0

لمینت دندان؛ پاسخ به تمام سوالات احتمالی به زبانی ساده

لمینت دندان چیست؟

لبخند زدن یکی از بهترین روش‌های رفع اضطراب و دستیابی به حال خوب است اما گاهی وقت‌ها همین لبخند زدن ساده هم به کاری دشوار تبدیل می‌شود. چطور می‌توان با دندان‌های پوسیده و فرسوده، کج‌و‌معوج و نامنظم که رنگی زرد و تیره دارند، لبخند زد؟ امروز در مجله آموزشی خوبو قصد داریم در مورد اصلاح طرح لبخند با استفاده از لمینت صحبت کنیم. لمینت دندان چیست؟ چند نوع لمینت داریم و مراحل نصب آن چگونه است؟ هر یک از انواع لمینت چه نکات مثبت و منفی دارند؟ استفاده از لمینت چه مشکلاتی را رفع می‌کنند؟ چه کسانی نباید از لمینت استفاده کنند؟ عوارض و خطرات نصب این روکش‌ها چیست؟ چطور از لمینت‌ها مراقبت کنیم؟ با سایت خوبو، مطالب خوب و دانستنی همراه باشید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت‌های دندان لایه‌های نازکی از جنس چینی هستند که معمولاً برای سطوح قابل مشاهده دندان‌های جلو استفاده می‌شوند. با استفاده از این نوع پوشش، ظاهر دندان‌ها حالت طبیعی خود را باز می‌یابد و از آسیب و لکه شدنِ بیشتر در امان می‌ماند. لمینت‌ها، فوق‌العاده نازک هستند، به این معنی که معمولاً قبل از نصب نیازی به ایجاد تغییرات زیاد در مینای دندان وجود ندارد.

رنگ لمینت‌ها کاملاً با دندان‌ها مطابقت دارد، روکشی نازک و بسیار بادوام که سطح خارجی دندان‌های بالا و پایین را می‌پوشاند و رنگ، اندازه و شکل دندان‌ها را بهبود می‌دهد. البته فایده لمینت به همین جا ختم نمی‌شود بلکه استفاده از آن به افزایش طول عمر و استحکام مینای دندان‌ها منجر می‌شود. بنابراین اجرای صحیح این فرایند اهمیت فراوانی دارد.

دندان‌پزشکان، برای نصب لمینت، از اشعه مخصوص و رزین‌های حساس به نور استفاده می‌کنند. دندان‌پزشکان، استفاده از لمینت را در شرایطی که دندان‌های فرد تغییر رنگ داده، دچار شکستگی یا بی‌نظمی شده و یا کج‌و‌معوج و نامتقارن به نظر می‌رسد، توصیه می‌کنند. روکش‌های لمینتی خیلی نازک هستند بنابراین هیچ مشکلی را برای فرد ایجاد نخواهند کرد.

لمینت دندان از موادی ساخته می‌شود که شباهت بسیاری به خود دندان‌ها دارد و پوششی را ایجاد می‌کند که تمام اشکالات ظاهری دندان‌ها پنهان می‌شود.

لمینت دندان

برای مطالعه مطلب تفاوت لمینت و روکش دندان چیست و کدام یک بهتر است؟ روی عکس کلیک کنید.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان از حیث ماده‌ی سازنده به دو نوعِ کامپوزیتی و سرامیکی تقسیم می‌شود که در این بخش قصد دارم به معرفی هر یک از این دو نوع بپردازم. همچنین مزایا و معایب هر دسته نیز در این قسمت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لمینت دندان سرامیکی

این نوع لمینت که با عنوان پرسلن نیز معروف است در آزمایشگاه ساخته می‌شود. لمینت پرسلن شباهت زیادی به ناخن مصنوعی دارد، با توجه به اندازه‌ی هر دندان، ساخته شده و روی سطح دندان بیمار چسبانده می‌شود.

برای انجام این فرایند، دندان‌پزشک حداقل به سه جلسه درمانی نیاز دارد:

 1. یک جلسه برای آماده‌سازی دندان و تعیین دقیق اندازه‌ی لمینت‌ها و ارسال آن‌ها به آزمایشگاه؛
 2. پس از ساخت لمینت های سرامیکی در آزمایشگاه، در جلسه‌ی دوم، لمینت‌ها روی دندان بیمار آزمایش می‌شود؛
 3. جلسه‌ی سوم نیز برای بررسی وضعیت لمینت روی دندان و تحویل نهایی آن به بیمار است.

جنبه‌های مثبت لمینت سرامیکی (پرسلن یا چینی)

 1. کاملاً با رنگ طبیعی دندان‌های شما هماهنگ است؛
 2. در برابر لکه مقاوم است؛
 3. بسیار قوی و بادوام‌تر از سایر انواع روکش دندان است؛
 4. احتمال شکستگی، خرد شدن یا تخریب لمینت‌های سرامیکی در صورت مراقبت صحیح، ناچیز است؛
 5. بافت آن صاف بوده و شباهت بسیار زیادی با بافت طبیعی دندان دارد؛
 6. به لثه‌ها یا دندان‌های اطراف آسیب نمی‌رساند؛
 7. اگر بهداشت دهان و دندان را به درستی مراعات کنید، شاهد تجمع پلاک‌ها روی سطح لمینت‌های سرامیکی نخواهید بود؛
 8. ماندگاری این نوع لمینت طولانی است و معمولاً بین 8 تا 15 سال سال دوام می‌آورد.

جنبه‌های منفی لمینت دندان سرامیکی

 1. فرایند نصب آن‌ها طولانی‌تر است و حداقل به سه جلسه درمانی نیاز دارد.
 2. نصب لمینت سرامیکی یک عمل تهاجمی محسوب می‌شود چرا که آماده‌سازی دندان نیاز به برداشت بخشی از مینای دندان دارد.
 3. این نوع لمینت گران‌ترین نوع روکش دندان است.

لمینت دندان کامپوزیتی

البته این نوع را، روکش کامپوزیتی هم می‌نامند، با استفاده از مواد پرکننده‌ی همرنگ دندان ساخته شده که ممکن است ارگانیک یا معدنی باشند. لایه‌های کامپوزیتی روی دندان‌های بیمار قرار گرفته و سپس با توجه به شکل و طول دندان‌ها تغییراتی روی لایه‌ها اعمال می‌شود.

پس از اینکه لایه‌های کامپوزیتی به شکل دندان‌های بیمار تراشیده شد، به کمک اشعه نور، سخت می‌شود. در مرحله‌ی پایانی دندان‌پزشک، لایه‌ها را با کمک پولیش، صاف می‌کند تا همه چیز طبیعی و زیبا جلوه کند و بیمار با روکش‌ها، احساس راحتی داشته باشد.

نکات مثبت لمنیت دندان کامپوزیت

 1. نسبتاً قوی و بادوام هستند؛
 2. نصب لمینت کامپوزیتی یک روش کم‌تهاجمی محسوب می‌شود و نیازی به برداشت مینای دندان ندارد؛
 3. لمینت‌های کامپوزیتی نیز ظاهری طبیعی ایجاد می‌کنند اما به مرور زمان دچار لکه یا تغییر رنگ خواهند شد؛
 4. احتمال آسیب دیدن بافت لثه توسط لمینت کامپوزیتی کم است؛
 5. اگر لمینت‌های کامپوزیتی دچار شکستگی شوند، به راحتی تعمیر خواهند شد؛
 6. فرایند نصب لمینت کامپوزیتی فقط در یک جلسه درمانی انجام می‌شود؛
 7. بین 5 تا 7 سال ماندگاری دارند؛
 8. ارزان‌تر از لمینت‌های سرامیکی هستند.

نکات منفی لمینت دندان کامپوزیت

 1. نسبت به لمینت‌های سرامیکی ضعیف‌تر است؛
 2. به مرور زمان دچار تغییر رنگ و لکه می‌شود؛
 3. به اندازه‌ی لمینت‌های سرامیکی دوام ندارد.

لمینت دندان چه مشکلاتی را رفع می‌کند؟

لمینت دندان چه مشکلاتی را رفع می‌کند؟

از لمینت معمولاً برای درمان موارد زیر استفاده می‌شود:

 1. اصلاح رنگ دندان‌هایی که به دلایل متنوع، دچار تغییر رنگ شده‌اند: مثلاً مصرف تتراسایکلین یا برخی داروها یا استفاده‌ی بیش‌از‌حد از فلوراید منجر به تغییر رنگ دندان‌های اصلی می‌شود. همچنین، برخی از دندان‌ها در اثر مواد پر کردنی رزینی، تغییر رنگ می‌دهند؛
 2. ایجاد تغییرات ظاهری در دندان‌های فرسوده؛
 3. ترمیم دندان‌های شکسته؛
 4. اصلاح بی‌نظمی و ناهمواری در شکل دندان‌ها؛
 5. پر کردن فاصله‌ی بین دندان‌ها.

موارد منع استفاده از لمینت

استفاده از لمینت دندان بر روی برخی از دندان‌ها یا برخی افراد، مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد خواهد کرد. اگر قصد لمینت کردن دندان خود را دارید، حتماً این قسمت از مقاله را با دقت بیشتری مالعه کنید:

دندان‌های بدون استحکام کافی

ممکن است بخشی از دندان به دلیل پوسیدگی، ساییدگی و یا شکستگی از دست رفته باشد، چنین دندان‌هایی کاندیدای مناسبی برای استفاده از لمینت نیستند. همچنین، لمینت دندانی که با مقدار زیادی از مواد، پر شده باشد، توصیه نمی‌شود.

کارکرد لمینت، بهبود ظاهری دندان‌ها است اما هرگز نمی‌تواند از حیث استحکام، دندان را تقویت کند. اگر لمینت روی دندانی ضعیف نصب شود، به مرور زمان خم شده و دچار شکستگی خواهد شد.

ضعف مینای دندان

مینای دندان باید آنقدر قوی باشد، که نیروی وارده به دندان را به خود جذب نموده و از این طریق، از آسیب دیدگی و فشار بیش‌از‌حد به لمینت جلوگیری کند. قدرت و استحکام مینای دندان در حالت طبیعی بسیار بیشتر از لمینت است.

اما اگر مینای دندان بیمار ضعیف باشد چه اتفاقی میفتد؟ لمینت به عاج دندان یعنی لایه‌ی زیرین مینا می‌چسبد، لایه‌ای که از لحاظ استحکام، از لمینت سرامیکی ضعیف‌تر است. در چنین شرایطی، فشار اصلی، به لمینت وارد می‌شود و باعث جدا شدن یا شکستن آن خواهد شد. اما چه عواملی باعث ضعف و کاهش مینای دندان می‌شوند؟

 1. ضربه شدید به دندان‌ها؛
 2. ساییدگی؛
 3. ترمیم دندان‌ها در گذشته؛
 4. فرسایش مینا در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان.

وجود این عوامل باعث می‌شود که میزان مینای دندان برای انجام لمینت کافی نبوده و دندان‌پزشک، راهکارهای دیگری را برای اصلاح وضعیت لبخند بیمار پیشنهاد دهد.

عادت به اعمال فشار بی‌از‌حد روی دندان

برخی از افراد به وارد کردن فشار بیش‌از‌حد به دندان‌های خود عادت کرده‌اند و یا ممکن است در خواب به دندان‌قروچه مبتلا باشند. همچنین دندان‌های ردیف بالا و پایین برخی از افراد در هنگام بسته شدن دهان، با یکدیگر در تماس هستند.

ابتلا به هر یک از این موارد باعث می‌شود که فرد کاندیدای مناسبی برای دریافت خدمات لیمنت دندان نباشد. نیروی زیادی که در این شرایط به لمینت‌ها وارد می‌شود، منجر به شکستگی یا از بین رفتن لمینت خواهد شد. مطالعات نشان می‌دهد که شرایط مذکور، احتمال خراب شدن لمینت‌ها را تا هشت برابر افزایش می‌دهد.

 مزایای استفاده از لمینت دندان

تکنولوژی مورد استفاده در روش‌های درمانی نوین، پیشرفت بسیاری کرده و مثلاً در مورد لمینت کردن دندان، هیچ نیازی به حذف دندان‌های اصلی وجود ندارد. در ادامه با برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از لمینت سرامیکی دندان آشنا خواهید شد:

 1. در روش لمینت، شاهد برداشت کمترین میزان مینا از بافت طبیعی دندان‌ها هستیم، تقریباً حدود 0.3 تا 0.7 میلی‌متر از مینای دندان، برداشته می‌شود؛
 2. ساختار لمینت سرامیکی بسیار محکم و بادوام است؛
 3. لمینت‌های پرسلن، رنگ ثابتی داشته و دقیقاً مطابق ساختار دهان بیمار تهیه می‌شوند؛
 4. عوامل خارجی مانند استفاده از سیگار وصرف چای یا قهوه تاثیری بر رنگ روکش لمینت دندان ندارند؛
 5. لمینت‌ها در برابر ساییدگی مقاوم هستند؛
 6. به دلیل داشتن سطح بسیار صاف، از میزان تشکیل جرم و پلاک روی سطح دندان، می‌کاهند؛
 7. فرایند نصب لمینت کوتاه است و حدوداً 7 تا 8 روز طول می‌کشد؛
 8. در پایان دوره درمان لبخندی طبیعی، سالم و جذاب خواهید داشت؛
 9. شما قبل از انجام عمل لمینت، قادر به مشاهده‌ی وضعیت نهایی دندان‌های خود از طریق ماکت خواهید بود.

خطرات و عوارض احتمالی لمینت‌ دندان

مانند تمام درمان‌های مربوط به حوزه پزشکی و دندان‌پزشکی، لمینت کردن دندان‌ها نیز خالی از خطر نیست. ممکن است همه چیز اشتباه از آب درآمده و خطراتی را متوجه سلامتی بیمار کند. خطرات و عوارض احتمالی لمینت دندان‌ها عبارتند از:

نصب لمینت دندان غیر قابل بازگشت است

اغلب افرادی که لمینت‌های سرامیکی را انتخاب می‌کنند، به دنبال راه‌حلی دائمی برای مشکلات مربوط به زیبایی خود هستند. این نوع روکش قابل جا‌به‌جایی نبوده و هرگز نمی‌توان آن‌ها را از روی دندان برداشت. بنابراین بازگشت به حالت اولیه امکان‌پذیر نبوده و لمینت‌ها برای همیشه با شما باقی می‌مانند.

تخریب بخشی از مینای دندان

بخشی از مینای دندانِ بسیاری از بیماران، به وسیله سوهان برداشته می‌شود تا جا برای روکش آماده شود. حتی برای روکش‌هایی که نیازی به آماده‌سازی ندارند و یا با حداقلِ آماده‌سازی نصب می‌شوند، سوراخ‌کاریِ دندان‌ها ضروری است.

احتمال ترک خوردگی

هنگامی که شما خوراکی‌های سرد و گرم را به صورت پشت سر هم میل می‌کنید، دندان‌ها دچار انقباض و انبساط جزئی می‌شوند. این تغییرات ناگهانی حرارتی به مرور زمان باعث ایجاد ترک در لمینت‌ها خواهد شد.

پوسیدگی دندان

مواد سرامیکی دچار پوسیدگی نمی‌شوند اما ممکن است دندان‌های فرد در اطراف لبه‌های لمینت دچار پوسیدگی شوند. بنابراین عدم رعایت تکات مربوط به بهداشت دهان و دندان می‌تواند باعث سقوط لمینت‌ها شود.

کوچک شدن لثه

با افزایش سن لثه‌ها به صورت طبیعی کوچک می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که هر 10 سال یک بار، حدوداً یک تا دو میلی‌متر از اندازه لثه کم می‌شود. در اثر این تغییرات، حاشیه‌ی لمینت‌ها که زمانی در خط لثه پنهان بودند، آشکار می‌شود. این وضعیت ممکن است از لحاظ زیبایی برای شما قابل قبول نبوده و نیاز به اصلاح داشته باشد.

تغییرات مربوط به رنگ در لمینت دندان

لمینت‌های سرامیکی در برابر لکه شدن و تغییر رنگ بسیار مقاوم هستند. در مطالعه‌ای که حدود 10 سال طول کشید، این نتایج به دست آمد:

 • 80 تا 100 درصد افراد از لحاظ زیبایی از لمینت دندان خود راضی بودند.
 • پس از 5 سال از نصب لمینت، 92 درصد افراد از رنگ آن رضایت داشتند.
 • 10 سال پس از نصب لمینت، 64 درصد افراد از رنگ و زیبایی آن رضایت داشتند.

لمینت سرامیکی در چند مرحله روی دندان نصب می‌شود؟

دندان‌پزشک، پس از بررسی دقیق و تعیین اینکه آیا لمینیت سرامیکی روی دندان بیمار قابل نصب است یا خیر، قالب‌گیری اولیه را انجام می‌دهد. سپس قالب‌ها برای وکس آپ اولیه به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند. این قالب برای پیشگیری از تراشیدن بیش‌از‌حد دندان گرفته می‌شود و با بررسی آن در آزمایشگاه، میزان تراش دندان برای نصب لمینت مشخص می‌شود.

پس از به دست آمدن نتایج وکس آپ اولیه، دندان‌ها در مطب تراش خورده و لمینت موقتی روی دندان‌ها نصب می‌شود تا بیمار و دندان‌پزشک، نتایج نهایی را مشاهده کنند. این مرحله اهمیت فراوانی دارد چون فرم نهایی صورت و لبخند بیمار را مشخص می‌کند.

هنگامی که این فرم مورد تایید دندان‌پزشک و بیمار قرار گرفت، دندان‌ها در حدود نیم میلی‌متر کوتاه می‌شوند. ده روز طول می‌کشد تا لمینت‌های اصلی از آزمایشگاه به مطب ارسال شود. آن‌ها روی دندان بیمار تست شده و طی فرایندی دقیق، با کمک سیمان مخصوص، چسبانده می‌شوند. تمام این مراحل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و در نتیجه‌ی نهایی موثرند.

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

راز ماندگاری لمینت‌های سرامیکی این است که از آن‌ها به درستی مراقبت کنید. در این بخش از مقاله در مورد مهم‌ترین توصیه‌های مراقبت از لمینت دندان صحبت خواهیم کرد:

رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

فرقی نمی‌کند که دندان‌های شما دارای روکش لمینتی باشد یا نه، به هر حال مراعات نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان ضروری است. پس از نصب لمینت‌ها، همین روال را ادامه دهید تا خیالتان از ماندگاری لمینت‌ها راحت شود.

لمینت دندان پوسیده نمی‌شود اما متاسفانه ممکن است دندان‌های طبیعی در معرض پوسیدگی قرار گرفته و لمینت‌ها را در معرض آسیب قرار دهند. برای اینکه لمینت‌های شما سالم و درخشان باقی بمانند روزی دو بار مسواک بزنید و حتماً به صورت منظم از نخ دندان استفاده کنید.

اهمیت به سلامتی لثه‌ها

بیماری‌های لثه باعث ایجاد التهاب و عقب رفتن لثه‌ها و نمایان شدن میزان بیشتری از ریشه‌ی دندان می‌شود. این وضعیت ممکن است به لمینت‌ها آسیب زده و یا زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. دلیل بیمار شدن لثه، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و تجمع پلاک است. همچنین، افزایش سن، استعمال دخانیات، استرس بیش‌از‌حد و نیز بیماری دیابت زمینه‌ساز بیماری‌های لثه هستند. با اصلاح سبک زندگی و رعایت نکات بهداشتی، از سلامتی لثه خود مراقبت کنید.

جویدن اجسام سخت، دندان قروچه و آسیب به لمینت دندان

سرامیک ماده‌ای بسیار بادوام است، اما هر ماده‌ی مستحکمی نیز ممکن است به مرور زمان و در معرض ساییدگی مکرر، فرسوده شود. عادت دندان قروچه آسیب شدیدی به لمینت‌های شما وارد می‌کند و به صورت کلی نیز عادتی مضر است. جویدن اجسام سخت مانند یخ نیز عادت مضر دیگری است که لمینت‌ها را فرسوده خواهد کرد.

معاینات منظم دندان‌پزشکی

پس از نصب لمینت‌ها، هر شش ماه یک بار به مطب دندان‌پزشکی بروید و معاینه شوید. در این معاینات، دندان‌پزشک مشکلات کوچک را شناسایی کرده و از تبدیل شدن آن به یک بحران پیشگیری می‌کند. بنابراین، مشکلات جزئی فوراً درمان شده و لبخند شما در بهترین حالت خود باقی می‌ماند.

معرفی کلینیک‌های معتبر دندان‌پزشکی برای انجام کار لمینت دندان

دکتر فرزانه فرخ نژاد دندانپزشک زیبایی

نمونه کار لمینت دندان دکتر فرزانه فرخ نژاد دندانپزشک زیبایی
عکس بالا: لمینت سرامیکی، عکس پایین: لمینت کامپوزیتی
آدرستهران – خ ولیعصر – خ توانیر – بعد از میدان توانیر – جنب کوچه یاران – ساختمان پزشکان توانیر – طبقه 4 – دکتر فرزانه فرخ نژاد  
شماره تلفن02188879126 و 02188205695
ایمیلinfo[at]Drfarokhnejad.com  
خدماتلمینت، ایمپلنت، ارتودنسی، بلیچینگ، دندانپزشکی اطفال، دندانپزشکی زیبایی در تهران
آدرس اینستاگرامdr.f.farokhnezhad

«خانم دکتر فرزانه فرخ‌نژاد در سال ١٣٧٠ از دانشكده دندانپزشكي دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند، تا سال ١٣٩٦ حدود ٢٦ سال سابقه كاردر حوزه دندانپزشكي در طي این سالها به منظور ارتقاء علم دندانپزشكي كورسهاي متعددي در زمينه cosmetic در دانشگاه سن انتونيو تگزاس زير نظر پرفسور ناصر برقي در بخش esthetic و ايمپلنت زير نظر پرفسور Pat Allen در بخش پريودنتولوژي دانشگاه تگزاس گذرانده است .علاقه اصلي او در زمينه cosmetic و برگرداندن لبخند زيبا به بيماران است.»

معرفی متخصص لمینت در مشهد دکتر یگانه موسوی زاده

نمونه کار لمینت دندان دکتر یگانه موسوی زاده
نمونه کار لمینت دندان دکتر یگانه موسوی زاده
آدرسآدرس:   مطب اول : مشهد، خیابان پرستار یک، ساختمان بیست طبقه اول مطب دوم : مشهد، نبش خیابان احمدآباد سیزدهم، ساختمان مرصعی، طبقه دوم
شماره تلفن    مطب اول : 05138432060 مطب دوم : 05138443160
ایمیل
خدماتلمینت، ایمپلنت، ارتودنسی، بلیچینگ، دندانپزشکی زیبایی در مشهد
آدرس اینستاگرامdr.yeganehmousavizade

«دکتر یگانه موسوی‌زاده، دانش آموخته دانشکده دندانپزشکی علوم پزشکی مشهد فارغ التحصیل ۱۳۷۲ جراح دندانپزشک فعالیت در مطب خصوصی از سال ۱۳۷۴ ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی از جمله ترمیم های دندانی، کارهای زیبایی، لمینت، ونیر کامپوزیت، بلیچینگ، ساخت کراون، پروتزهای ثابت و متحرک، ایمپلنت، جراحی دندان عقل.»

سخن آخر

لبخند زیبا یکی از اصلی‌ترین اجزای زیبایی صورت است و فرم ظاهری دندان‌های شما تاثیر قابل توجهی بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. اگر به دلیل وجود اشکالات در فرم ظاهری دندان، مدت‌ها است که لبخند نمی‌زنید، به فکر استفاده از لمینت دندان باشید تا در حین احوال‌پرسی با دوستان‌تان، از لبخندی زیبا لذت ببرید.

لمینت‌های کامپوزیتی و سرامیکی راه‌حل‌های پیشرفته‌ی دندان‌پزشکی زیبایی هستند تا دندان‌هایی سفید و مراوریدی را به شما هدیه بدهند. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام نوع لمینت برای شما مناسب است به معیارهای مختلفی بستگی دارد. برای کسب بهترین نتیجه، اولین کاری که باید انجام بدهید این است که دندان‌پزشکی ماهر و باتجربه را انتخاب نموده و نمونه‌کارهای قبلی او را با دقت مشاهده کنید. پس از اینکه دندان‌پزشک مورد نظر خود را یافتید، بهتر است ریش و قیچی را به دست او سپرده و خیال خود را از بابت اصلاح طرح لبخندتان راحت کنید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *