0

بازی Final Fantasy 16

final fantasy 16

بازی Final Fantasy 16 یکی از بازی های جدید بوده که در ژوئن 2023 (تیرماه 1402) برای پلی استیشن عرضه شد و طرفداران را سر ذوق آورد.

به گزارش خوبو، هیروشی تاکای (Hiroshi Takai) کارگردان این پروژه است و نائوکی یوشیدا (Naoki Yoshida) تهیه کننده سرشناس سری فاینال فانتزی، مجددا به عنوان تهیه کننده در این پروژه بازگشته است.

معرفی نسخه جدید این مجموعه به سپتامبر 2020 بازمی‌گردد و تا به امروز، هایپ و هیجان بسیار زیادی در میان بازیکن‌ها برای تجربه این دنباله ایجاد شده است.

بازی FF XV آخرین عنوان منتشر شده از این فرنچایز محسوب می‌شود که در سال 2015 روانه بازار شد. مشخصا میان این عناوین تفاوت‌های مختلفی از جمله جلوه‌های بصری، ویژگی‌ها گیم پلی یا شیوه روایت داستان وجود دارد.

در این مطلب تصمیم داریم تا با ویژگی های بازی Final Fantasy 16 آشنا شویم. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

بازی Final Fantasy 16

معرفی بازی Final Fantasy 16

FFXVI از سال 2015 در دست ساخت بوده است. در آن مقطع همه چیز به صورت Concept Art بوده و بازی صرفاً بر روی کاغذ در حال شکل‌گیری بود. بسیاری از افرادی که بر روی بازی FFXIV (شماره 14ام بازی) کار کرده بودند، رفته رفته به تیم سازنده‌ی این عنوان پیوستند.

با شروع پاندمی کووید-19 در سال 2020 تقریباً تمامی کارمندان Creative Business Unit III مجبور به دورکاری شدند. ابتدا قرار بود بازی برای PS4 نیز عرضه شود ولی از آنجا که سازندگان جاه‌طلبی‌های زیادی داشتند، بروی PS5 تمرکز کردند و سعی کردن این کنسول را به چالش بکشند.

یکی از تفاوت‌های بزرگ بازی FFXVI سیستم گیم‌پلی Real-Time بازی است. برای چنین بازی بزرگی که تاریخچه‌ بزرگی هم دارد تغییر گیم‌پلی‌ای که همه FF را با آن می‌شناسند، واقعاً دشوار است و می‌تواند ریسک بسیار بزرگی تلقی شود.

از آنجا که سیاست‌های Square Enix نیز نسبت به گذشته تغییر کرده، Yoshida تصمیم گرفت که طیف وسیعی از مخاطبان را به گِرد مجموعه‌ی FF جمع کند و در این راستا بازار و درخواست‌های مشتریان و فروش هرچه بیشتر را در نظر گرفت و در نهایت Action محض را برگزید. اما Yoshida نمی‌خواست آزمون و خطا کند و سبکی که نمی‌شناسد را پیاده‌سازی کند، بنابراین به سراغ کسی رفت که می‌دانست چرخ چطوری اختراع شده، Ryota Suzuki، طراح کهنه‌کار بازی DMC5 در Capcom، آن فرد بود.

Yoshida پیشنهادی داد که Suzuki نتوانست آن را رد کند. Suzuki تیم خود را ساخت و به تیم Creative Business Unit III از Hack N’ Slash گفت. حال با بازی‌ای طرف هستیم که دیگر نباید نگران استراتژی ریختن باشید، دو‌دوتا چهارتا کنید، کافی است به دل دشمنان بزنید و آنها را با توجه به توانایی‌هایتان هر طور که می‌خواهید شکست دهید.

بازی Final Fantasy 16

داستان بازی Final Fantasy 16

داستان Final Fantasy 16، در دنیایی به نام Valisthea روایت می‌شود. جایی که دنیای بازی به دو‌ ناحیه و قاره Storm و Ash تقسیم شده و هر کدام از این مناطق، میزبان پادشاهی‌های مختلفی هستند.

دو عامل مختلف، باعث درگیری‌های مداوم بین این پادشاهی‌ها هستند. عامل اول، جنگ بر سر تصاحب Mothercrystal‌ها است. این کریستال‌های عظیم، قدرت‌های جادویی را فراهم می‌کنند و استفاده از آن‌ها مردم را قادر می‌سازد تا نیاز های مختلف خود مثل نور، آب یا موارد دیگر را برطرف سازند. اما نکته‌ی مهم این است که استفاده از این قدرت، تاوان دارد، تاوانی که بسیاری از افراد یا از آن بی‌خبر هستند، یا به آن توجه‌ای نمی‌کنند.

حال در این شرایط، یک مشکل وخیم دیگر نیز وجود دارد که علت درگیری پادشاهی‌های مختلف هم به شمار می‌رود. عارضه‌ای به نام Blight، به دلیلی که بعدا در داستان بازی فاش می‌شود، Aether یا همان جادوی زمین، از بسیاری از مناطق جهان بازی گرفته شده است و با از بین رفتن Aether یک منطقه، آن ناحیه را سیاهی فرا گرفته و دیگر امکان زندگی یا کشت و کار در آن وجود ندارد و پادشاهی‌های مختلف، بعضا بر سر زمین‌های سالم با هم وارد نبرد می‌شوند.

در واقع دنیای بازی Final Fantasy 16، پر است از حوادث و اتفاقاتی که قدم به قدم در حال بلعیدن زندگی عادی مردم هستند و به همین دلیل، اتمسفر و تم کلی این بازی، بسیار سیاه و غم‌آلود است و شاهد حوادث، فجایع، ویرانی‌ها و مرگ‌ و میر‌های پر شماری در طول بازی خواهید بود.

شخصیت اصلی بازی Final Fantasy 16، که کنترل آن را در طول این ماجراجویی پر فراز و نشیب بر عهده می‌گیریم، Clive Rosfield نام دارد. او پسر بزرگ پادشاه Rosaria محسوب می‌شود (Rosaria یکی از مناطق قاره Storm است). Clive، محافظ برادرش Joshua است که فرد بسیار مهمی برای کل پادشاهی Rosaria به شمار می‌آید.

بازی Final Fantasy 16

گیم پلی بازی Final Fantasy 16

در بخش گیم پلی، شما کنترل Clive را برعهده دارید و در شرایط مختلف و مناطق گوناگون یا بخشی از داستان، شخصیت‌های مختلفی به شما در نبردها کمک می‌کنند. این کاراکترهای اضافی را هوش‌مصنوعی کنترل می‌کند و شما در حد بسیار ناچیز می‌توانید در رفتار آنها دخالت داشته باشید.

بعد از مقدمه‌ طولانی بازی، Clive می‌تواند در نقشه‌ی بازی آزادانه جابه‌جا شود، شهرها، محیط‌های طبیعی گوناگون، سیاه‌چاله‌ها و غیره از جمله‌ این موارد هستند که همه‌ آنها از طریق نقشه‌ی بازی و Fast Travel کردن قابل گشت‌زنی هستند.

پایگاه شما که کاراکتری به نام Cid آن را محیا می‌کند، جایی است که می‌توانید با NPCهای دیگر صحبت کنید. روابط خود را با شخصیت‌ها گسترش دهید، از Shopها تجهیزات بخرید، آیتم‌های احیای سلامت تهیه کنید، سلاح‌ها، زره‌ها و دیگر چیزها را ارتقاء دهید. از NPCها ماموریت دریافت کنید و به شکار هیولاها بروید.

هرآنچه که باید درباره‌ بازی بدانید، تاریخچه‌ی محیط‌ها، شخصیت‌ها، اسطورشناسی بازی در آیتمی به نام Active Time Lore برای شما محیا شده است. آیتمی هوشمندانه و خلاقانه که شما را با بازی و داستان و تاریخ آن درگیر می‌کند. این آیتم در هر لحظه که با کسی صحبت می‌کنید و یا حتی در بین Cutsceneها قابل دسترس است.

نبردها در همان محیطی جریان دارند که چند لحظه پیش از آن عبور کردید (مانند عناوین غربی). بجز Torgal بقیه همرزمانتان را هوش‌مصنوعی کنترل می‌کند، به Torgal می‌توانید بگویید که حمله کند یا شما را Heal کند.

Clive در نبردها از حملاتی معمولی، جاخالی یا Evade و حملات عنصری یا Eikon بهره می‌برد. همچنین قادر هستید بین Eikonهای مختلف جابه‌جا شوید و حملات عنصری متفاوت استفاده کنید. از همه جالب‌تر اینکه آنها را با حملات معمولی ترکیب کرده و Comboی خود را بسازید.

هدف در مبارزات Stagger کردن دشمن است تا بتوانید با Stun کردن دشمن او را مورد هجوم حملات خود قرار داده و بیشترین آسیب را به او وارد کنید. در طول داستان بازی Clive با Eikonهای مختلف مبارزه می‌کند و می‌تواند بعد از شکست دادن آنها از قدرت آن Eikon به نفعع خود در جریان بازی استفاده کند.

بازی دو درجه سختی در حالت عادی دارد؛ Story Mode که نیازی به معرفی ندارد و Action Mode که همان Medium در بازی‌های دیگر است و دشمنان اندکی سخت‌تر، ضرباتشان قوی‌تر و Resistanceاشان بیشتر است.

بعد از پایان بازی درجه سختی Final Fantasy را دارید که بسیار چالشی است و دشمنان بیشتر، مبارزات پیچیده‌تر می‌شوند. همچنین حالت +New Game نیز وجود دارد که می‌توانید تمام پیشرفت‌ها و تجهیزات خود را به آن منتقل کنید.

بازی Final Fantasy 16

کلام پایانی

اگر طرفدار سری Final Fantasy هستید احتمالاً تا به الان بازی را تهیه کرده و در حال تجربه‌ آن هستید. بازی Final Fantasy XVI ارزش تجربه کردن را دارد زیرا مکانیزم گیم پلی آن دچار تغییرات شگرفی شده است و شبیه DMC 5 است و می‌تواند شما را حسابی سرگرم خود کند، زیرا از Effectهای بسیار هیجان‌انگیزی برخوردار است.

بازی فاینال فانتزی 16 با توجه به آن دموی نفس گیری که ارائه داد و نمایش‌های بی نظیر خود پیش از عرضه می‌توانست به یک شاهکار بی نقص تبدیل شود که به راحتی لقب بهترین بازی سال را از آن خود کند. اما باز هم همان ایرادات همیشگی بازی‌های اسکوئرانیکس و عدم توجه به مأموریت‌های جانبی و استفاده از پتانسیل واقعی بازی باعث شد که شایسته دریافت نمره کامل نباشد.

سیستم مورد نیاز بازی Final Fantasy 16

حداقل سیستم مورد نیاز

 • Memory: 8 GB
 • Graphics Card: NVIDIA GeForce GTX 1060
 • CPU: Intel Core i5-4460
 • File Size: 100 GB
 • OS: Windows 10

سیستم پیشنهادی

 • Memory: 16 GB
 • Graphics Card: NVIDIA GeForce RTX 2070
 • CPU: Intel Core i7-6700
 • File Size: 100 GB
 • OS: Windows 10

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *