0

استاندارد EIP-4844 چیست؟

EIP-4844

شبکه اتریوم به طور مداوم در حال تحول است و پیشنهادات فنی زیادی در طول سال‌ها ارائه شده است. یکی از این پیشنهادات EIP-4844 است – معرفی شده توسط Vitalik Buterin – که بر تکنیک شاردینگ تمرکز دارد.

EIP-4844 چیست و چگونه بر آینده شبکه اتریوم و کاربران آن تأثیر خواهد گذاشت؟

پیشنهادهای بهبود اتریوم (EIP) پیشنهادهایی هستند که توسط برنامه‌نویسان برای اکوسیستم ارسال می‌شوند و هدف آنها ایجاد استانداردهای جدید و افزودن ویژگی‌ها به شبکه اتریوم است. EIPها مشخصات فنی هستند که تغییرات پیشنهادی را توصیف می‌کنند و به عنوان “منبع حقیقت” برای جامعه عمل می‌کنند. هر عضو جامعه می‌تواند یک EIP ایجاد کند. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، باید EIP1 را بررسی کنید، که حاوی دستورالعمل‌هایی برای ایجاد EIP است.

همانطور که قبلاً می‌دانید، اتریوم در حال ارتقا از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) است. این سوئیچ زمان می‌برد و شامل بسیاری از مراحل واسطه است. EIPها برخی از این مراحل هستند. به عنوان مثال، یک EIP باید حاوی توضیحات فنی مختصری از ویژگی و استدلال آن باشد. نویسنده EIP مسئول ایجاد اجماع در جامعه و مستندسازی نظرات مخالف است. به دلیل الزامات فنی برای ارسال یک EIP که به خوبی شکل گرفته است، بسیاری از نویسندگان EIP توسعه‌دهندگان برنامه یا پروتکل هستند. یکی از EIP بحث برانگیز EIP-4844 است که برخی از برنامه‌نویسان اکوسیستم اتریوم از جمله Vitalik Buterin را شامل می‌شود. هدف این EIP ایجاد یک روش کارآمدتر برای سازماندهی داده‌های تراکنش در بلاکچین اتریوم است.

دنکساردینگ danksharding چگونه کار می‌کند؟

Danksharding یک طرح اشتراک‌گذاری برای اتریوم است که ساده سازی‌های قابل توجهی را در نحوه مدیریت داده‌های تراکنش توسط اعتبار سنجی‌ها ارائه می‌کند. مفهوم DankSharding در EIP-4844 معرفی شده است. نام DankSharding از Dank گرفته شده است، مخفف Dankrad Feist، یکی از مشارکت کنندگان اصلی این پیشنهاد است.

برخلاف پروتکل‌های اشتراک گذاری قدیمی، DankSharding بازار ادغام شده را معرفی می‌کند. Danksharding به جای داشتن تعداد ثابتی از خرده‌ها با بلوک‌های متمایز و پیشنهادکنندگان بلوک متمایز، تنها یک پیشنهاد دهنده دارد که همه تراکنش‌هایی را که وارد آن اسلات می‌شوند انتخاب می‌کند. مفهوم جداسازی پیشنهاد/سازنده (PBS) برای جلوگیری از الزامات بالای سیستم در اعتبار سنجی‌ها معرفی شده است.

یک کلاس تخصصی به نام block builders می‌تواند در حق انتخاب محتویات اسلات پیشنهاد دهد. پیشنهاد دهنده فقط باید سر صفحه معتبر با بالاترین پیشنهاد را انتخاب کند. فقط سازنده بلاک می‌تواند کل بلوک را پردازش کند. پروتکل‌های غیرمتمرکز اوراکل شخص ثالث نیز برای ایجاد یک سازنده بلوک توزیع شده امکان پذیر است. همه اعتبارسنجی‌ها و کاربران می‌توانند با استفاده از نمونه‌گیری در دسترس بودن داده، بلوک‌ها را به طور مؤثر تأیید کنند.

EIP-4844 (پیشنهاد اولیه ریزش سخت – The proto-danksharding proposal) چیست؟

EIP-4844 – که به عنوان پیشنهاد اولیه ریزش هم شناخته می‌شود – توسط Vitalik Buterin به همراه برنامه نویسان دیگر از اکوسیستم اتریوم ایجاد شد. هدف اصلی EIP-4844 کاهش هزینه های گاز در شبکه، به ویژه برای راه حل‌های جمع آوری، بدون به خطر انداختن تمرکززدایی است. راه‌حل‌های جمع‌آوری، مانند Arbitrum و Optimism، می‌توانند هزینه‌های گاز را تا ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر کاهش دهند.

پیشنهاد EIP-4844 به عنوان یک راه حل موقت تا زمانی که آپدیت اتریوم 2.0 کامل شود، در نظر گرفته شده است. این پیشنهاد روش جدیدی را برای کمک به تقسیم اطلاعات مورد نیاز در یک تراکنش، مانند قوانین تأیید و قالب تراکنش، بدون اجرای هیچ گونه اشتراک گذاری توضیح می‌دهد.

مهمترین ویژگی EIP-4844 حباب BLOB است که نوع جدیدی از تراکنش است. blob شبیه تراکنش‌های معمولی است، اما فقط یک داده اضافی را حمل می‌کند – به نام blob. قطعات داده یا حباب‌ها بسته‌های داده بزرگی هستند (حدود 125 کیلوبایت)، اما اجرای این نوع تراکنش نسبت به داده‌های تماس با همان داده‌ها ارزان‌تر است. با این حال، داده‌های ذخیره شده در یک blob برای EVM قابل دسترسی نیست و فقط می‌تواند آن را ببیند، اما تأیید نمی‌کند. این حباب‌ها توسط اعتبار سنجی‌ها و کاربران قابل دانلود هستند.

پهنای باند داده، برای یک اسلات در proto-dankharding به 1 مگابایت (به جای 16 مگابایت) محدود می‌شود. این تغییر در نحوه انتقال داده‌ها تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند که به مسئله مقیاس‌پذیری که همه ما در مورد اتریوم با آن آشنا هستیم، می‌پردازد. با پذیرش پیشنهاد EIP-4844، این داده‌های حباب‌ها مصرف گاز برای تراکنش‌های معمولی اتریوم نیست.

تاثیر EIP-4844 (پرتو-دانکسشارینگ – proto-danksharding)

بلاکچین اتریوم برای پذیرش تراکنش‌های تا 90 کیلوبایت از هر فضای بلاک طراحی شده است. اگر قرار بود مدل هزینه گاز اصلاح شود، حداکثر اندازه یک بلوک می‌تواند 18 مگابایت باشد. اما این مدل برای کاربران و اعتباردهندگان بسیار گران است. با این حال، یک بازار کارمزد پویا می‌تواند به شامل تراکنش‌های بیشتر بدون فشار آوردن به شبکه کمک کند.

یکی از این پیشنهادات EIP-1559 بود که یک سیستم ترکیبی بین هزینه پایه و نکاتی است که ماینرها را تشویق می‌کند و اتر را با هر تراکنش شبکه می‌سوزاند. برای افزودن به این سیستم موجود، EIP-4844 همچنین محدودیتی برای حداکثر تعداد حباب‌هایی که در یک بلوک گنجانده می‌شود، معرفی می‌کند. اینها در لایه اجماع (گره‌های beacon) ذخیره می‌شوند و نه در لایه اجرا. آنها فقط به تایید EVM نیاز دارند.

نکته مهم دیگر افزایش اندازه بلوک و نتیجه‌ای است که ممکن است روی اعتبارسنجی‌های بالقوه داشته باشد. هر اعتبارسنجی به افزایش قابلیت‌های سخت‌افزاری نیاز دارد، زیرا داده‌های بلاکچینی که باید ذخیره شوند می‌توانند تا ۲.۵ ترابایت در سال اضافه کنند. یک راه ممکن برای کاهش این نیاز به ذخیره سازی، حذف داده‌های BLOB پس از یک زمان معین است.

نقشه راه EIP-4844

  • EIP-4844 در رویداد ETH Denver معرفی و آزمایش شد.
  • پس از استقرار موفقیت آمیز EIP-4844 در لایه اجرا، در لایه اجماع اتریوم مستقر می‌شود.
  • proto-danksharding در هارد فورک شانگهای اتریوم اجرا خواهد شد (با فرض اینکه همه چیز طبق برنامه پیش برود).

چگونه EIP-4844 به کاربران کمک خواهد کرد؟

جامعه از EIP-4844 به عنوان راه حل “stop-gap” یاد می‌کند. برای کاهش بار حجم معاملات در حال افزایش. با کاهش هزینه‌های گاز، کاربران و شبکه این تغییر را احساس خواهند کرد. تراکنش‌های Blob توسط EIP دقیقاً در همان قالبی که انتظار می‌رفت در مشخصات نهایی شاردینگ وجود داشته باشند، معرفی می‌شوند. این اجازه می‌دهد تا جمع آوری‌ها تا 2 مگابایت در هر اسلات مقیاس شوند.

یک بازار هزینه جداگانه وجود دارد که اجازه می‌دهد هزینه‌ها بسیار کم باشد، در حالی که استفاده از سیستم محدود است. در نظر گرفته شده است که شکاف‌های مقیاس‌بندی جمع‌آوری به‌طور موقت مشکلات مقیاس‌بندی را بدون اضافه کردن بار توسعه برطرف می‌کنند (برای مجموعه‌هایی که مایلند از این تسهیلات بهره‌مند شوند).

در حال حاضر جمع‌آوری‌ها از داده‌های تماس استفاده می‌کنند. اما rollupها دیگر گزینه استفاده از calldata را در آینده نخواهند داشت. داده‌های خرد شده، همچنین به عنوان “blobs” شناخته می‌شوند، ارزان‌تر خواهند بود. Rollups باید حداقل یک بار سیستم پردازش داده خود را ارتقا دهد. از این رو، دو راه برای اعمال این راه حل توقف شکاف وجود دارد. اولین مورد کاهش هزینه گاز مربوط به calldata موجود است. مورد دوم این است که قالبی را انتخاب کنید که برای به اشتراک‌گذاری داده‌ها استفاده می‌شود، اما هنوز آن را خرد نکرده‌اید. و این دقیقاً همان چیزی است که EIP-4844 به ارمغان می‌آورد.

EIP-4844 شامل موارد زیر است:

  • یک نوع تراکنش جدید، که برای “شاربندی کامل” مورد نیاز است
  • تمام منطق لایه اجرایی مورد نیاز برای اشتراک گذاری کامل
  • تمام منطق تأیید متقابل اجرای/اجماع مورد نیاز برای اشتراک گذاری کامل
  • جداسازی لایه‌ها بین تأیید Beacon Block و حباب‌های نمونه‌گیری
  • در دسترس بودن داده منطق Beacon Block برای اشتراک گذاری کامل مورد نیاز است.
  • قیمت گاز خود تنظیم و مستقل برای حباب.

توجه داشته باشید که EIP-4844 فقط در مورد فرمت‌های تراکنش و قوانین تأیید صحبت می‌کند و نه اجرای این مکانیسم جدید اشتراک گذاری. اما زمانی که این EIP پیاده‌سازی شود، کاربران از هزینه‌های تراکنش کمتری بهره‌مند خواهند شد.

آیا EIP-4844 به مقیاس بلاکچین اتریوم کمک خواهد کرد؟

ما باید منتظر بمانیم تا این پیشنهاد به واقعیت تبدیل شود تا بتوانیم در مورد تأثیرات آن بر شبکه بحث کنیم. از آن‌چه به نظر می‌رسد، پروتکل‌های جمع‌آوری اتریوم به میزان قابل‌توجهی کارمزد تراکنش‌ها را کاهش خواهند داد و این می‌تواند دنیای جدیدی را برای سرمایه‌گذاران کوچک‌تر و تازه‌کارها بگشاید. همه ما در مورد نسخه آتی بلاکچین اتریوم هیجان زده هستیم. تا پایان سال 2022، بلاکچین اثبات سهام (PoS) اتریوم عرضه خواهد شد. پیشنهادات بهبود اتریوم (EIP) مانند EIP-4844 راه را برای یک شبکه مقیاس پذیر و کارآمد هموار می‌کند. بحث در حال انجام در مورد EIP-4844 را می‌توان در انجمن Ethereum Magicians forum دنبال کنید.

EIPs چیست؟

EIP مخفف پیشنهادات بهبود اتریوم است. اینها استانداردهایی هستند که ویژگی‌ها و فرآیندهای فنی جدید بالقوه را برای اتریوم مشخص می‌کنند. EIPها تغییرات پیشنهادی را توصیف می‌کنند و به عنوان منبع حقیقت عمل می‌کنند. فرآیند EIP برای بحث و توسعه استانداردها برای برنامه‌های کاربردی اتریوم و ارتقاء شبکه استفاده می‌شود.

EIP-4844 چیست؟

EIP-4844 یک پیشنهاد بهبود اتریوم است که نوع جدیدی از نوع تراکنش را به اتریوم معرفی می‌کند که «حباب‌هایی» از داده‌ها را می‌پذیرد. این حباب‌ها از نظر اندازه محدود هستند و به رهایی شبکه از افزایش اندازه بلوک‌ها و هزینه‌های بالای تراکنش گاز کمک می‌کنند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *