0

کریپتو در مقابل سهام (Crypto vs Stocks) تفاوت چیست؟

کریپتو در مقابل سهام، تفاوت در چیست؟

رمزارزها Crypto دارایی‌های دیجیتالی هستند که بر روی شبکه‌های توزیع شده ایمن رمزنگاری شده اجرا می‌شوند. می‌توان از آنها به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزش استفاده کرد. سهام Stocks نشان دهنده مالکیت کسری از سهام یک شرکت است. در حالی که آنها طبقات مختلف دارایی هستند، هر دو ارز دیجیتال و سهام قابل معامله هستند و می‌توانند به عنوان وسایل سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند.

مقدمه

سهام یک طبقه دارایی با سابقه طولانی است که می‌تواند بازدهی بلندمدت و کوتاه مدت داشته باشد. کریپتو یک ابزار مالی جدیدتر است که مستعد نوسانات و ریسک بالاتر قیمت است. در حالی که هر دو ابزار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را جذب می‌کنند، ارزهای دیجیتال اغلب به عنوان جایگزینی برای دارایی‌های سنتی‌تر دیده می‌شوند. گفته می شود، استراتژی‌های سودآوری می‌تواند در هر دو بازار وجود داشته باشد. این مقاله تفاوت‌های کلیدی بین این دو دارایی و همچنین مزایا و معایب آنها را تجزیه و تحلیل می‌کند.

رمزارز چیست؟

به زبان ساده، ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای دیجیتالی هستند که از فناوری بلاکچین پشتیبانی می‌کنند. آنها برای ایمن سازی و تأیید تراکنش‌ها بر تکنیک‌های رمزنگاری تکیه می‌کنند و معمولاً به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزش استفاده می‌شوند. بیشتر ارزهای رمزپایه بر روی شبکه های غیرمتمرکز اجرا می‌شوند و ارزش بازار آنها ناشی از عرضه و تقاضا است.

سهام چیست؟

سهام نشان دهنده مالکیت جزئی از حقوق صاحبان سهام در یک تجارت است و ارزش یک شرکت فعال را منعکس می‌کند. گاه صاحب سهام نیز مشمول سهمی از سود شرکت به صورت سود سهام می‌شود. ارزش سهام می‌تواند بر اساس عملکرد شرکت و سایر عوامل مانند اطلاعیه‌های خبری مربوطه حرکت کند.

تفاوت های اصلی بین ارزهای دیجیتال و سهام چیست؟

هم ارزهای دیجیتال و هم سهام می‌توانند توسط سرمایه‌گذاران برای ایجاد ثروت استفاده شوند. با این حال، سرمایه‌گذاری در سهام با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال متفاوت است. برخلاف سهام، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال با مالکیت سهام یک شرکت همراه نیست. سرمایه‌گذاران کریپتو نیز به معنای سنتی سود سهام دریافت نمی‌کنند. درعوض، می‌توان توکن‌های رمزنگاری خود را برای درآمد غیرفعال قرض داد یا به اشتراک گذاشت. همچنین تفاوت‌های عمده‌ای در نحوه معامله ارزهای دیجیتال و سهام وجود دارد. می‌توانید در هر زمانی از شبانه‌روز در هر صرافی ارز دیجیتالی رمزنگاری بخرید، در حالی که صرافی‌ها در روزهای کاری با ساعات کاری محدود کار می‌کنند.

آیا باید در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنم یا سهام؟

هر دو کلاس دارایی مزایا و محدودیت‌های خود را دارند. تصمیم به میزان تحمل ریسک و سایر ترجیحات شما بستگی دارد. در نهایت، آنچه باعث موفقیت سرمایه‌گذاری شما می‌شود، توانایی شما در سنجش ریسک‌ها و پاداش‌ها است و نه ابزارهای سرمایه‌گذاری که استفاده می‌کنید. بسیاری از سرمایه گذاران باتجربه پرتفوی خود را متنوع می‌کنند و در معرض ارزهای دیجیتال و سهام قرار می‌گیرند.

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

طرفداران

 • قابل دسترس: کریپتو بدون حاشیه است و هر کسی که به اینترنت متصل باشد می‌تواند از آن استفاده کند.
 • غیرمتمرکز: اکثر سیستم‌های ارزهای دیجیتال به یک مرجع مرکزی متکی نیستند و رمزارزها را در برابر سانسور و کنترل متمرکز مقاوم می‌کنند.
 • مقاوم در برابر تورم: ارزهای رمزپایه مستقیماً تحت تأثیر سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی نیستند، بنابراین قیمت آنها در برابر تورم انعطاف‌پذیری کمتری دارد. با این حال، ارزهای دیجیتال همه یکسان نیستند، بنابراین مهم است که نرخ انتشار و عرضه هر دارایی رمزنگاری را در نظر بگیرید.
 • انعطاف پذیر: در مقایسه با سهام، راه‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که علاوه بر تجارت، دارایی‌های رمزنگاری خود را نیز افزایش دهند. سرمایه‌گذاران کریپتو می‌توانند از کشاورزی بازده، سهام‌داری و تامین نقدینگی سود ببرند. محصولاتی مانند Binance Earn نمونه خوبی از نحوه افزایش دارایی ارزهای دیجیتال خود هستند.
 • متنوع: ارزش بسیاری از توکن ها فقط پولی نیست. برای یکی، Fan Tokens می‌تواند مزایا و امتیازات انحصاری دارندگان توکن را با تیم‌ها یا مارک‌های ورزشی مورد علاقه خود ارائه دهد. برخی از رمزارزها توکن‌های حاکمیتی هستند که به دارندگان حق مشارکت در توسعه پروژه یا پروتکل مربوطه را می‌دهند.

منفی

 • نوسانات قیمت: بازار کریپتو مستعد نوسانات چشمگیر قیمت است. پتانسیل سودهای سریع می‌تواند برای سرمایه‌گذاران جدید بسیار جذاب باشد. با این حال، آنها باید آگاه باشند که طرف مقابل آن پتانسیل زیان‌های به همان اندازه چشمگیر است.
 • مقررات ناقص: ارزهای رمزنگاری شده در بسیاری از کشورها قانونی هستند، اما به طور کامل و جهانی تحت نظارت نیستند. سرمایه‌گذاران باید به مسائل مربوط به انطباق بالقوه توجه داشته باشند و تحقیقات قانونی را با توجه به موقعیت مکانی خود انجام دهند.
 • خطرات نگهداری: ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین به یک کلید خصوصی برای دسترسی به توکن‌های ذخیره شده در یک کیف پول دیجیتال دیجیتال نیاز دارند. فراموش کردن یک عبارت اولیه یا از دست دادن کیف پول رمزنگاری فیزیکی ممکن است منجر به از دست دادن دسترسی به رمزارز شما برای همیشه شود.
 • بازده تضمین نشده است: مانند هر بازار مالی، هیچ بازده تضمینی با ارز دیجیتال وجود ندارد. در حالی که بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها در بلندمدت عملکرد خوبی داشتند، هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده به رشد خود ادامه دهند و همیشه این احتمال وجود دارد که در یک دوره سرمایه‌گذاری کوتاه‌تر، عملکرد خوبی نداشته باشند.

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در سهام

طرفداران

 • به طور فزاینده ای در دسترس است: با ظهور بسیاری از پلتفرم‌های آنلاین و برنامه‌های تلفن همراه در بازار، سرمایه‌گذاری در سهام آسان‌تر می‌شود. بسیاری از این پیشنهادات دارای رابط‌های بصری هستند و با سایر خدمات مالی ادغام می‌شوند.
 • تنظیم شده: بسیاری از دولت‌ها به شدت بازار سهام را تنظیم می‌کنند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، شرکت‌های سهامی عام باید اطلاعاتی را که می‌تواند بر ارزش سهام آنها تأثیر بگذارد، به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) – یک سازمان نظارتی دولتی که مسئول حمایت از سرمایه‌گذاران است، افشا کنند.
 • (تا حدودی) مقاوم در برابر تورم: انواع خاصی از سهام، مانند اوراق بهادار محافظت شده با تورم خزانه‌داری (TIPS)، می‌توانند به عنوان پوششی در برابر تورم عمل کنند.
 • تنوع: طیف گسترده‌ای از سهام در صنایع و بخش های مختلف وجود دارد که در دسترس سرمایه‌گذاران خرده فروشی است. معامله‌گران می‌توانند سهام را براساس معیارهای زیادی انتخاب کنند، از مدل کسب و کار و مکان شرکت تا پرداخت یا عدم پرداخت سود سهام.

منفی

نوسانات: بازار سهام نیز از تغییرات ناگهانی قیمت‌ها در کوتاه مدت مصون نیست. اگر یک شرکت خوب کار کند، احتمالاً قیمت سهام آن بالا خواهد رفت. به طور مشابه، اگر یک شرکت گزارش زیان دهد یا مطبوعات بد دریافت کند، ارزش سهام احتمالاً کاهش می‌یابد. علاوه بر این، برخی از سهام ممکن است نوسانات بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند. به عنوان مثال، ارزش سهام در حال رشد بیشتر از سهام بلوچیپ که نماینده سهام شرکت‌های معتبر با شهرت بی‌عیب و نقص است، نوسان دارد.

کارمزدهای بالاتر: در بیشتر موارد، کارمزدهای مرتبط با معاملات بورس اوراق بهادار نسبتاً بالا هستند و در مقایسه با معاملات ارزهای دیجیتال، تعداد آنها بیشتر است. علاوه بر کارمزد و کمیسیون کارگزاری، هنگام خرید یا فروش سهام خود، هزینه‌های دیگری نیز وجود دارد.

بازده تضمین نشده: مانند هر بازار مالی، هیچ بازده تضمینی با سهام وجود ندارد. در حالی که سهامی وجود دارد که اغلب در بلندمدت عملکرد بهتری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های جایگزین دارند، این احتمال وجود دارد که در یک دوره سرمایه‌گذاری کوتاه‌تر عملکرد خوبی نداشته باشند.

جمع‌بندی

اگرچه تفاوت های واضحی بین ارزهای دیجیتال و سهام وجود دارد، اما شباهت‌هایی نیز دارند. ارزهای دیجیتال و سهام هر دو گزینه‌های سرمایه‌گذاری معتبری هستند و می‌توانند اهداف مختلفی را در سبد شما داشته باشند. صرف نظر از اینکه کدام یک را انتخاب می‌کنید، همیشه مطمئن شوید که از خطرات مرتبط و DYOR آگاه هستید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *