0

هت تریک و گرند اسلم در فرمول یک

مکس ورستپن
بازدید 761

در فرمول یک اصطلاحات مختلفی وجود دارد که با دانستن آن ها، بهتر می توانید از این مسابقات جذاب لذت ببرید.

به گزارش خوبو، قبلا راجع به DRS نوشته بودیم و امروز قصد داریم که از اصطلاحات هت تریک و گرند اسلم در فرمول یک بنویسیم و این عبارات را توضیح دهیم.

هت تریک در فرمول یک

هت تريک يعنى راننده در يک مسابقه ضمن كسب پيروزى، پول پوزيشن را در اختيار داشته باشد و سريع ترين دور را نيز به نام خود ثبت كند. برای این کار راننده باید سریع ترین زمان تعیین خط را کسب کند تا به پول پوزیشن برسد، در طول مسابقه اصلی بتواند سریع ترین دور مسابقه را ثبت کند و در پایان نیز زودتر از بقیه از خط پایان عبور کند. به عنوان مثال، مکس ورستپن در گرندپری 2021 فرانسه، توانست اولین هت تریک دوران حرفه ای خود را ثبت کند.

بیشترین هت تریک در تاریخ فرمول یک

تا به امروز 46 راننده توانسته اند حداقل یک بار در فرمول یک هت تریک ثبت کنند و 30 راننده نیز به حداقل 2 هت تریک رسیده اند. میشائیل شوماخر با ثبت 22 هت تریک رکورددار است و لوییس همیلتون همچنان شانس رسیدن به رکورد او را دارد.

#رانندهتعداد هت تریک
1میشائیل شوماخر22
2لوییس همیلتون18
3جیم کلارک11
4خوان مانوئل فانجو9
5آلن پروست8
سباستین فتل8
7آلبرتو آسکاری7
ایرتون سنا7
راننده هایی که حداقل 7 هت تریک در فرمول یک ثبت کرده اند
میشائیل شوماخر رکورددار ثبت هت تریک در فرمول یک است

گرند اسلم در فرمول یک

گرند اسلم از هت تريک كامل تر و سخت تر است و يعنى يک راننده علاوه بر پيروزى، كسب پول پوزيشن و ثبت سريع ترين دور مسابقه، در تمام دورهاى مسابقه نيز پيشتاز باشد. ثبت گرند اسلم به دلیل اینکه راننده باید در تمام دورهای مسابقه نیز پیشتاز باشد، بسیار دشوار است و به همین دلیل به ندرت شاهد ثبت یک گرند اسلم در فرمول یک هستیم. معمولا زمانی که راننده فاصله زیادی ایجاد کرده که حتی رفتن به پیت هم نمی تواند این فاصله را جبران کند، شانس ثبت گرند اسلم بالا می رود.

رکوردداران کسب گرند اسلم در فرمول یک

تا به حال 23 راننده توانسته اند حداقل یکبار به گرند اسلم برسند و 13 راننده بیشتر از یکبار به این موفقیت دست یافته اند. رکورد 8 گرند اسلم جیم کلارک تا به امروز دست نخورده باقی مانده و در اینجا نیز لوییس همیلتون شانس رسیدن به صدر لیست را دارد.

#رانندهتعداد گرند اسلم
1جیم کلارک8
2لوییس همیلتون6
3آلبرتو آسکاری5
میشائیل شوماخر5
5جکی استوارت4
ایرتون سنا4
نایجل منسل4
سباستین فتل4
9نلسون پیکه3
راننده هایی که حداقل 3 گرند اسلم در فرمول یک ثبت کرده اند
جیم کلارک رکورددار کسب گرند اسلم در فرمول یک است

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *