0

اف دی یو اس دی First Digital USD (FDUSD) چیست؟

  • اف دی یو اس دی First Digital (FDUSD) که در ژوئن 2023 معرفی شد، یک استیبل کوین با پشتوانه ذخیره است که توسط یکی از شرکت‌های تابعه شرکت مالی هنگ کنگ، First Digital Limited صادر می‌شود. 
  • FDUSD در شبکه‌های اتریوم و BNB Chain راه‌اندازی شد و برنامه‌هایی برای انتشار سایر بلاکچین‌ها در آینده وجود دارد. 
  • FDUSD یک گزارش “تصدیق ذخیره” را ارائه می‌دهد که توسط حسابرسان مستقل حسابرسی شده است تا نشان دهد که FDUSD به طور کامل توسط ارزش معادل وجه نقد یا معادل‌های نقدی پشتیبانی می‌شود.

اف دی یو اس دی First Digital USD (FDUSD) چیست؟  

First Digital (FDUSD) یک استیبل کوین است که توسط FD121 Limited، یکی از شرکت های تابعه شرکت مالی واقع در هنگ کنگ، First Digital Limited صادر شده است. FDUSD که در ژوئن 2023 معرفی شد، در نظر گرفته شده است که توسط یک دلار آمریکا یا دارایی معادل ارزش آن در ذخایر نگهداری شده توسط متولی منصوب آن، First Digital Trust Limited پشتیبانی شود. 

به عنوان یک شرکت اعتماد ثبت شده تحت قانون هنگ کنگ، First Digital Trust Limited موظف است تمام ذخایر FDUSD را در حساب های جداگانه حفظ کند. این بدان معنی است که هیچ ترکیبی از ذخایر FDUSD با سایر دارایی های شرکت وجود ندارد. ذخایر همچنین موظف است به صورت نقدی یا دارایی‌های با نقدینگی بالا نگهداری شوند، که شرکت ادعا می‌کند که به تضمین حمایت 1:1 FDUSD کمک می‌کند. 

صادرکننده FDUSD گزارشی را منتشر می‌کند که توسط حسابرسان مستقل حسابرسی می‌شود تا نشان دهد عرضه FDUSD در گردش به‌طور کامل توسط ارزش معادل وجه نقد یا معادل‌های نقدی نگهداری شده در امانت پشتیبانی می‌شود. 

FDUSD در زمان راه‌اندازی در شبکه‌های اتریوم و BNB Chain منتشر شد ، اما برنامه‌هایی برای انتشار سایر بلاک‌چین‌ها در آینده دارد. با وجود بسیاری از استیبل کوین ها در بازار، FDUSD به دنبال ارائه ابزارهای اضافی برای تنوع بخشی به کاربران علاقه مند به استفاده از استیبل کوین ها است. 

چرا اف دی یو اس دی FDUSD مفید است؟ 

کریپتوکارنسی‌ها مزایای زیادی نسبت به ارزهای فیات به‌عنوان نوعی پرداخت و در موارد دیگر، ارائه تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزد کمتر، علاوه بر امنیت بیشتر و حفظ حریم خصوصی دارند. 

استیبل کوین‌هایی مانند FDUSD ابزارهای بومی دیجیتالی هستند که برای حفظ ارزش پایدار طراحی شده‌اند و به پل زدن اکوسیستم مالی سنتی و بازار ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند. استیبل کوین‌هایی مانند FDUSD به ارزهای فیات اجازه می‌دهند در دنیای رمزنگاری نمایش داده شوند و در عین حال بتوانند آزادانه‌تر و کارآمدتر حرکت کنند. 

موارد استفاده از FDUSD چیست؟  

FDUSD موارد استفاده مختلفی از جمله موارد زیر را ارائه می‌دهد: 

1. حواله 

FDUSD را می‌توان برای تراکنش های مرزی سریع و مقرون به صرفه استفاده کرد و یک گزینه اقتصادی برای خدمات حواله ارائه می‌دهد. در مقایسه با سیم‌های بانکی یا انتقال‌های سنتی، استیبل کوین‌هایی مانند FDUSD کارمزد بسیار کمتری دارند و تراکنش‌ها سریع‌تر انجام می‌شوند. 

2. راه حل‌های پرداخت

به طور مشابه، FDUSD می تواند توسط مشاغل و افراد برای پردازش پرداخت‌ها با کارمزد کمتر و پردازش سریع تر استفاده شود. این امر به ویژه برای تراکنش‌های بین‌المللی که روش‌های پرداخت سنتی اغلب هزینه‌های اضافی برای تبدیل ارز و انتقال بین‌مرزی دریافت می‌کنند بسیار ارزشمند است. 

3. پوشش در برابر نوسانات قیمت 

با توجه به نوسانات موجود در بازارهای کریپتو، FDUSD می تواند به عنوان محافظ و لنگر ثبات در دوره های نوسانات قیمت ها مورد استفاده قرار گیرد. سرمایه گذاران می توانند سایر رمزارزها را به استیبل کوین هایی مانند FDUSD تبدیل کنند تا سود خود را قفل کنند یا از سرمایه گذاری خود در برابر نوسانات شدید بازار محافظت کنند. 

4. موارد استفاده در DeFi 

مانند سایر استیبل کوین‌ها، FDUSD را می‌توان در برنامه‌های مختلف DeFi برای انجام کشاورزی بازده، وام، استقراض و سهام استفاده کرد. 

خطرات FDUSD چیست؟ 

FDUSD دارای برخی از عوامل خطر است که کاربران باید از آنها آگاه باشند. آنها شامل موارد زیر است: 

1. خطرات depegging 

مکانیسم تثبیت FDUSD به توانایی ذخایر آن بستگی دارد که بتواند از بازخرید FDUSD در هر زمان معین برای تمام تقاضاهای بازخرید پشتیبانی کند. بنابراین، ایمنی و نقدینگی دارایی‌های ذخیره کلیدی برای ثبات FDUSD است. ذخایر FDUSD توسط یک شخص ثالث نگهداری می‌شود و می‌تواند از دارایی‌های بسیار نقدینگی تا دارایی‌های غیرنقد متفاوت باشد. خطرات ناشی از شکست بالقوه ناشر در تحقق ویژگی‌های استیبل کوین ادعایی، از جمله ارزش اسمی و بازخرید به موقع آن به میزان برابر، وجود دارد. 

2. ریسک های عملیاتی 

FDUSD در معرض خطرات عملیاتی از جمله تقلب و خطرات سایبری است. FDUSD متکی به خدمات شخص ثالث مانند صرافی ها و خدمات نگهداری است که در معرض خطرات عملیاتی مختلفی قرار دارند. علاوه بر این، هیچ راه حل موثری برای از دست دادن یا سرقت دارایی های رمزنگاری وجود ندارد که می تواند کاربران را در معرض خطرات بیشتری قرار دهد. 

3. خطرات نظارتی

محیط نظارتی برای استیبل کوین ها در حال حاضر پر از عدم قطعیت است. قوانین در حوزه های قضایی مختلف بسیار متفاوت است و به سرعت تکامل می یابد، که می تواند بر برخی عملیات FDUSD تأثیر بگذارد. 

4. خطرات طرف مقابل 

عملیات FDUSD شامل واسطه های مالی شخص ثالث است که کاربران را در معرض خطرات طرف مقابل قرار می‌دهد. این می تواند منجر به تاخیر در بازخرید و افزایش هزینه ها شود زیرا صادرکنندگان استیبل کوین برای تسهیل بازخرید به صرافی‌ها، بازارسازان، بانک ها و سایر فرستنده های پول وابسته هستند. 

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *