0

کسب درآمد از تولید محتوا

تولید محتوا

با پیشرفت و گسترش شبکه‌های اجتماعی، فضای مجازی و همچنین با شیوع پاندمی بیماری کرونا (COVID-19) نیاز به تولید محتوا بیش از گذشته احساس می‌شود؛ چرا که افراد بیشتری شغل و کار خود را به فضای مجازی منتقل کرده‌اند. کسب درآمد از تولید محتوا نیز جزء جدا نشدنی کسب و کارهای اینترنتی شده است.

به گزارش خوبو، امروزه تولید محتوا یکی از راه‌های کسب درآمد است. از آنجایی که هر روز به تعداد کسب و کارهای اینترنتی افزوده می‌شود بازار کار تولید محتوا نیز گسترش پیدا می‌کند.

در دنیای دیجیتال مارکتینگ و تجارت الکترونیک تولید محتوا یک راه ویژه برای منتقل کردن اطلاعات به افراد هدف جهت معرفی خدمات و محصولات فروشگاه‌ها و شرکت‎ها است. 

تولید محتوا چیست؟

در دنیای دیجیتال مارکتینگ به هر نوع تولید اعم از متن، ویدیو، صوت و عکس تولید محتوا گفته و به کسی که این کار را انجام می‌دهد نویسنده و یا طراح گفته می‌شود. حوزه فعالیت این افراد بسیار گسترده است. کسانی که در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام و کانال های تلگرامی کپشن می‌نویسند و یا ویدئوی آموزشی و یا حتی طنز می‌سازند، به نوعی در حال تولید محتوا هستند.

همچنین کسانی که برای کسب و کارهای الکترونیک مانند سایتهای خبری، فروشگاهی، و …  محتوای متنی تولید می‌کنند نیز جزء این افراد هستند.

چه کسانی می توانند تولید محتوا انجام دهند؟

تولید محتوا یعنی ارائه اطلاعات با هدفِ خاص، برای مخاطبی مشخص و انتشار آن در کانال‌های مشخص است. اگر به نوشتن یا تحقیق و ترجمه علاقه دارید شما می توانید به دنیای تولید محتوا قدم بگذارید و از تولید محتوای خود کسب درآمد کنید.

داشتن ویژگی‌های زیر به شما کمک می‌کند تا در کار خود پیشرفت کنید:

  • آشنایی با ابزارهای گرافیکی
  • آشنایی با مجموعه نرم افزاری آفیس (Office)
  • آشنایی با SEO و SMO
  • آشنایی با زبان انگلیسی
  • آشنایی با سیستم مدیریت محتوا وردپرس
  • آشنایی با نحوه سرچ کردن در گوگل و شبکه‌های اجتماعی

اگر هدف شما به نوعی امرار معاش و کسب درآمد از طریق  تولید محتوا است، در ادامه روش‌های کسب درآمد و انواع مختلف تولید محتوا را بررسی می‌کنیم.

کسب درآمد از طریق فروش حق انحصاری

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد است. در این روش شما محتوایی را که تولید کرده‌اید مستقیما به کسی که به آن احتیاج دارد می‌فروشید و در ازای آن مبلغی را دریافت می‌کنید. مانند تولید یک مجموعه آموزشی، از همه حقوق خود از جمله حق چاپ و حق امتیاز چشم پوشی می‌کنید.

فروش دسترسی به محتوا

این روش تقریباً مشابه روش قبل است با این تفاوت که در روش فروش انحصاری شما محتوای خود را گران‌تر می‌فروشید و هیچ حقی روی آن ندارید. و رابطه با خریدار به اتمام می‌رسد.

ولی در این روش شما بارها و بارها به روش‌های مختلف برای مخاطب تولید محتوا انجام می‌دهید. این مدل تولید محتوا چالش‌های زیادی دارد؛ از جمله اینکه باید خلاق و نوآور بوده و بسیار دقیق و منحصربه‌فرد کار کنید تا بتوانید همکاری را ادامه دهید.

 فروش وابسته

در این روش با نمایش دادن بنرها در سایت خود ماهانه مبلغی دریافت کنید و یا در ازای هر کلیکی که مخاطب روی تبلیغ انجام می‌دهد مبلغی را توافقی دریافت کنید و یا  حتی می‌توانید از سرویس های گوگل که مخصوص این کار است مانند گوگل ادسنس استفاده کنید. ولی با توجه به شرایط کشور این امر کمی مشکل به نظر می‌رسد. با کمی تلاش و پشتکار و دور زدن تحریم‌ها می‌توانید با استفاده از این روش به دلار کسب درآمد کنید.

 کسب درآمد از طریق اشتراک یا عضویت

اگر تجربه، مهارت یا دیدگاه منحصربه‌فردی دارید، مردم ممکن است به شما پول بدهند تا به طور منظم به آن محتوا دسترسی داشته باشند.

این  امر می‌تواند به شکل یک خبرنامه یا مجموعه ویدیویی باشد. یا می‌تواند یک سایت عضویت باشد که دسترسی مداوم به انواع مختلف محتوا را ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید محتوا را به‌عنوان یک دوره آموزشی یا صرفاً به‌عنوان مجموعه ای  از اطلاعاتی که افراد می‌توانند برای مدت معینی به آن دسترسی داشته باشند، ایجاد کنید.   

 کسب درآمد از طریق کمک های مالی

در این روش کسانی می‌توانند به محتوای شما دسترسی داشته باشند که مبلغی را بپردازند. اگر به طورمنظم و کارآمد تولید محتوا کنید حامیان‌تان از شما حمایت مالی می کنند تا به کارتان ادامه دهید.

این روش نسبتا جدید کم کم راه خود را در کشور ما پیدا کرده است. مانند تولید کننده های پادکست یا پیج‌های آموزش ارز دیجیتال یا کانال‌های مخصوص فیلم.

 کسب درآمد از طریق تولید محتوای تبلیغاتی

در این روش اگر قلمی توانا و خلاق داشته باشد می‌توانید آگهی های تبلیغاتی نوشته و یا طراحی کنید. به این کار رپورتاژ نیز گفته می‌شود. رپورتاژ همان تبلیغ است که برای معرفی خدمات یا محصولات فروشگاه و حتی در زمینه برند سازی فعالیت می‌کند. این امر به صورت تصویر یا متن که شامل خدمات و کلمات کلیدی آن سایت است و باعث افزایش بازدید از سایت مربوطه می‌شود. 

این محتوا را می‌توانید به آژانس‌های تبلیغاتی یا خبری فروخته و کسب درآمد کنید.

درآمد از طریق اسپانسر

اگر وبلاگ یا فضایی مانند پیج یا کانال تلگرامی که محتوایی مناسب و پربازدید دارید، می‌توانید از این روش جذب اسپانسر کسب درآمد کنید.

ارائه این فرصت به دیگران برای اینکه با پست‌ها یا ویدیوهای مرتبط با مخاطبان خود روبه‌رو شوند، می‌تواند علاوه بر درآمدزایی، ارزش کل محتوای شما را نیز بهبود ببخشد.

کسب درآمد از طریق سخنرانی

اگر به طور منظم در مورد یک موضوع خاص می‌نویسید، مطالعه و یا تحقیق می‌کنید، می‌تواند جنبه سرگرمی و طنز یا علمی و تخصصی و یا هر موضوع مورد علاقه خود، برای مردم، سازمان‌ها و یا شرکت‌ها صحبت و سخنرانی کنید. مانند استندآپ کمدی، سخنران‌های انگیزشی و …

با استفاده از هشتگ‌های مناسب و درخواست از مخاطبان خود و تشویق آن‌ها جهت اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی به درآمد قابل ملاحظه ای دست پیدا کنید.

 مشاوره

اگر دانش یا تخصص خاصی برای به اشتراک گذاشتن دارید، به خوانندگان، شنوندگان و بینندگان محتوای خود گزینه‌ای بدهید تا برای مشاوره با شما ارتباط برقرار کنند.

برنامه‌های زمان‌بندی و داشتن رزومه‌ای قوی می‌تواند کمک شایانی جهت پیشبرد اهدافتان باشد.

موضوعاتی مثل ارز دیجیتال و آموزش بازاریابی و … مثال‌هایی از این دست هستند.

فروش محصولات تخصصی خودتان

آیا توانایی این را دارید که از محتوایی که تولید کرده‌اید محصولات دیجیتال جدیدی ارائه کنید؟ تحقیق، محتوا و گزارش‌هایی که منحصربه‌فرد و با ارزش بوده را می‌توان به اشتراک گذاشت.

همچنین ایجاد کتاب‌های الکترونیکی و تولید ویدئوهای آموزشی و انتشار آن در وب سایت خود. گاهی اوقات، محتوای شما آنقدر محبوب و موفق است که یک خط محصول یا خدمات کامل از آن بیرون می‌آید.

شما سال‌ها در مورد روش‌های طبیعی و سالم تغذیه و مراقبت از خود تحقیق کرده و نسبت به این امر دارای بینش و نظر شده‌اید. می‌توانید وبلاگ خود را راه اندازی کرده و در مورد آن صحبت کنید. مطمئنا کسانی هستند که نسبت به این موضوع علاقه داشته و به شما مبلغی بپردازند تا از تجربیات شما استفاده کنند.

در این مقاله درباره روش کسب درآمد از تولید محتوا مورد بررسی قرار گرفت.  شما می‌توانید با خلاقیت و نوآوری خود این راه‌ها را گسترش داده و به یک منبع درآمد پایدار برسید. فقط توجه داشته باشید آموزش، تمرین مستمر و ناامید نشدن از نکات مهم این حوزه است

همه افرادی که به نوعی با نوشتن و طراحی سروکار دارند می‌توانند این شغل جذاب را انتخاب کرده تا به یک درآمد عالی برسند.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *