2

مقوای گواش

مقوای گواش

مقوای گواش یکی از وسایل مورد نیاز در نقاشی با گواش است. انتخاب یک مقوای مناسب می‌تواند به شما در خلق اثر بهتر کمک کند.

به گزارش خوبو، تهیه بهترین مقوا برای گواش کار آسانی نیست. اگر یک اشتباه مرتکب شوید، شاهکار شما در کمترین زمان خراب می‌شود. ما در این پست قصد داریم به شما در انتخاب مقوای مناسب کمک کنیم.

مزایای استفاده از مقوا برای گواش

در حالی که گواش را می‌توان روی بوم، دیوارها و سطوح دیگر استفاده کرد، ممکن است بپرسید چرا ما مقوا را ترجیح می‌دهیم.

خوب، پاسخ این است که گواش روی مقوا به خوبی می‌نشیند. به خصوص روی مقواهای آبرنگ. برخی از مزایای استفاده از مقوا برای گواش در زیر ذکر شده است.

به سرعت آب را جذب می کند

گواش یک وسیله نقاشی است که به آب زیادی نیاز دارد و مقوا می‌تواند آب را به خوبی جذب کند. در نتیجه، می‌توانید شاهکار خود را همانطور که می‌خواهید بسازید. این به شما امکان می‌دهد با رنگ‌ها بازی کنید و چندین لایه رنگ گواش را اعمال کنید.

نتیجه بهتری را ارائه می دهد

سطوح مختلف رنگ مانند بوم، چوب، اشیاء، ابریشم، مقوا و غیره وجود دارد. اما گواش با مقوای مخصوص نتیجه بهتری دارد.

بوم در مقابل مقوا

نکته ای که در مورد بوم وجود دارد این است که آن ها برای نقاشی اکریلیک مناسب هستند. در مقابل، گواش بر روی مقواهای ضخیم پر جنب و جوش‌ تر به نظر می‌رسد.

علاوه بر این، اگر از مقوا برای گواش استفاده شود، هنرمندان می‌توانند بدون صرف هزینه زیاد برای بوم، بیشتر تمرین کنند.

نکات مهم در انتخاب مقوای گواش

اجازه دهید نکاتی را بیان کنم که هنگام خرید بهترین مقوا برای گواش باید در نظر بگیرید.

بهترین سطح برای گواش

علاوه بر مقواهای آبرنگ، گواش را می‌توان بر روی تابلوهای تصویرسازی، بریستول، مقواهای ترکیبی و مقواهای طرح ضخیم نیز استفاده کرد. اگرچه برخی از هنرمندان از گواش بر روی بوم استفاده می‌کنند، اما دقیقاً “بهترین” سطح نیست.

وزن مقوای گواش

وزن مقوای گواش

از آنجایی که گواش بر پایه آب است، می‌توانید مانند آبرنگ آن را رنگ کنید. از این رو، توجه به وزن مقوا بسیار مهم است. در حالت ایده‌آل، مقوایی که استفاده می‌کنید باید به اندازه‌ای ضخیم باشد که تمام مایع را بدون کمانش، تاب برداشتن و رنگ‌ریزی تحمل کند.

قانون طلایی این است که اگر به اندازه کافی ضخیم باشد، مناسب‌ترین مقوا برای گواش محسوب می شود. از طرف دیگر، یک مقوای نازک در مقابل تکنیک‌‌های آب مقاومت نمی‌ کند. حتی ممکن است با این همه آب پاره شود. بنابراین، مطمئن شوید که مقوای سنگینی خریداری می‌کنید که به اندازه کافی ضخیم باشد تا در برابر کاربردهای مختلف آب مقاومت کند.

معمولاً یک مقوای گواش حداقل ضخامت مورد نیازش 200 گرم در متر است. اما اگر به سراغ سنگین‌ترها بروید، بهتر است. گاهی اوقات، ممکن است به جای gsm متر یک پوند پیدا کنید. GSM گرم بر مترمربع است. این یک شاخص برای تعیین ضخامت یک مقوا است.

بدون اسید

تهیه مقوا بدون اسید ارزش سرمایه‌گذاری را دارد زیرا به حفظ رنگ کمک می‌کند. اکثر هنرمندان از این نوع مقوا برای قطعات سفارشی استفاده می‌کنند. اما شما می‌توانید از آن برای پروژه‌های شخصی نیز استفاده کنید. اگر می‌خواهید تمرین کنید یا طرح‌های اولیه ایجاد کنید، به مقوای بدون اسید نیاز ندارید.

اگر مقوا PH خنثی نباشد، در کمترین زمان خراب می شود. ماه‌ها آن را رها می‌کنید تا بعداً متوجه شوید که مقوا رنگ خود را از دست داده است. مانند یک روزنامه معمولی قهوه‌ای یا زرد شده است. به همین دلیل مقوای بدون اسید ضروری است.

اندازه

اندازه

قبل از شروع نقاشی با گواش روی مقوا، باید به یک موضوع فکر کنید. اگر می‌خواهید منظره‌ای بزرگ ایجاد کنید و جزئیاتی را در آن قرار دهید، ممکن است بخواهید یک پد طراحی 28*35 سانتی‌متری تهیه کنید. در غیر این صورت من دفترهای طراحی کوچکتر را به شدت توصیه می‌کنم زیرا حمل آن‌ها راحت‌تر است.

ضخامت مقوای گواش: هر چه سنگین تر، بهتر

به عنوان یک هنرمند، ممکن است بدانید که نقاشی‌های گواش به مقوای ضخیم‌تری نسبت به سایر روش‌های هنری نیاز دارند. این به این دلیل است که باید بتواند تمام آن شست‌وشوها و اثرات آب را تحمل کند.

بافت مقوای گواش

سطح مقوای گواش

حتما بررسی کنید که مقوای گواش شما چه نوع سطحی دارد. من به شما توصیه می‌کنم موردی را خریداری کنید که دندانه‌های بیشتری دارد. مقواهای بافت‌دار به هنرمند اجازه می دهد تا لایه‌های رنگ زیادی را اعمال کند. بنابراین، اگر می‌‌خواهید با رنگ‌‌ها بازی کنید، مقواهایی را با سطوح بافت‌دار خریداری کنید.

آیا می توان از مقوای آبرنگ برای گواش استفاده کرد و بالعکس؟

بله. استفاده از مقوای آبرنگ برای گواش کاملاً خوب است. این مقواها بهترین گزینه برای هر اثر هنری گواش هستند. این به این دلیل است که این‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که بتوانند کاربردهای مرطوب را تحمل کنند.

بنابراین، می‌توانید از هر مقوای که به‌ویژه برای استفاده از محیط‌‌های آب برای رنگ گواش خود طراحی شده است، استفاده کنید.

پرس گرم در مقابل پرس سرد

پرس گرم در مقابل پرس سرد

چیزی که بین پرس گرم و پرس سرد تفاوت دارد، تفاوت بافت سطحی است. مقوا های پرس گرم در مقایسه با مقواهای پرس سرد صاف‌تر هستند. در مقابل، مقوای پرس سرد از یک طرف بافت و از طرف دیگر کمی صاف‌تر است. هر دو برای آثار هنری گواش مناسب هستند.

معرفی مقوای گواش

مدل‌های متفاوتی از مقوا برای نقاشی گواش موجود است که در زیر چند مورد آن را معرفی می‌‌کنیم:

مقوا اشتنباخ کد 400 سایز 42× 29.7 سانتی متر

مقوا اشتنباخ کد 400 سایز 42× 29.7 سانتی متر

این مقوا با رنگ سفید، مخصوص طراحی، نقاشی آبرنگ، اکریلیک و گواش است. همچنین این محصول از نوع 400 گرمی است.

مقوای طراحی سیب کد W350 سایز 23×33 سانتی متر

مقوا طراحی سیب کد W350 سایز 23x33 سانتی متر

بسته مقوای سپیدبرگ سیب کد W350، دارای 10 عدد مقوا با گرماژ 350 است. این نوع مقوا، به دلیل بافت ویژه خود، در زمینه‌های مختلف مثل نقاشی، چاپ، ساخت کاتالوگ، انواع کارت، بسته‌بندی و … کاربرد دارد. این نوع مقوا، به دلیل درصد کتان بالا، توانایی جذب آب زیادی را دارد و بهترین گزینه برای نقاشی با آبرنگ و گواش است. گرماژ بالای این محصول، این امکان را به شما می‌دهد تا طرح‌ها و نقاشی‌های خود را پس از اتمام قاب کرده و از دیدن آن لذت ببرید.

مقوا فاوینی کد 300 D سایز 30×42 سانتی متر

مقوا فاوینی کد 300 D سایز 30×42 سانتی متر

مقوای 300 گرم سایز A3 (بافت چکشی) مناسب برای طراحی، تحقیقات و پروژه‌های دانشجویی و … با گرم بسیار خوب عرضه شده است. رنگ‌آمیزی بر روی این مقوا بسیار کارآمد و پاک کردن آن نیز ساده است.

مقوا فابریانو مدل الر سایز 50×70 سانتی متر

مقوا فابریانو مدل الر سایز 50x70 سانتی متر

این محصول دارای یک طرف بافت ساده و یک طرف بافت راه راه کبریتی است. گرماژ این مقوا 220 بوده و ساخت کشور ایتالیا است.

مقوا فابریانو کد Fab-28 سایز 15×21 سانتی متر

مقوا فابریانو کد Fab-28 سایز 15x21 سانتی متر

این محصول بدون اسید و بدون کلرین بوده و بنابراین برای نقاشی گواش مناسب است. جنس آن 100 درصد سلولز یوده و دارای بافت چکشی است.

مقوا فابریانو مدل Fabria سایز 21×30 سانتی متر

مقوا فابریانو مدل Fabria سایز 21x30 سانتی متر

این مقوا دارای بافت راه راه دو رو ریز است. رنگ آن سفید، گرماژ آن 240 گرمی و بدون اسید است. همچنین قابلیت چاپ با پرینترهای لیزری و جوهری را دارد.

مقوا آبرنگ کانسون کد 300g سایز 32×24 سانتی متر

مقوا آبرنگ کانسون کد 300g سایز 32×24 سانتی متر

این محصول ساخت کشور فرانسه، تهیه شده از مقوای کلدپرس 300 گرم کانسون است. بافت متوسط و جنس 100 درصدی سلولز آن باعث می‌شود مناسب نقاشی با آبرنگ، گواش و اکریلیک و کالیگرافی باشد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. عاطفه گفت:

    بنظرم مطالب فوق العاده کاربردی بودن

    1. نیما گفت:

      ممنون از توجه و لطف جنابعالی