0

معرفی روش‌های مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

اسم فرانسه که گفته می‌شود برخی یاد برج ایفل خواهند افتاد و برخی نیز به یاد صحنه‌های رمانتیک فیلم‌ها و سریال‌ها، اما در واقع کشور فرانسه یکی از مقاصد بسیار خوب برای مهاجرت ایرانیان است. بر طبق آمارهای منتشر شده از طرف سازمان ملل متحد بیش از 10 درصد جمعیت کشور فرانسه را مهاجرین تشکیل می‌دهند، همچنین دبیرخانه شورای‌عالی امور ایرانیان خارج از کشور اعلام کرده است که در سال 1399 بیش از 90 هزار نفر ایرانی مقیم فرانسه هستند. همین موضوع باعث می‌شود بسیاری به دنبال روش‌های مهاجرت به فرانسه و دریافت اقامت این کشور باشند.

در این مقاله از مجله خوبو قصد داریم به بررسی کامل روش های مهاجرت به فرانسه بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

چرا فرانسه؟

فرانسه کشور عشق و هنر است، در این کشور شاهد اتفاقات و وقایع تاریخی و فرهنگی متعدد همچون انقلاب فرانسه است که تأثیر زیادی بر تاریخ اروپا داشته است. همچنین این کشور یکی از کشورهای توسعه‌یافته اروپایی است. در اصل بیشتر به‌خاطر شرایط تحصیلی مناسب، هزینه کم تحصیل و زندگی، شرایط زندگی راحت و … بسیار موردتوجه قرار گرفته است. همچنین به‌خاطر راحتی برخی روش‌های دریافت ویزا و اقامت این کشور به‌عنوان یک گزینه مناسب برای مهاجرت تبدیل شده است. البته این کشور به‌اندازه برخی دیگر کشورها مهاجرپذیر نیست، اما همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است.

روش‌های مهاجرت به فرانسه

روش‌های مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت در این کشور چندان هم زیاد و راحت نیست، ولی سه روش در بین سایر راه‌های دیگر بیشتر موردتوجه قرار گرفته است. متقاضیان برای مهاجرت به این کشور می‌توانند یکی از روش‌های مهاجرت با استفاده از ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه‌گذاری (که خود شامل سه روش متفاوت است) را انتخاب کنند. اگر موفق شوید شرایط موردنیاز هرکدام از این روش‌ها را فراهم کنید می‌توانید از مزایای آن نیز استفاده کنید. در کنار این روش‌ها شرایطی نیز برای افرادی وجود دارد که می‌خواهند در این کشور تشکیل خانواده دهند.

مهاجرت با اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به فرانسه استفاده از ویزای تحصیلی این کشور است، بر اساس آمارهای منتشر شده بیش از 350 هزار دانشجو خارجی در این کشور مشغول به تحصیل هستند. ازجمله مزایای تحصیل در فرانسه می‌توان به رتبه بالای 500 برخی از دانشگاه‌های این کشور در سیستم QS جهانی، تسهیلات بالا برای بهبود زندگی و تحصیل دانشجویان و کیفیت بالای آموزش در دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور اشاره کرد. متقاضیان برای تحصیل در فرانسه می‌توانند در مقاطعی همچون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل شوند.

هزینه و شرایط تحصیل

همچون کلیه دانشگاه‌ها و کالج‌های کشورهای دیگر کشور برای مهاجرت به این کشور نیز باید شرایط و استانداردهایی را رعایت کنید، برخی از این شرایط به دانشگاه یا کالج مقصد بستگی دارد و برخی نیز به قوانین مهاجرتی کلی کشور فرانسه. همچنین باید قابلیت تأمین هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی در این کشور را نیز داشته باشید. در زیر به معرفی برخی از شرایط مربوط به مهاجرت تحصیلی خواهیم پرداخت.

 • تملک مالی برای تحصیل و زندگی؛
 • اخذ نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج مقصد؛
 • داشتن مدرک تحصیلی پیش‌نیاز معتبر.
مهاجرت به فرانسه
مهاجرت با اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

مهاجرت با اخذ ویزای کاری فرانسه

یکی از روش‌های مهاجرت به فرانسه که در این کشور وجود دارد مهاجرت کاری است، ولی استفاده از این روش مخصوصاً برای ایرانی‌ها به‌راحتی و سهولت مهاجرت تحصیلی نیست. به‌طورکلی کشور فرانسه چندان به نیروی کار خارجی نیاز ندارد و برنامه مهاجرت کاری خود را چندان جدی نمی‌گیرد؛ بیشتر در صورتی از این سیستم استفاده می‌شود که کارفرما نتواند نیروی کار متخصص برای کار خود را در کشور فرانسه پیدا کند، در چنین شرایطی کارفرما باید مجوز کار بر روی نیروی خارجی موردنظر خود را از دولت دریافت کند.

شرایط مهاجرت کاری

همان‌طور که گفتیم دریافت مهاجرت کاری به‌اندازه دریافت ویزای تحصیلی کار راحتی نیست، بیشتر افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند از روش تحصیل یا سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. البته که در شرایط خاص شاید بتوانید چنین شرایطی را تأمین کنید، به همین دلیل بد نیست برخی از شرایط مهمی که این کار را کمی برای ایرانی‌ها سخت می‌کند را بشناسید، در ادامه برخی شرایط دریافت ویزای کاری فرانسه را معرفی می‌کنیم.

 • دریافت جاب آفر از یکی از کارفرماهای مقیم کشور فرانسه؛
 • دریافت مجوز پذیرش نیروی کار خارجی از دولت فرانسه؛
 • تخصص و سابقه در شغل مورد پیشنهاد.

مهاجرت با اخذ ویزای سرمایه‌گذاری فرانسه

اگر علاقه‌ای به تحصیل ندارید، امکان‌پذیرش ازطریق ویزای کار را ندارید و از همه مهم‌تر توانایی مالی خوبی دارید شاید سرمایه‌گذاری برای شما از بهترین روش‌های مهاجرت به فرانسه باشد. مهاجرت ازطریق سرمایه‌گذاری به سه روش مختلف انجام می‌شود؛ روش‌هایی همچون سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک، تمکن مالی و برنامه تجاری از مرسوم‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور است. در ادامه هرکدام از این روش‌ها را معرفی می‌کنیم و سعی در بررسی  شرایط و پیش‌نیازهای آن‌ها به‌صورت جداگانه خواهیم کرد.

سرمایه‌گذاری با خرید ملک

کشور فرانسه بازار پایداری در زمینه ملک و مستقلات دارد، همین موضوع مهاجرت از طریق خرید ملک را به یکی از بهترین روش‌ها مهاجرت به فرانسه تبدیل کرده است. در این روش متقاضی باید یک ملک در فرانسه با شرایط خاص خریداری کند، بیشترین چیزی که در این روش اهمیت دارد هزینه پرداختی بابت خرید ملک است. علاوه بر این روش مزایای دیگری نیز دارد، به طور مثال متقاضی مهاجرت در این روش نیاز به زندگی به‌صورت دائم در این کشور نیست و تنها باید سالی دو بار به این کشور وارد شود. در ادامه شرایط دریافت مهاجرت از طریق خرید ملک در کشور فرانسه را معرفی می‌کنیم.

 • خرید ملک با هزینه حداقل 90 هزار یورو؛
 • حداقل دو بار ورود به کشور در طول یک سال.

همچنین برخی از مزایای خرید ملک در فرانسه به شرح زیر است:

 • هزینه بسیار مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان همراهی با خانواده
 • استفاده از خدمات درمانی رایگان
 • امکان کار در مدت حضور در فرانسه
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • برخورداری از حقوق شهروندی

سرمایه‌گذاری با تمکن مالی

برای افرادی که منبع درآمد خوبی در ایران دارند استفاده از روش تمکن مالی یا خود حمایتی  بهترین گزینه در بین روش‌های مهاجرت به فرانسه است. در این روش متقاضی باید ثابت کند که می‌تواند مبلغ مشخص شده را در ماه تأمین کند و نیازی به کمک‌های مالی از طرف دولت فرانسه نخواهد داشت، این روش مزایای زیادی همچون امکان دریافت اقامت دائم فرانسه (پس از 5 سال اقامت موقت)، امکان سفر به کشورهای حوزه شینگن، حق تحصیل برای متقاضی و سایر اعضای خانواده، امکان راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی و … وجود دارد.  شرایط دریافت اقامت از‌طریق تمکن مالی به شرح زیر است.

 • فرد باید ثابت کند که می‌تواند ماهانه 13 هزار دلار درآمد داشته باشد؛
 • وجود 40 ‌هزار یورو سرمایه اولیه در حساب فرد متقاضی؛
 • وجود 20 هزار یورو سرمایه اولیه در حساب همسر فرد متقاضی؛
 • وجود 10 هزار یورو سرمایه اولیه در حساب هریک از فرزندان فرد متقاضی؛
 • خرید یا اجاره خانه در فرانسه با متراژ مشخص (بر اساس تعداد اعضای خانواده)؛
 • ارائه مدارک فوق تا پنج سال برای دریافت اقامت دائم این کشور.

سرمایه‌گذاری با برنامه تجاری

برنامه تجاری که به نام ویزای تلنت فرانسه (Talent Visa) نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به کشور فرانسه است. این روش برای کارآفرینان، متخصصان، مخترعان، هنرمندان و … بسیار مناسب است و در اصل برای جذب این افراد و بهبود شرایط اقتصادی در کشور فرانسه ایجاد شده است. این روش مزایای و شرایط خاصی دارد. در این روش یک ویزای معمولاً چهار‌ساله به فرد متقاضی داده می‌شود که قابلیت تمدید دارد. متقاضی در یکی از شاخه‌های مدیر شرکت، کسب‌وکار جدید، استارتاپ و کارآفرینی می‌تواند تقاضای خود را ثبت کند. شرایط این روش به شرح زیر است:

 • متقاضی باید شخصاً شرکت را هدایت کند؛
 • متقاضی باید حداقل 10 درصد از مالکیت شرکت را در دست داشته باشد؛
 • متقاضی باید حداقل 30 درصد سهام آن را در اختیار داشته باشد؛
 • توانایی سرمایه‌گذاری حداقل 30 هزار یورو در فرانسه؛
 • مدرک کارشناسی ارشد
 • حداقل پنج سال تجربه حرفه‌ای
 • ارائه طرح تشکیل کسب‌وکار
مهاجرت به فرانسه
مهاجرت با اخذ ویزای سرمایه‌گذاری فرانسه

مهاجرت با اخذ ویزای ازدواج فرانسه

برای افرادی که قصد تشکیل خانواده و ازدواج با اتباع مقیم این کشور را دارند خبر خوبی داریم، یکی از روش‌ها مهاجرت به فرانسه دریافت ویزای ازدواج این کشور است. البته این روش سختی‌هایی نیز دارد، به‌خاطر ازدواج‌های صوری و سوءاستفاده‌هایی که در این روش صورت‌گرفته است دولت فرانسه سخت‌گیری زیادی در مورد پرونده‌های مهاجرت از طریق ازدواج از خود نشان می‌دهد؛ اداره مهاجرت فرانسه شرایط نسبتاً سختی را برای اثبات صوری نبودن ازدواج مشخص کرده است که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 • همسر متقاضی باید مقیم فرانسه باشد؛
 • ازدواج باید رسمی و قانونی باشد؛
 • زمان مشخصی از ازدواج متقاضی و همسرش گذشته باشد؛
 • مدارک و شواهد کافی برای اثبات زندگی مشترک متقاضی با همسر وجود داشته باشد.

جمع‌بندی

در نگاه اول فرانسه یک کشور اروپایی و توسعه‌یافته است که برای مهاجرت گزینه بسیار مناسبی است، اما روش‌ها مهاجرت به فرانسه چندان زیاد نیست و برخی از آن‌ها نیز همچون مهاجرت کاری برای متقاضیان ایرانی مناسب نخواهد بود. اما همچنان راه‌هایی برای متقاضیان دریافت اقامت این کشور وجود دارد، روش‌هایی همچون ویزای تحصیلی، مهاجرت از طریق یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری و مهاجرت از‌طریق ازدواج نیز در این کشور قابل‌استفاده است. اما پیشنهاد می‌کنیم حتماً پیش از شروع فرایند مهاجرت یا تصمیم‌گیری با یکی از مشاورین یا متخصصین مهاجرت مشورت کنید تا گزینه مناسب شرایط خود را پیدا کنید.

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *