0

سرویس نام اتریوم (ENS) چیست؟

Ethereum Name Service

سرویس نام اتریوم یا Ethereum Name Service (ENS) یک سرویس نام‌گذاری برای آدرس‌های کیف پول، هش‌ها و سایر شناسه‌های قابل خواندن توسط ماشین است. خواندن رشته‌های داده به آدرس‌هایی که به راحتی قابل خواندن هستند، دشوار می‌شود. این سیستم مشابه سیستم نام دامنه (DNS) مورد استفاده برای وب سایت ها کار می کند. در ابتدا، ENS نام‌های دامنه محبوب شش، پنج، چهار و سه حرفی را با استفاده از فرمت حراج Vickrey به کاربران علاقه‌مند به حراج گذاشت. هر نام در انتهای خود دارای .eth است و می‌تواند به چندین آدرس، هش و سایر اطلاعات ارزهای دیجیتال متصل شود. اکنون می‌توانید به راحتی اسامی را بدون مزایده خریداری کنید و سالانه آنها را اجاره کنید. قیمت‌ها به طول نامی که می‌خواهید اجاره کنید بستگی دارد.

در تاریخ ۵ فوریه ۲۰۲۳ پروژه ENS همکاری خود را با Godaddy بزرگترین فروشگاه خدمات فروش دامنه و هاست آغاز کرد، بیش از ۲۰ میلیون کاربر این فروشگاه می‌توانند از خدمات ENS در godaddy استفاده کنند.

یکی از بزرگترین چالش‌های بلاکچین، بهبود سهولت استفاده و دسترسی آن است. اگر به پرداخت‌های با استفاده از اتریوم (ETH) یا بیت‌کوین (BTC) نگاه کنیم، کاربران جدید و حتی با تجربه می‌توانند آدرس‌های کیف پول طولانی را غیرعملی و گیج‌کننده بدانند. رشته‌های هگزا دسیمال اعداد برای کامپیوتر ساده هستند اما برای کاربران انسانی کمتر بصری هستند. سرویس نام اتریوم (ENS) با این مشکل مبارزه می‌کند و به هر کسی اجازه می‌دهد آدرس‌های ساده‌ای به سبک وب‌سایت ایجاد کند که به خاطر سپردن و استفاده آسان‌تر باشد.

سرویس نام اتریوم چیست؟

سرویس نام اتریوم (ENS) یک پروژه مبتنی‌بر اتریوم است که در 4 می 2017 توسط الکس ون ساند و نیک جانسون از بنیاد اتریوم راه اندازی شد. این پروژه به کاربران اجازه می‌دهد تا آدرس‌های عمومی طولانی اتریوم را به روشی ساده و مبتنی‌بر متن نمایش دهند. این کار اشتراک‌گذاری، استفاده و به خاطر سپردن آدرس‌ها و سایر داده‌ها را آسان‌تر می‌کند. تبدیل اعداد قابل خواندن توسط ماشین مانند 0xAb5801a7D398351b8bE11C439e05C5B3259aeC9B به جایگزین‌های قابل خواندن برای انسان، بخش مهمی از بهبود پذیرش بلاکچین است.

ENS فقط به آدرس‌های کیف پول محدود نمی‌شود. می‌توان از آن برای نمایش شناسه‌های تراکنش‌ها، هش‌ها و ابرداده‌ها، که همگی معمولاً در دنیای ارزهای دیجیتال یافت می‌شوند، استفاده کرد. شاید قبلاً با Domain Name System (DNS) آشنا باشید، یک سیستم نامگذاری که مانند دفترچه تلفن اینترنت عمل می‌کند. DNS آدرس‌های IP را که به سختی به خاطر می‌آورند می‌گیرد و آنها را به یک URL با کاربری آسان مانند https://khoobo.com متصل می‌کند. در واقع، ENS همان DNS در بلاک‌چین اتریوم است. ENS از آن زمان به عنوان بخشی از انتقال خود به یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) یک توکن حاکمیتی راه اندازی کرده است. با توجه به افزایش زیاد قیمت توکن، این پروژه روند رو به رشد خود را آغاز کرده و علاقه زیادی را به همراه داشته است.

سرویس نام اتریوم چگونه کار می‌کند؟

یک نام دامنه ENS از توکن‌های غیرقابل تعویض ERC-721 (NFTs) برای نشان دادن یک آدرس منحصر به فرد استفاده می‌کند. شما می‌توانید یک دامنه را با انتقال یا فروش NFT به شخص دیگری معامله کنید. آدرس‌های کیف پول و سایر اطلاعات به هر توکن پیوست شده است که توسط مالک قابل مدیریت است. دامنه سطح بالایی مانند .eth متعلق به یک قرارداد هوشمند به نام ثبت کننده است که ایجاد زیر دامنه‌ها را کنترل می‌کند.

اگر می‌خواهید BinanceAcademy.eth ایجاد کنید، باید با ثبت‌کننده .eth تعامل داشته باشید. برای خرید یک نام دامنه اتریوم، می‌توانید در دسترس بودن آن را بررسی کرده و سالانه آن را اجاره کنید. با این حال، نام‌های محبوب در ابتدا به حراج گذاشته شدند. پس از آن، بالاترین قیمت پیشنهادی که دامنه را برنده شد، می‌تواند آدرس‌ها را ضمیمه کند، دامنه‌های فرعی ایجاد کند، و نام دامنه خود را قرض دهد یا بفروشد. به عنوان مثال، اگر شما صاحب BinanceAcademy.eth هستید، می توانید Learn.BinanceAcademy.eth را نیز به صورت رایگان ایجاد کنید.

با ENS چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر تا به حال با چندین آدرس در هنگام ارسال ارزهای رمزنگاری شده اشتباه گرفته‌اید، نیاز به ENS را درک خواهید کرد. همانطور که شماره تلفن یک دوست را زیر نام آنها ذخیره می‌کنید، ENS به کاربران این امکان را می‌دهد تا اعداد طولانی را به کلماتی که به راحتی به خاطر بسپارند تبدیل کنند.

این یک تجربه ساده‌تر با شانس کمتر برای خطا ایجاد می‌کند. یک مالک دامنه ENS همچنین می‌تواند زیر دامنه‌هایی ایجاد کند که سپس داده‌های دیگری را به آنها اختصاص دهد. همیشه نباید آدرس کیف پول باشد. می‌توانید از آن برای هدایت به یک قرارداد هوشمند، تراکنش یا ابرداده استفاده کنید.

چگونه دامنه ENS خود را بدست آوریم؟

امروزه دریافت نام ENS به سادگی بررسی در دسترس بودن آن در https://app.ens.domains و ثبت آن است. بیایید نگاهی به مثالی از نحوه شروع فرآیند بیندازیم. ابتدا به https://app.ens.domains بروید، کیف پول خود را متصل کرده و دامنه مورد نظر خود را تایپ کنید.

اکنون در دسترس بودن نام انتخابی خود را خواهید دید. در مورد ما، BinanceAcademy را می‌توان ثبت کرد.

پس از کلیک بر روی نام، دستورالعمل‌های مربوط به ثبت دامنه ENS را مشاهده خواهید کرد. شما می‌توانید دوره ثبت نام خود را انتخاب کنید و همچنین برآورد هزینه‌ها را مشاهده کنید. با استفاده از اتر (ETH) در کیف پول خود، می‌توانید سه مرحله نشان داده شده را دنبال کنید و درخواست ثبت آدرس کنید.

در روزهای اولیه ENS، نام‌های محبوب شش، پنج، چهار و سه حرفی در حراج‌هایی به سبک ویکری به حراج گذاشته می‌شد. یک قرارداد هوشمند، کل فرآیند را طی پنج روز انجام داد. هر کسی می‌تواند در یک حراج عمومی شرکت کند و سعی کند همان نام دامنه را خریداری کند. هر یک از طرفین ذینفع در سه روز اول حراج آزاد، تراکنشی حاوی حداکثر پیشنهاد خود را ارسال خواهند کرد. سپس حراج وارد مرحله افشا می‌شود. همه پیشنهادات خود را فاش می‌کنند یا ETH قفل شده خود را از دست می‌دهند، و برنده مناقصه مبلغی برابر با دومین پیشنهاد بزرگ می‌پردازد. پس از آن، همه پیشنهادات فاش شده بازپرداخت خواهند شد.

هزینه دریافت دامنه ENS چقدر است؟

دو بخش ممکن برای هزینه دامنه ENS وجود دارد: هزینه‌های حراج و هزینه‌های اجاره. قیمت یک نام دامنه ENS در یک حراجی به محبوبیت نام بستگی داشت. نام‌های قابل تشخیصی مانند God، Car یا ETH قیمت‌های بالاتری داشتند و کلمات کوتاه سه حرفی معمولاً گران‌ترین آنها بودند. می‌توانید نمونه‌هایی از برخی از قیمت‌های پرداخت شده برای نام‌های دامنه را در زیر مشاهده کنید.

هنگامی که صاحب یک دامنه ENS هستید، باید هزینه تمدید سالانه قابل پرداخت را به صورت ETH بپردازید. کارمزدها به دلار نشان داده می‌شوند اما با استفاده از نرخ مبادله‌ای که توسط Chainlink ETH/USD اوراکل ارائه می‌شود، تبدیل می‌شوند. هزینه تمدید سالانه 5 دلار در سال برای نام‌هایی با پنج کاراکتر یا بیشتر است، اما هر چه تعداد حروف کمتری داشته باشید گران‌تر می‌شود.

شناسنامه توکن ENS

نامسرویس نام اتریوم، Ethereum Name Service
اختصارENS
آدرس سایتens.domains
رتبه213
حجم بازار1.2 میلیارد دلار
قراردادمشاهده
توییترensdomains
مدیومthe-ethereum-name-service
استانداردERC20

کیف پول‌های ENS

ارز دیجیتال ENS را می‌توانید در کیف پول‌های مطرح ارزهای دیجیتال به شرح زیر نگهداری کنید:

قیمت ENS

توکن ENS در زمان نگارش این مقاله حدود 1.2 میلیارد دلار و در رتبه 213 ارزهای دیجیتال است. اطلاعات کامل این ارز دیجیتال را می‌توانید در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

نحوه خرید ENS

توکن ENS را می‌توانید از بهترین صرافی ارزهای دیجیتال به شرح زیر خریداری کنید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *