0

چگونه از فناوری بلاکچین در مدیریت زنجیره تامین استفاده می شود؟

how-blockchain-technology-is-used-in-supply-chain-management

مدیریت زنجیره تامین به طور فعال عملیات سمت عرضه شرکت را از برنامه ریزی تا خدمات پس از فروش ساده می کند تا رضایت مشتری را افزایش دهد. مدیریت زنجیره تامین (SCM) به کنترل کل جریان تولید، از دستیابی به مواد خام تا تحویل محصول/خدمت نهایی در مقصد اشاره دارد. علاوه بر این، جابجایی مواد، اطلاعات و امور مالی مرتبط با یک کالا یا خدمات را کنترل می کند.

حتی اگر زنجیره تامین و تدارکات گاهی با هم اشتباه گرفته می شوند، لجستیک در واقع تنها بخشی از زنجیره تامین است. سیستم های مدیریت زنجیره تامین سنتی شامل مراحلی مانند برنامه ریزی، منبع یابی، تولید، تحویل و خدمات پس از فروش برای کنترل زنجیره تامین به صورت متمرکز است.

با این حال، فرآیند با تصمیم گیری در مورد چگونگی برآورده کردن نیازهای مشتریان و انتخاب تامین کنندگان برای تامین مواد اولیه برای تولید محصول آغاز می شود. گام بعدی این است که تعیین کنیم که آیا سازنده برون سپاری می کند یا از تحویل مراقبت می کند. و پس از تحویل محصول، شبکه ای است که خدمات پس از فروش، مانند رسیدگی به بازگرداندن محصول و تعمیرات، از جمله موارد دیگر را ارائه می دهد که برای رضایت مشتری بسیار مهم است.

برعکس، سیستم‌های مدرن SCM با استفاده از نرم‌افزار از ایجاد کالا و خدمات، انبارداری، مدیریت موجودی، انجام سفارش، ردیابی اطلاعات و تحویل محصول/خدمت تا خدمات پس از فروش مدیریت می‌شوند. به عنوان مثال، بسیاری از فناوری‌های روباتیک و خودکار توسط آمازون برای چیدن و ذخیره‌سازی کالاها و همچنین برای انتخاب و بسته‌بندی سفارش‌ها استفاده می‌شود. این شرکت همچنین استفاده از پهپادهای الکتریکی را برای حمل بسته‌هایی با وزن کمتر از پنج پوند در مناطق منتخب ایالات متحده آغاز کرده است.

زنجیره تامین مدرن چگونه در حال تکامل است؟

فناوری‌های معاصر مانند هوش مصنوعی (AI)، رباتیک و بلاک چین در شبکه عرضه دیجیتال ترکیب می‌شوند که داده‌ها و اطلاعات را از منابع مختلف برای توزیع کالاها و خدمات در طول زنجیره ارزش ترکیب می‌کند.

زیرساخت زنجیره تامین از سیستم‌های کاملا فیزیکی و عملکردی به شبکه‌ای وسیع و مرتبط از دارایی‌ها، داده‌ها و فعالیت‌ها توسعه می‌یابد. به عنوان مثال، با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، کسب‌وکارها ممکن است بینش‌هایی را از مجموعه‌های داده بزرگ استخراج کنند تا به طور فعال موجودی را مدیریت کنند، فرآیندهای انبار را خودکار کنند، اتصالات منبع حیاتی را بهینه کنند، زمان تحویل را افزایش دهند و تجربیات مشتری جدیدی را توسعه دهند که رضایت مشتری را افزایش می‌دهد و فروش را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی به خودکارسازی کارهای مختلف دستی متعلق به انسان، مانند فرآیندهای انتخاب و بسته‌بندی سفارش، تحویل مواد خام و کالاهای تولیدی، جابجایی اقلام در حین ذخیره‌سازی و توزیع و اسکن و بسته‌بندی اقلام کمک می‌کنند. طبق گفته آمازون، ربات‌ها به آن اجازه می‌دهند 40 درصد موجودی بیشتری داشته باشد و به آن امکان می‌دهد به موقع تعهدات حمل و نقل Prime را انجام دهد.

علاوه بر این، از آنجایی که بلاک چین ماهیت تغییرناپذیری دارد، می توان آن را برای ردیابی و ردیابی منبع محصولات و شناسایی اقلام تقلبی و تقلب در زنجیره ارزش صادر کرد. به عنوان مثال، اگر یک تجارت مواد فاسدشدنی مانند پنیر را حمل می کند، که باید همیشه دمای خاصی را حفظ کند.

شرکتی که پنیر را حمل می کند می تواند تعیین کند که آیا دما در طول سفر از آستانه مجاز فراتر رفته است یا بر محموله تأثیر گذاشته است و آنها را قادر می سازد تا مشکلات کیفیت غذا را به حداقل برسانند.

فناوری بلاک چین چگونه مدیریت زنجیره تامین را بهبود می بخشد؟

برخلاف زنجیره‌های تامین سنتی، زنجیره‌های تامین مبتنی بر بلاک‌چین به‌طور خودکار سوابق تراکنش‌های داده‌ها را هنگام ایجاد تغییر به‌روزرسانی می‌کنند و قابلیت ردیابی را در کل شبکه زنجیره تامین افزایش می‌دهند.

شبکه های زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین ممکن است به یک بلاک چین بسته، خصوصی و مجاز با بازیگران محدود نیاز داشته باشند، برخلاف بیت کوین و سایر برنامه های بلاک چین مالی که ممکن است عمومی باشند. با این حال، امکان مجموعه ای بازتر از مشارکت ها ممکن است همچنان وجود داشته باشد.

در شبکه‌های تامین مبتنی بر بلاک چین، چهار بازیگر کلیدی، از جمله ثبت‌کنندگان، سازمان‌های استاندارد، گواهی‌دهنده‌ها و بازیگران نقش دارند:

  • ثبت کننده ها: آنها به بازیگران شبکه هویت متمایز می دهند.
  • سازمان‌های استاندارد: این سازمان‌ها قوانین بلاک چین و مشخصات فنی یا طرح‌های استاندارد مانند تجارت منصفانه را برای زنجیره‌های تامین سازگار با محیط زیست توسعه می‌دهند.
  • گواهی دهندگان: آنها افراد را برای مشارکت در شبکه های زنجیره تامین گواهی می دهند.
  • بازیگران: یک حسابرس یا گواهی‌دهنده ثبت‌شده باید شرکت‌کنندگان یا بازیگران مانند تولیدکنندگان، فروشندگان و خریداران را برای حفظ اعتبار سیستم تأیید کند.

نحوه “مالکیت” یا انتقال یک محصول توسط یک بازیگر خاص یکی از ویژگی های جالب ساختار و مدیریت جریان و از جمله مزایای بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین است. اما آیا بلاک چین مدیریت زنجیره تامین را شفاف‌تر می‌کند؟

از آنجایی که طرف‌های ذینفع موظفند قبل از انتقال (یا فروش) محصول به بازیگر دیگری برای تأیید مبادله کالا یا خدمات، یک شرط قرارداد هوشمند را انجام دهند، و دفتر کل بلاک چین با اطلاعات تراکنش به‌روزرسانی می‌شود پس از اینکه همه شرکت‌کنندگان به وظایف خود عمل کردند. و فرآیندها، شفافیت کلی در سراسر زنجیره ارزش بهبود یافته است.

علاوه بر این، ماهیت، کمیت، کیفیت، مکان و ابعاد محصول مالکیت به طور شفاف توسط فناوری بلاک چین مشخص شده است. در نتیجه، مشتریان می توانند زنجیره مستمر نگهداری و معاملات را از مواد خام تا فروش نهایی مشاهده کنند و نیاز به یک سازمان مرکزی قابل اعتماد برای اداره و نگهداری زنجیره های تامین دیجیتال را از بین ببرند.

چگونه بلاک چین قابلیت ردیابی را در زنجیره تامین افزایش می دهد؟

برای ردیابی کارآمدتر فعالیت‌ها در طول زنجیره تامین، طرف‌های مربوطه می‌توانند با استفاده از بلاک چین به قیمت، تاریخ، مبدا، کیفیت، گواهی‌نامه، مقصد و سایر اطلاعات مرتبط دسترسی داشته باشند. قابلیت ردیابی، همانطور که در بخش زنجیره تامین استفاده می‌شود، ظرفیت تعیین مکان‌های قبلی و فعلی موجودی و سابقه نگهداری محصول است. این شامل ردیابی محصولات در حین حرکت آنها در یک فرآیند پیچیده، از مواد خام گرفته تا تجار و مشتریان، پس از عبور از بسیاری از مناطق جغرافیایی است.

قابلیت ردیابی یکی از مزایای مهم نوآوری های زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین است. از آنجایی که بلاک چین متشکل از دفتر کل غیرمتمرکز منبع باز است که داده‌ها را ثبت می‌کند، که در بین کاربران قابل تکرار است، تراکنش‌ها در زمان واقعی انجام می‌شوند.

در نتیجه، بلاک چین می‌تواند زنجیره تامین هوشمندتر و ایمن‌تری بسازد، زیرا امکان ردیابی محصولات را از طریق یک مسیر حسابرسی قوی با دید تقریباً همزمان فراهم می‌کند.

با اتصال شبکه های زنجیره تامین از طریق یک سیستم غیرمتمرکز، بلاک چین این پتانسیل را دارد که حرکت بدون اصطکاک بین تامین کنندگان و تولیدکنندگان را امکان پذیر کند.

علاوه بر این، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان می‌توانند اطلاعاتی مانند ارزش غذایی اقلام، منشاء و کیفیت محصول و وجود هرگونه آلرژن را با استفاده از یک شبکه بلاک چین به‌طور امن ثبت کنند. علاوه بر این، دسترسی به تاریخچه یک محصول به خریداران اطمینان بیشتری می دهد که اقلامی که می خرند از تولیدکنندگان اخلاقی هستند، در نتیجه زنجیره تامین را پایدار می کند.

در مقابل، در صورت کشف هرگونه نگرانی بهداشتی یا عدم رعایت استانداردهای ایمنی، می توان بر اساس جزئیات قابلیت ردیابی ذخیره شده در دفتر کل توزیع شده، اقدامات لازم را علیه سازنده انجام داد.

چگونه بلاک چین قابلیت تجارت را در زنجیره تامین افزایش می دهد؟

قابلیت تجارت یکی از مزایای منحصر به فرد فناوری بلاک چین است. پلتفرم‌های بلاک چین از طریق توکن‌سازی دارایی‌ها، قابلیت تجارت را تضمین می‌کنند. توکن‌سازی یک شی ملموس مانند یک محصول را به دارایی دیجیتال تبدیل می‌کند و سیستم برای هر محصول یک توکن را نگه می‌دارد که می‌تواند در بازار مبادله شود.

پلتفرم‌های بلاک چین با تقسیم آن به سهامی که به صورت دیجیتالی مالکیت را نشان می‌دهند، به توکن کردن دارایی کمک می‌کنند. کاربران می‌توانند مالکیت این توکن‌ها را بدون مبادله واقعی دارایی‌های فیزیکی منتقل کنند، زیرا آنها قابل معامله هستند. علاوه بر این، پرداخت‌های قرارداد هوشمند خودکار به نرم‌افزار، خدمات و محصولات کمک می‌کند تا مجوز دقیق ارائه دهند.

علاوه بر این، اجماع از طریق بلاک چین ارائه می‌شود، به این معنی که هیچ اختلاف نظری بر سر تراکنش‌ها در زنجیره براساس طراحی وجود ندارد. توانایی منحصربه‌فرد این زنجیره برای ردیابی سوابق مالکیت دارایی‌های فیزیکی مانند املاک و دارایی‌های دیجیتال امکان‌پذیر شده است زیرا هر نهادی از نسخه دفتر کل یکسانی استفاده می‌کند.

ممکن است تعجب کنید که چرا شرکت ها به جای پرداخت مستقیم در فیات، توکن سازی دارایی را ترجیح می دهند. یکی از دلایل احتمالی این است که قراردادهای هوشمند امکان پرداخت همتا به همتا را فراهم می‌کنند که انتقال وجوه را سرعت می‌بخشد و زمان بازپرداخت کالاها یا خدمات ارائه‌شده به مشاغل را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، پرداخت توکن مانع از سوء استفاده کلاهبرداران از موقعیت‌های استرداد وجه برای سرقت از مشاغل می‌شود. هنگامی که پرداخت انجام می شود، به حساب کیف پول بلاکچین کسب و کار ارسال می شود و هیچ برداشت تایید نشده ای امکان پذیر نیست.

آینده زنجیره تامین مبتنی‌بر بلاکچین؟

تقاضا برای زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین به دلیل نیاز مشتریان به دانستن منبع خاص اقلام خود و اینکه آیا آنها مطابق با استانداردهای اخلاقی ساخته شده اند یا خیر، هدایت می شود.

موارد استفاده از فناوری بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین، پتانسیل رفع نگرانی‌ها در زنجیره‌های تامین سنتی، مانند رفع نیاز به تهیه اسناد سنگین را دارد. علاوه بر این، یک رکورد غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر از تمامی تراکنش‌ها و دیجیتالی کردن دارایی‌های فیزیکی سازمان‌ها می‌تواند ردیابی محصولات از واحد تولیدی تا مقصد تحویل را امکان‌پذیر کند و زنجیره تامین شفاف‌تر و قابل مشاهده‌تری را ممکن می‌سازد.

با این حال، پیاده‌سازی بلاک چین در زنجیره تامین هنوز به پذیرش جریان اصلی نرسیده است زیرا برای بهره‌گیری از مزایای آن به تخصص سطح بالا نیاز است. علاوه بر این، از آنجایی که فناوری بلاک چین هنوز در مراحل ابتدایی است، در بسیاری از کشورها تحت قوانین مختلفی قرار دارد که بر شبکه های عرضه تأثیر می گذارد. با وجود این، راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین احتمالاً به تدریج جایگزین فرآیندها و شبکه‌های زنجیره تامین متعارف خواهند شد. این انتقال به یکباره اتفاق نخواهد افتاد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *