0

معرفی انیمیشن کوتاه «قهرمان»

انیمیشن کوتاه قهرمان

کارلوس کاررا، نویسنده و کارگردان مکزیکی انیمیشن کوتاه «قهرمان» را در سال ۱۹۹۴ عرضه کرد و توجه بسیاری را به خود جلب نمود.
به گزارش سایت خوبو، این نخستین فیلم مکزیکی است که موفق به کسب جایزۀ نخل طلای فیلم کوتاه شده است و همین باعث شد تا فیلم کوتاه انیمیشنی «قهرمان» تبدیل به نقطۀ عطفی در صنعت انیمیشن‌سازی مکزیک شود.

کارلوس کاررا، نویسنده و کارگردان مکزیکی

داستان

آیا همه به هم شبیه‌اند؟
در یک ایستگاه شلوغ متروی مکزیکوسیتی مسافران در رفت و آمدند. مردم بی‌آنکه به چیزی نگاه کنند و بدون آنکه بدانند در اطرافشان چه می‌گذرد در حرکت‌اند. آنها بیشتر به موجوداتی دیگر شبیه‌اند تا یک انسان. اما میان آنها، مردی که به نظر می‌رسد از افسردگی رنج می‌برد وجود دارد که گویا او نیز قربانی بی‌تفاوتی انسانهاست. او در حال تماشای دختری است که رفتارهای عجیبی از او سر می‌زند. مرد که احتمال می‌دهد دختر قصد دارد با پریدن به سمت ریل دست به خودکشی بزند، سعی می‌کند تا جلوی او را بگیرد اما زن او را متهم به اذیت و آزار کرده و به او توهین می‌کند. پس از مداخلۀ پلیس، آنها مرد با خود می‌برند اما همزمان با ورود قطار به ایستگاه مترو، اتفاق دیگری رخ می‌دهد.

معرفی انیمیشن کوتاه «قهرمان»

مضمون فیلم

«قهرمان» روایتگر داستانی افسرده و تاریک است و آشکارا بی‌تفاوتی اجتماعی را موضوع اصلی خود می‌دهد. با این حال چندین مضمون دیگر از جمله فساد و تأثیرات مخرب آن بر جامعه، به ویژه بی‌هویت شدن انسانها را نیز در بر می‌گیرد. گرچه شاید به نظر برسد که برداشت کارگردان در بازنمایی کابوس شهری، اغراق‌آمیز است اما نمایش او از شهر بعنوان محیطی فاسد دارای میزان قابل توجهی از واقع‌گرایی است.

پروسۀ تولید

«قهرمان» یکی از پروژه‌های شخصی کارلوس کاررا است که از دوران دانشجویی خود در دهۀ ۱۹۸۰ بر روی آن کار می‌کرد. از آنجایی که هزینه‌های گزاف تولید ساخت این فیلم کوتاه با بازیگران واقعی او را ناامید کرده بود، تصمیم گرفت به علاقه‌مندیِ اصلی خود بعنوان یک انیماتور برگردد و آن را به یک فیلم انیمیشنی تبدیل کند. در حالی که به نظر می‌رسید که این کار باعث شود که فیلم کمتر واقع‌گرایانه به نظر برسد، اما نتیجه همان چیزی شد که او می‌خواست. طراحی بصری او بسیار چشم‌نواز است و او به خوبی تصاویر دلخراش و غم‌انگیز را به طرزی زیبا و تاثیرگذار بیان می‌کند. به لطف استفادۀ هنرمندانه از رنگ‌ها، او موفق می‌شود فضای انحطاط و نوستالژی را به خوبی به تصویر بکشد. این اثر کوتاه به ما نشان می‌دهد که در طی چند دقیقه حرفهای بسیاری می‌توان زد.

انیمیشن کوتاه The Hero

فیلم/انیمیشن کوتاه «قهرمان» سومین پروژۀ حرفه‌ای کارلوس کاررا پس از «همسر بنیامین» و «زندگی زناشویی» بود. برای تولید این فیلم از ۲۸۰۰ تصویر که با استفاده از پاستل و توسط دست طراحی شده‌اند، استفاده گردیده است.

میراث ماندگار «قهرمان»

انیمیشن کوتاه «قهرمان» نخستین فیلم کوتاه ساختۀ مکزیک بود که برندۀ نخل طلا شد. همچنین دومین بار بود که یک کارگردان مکزیکی نخل طلا را از سال ۱۹۴۶ که امیلیو فرناندز با فیلم ماریا کاندلاریا برندۀ آن شده بود، کسب کرد. فیلم کوتاه کارلوس کاررا و جایزۀ نخل طلای کن باعث شد توجه دنیا به فیلمها و انیمیشن‌های مکزیکی معطوف شود و موجب اعتبار نسل جدید از فیلمسازان مکزیکی شد. کارلوس کاررا از آن زمان تاکنون چند فیلم کوتاه دیگر نیز ساخته است.

فیلم کوتاه The Hero

منابع

منابع استفاده شده برای ترجمه و تهیه این مطلب:
مجلۀ فرانسوی کایه دو سینما
سایت رسمی جشنوارۀ فیلم کن

بیشتر بخوانید

معرفی فیلم کوتاه هارپیا
هفت حقیقت جالب درباره جشنواره فیلم کن

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *