید جنوبی نبش کوچه 25 مجتمع اداری امام علی علیه سلام

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرح

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی دکوطرحوبسایت
تلفن مشاوره رایگان۰۹۱۲۲۴۶۰۰۸۹
آدرستهران، لواسان ، بلوار امام ، ساختمان ایلیا پلاک ۹۸۶ طبقه سوم واحد ۱۰۷ ، شرکت معماری دکوطرح

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *