0

فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟

فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟

فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟ فیلمی ایرانی است که توسط صفی یزدانیان در سال ۱۳۹۳ ساخته شده و در سی و سومین دوره بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد.

به گزارش خوبو، در دنیای تو ساعت چند است؟ یکی از بهترین فیلم‌های دهه 90 سینمای ایران است که مورد استقبال تماشاگران، منتقدین و جشنواره‌های داخلی و بین المللی قرار گرفت. این فیلم از سایت معتبر IMDB، موفق به کسب نمره خوب 7.1 شده است. 2400 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

عوامل و بازیگران فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟

آژدر دنیای تو ساعت چند است؟ فیلمی است که در ژانر درام و عاشقانه توسط صفی یزدانیان ساخته شده است. یزدانیان از سال ۱۳۶۸ نیز به‌عنوان نویسنده با ماهنامه فیلم و چندین نشریه دیگر همکاری دارد و پس از ساخت چند فیلم کوتاه و مستند، سرانجام اولین فیلم بلند سینمایی اش را با عنوان در دنیای تو ساعت چند است؟ ساخت. صفی یزدانیان درباره شیوه انتخاب نام فیلم می‌گوید:

خیلی سال پیش “پاییز پدرسالار“، مارکز را با ترجمه حسین مهری خوانده بودم و بعد هم کتاب را گم کردم، اما چند سطر از تک‌گویی راوی خطاب به محبوبش که به روال مارکز بیشتر طنینی شعرگونه دارد، در ذهنم مانده بود. نوشتن فیلمنامه که جلو رفت، دیدم چقدر بخشی از آن تک‌گویی برای عنوان این فیلم مناسب است. آن چند سطر چنان‌که در یاد من مانده چنین چیزی بود: “… کجاست عطر شیرین بیان نفست در این بوی گند غذای سرد؟ گل سرخت کجاست؟ عشقت کجاست؟ در دنیای تو ساعت چند است؟

 • در این فیلم به جز لیلا حاتمی و علی مصفا، تعدادی از بازیگران بومی استان گیلان نیز به ایفای نقش پرداختند.
 • در این فیلم زری خوشکام (زهرا حاتمی)، مادر لیلا حاتمی و همسر علی حاتمی، بعد از چندین دهه حضور کمرنگ و کریستف رضاعی، آهنگساز ایرانی نیز ایفای نقش می‌کنند.
 • موسیقی این فیلم که ساخته کریستف رضاعی است، در یک آلبوم توسط مؤسسه فرهنگی هنری منظومه موازی موسیقی در شهریور ۱۳۹۴ منتشر شد. این آلبوم که دارای ۲۹ قطعه است، توانست یکی از آلبوم‌های پرفروش ماه در زمان انتشار در بیپ تونز باشد.
کارگردانصفی یزدانیان
تهیه کنندهعلی مصفا
نویسندهصفی یزدانیان
بازیگرانلیلا حاتمی
علی مصفا
زهرا حاتمی
پیام یزدانی
کریستف رضاعی
اردشیر کاظمی
تدوینفردین صاحب الزمانی
موسیقیکریستف رضاعی
سال ساخت1393
مدت زمان فیلم101 دقیقه
نمره IMDB7.1
فروش گیشه715٬098٬400 تومان
پوستر فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟

خلاصه داستان

گیله گل ابتهاج (لیلا حاتمی) بعد از بیست سال زندگی در فرانسه یک‌باره تصمیم می‌گیرد به ایران و به زادگاهش، شهر رشت سفری کند. فرهاد (علی مصفا) در رشت به استقبالش می‌رود و می‌گوید که آشنایی قدیمی است، اما گلی اصلاً او را به یاد نمی‌آورد.

نقد و بررسی فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟

در دنیای تو ساعت چند است؟ اثری عاشقانه در حال و هوای عاشقانه‌های کلاسیک برتر تاریخ سینماست که می‌توان به طور تلویحی آن را مشابه آثار سینمای فرانسه در نظر گرفت؛ به انضمام اینکه داستان خودِ فیلم نیز ارتباط مشخصی با فرانسه دارد.

فیلم داستان ساده اما پر جزئیاتی دارد. یک عاشق که سالهاست منتظر ورود گلی به شهر رشت است با ورود وی در اولین دقایق حضورش در این شهر به سراغش می‌رود. اما دقت صفی یزدانیان در پرداخت داستان و تجربه ارزشمندش در سال‌هایی که نویسنده بود، سبب شده تا در دنیای تو ساعت چند است؟ از جهات مختلف اثری در قد و قامت سینمای بین المللی باشد.

یزدانیان که خودش نیز نویسنده این فیلم بوده، با بهره‌گیری از هوش و تجربه خود، دیالوگ‌هایی عاشقانه را به رشته نگارش درآورده که در عین سادگی، بسیار شنیدنی هستند و در تاریخ سینمای ایران کمتر مشاهده شده که با چنین دقت و وسواسی در دل داستان گنجانده شده باشد.

در فضایی که یزدانیان برای روایت داستان برگزیده، خبری از پلیدی‌های آشکار زمانه نیست. در دنیای تو ساعت چند است؟ هیچ شخصیت منفی وجود ندارد و آدم‌ها برخلاف عصر کنونی، صادق و مهربان هستند و البته اغلب آنان مولفه‌های عشق را در خود دارند. برخی از آن‌ها به عشق خود رسیده‌اند و برخی در انتظار تجربه عشق واقعی هستند که فرهاد یکی از آن‌هاست.

فرهاد در تمام سال‌هایی که گلی در فرانسه مشغول زندگی بوده، به‌خاطر عشق او، تمام آنچه را که وی دوست می‌داشت را آموخته تا بتواند نزدیکی بیشتری با دنیای او داشته باشد. فرهاد زبان فرانسوی می‌داند و نحوه تهیه پنیر فرانسوی را هم یاد گرفته و حتی زمانی که مادرِ گلی از فرهاد می‌پرسد چرا پنیر فرانسوی برایش آورده تا میل کند می‌گوید : “بد است همان صبحانه ای را میل کنید که دخترتان آن سوی دنیا می خورد؟!”. فرهاد صدای گلی را بر روی نوار ذخیره کرده و به نظر می‌رسد که همیشه در حال گوش دادن به آن باشد چراکه تمام کلماتی که در این نوار ضبط شده را از حفظ به زبان می‌آورد و حتی آهنگ بیان آن را به درستی ادا می‌کند!

در طرف مقابل، شخصیت گلی وجود دارد که تازه از فرانسه به شهر زادگاهش برگشته و دوری طولانی مدتش از شهر رشت باعث شده تا هیچ اطلاعی از محیط پیرامونش نداشته باشد. گلی سردرگم است و به نظر می‌رسد نوعی حس گناه به دلیل عدم حضورش در مراسم تدفین مادرش او را همراهی می‌کند. اما در حالی که گلی تمام دوستان دوران کودکی اش از جمله علی و حمید را به خاطر می‌آورد، تنها کسی که ابدا او را نمی‌شناسد فرهاد است؛ با این حال فرهاد ظاهرا تنها کسی است که ریزترین مسائل زندگی گلی را می‌داند. گلی در هنگام ورودش به شهر و رفتن به سراغ کسانی که 20 سال از آن‌ها اطلاعی نداشته، به مجموعه ای از انسان‌های شکست خورده بر می‌خورد که بر خلاف انتظارش، در زندگی به جایگاه موفق نرسیدند. در میان آدم‌هایی که او ملاقات می‌کند، از هنرمندی که حالا آرایشگر شده گرفته تا پیرمردی که دل در گرو عشقی نافرجام سپرده دیده می‌شود.

نقطه قوت کارگردانی یزدانیان را می‌توان در پرداخت دو شخصیت اصلی داستان دانست. فرهاد که مجنون زمانه است، خونسرد و گاها شوخ است. وی حتی زمانی که گلی بر سر او فریاد می‌زند عصبانی نمی‌شود و هیچ صدایی از او بلند نمی‌شود. فرهاد پرتره یک عاشق واقعی است که برای رسیدن به عشق تمام دورانش، از انجام هیچ کاری فروگذار نبوده است. او در روزهایی که گلی در فرانسه سپری کرده، به مادرِ گلی نزدیک شد تا بتواند جالی خالی پسری که نداشته را برای او پر کند و هم از این طریق شاید به گلی هم نزدیک تر باشد. صفی یزدانیان برای پرداخت شخصیت فرهاد، عاشقانه‌ترین‌های تاریخ سینما را مد نظر قرار داده است.

از جمله درخشان‌ترین لحظات فیلم را می‌توان سکانسی دانست که فرهاد در حال توضیح روند شکل گیری عشقش به گلی از دوران کودکی است. سکانسی که در آن لحظاتی پر از عشق و سادگی و لحظات نوستالژیک به کار گرفته می‌شود تا تماشاگر تحت تاثیر قرار بگیرد و موسیقی کریستوف رضاعی نیز باعث غرق شدن مخاطب در فیلم می‌شود.

فیلمبرداری و قاب بندی های همایون پایور نیز در در دنیای تو ساعت چند است؟ تماشایی و چشم نواز بوده‌اند. فیلمبرداری در کوچه های قدیمی شهر رشت و بازار سنتی این شهر و همچین منزلی که بسیار قدیمی است، از جمله دلایلی هست که حس نوستالژیکی را در مخاطب برمی‌انگیزد. در فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟ خبری از جامعه مدرن و تکنولوژی‌های ارتباطی عصر حاضر نیست و فیلمساز تلاش کرده تا دنیایش عاری از هرگونه عناصر جامعه صنعتی باشد.

موسیقی فیلم یکی از نقاط قوت در دنیای تو ساعت چند اس؟ به شمار می‌رود. کریستوف رضاعی که خود متولد فرانسه است، قطعاتی شنیدنی از موسیقی محلی گیلانی که البته با تنظیم مجدد همراه بوده را به کار گرفته است تا داستان بیشتر به حال و هوای گیلان نزدیک شده باشد. از جمله قطعات شنیدنی فیلم “کی سه؟ کی سه؟” بوده که برگرفته از یک ملودی کوبایی است و با اشعار حشن عاشورپور و اجرای روزبه رخشا بسیار درخشان و مناسب حال و هوای فیلم است.

بازی علی مصفا و لیلا حاتمی کمک شایانی به جذابیت داستان کرده است. لیلا حاتمی در نقش گلی، درخشان است و البته قبلا هم نقش آفرینی هایی را در چنین حال و هوایی از او شاهد بوده‌ایم. در مجموع می‌توان حاتمی را گزینه بسیار مناسبی برای چنین نقش‎‌هایی عنوان کرد. علی مصفا نیز در یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های دوران بازیگری‌اش، به خوبی از عهده ایفای نقش شخصیت عجیب و غریب فرهاد برآمده است. زهرا حاتمی نیز که پس از سال‌ها به سینما بازگشته، بازی خوبی از خود ارائه داده است.

در دنیای تو ساعت چند است؟ را در مجموع می‌توان یکی از بهترین آثار عاشقانه چند سال اخیر در سینمای ایران برشمرد. اثری که جای خالی‌اش در سینمای کنونی ایران حس می‌شد و حال تماشاگران می‌توانند این فرصت را پیدا کنند که حال و روز خوبی پس از تماشای فیلم داشته باشند. در دنیای تو ساعت چند است؟ مخاطبش را مجاب می‌کند تا ساعتش را با دنیایی که صفی یزدانیان در این فیلم تنظیم کرده، هماهنگ کند.

نویسنده: میثم کریمی
منبع: سایت مووی مگ

لیلا حاتمی، علی مصفا و زهرا حاتمی در فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟

برخی منتقدان سینما این نخستین ساخته سینمایی صفی یزدانیان را یک رومنس آرام و متفکرانه و اتفاقی خوب و آرامش بخش در سینمای نوین اجتماعی ایران توصیف می‌کنند. این عاشقانه با وجود پایبندی به سنت‌ها، چندان متکی به شاخصه‌های کلاسیک این نوع سینما نیست و تصویرگر یک عشق پر اُبهت است که به مانند بسیاری از فیلم‌های عاشقانه، نمی‌خواهد تمام تلاش خود را محدود به نشان دادن تب و تاب‌های عصیانگرانه فرد عاشق کند. در دنیای تو ساعت چند است؟ روایتی از عشقی متفاوت و منحصر به فرد است که بر بستر جغرافیایی خاص و شکست زمان عمق و جذابیت پیدا می‌کند. در این فیلم سینمایی، یک عشق قدیمی زخم باز می‌کند و در این بین، نه از درِ انتقام و جبران مافات، بلکه از نگاهی انسانی و با ابزار عشق به مصاف معشوق خود می‌رود و از قضا، روایت دچار فرایند شعاری هم نمی‌شود.

فهرست جوایز فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟

در سی و سومین دوره برگزاری بخش بین الملل جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1394، فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟ حضور داشت و جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره را کسب کرد. همچنین چند جایزه بین المللی سهم این اثر یزدانیان بوده است.

 • برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه (صفی یزدانیان)، بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۴
 • برنده جایزه بهترین فیلم (علی مصفا)، جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران ۱۳۹۴
 • جایزه بهترین موسیقی فیلم (کریستوف رضاعی)، از جشن حافظ ۱۳۹۵
 • جایزه بهترین فیلمبرداری (همایون پایور)، جشن خانه سینما ۱۳۹۵
 • جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم ویلنیوس 2014
 • جایزه طلایی بهترین فیلم فستیوال فیلم‌های شرقی ژنو 2014
 • جایزه فیپرشی فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم جشنواره بین‌المللی فیلم پوسان 2014
 • جایزه تماشاگران در جشنواره‌های فیلم ایرانی بریزبن، سیدنی، کانبرا، آدلاید، ملبورن، استرالیا 2014
لیلا حاتمی در فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *