0

آشنایی با شهر ارزروم در ترکیه برای مهاجرت

آشنایی با شهر ارزروم در ترکیه برای مهاجرت

به گزارش سایت خوبو، اگر به دنبال کلان‌شهری با فرصت‌های شغلی و تفریحی فراوان برای ادامۀ زندگی و مهاجرت هستید، شهر ارزروم در ترکیه جایی است که باید نگاهی دوباره به آن بیندازید. این شهر که بیش از ۳۰۰.۰۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است، در طول تاریخ به عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی در منطقه عمل کرده است.

تماس در واتس اپ (روی بنر کلیک کنید)

ارزروم توسط هوریان تاسیس شد اما بعدتر تحت کنترل رومیان و سپس ترکها قرار گرفت. این سرزمین امروزه شهری مدرن با تمام امکانات معمول در کلان‌شهرهای بزرگ ترکیه است. این شهر ترکیبی جذاب از فرهنگهای ترکی، ایرانی و عربی است که اثر خود را بر هنر، موسیقی و آشپزی این ناحیه گذاشته‌اند. موسیقی این ناحیه، ترکیبی از آثار سنتی ترکی و موسیقی کشورهایی چون ارمنستان و گرجستان است و در زمینۀ آشپزی، ادویه‌های معطر این شهر زبانزد خاص و عام است.

هزینۀ پایین زندگی در ارزروم یکی دیگر از جمله جنبه‌های مثبت زیستن در این شهر است. همچنین کسانی که مایل به راه‌اندازی کسب و کار خود هستند می‌توانند شانس خود را در این شهر امتحان کنند. فرقی نمی‌کند که دانشجو هستید یا بازنشسته، ارزروم به لطف ترکیب خاصی از تاریخ و فرهنگ، مکان مناسبی برای تجربۀ یک زندگی تازه است. برای خواندن ادامۀ این مطلب، با سایت خوبو همراه باشید.

معنی نام ارزروم چیست؟

این نام از ترکیب دو کلمۀ «اِر» به معنی سرباز/جنگجو و «زور» به معنی دشوار/سخت در زبان ترکی گرفته شده است. در نتیجه نام شهر «ارزروم» را می‌توان به «سرزمین سربازان شجاع» یا «سرزمین جنگجویان سختکوش» ترجمه کرد.

آشنایی با تاریخ شهر ارزروم

ارزروم، شهر بی‌زمان در شرق ترکیه شاهد ظهور و سقوط امپراتوری‌های گوناگون بوده است و مکانی است که که اسطوره‌ها و افسانه‌ها با واقعیت در هم آمیخته می‌شوند. با هم گوشه‌ای از تاریخ پر حادثۀ این شهر را مرور می‌کنیم.

دوران باستان و حکومت اورارتویی

نخستین نشانه‌های سکونت انسان در ارزروم در عصر برنز بود و بعدا این منطقه توسط اورارتوی‌ها فتح گردید. بیشتر بقایای سکونتگاههای اورارتویی بین چهار دریاچه چیلدیر و وان در ترکیه، ارومیه در ایران و سوان در ارمنستان یافت شده است. از آثار یافت‌شده از دوران اورارتویی در ارزروم می‌توان به یک سکونتگاه باستانی، مقبره‌های صخره‌ای، معبد و یک تونل آبی به عمق ۵۰ متر اشاره کرد.

ایرانیان باستان و هِلنی‌ها

ایرانی‌های دوران کهن در قرن ششم قبل از میلاد این منطقه را فتح کرده و آن را به شهرهای مهم دیگر امپراتوری ایران متصل نمودند. برخی از برجسته‌ترین آثار ایرانی در ارزروم شامل «قلعه انزاف» و «کاخ اسحاق پاشا» هستند که هر دو از شگفتی‌های معماری به شمار می‌روند که عظمت و پیچیدگی طراحی ایرانی را به نمایش می‌گذارند. در قرن چهارم پیش از میلاد نیز این شهر بدست هخامنشیان افتاد اما بعدها، این منطقه تحت کنترل امپراطوری سلوکی و فرهنگ یونانی درآمد.

بیزانس و سلجوقی

در قرن چهارم پس از میلاد، ارزروم تحت کنترل بیزانس و مسیحیت قرار گرفت. شهر بعداً به دست ترکان سلجوقی افتاد که تعدادی مساجد و مدارس اسلامی بر جای گذاشتند.

حکومت مغول و تیموریان

ارزروم در قرون ۱۳ و ۱۴ توسط امپراتوری مغول و بعداً امپراتوری تیموری اداره می‌شد. با احداث بناهای جدید، فصل تازه‌ای از شکوفایی فرهنگی و معماری در این شهر آغاز گردید.

درگیری‌های صفوی و عثمانی

در قرن ۱۶، ارزروم به محل درگیری بین امپراتوری عثمانی و امپراتوری صفوی ایران تبدیل شد. این شهر در این مدت صحنه جنگهای متعددی بود و در نهایت به امپراتوری عثمانی پیوست.

امپراتوری عثمانی و جنگ جهانی اول

این شهر در قرن شانزدهم بخشی از امپراتوری عثمانی شد. در طول جنگ جهانی اول، این شهر محل اصلی درگیری بین امپراتوری عثمانی و امپراتوری روسیه بود و نبرد ارزروم در سال ۱۹۱۶ اتفاق افتاد.

دوران مدرن و جنگ استقلال

در اوایل قرن بیستم، ارزروم نقش مهمی در جنگ استقلال ترکیه ایفا کرد و نبردهای کلیدی در داخل و اطراف شهر رخ داد. ارزروم در نهایت از اشغال خارجی آزاد گردید و بخشی از جمهوری تازه ‌تاسیس ترکیه شد.

حکاکی قدیمی از شهر ارزروم در سال ۱۸۹۰
حکاکی قدیمی از شهر ارزروم در سال ۱۸۹۰

جغرافیا و آب و هوای ارزروم

این شهر در شرق ترکیه و در ارتفاع ۱.۹۵۰ متری از سطح دریا در دشتی حاصلخیز که توسط کوه‌های بلند احاطه شده قرار دارد. زمستان‌های این ارزروم بسیار سرد و برفی و تابستان‌هایی گرم و خشک دارد. در دی ماه دمای آن تا ۸- درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید و در گرم‌ترین ماه سال میانگین دمای آن ۱۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در ارزروم

هزینه زندگی در ارزروم ترکیه در سال ۲۰۲۳ برای یک نفر ۳۷۷ دلار در ماه است. این شهر را یکی از کم‌هزینه‌ترین شهرهای جهان است و رتبه ۸۸۶۸ از ۹۲۹۴ در سطح جهانی و ۴۵ از ۱۲۸ در ترکیه را دارد. هزینه زندگی برای یک خانواده چهار نفره ۹۴۷ دلار در ماه با اجاره برآورده می‌شود. جدول زیر، هزینه‌های زندگی در ارزروم ترکیه را در سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد:

هزینه زندگی در ارزروم برای یک ماه (دلار)فرد مجردخانواده چهار نفره
کل هزینه همراه با اجاره خانه۳۷۷۹۴۷
کل هزینه بدون اجاره خانه۲۳۶۷۵۶
خورد و خوراک۱۴۲۳۶۵
حمل و نقل۴۷۱۲۲
جدول هزینه‌ها در سال ۲۰۲۳ / قیمت‌ها به دلار می‌باشد
جدول مقایسه میانگین هزینه زندگی در ارزروم (ترکیه) و تهران (ایران)
جدول مقایسه میانگین هزینه زندگی در ارزروم (ترکیه) و تهران (ایران)
بر اساس اطلاعات سایت آماری expatistan.com
به‌روز رسانی در تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۲۳ (۲۰ اسفند ۱۴۰۱)

مناطق مختلف شهر ارزروم

 • عزیزیه: این منطقه بدلیل مناظر زیبا، مکانهای تاریخی و بناهای سنتی، منطقه‌ای محبوب در ارزروم است. تپه پرش اسکی المپیک ارزروم و کوه مشهور جهانی پالاندوکن نیز در این منطقه قرار دارند.
 • یاقوتیه: مدرسه یاقوتیه، تاشان و مدرسه منارلی فقط تعدادی از مکان‌های تاریخی واقع در این محله هستند. همچنین این ناحیه یک مرکز تجاری شلوغ نیز است، زیرا همه نوع بازار و مرکر خرید در آن پیدا می‌شود.
 • پالاندوکن: کوه‌های این منطقه یکی از بهترین نقاط اسکی در ترکیه است. به دلیل وجود پیست‌های اسکی فراوان، هر زمستان گردشگران از سراسر جهان به آنجا می‌روند.
 • خراسان: سلجوقیان در قرن دوازدهم این شهر را خراسان یا هوراسان نامیدند قلعۀ تاریخی آنها همچنان در این منطقه قرار دارد. در زبان فارسی کهن «خور» به معنای خورشید و «اسان» به معنی مکان است، در نتیجه این مکان «سرزمین خورشید» نام دارد. حمام‌ها و چشمه‌های آب گرم این ناحیه معروف هستند.
 • پاسینلر: محله پاسینلر غرق در تاریخ است و پیشینۀ آن به دوران امپراتوری روم باز می‌گردد. قلعه پاسینلر، مسجد کمالتین سامی پاشا و مقبره «ابراهیم حک» کنیال تنها تعدادی از مکان‌های تاریخی هستند که در آنجا قرار دارند.
 • تورتوم: آبشار تورتوم دومین آبشار مرتفع ترکیه است که در این منطقه قرار دارد و به خاطر مناظر طبیعی زیبایش شهرت دارد. همچنین دریاچه دیدنی تورتوم از دیگر بخشهای محبوب این بخش از شهر است.

مناطق توریستی و دیدنی در ارزروم

با توجه به تاریخ کهن شهر ارزروم و منابع طبیعی فراوانش، این شهر اماکن دیدنی و موزه‌های متعددی را در خود جای داده است. برخی از معروف‌ترین نمونه‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

 • قلعه ارزروم: قلعه ای تاریخی که در قرن پنجم ساخته شده است.
 • مدرسه اسلامی جفت‌مناره: مدرسه الهیات اسلامی متعلق به قرن سیزدهم است که به دلیل معماری زیبا و تزئیناتش مشهور است.
 • مدرسه یاقوتیه: مدرسه الهیات قرن چهاردهمی است که آثار تاریخی دوران عثمانی را در خود جای داده است.
 • آبشار تورتوم
 • دودکش‌های پری نارمان: ساختارهای طبیعی متشکل از مناره‌های بلند و نازک سنگی که در اثر باد و آب فرسایش یافته‌اند. این سازه‌های طبیعی به دلیل رنگ قرمز و اشکال باشکوه خود، بین مردم محلی به «سرزمین پری‌های سرخ» شناخته می‌شوند. این سازه‌های زمینی حدود ۳ میلیون سال پیش در اثر باد و باران و فرسایش خاک تشکیل شده‌اند.
 • دریاچه تورتوم: دریاچه آب شیرینی که دامنۀ کوه‌های اطراف شهر قرار دارد.
 • موزه باستان‌شناسی: این موزه آثاری از دوره‌های مختلف تاریخ ترکیه از جمله اورارتویی، بیزانسی، سلجوقی و عثمانی را نگهداری می‌کند.
 • موزه خانه آتاتورک: موزه‌ای که زندگی و میراث مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه مدرن را که در دوران جنگ استقلال ترکیه در ارزروم اقامت داشت، به نمایش می‌گذارد.
دودکش‌های پری نارمان
دودکش‌های پری نارمان

گزینه‌های اقامت برای گردشگران در ارزروم

در ارزروم گزینه‌های اقامتی متفاوتی برای گردشگران وجود دارد و هتل‌های شهر شامل گزینه‌های ارزان‌قیمت تا لوکس است. برخی از هتل های محبوب در این شهر عبارتند از:

 • Ramada By Wyndham
 • Lala Grand Hotel
 • Dedeman Palandoken Hotel

همچنین شما می‌توانید به یکی از اقامتگاه‌های اسکی در این شهر بروید:

 • Dedeman Palandoken Ski Lodge
 • Polat Palandöken

شما می‌توانید از پلتفرم‌های رزرو آنلاین مانند Booking.com، TripAdvisor، Agoda.com و Momondo برای جستجوی مکان‌های موجود در ارزروم استفاده کنید. پلتفرم‌ها به کاربران اجازه می‌دهند نتایج جستجوی خود را بر اساس محدوده قیمت، مکان، امکانات، امتیاز و موارد دیگر فیلتر کنند.

جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی در ارزروم

ارزروم در طول سال میزبان رویدادها و جشنواره‌های فرهنگی مختلف است. این شهر همچنین میزبان رویدادهای بین‌المللی ورزشهای زمستانی مانند «یونیورسیاد» ۲۰۱۱ و جشنواره زمستانی المپیک جوانان اروپا در سال ۲۰۱۷ بوده است. برخی از مشهورترین رویدادهای فرهنگی در این شهر عبارتند از:

 • جشنواره بین‌المللی برف: این جشنواره هر ساله در ماه بهمن برگزار می‌شود و شامل مسابقات مجسمه‌سازی برفی، اجرای موسیقی سنتی، رقص و سایر فعالیتهای مرتبط با زمستان است.
 • جشنواره بین‌المللی رقص محلی: این جشنواره رقصندگان محلی را از سراسر جهان گرد هم می‌آورد تا رقص‌های سنتی خود را به نمایش بگذارند. این رویداد در ماه تیر برگزار می‌شود و گروه‌هایی از ترکیه و دیگر کشورها برای اجرای مراسم به این شهر می‌روند.
 • جشنواره بین‌المللی فیلم: این جشنواره هر ساله در ماه مهر برگزار می‌شود و فیلم‌های ترکی و بین‌المللی در آن نمایش داده می‌شود. این جشنواره همچنین شامل کارگاه‌ها و میزگردهایی با حضور فیلمسازان است.
 • جشنواره کباب و فرهنگ: این جشنواره مربوط به غذاهای محلی، به ویژه کباب های معروف شهر است. این جشنواره در ماه شهریور برگزار و شامل بخش آشپزی و تستِ غذا است.
 • نمایشگاه کتاب: این نمایشگاه سالانه کتاب ناشران، نویسندگان و دوستداران کتاب را از سراسر ترکیه به خود جذب می‌کند و در ماه اردیبهشت برگزار می‌گردد.

پرسش‌های متداول

ارزروم به چه چیزی معروف است؟

ارزروم به خاطر ورزش‌های زمستانی، مکانهای تاریخی و غذاهای محلی خود مشهور است.

بهترین زمان برای سفر به ارزروم چه زمانی است؟

بهترین زمان برای سفر به ارزروم در زمستان برای اسکی یا در تابستان برای گشت و گذار است.

در ارزروم به چه زبانی صحبت می‌شود؟

ترکی و کردی

چه ارزی در ارزروم استفاده می شود؟

لیر، دلار و یورو

فاصله ارزروم تا تهران چقدر است؟

ارزروم تقریباً ۱۴۰۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد.

چگونه از تهران به ارزروم بروم؟

شما می‌توانید از فرودگاه تهران به فرودگاه ارزروم پرواز کنید یا با اتوبوس از تهران به آنجا بروید.

آیا گردشگران ایرانی برای سفر به ارزروم به ویزا نیاز دارند؟

خیر

غذاهای محلی ارزروم چه هستند؟

کباب بره، نان مخصوص بنام تاندر و دسر شیرینی به نامcağırtlak

آیا در ارزروم دانشگاه وجود دارد؟

بله، دانشگاه‌های آتاتورک و فنی

ارتفاع ارزروم از سطح دریا چقدر است؟

۱.۹۵۰ متر

کد فرودگاه ارزروم چیست؟

ERZ

منابع

برای ترجمه، تهیه و گردآوری این مطلب در سایت خوبو، از منابع زیر استفاده کرده‌ایم:

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *