0

آقای گل های جام جهانی

harry kane golden boot world cup

آقای گل های جام جهانی را بررسی می‌کنیم. تاکنون هیچ بازیکنی موفق نشده بیش از یک دوره آقای گل مسابقات شود. بازیکنان برزیلی بیشتر از هر کشور دیگری عنوان آقای گلی را دریافت کرده‌اند.

به گزارش خوبو و به نقل از سایت فیفا، طی ۲۲ دوره برگزاری مسابقات جام جهانی، تاکنون ۲۸ بازیکن مختلف موفق به کسب عنوان آقای گلی مسابقات شده‌اند. برخی به صورت انفرادی و برخی دیگر به صورت مشترک این عنوان را کسب کرده‌اند.

جایزه کفش طلای جام جهانی

به بهترین گلزن جام جهانی، جایزه‌ای تحت عنوان کفش طلا (Golden Boot یا Golden Shoe) اهدا می‌شود. به نفر دوم کفش نقره (Silver Boot یا Silver Shoe) و به نفر سوم کفش برنز (Bronze Boot یا Bronze Shoe) داده می‌شود.

در تمامی ادوار جام جهانی بهترین گلزنان رده‌بندی می‌شدند، اما از جام جهانی 1982 جایزه تحت عنوان کفش طلا (Golden Shoe) اهدا می‌شود. از سال 2010 این جایزه به (Golden Boot) تغییر عنوان داد.

از جام جهانی 1994 تصمیم بر این شد، در صورتیکه چند بازیکن به یک اندازه گلزنی کرده باشند، بازیکنی آقای گل شود که در وهله اول پنالتی کمتری زده باشد و در وهله دوم پاس گل بیشتری ثبت کرده باشد. در جام مذکور، اولگ سالنکو و هریستو استویچکوف هر دو با شش گل و یک پاس گل، مشترکاً برنده کفش طلا شدند.

از جام جهانی 2006 به بعد، در صورتیکه تعداد گل چند بازیکن برابر شده باشد، بر اساس اولویت زیر آقای گل انتخاب می‌شود:

 1. تعداد گل
 2. تعداد پاس گل
 3. دقایق بازی کمتر

توماس مولر، داوید ویا، وسلی اسنایدر و دیگو فورلان در جام جهانی ۲۰۱۰، با ۵ گل بهترین گلزنان مسابقات شدند. اما مولر به دلیل اینکه ۳ پاس گل داده بود، کفش طلا را از آن خود کرد. ویا و اسنایدر نیز به دلیل اینکه دقایق کمتری نسبت به فورلان بازی کرده بودند، کفش نقره و برنز را از آن خود کردند.

LONDON, ENGLAND – SEPTEMBER 08: Harry Kane of England celebrates on receiving the World Cup 2018 Golden Boot Award ahead of the UEFA Nations League A group four match between England and Spain at Wembley Stadium on September 8, 2018 in London, United Kingdom. (Photo by Catherine Ivill/Getty Images)

تمامی آقای گل های جام جهانی

سالبرنده کفش طلا (ملیت)تعداد گل
1930گیرمو استابیله (آرژانتین)8
1934اولدریخ نیدلی (چکسلواکی)5*
1938لئونیداس (برزیل)7**
1950آدمیر مارکز ده منزس (برزیل)8
1954ساندور کوچیس (مجارستان)11
1958ژاست فونتین (فرانسه)13
1962فلورین آلبرت (مجارستان)
والنتین ایوانوف (شوروی)
گارینشا (برزیل)
واوا (برزیل)
دراژان یرکوویچ (یوگوسلاوی)
لیونل سانچز (شیلی)
4
1966اوزه بیو (پرتغال)9
1970گرد مولر (آلمان غربی)10
1974گزگوژ لاتو (لهستان)7
1978ماریو کمپس (آرژانتین)6
1982پائولو روسی (ایتالیا)6
1986گری لینه کر (انگلیس)6
1990سالواتوره اسکیلاچی (ایتالیا)6
1994اولگ سالنکو (روسیه)
هریستو استویچکوف (بلغارستان)
6
1998داور شوکر (کرواسی)6
2002رونالدو (برزیل)8
2006میروسلاو کلوزه (آلمان)5
2010توماس مولر (آلمان)5
2014هامس رودریگز (کلمبیا)6
2018هری کین (انگلیس)6
2022کیلیان ام باپه (فرانسه)8
* فیفا ابتدا اولدریخ نیدلی را 4 گله اعلام کرده بود و او را در کنار ادموند کونن و آنجلو شیاویو به صورت مشترک بهترین گلزن مسابقات معرفی کرده بود، اما در نوامبر 2006 وی 5 گله و آقای گل مسابقات معرفی شد.
** فیفا در ابتدا لئونیداس را 8 گله اعلام کرده بود، اما در نوامبر 2006 فیفا تایید کرد که در دیدار مقابل چکسلواکی در یک چهارم نهایی او یک بار گلزنی کرده نه دوبار، بنابراین تعداد گل های او به 7 گل اصلاح شد.

نکاتی در مورد آقای گل های جام جهانی

 • گیرمو استابیله اولین بازیکنی است که عنوان آقای گلی جام جهانی را از آن خود نمود.
 • اولگ سالنکو تنها آقای گل مسابقات است، که تیمش در همان مرحله گروهی از دور مسابقات حذف شد. این ۶ گل تنها گل‌های او در تاریخ جام جهانی است.
 • ساندور کوچیس اولین بازیکنی است که تعداد گل‌هایش از مرز ۱۰ گل در یک جام جهانی عبور کرد. او در جام جهانی ۱۹۵۴، ۱۱ گل به ثمر رساند.
 • ژاست فونتین با به ثمر رساندن ۱۳ گل در جام جهانی ۱۹۵۸، رکورددار گلزنی در یک دوره مسابقات است.
 • گرد مولر سومین و آخرین بازیکنی است که تعداد گل‌هایش در یک دوره مسابقات دو رقمی شد. او در جام جهانی ۱۹۷۰ موفق به ثبت ۱۰ گل شد.
 • گری لینکر اولین بازیکنی است که دو بار نامش در میان سه گلزن برتر جام جهانی دیده می‌شود. او در جام جهانی ۱۹۸۶ با ۶ گل برنده کفش طلا شد و در جام جهانی ۱۹۹۰ با ۴ گل برنده کفش برنز شد.
 • رونالدو، میروسلاو کلوزه و توماس مولر دیگر بازیکنانی هستند که دو بار در جمع سه گلزن برتر جام جهانی قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *