0

آشنایی با شهر بورسا در ترکیه برای مهاجرت

آشنایی با شهر بورسا در ترکیه برای مهاجرت

به گزارش سایت خوبو، بورسا که در دامنه رشته کوه اولوداغ واقع شده و با دریای مرمره هم‌مرز است، شهری سرشار از زیبایی‌های طبیعی همراه با میراث فرهنگی و تاریخی غنی است.

تماس در واتس اپ (روی بنر کلیک کنید)

بورسا به عنوان چهارمین شهر بزرگ ترکیه، یک کلان‌شهر شلوغ با اقتصاد پر رونق و صحنه اجتماعی پر جنب و جوش است. اما این شهر با میراثی که به هزاران سال پیش باز می‌گردد، جایی است که عمیقاً در دل تاریخ ریشه دارد. از شهر روم باستان، «پِروسا»، تا اولین پایتخت امپراتوری عثمانی، بورسا برای قرن‌های متمادی مرکز تمدن بوده است.

اما بورسا چیزی بیش از یک شهر با آثار تاریخی و بناهای فرهنگی است. این شهر با جامعه‌ای گرم و صمیمی است که مردم محلی در آن به سنت‌ها و آداب مهمان‌نوازی خود افتخار می‌کنند. از حمام‌های معروف ترکی گرفته تا غذاهای لذیذ محلی، بورسا تجربه‌ای منحصر به فرد و فراموش‌نشدنی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

چه عاشق تاریخ باشید یا طبیعت و چه صرفا بدنبال شهری برای مهاجرت و زندگی آسوده، بورسا جایی است که باید بیشتر دربارۀ آن بدانید. پس چرا برای سفر یا زندگی در این شهر جذاب به ما نپیوندید؟ اجازه دهید به شما نشان دهیم که چرا بورسا مکان مناسبی برای مهاجرت و زندگی است. با ما همراه باشید.

آشنایی با بورسا

کاوشی در تاریخ غنی شهر بورسا: از دوران باستان تا امپراتوری عثمانی

بورسا شهری باستانی است که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد. از تمدن‌های باستانی آناتولی تا ظهور امپراتوری عثمانی، بورسا نقشی محوری در چشم‌انداز فرهنگی و سیاسی ترکیه ایفا کرده است. بیایید سفری به دوره‌های مختلف تاریخ بورسا داشته باشیم و میراث تاریخی و فرهنگی این شهر را بررسی کنیم.

پروسا در دوران باستان

تاریخ بورسا با شهر باستانی «پروسا» آغاز می‌شود که در قرن هفتم قبل از میلاد توسط پادشاه پروسیاس یکم تاسیس گردید. این شهر در آن زمان به یک مرکز پر رونق تجاری و بازرگانی تبدیل شد و دارای موقعیت استراتژیک بین دریای مرمره و دریای اژه بود. شهرت این شهر به دلیل تولید منسوجات، به ویژه پشم، و صنعتگران ماهری بود که سفال و جواهرات نفیس خلق می‌کردند.

در قرن چهارم پیش از میلاد، پروسا توسط اسکندر مقدونی فتح و بخشی از امپراتوری وسیع مقدونیه گردید. پس از مرگ اسکندر، این شهر توسط پادشاهان هلنیستی امپراتوری سلوکی اداره می‌شد که بناهای مهمی را از جمله ساخت یک قنات عظیم که آب را از کوه‌های مجاور به شهر می‌آورد ایجاد کردند.

در دوران روم، پروسا با داشتن بناها و آثار تاریخی چشمگیر به مرکز تجارتی و فرهنگی تبدیل شد. همچنین این شهر دارای یک آمفی تئاتر بزرگ بود که می توانست تا ۱۵۰۰۰ تماشاگر را در خود جای دهد.

نمایی از شهر بورسا در یک نقاشی مربوط به قرن ۱۹
نمایی از شهر بورسا در یک نقاشی مربوط به قرن ۱۹

دوره سلجوقی

در قرن یازدهم میلادی، بورسا بدست ترکان سلجوقی افتاد و به مرکز فرهنگ و معارف اسلامی تبدیل گردید. این شهر شاهد ساخت مساجد و مدارس متعددی از جمله مسجد معروف سبز (Yesil Camii) و مقبره سبز (Yesil Turbe) بود که امروزه نیز پابرجا هستند.

در دوره سلجوقیان، بورسا به دلیل قرارگیری در مسیر تجاری جاده ابریشم، موقعیت تجاری مهمی بدست آورد. موقعیت استراتژیک این شهر آن را به محلی برای تجارت کالاهایی مانند ابریشم، ادویه‌جات و فلزات گرانبها تبدیل نمود. امروزه، بازدیدکنندگان بورسا می‌توانند بسیاری از بناهای تاریخی این شهر که مربوط به دوران سلجوقیان است را مشاهده کنند.

دوران امپراطوری عثمانی

شهر بورسا در سال ۱۳۲۶ توسط عثمانی‌ها فتح شد. یکی از مهم ترین مکان های دیدنی دوران عثمانی در بورسا، مسجد جامع بورسا است که در اوایل دهه ۱۴۰۰ ساخته شد و یکی از بزرگترین مساجد ترکیه است. این مسجد دارای حیاط زیبا، کاشی کاری های پیچیده و گنبد مرکزی چشمگیر است.

علاوه بر مسجد جامع، بورسا میزبان تعدادی دیگر از بناهای قابل توجه دوران عثمانی، از جمله مسجد سبز و مقبره سبز است که هر دو در دهه ۱۴۰۰ ساخته شده‌اند و به خاطر کاشی کاری‌های پیچیده و گنبدهای زیبای خود معروفند.بازار تاریخی شهر در دروان عثمانی که «کوزا هان» نام دارد، امروزه همچنان مقصدی محبوب برای مردم محلی و گردشگران است.

دوران مدرن

با احداث کارخانه‌های نساجی، دباغی و سایر صنایع تولیدی در اواخر قرن نوزدهم، بورسا به سرعت به شهری صنعتی تبدیل گردید. این امر منجر به هجوم مردم از سایر نقاط کشور شد و جمعیت شهر به سرعت افزایش یافت. در طول جنگ جهانی اول، بورسا توسط نیروهای متفقین اشغال گردید و در نتیجه این شهر آسیب قابل توجهی دید. با این حال، پس از جنگ، بورسا بازسازی شد و در دهه‌های بعد به رشد و توسعه خود ادامه داد.

در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، سرعت شهرنشینی و افزایش جعیت بورسا شدت بیشتری گرفت. در طی سالهای بعد، با تأسیس کارخانه‌های بزرگ شرکت‌هایی مانند فیات و رنو در بورسا، این شهر به مرکزی برای صنعت خودروسازی ترکیه تبدیل شد. این موضوع موجب شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد شهر و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید گردید. امروزه بورسا یک شهر پر رونق و مدرن است که جمعیتی متنوع از بیش از ۱ میلیون نفر را در خود جای داده است.

جغرافیای بورسا

بورسا در شمال غربی ترکیه و در دره‌ای بین کوه‌های اولوداغ در جنوب و دریای مرمره در شمال واقع شده است. این شهر چهارمین شهر بزرگ ترکیه از نظر جمعیت است و مساحتی حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع دارد. ارتفاع کوه‌های اولوداغ در برخی نقاط به بیش از ۲۵۰۰ متر می‌رسد و مقصدی محبوب برای اسکی و سایر فعالیت‌های فضای باز است.

خود شهر بر روی یک سری از تپه‌ها و شیب‌ها قرار دارد. بخش قدیمی بورسا در دامنه کوه های اولوداغ قرار دارد و بخشهای جدیدتر شهر به سمت شمال و شرق گسترش یافته است. این شهر به چند ناحیه از جمله عثمانگازی، ییلدیریم، نیلوفر و گورسو تقسیم شده است.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های طبیعی بورسا، رودخانه «کوچوک مِندِرس» است که از میان شهر می‌گذرد و آب بخشهای کشاورزی و شهر را تامین می‌کند. این رودخانه از کوه‌های اولوداغ سرچشمه گرفته و به دریای مرمره می‌ریزد. چشمه‌های آب گرم و حمام‌های طبیعی بورسا نیز از شهرتی جهانی برخوردارند. این چشمه‌ها از دوران باستان تاکنون برای اهدف درمانی استفاده می‌شود.

موقعیت جغرافیایی شهر بورسا در ترکیه بر روی نقشه
موقعیت جغرافیایی شهر بورسا در ترکیه بر روی نقشه

آب و هوای بورسا

اگر به دنبال شهری هستید که همه نوع شرایط آب و هوایی را با هم داشته باشید، جای بهتر از بورسا در ترکیه پیدا نمی‌کنید. این شهر با آب و هوایی مدیترانه‌ای، دارای تابستانهای گرم و دلچسب، پاییزهای بارانی و زمستانهای برفی است. چه به دنبال تفریحات خارج از خانه هستید و چه لذت ماندن در خانه را دوست دارید، بورسا انتخاب مناسبی برای شماست.

با متوسط دمای بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد، شما به ندرت گرمای شدید یا سرمای طاقت‌فرسا را در مرکز شهر آنجا تجربه خواهید کرد. اما زیبایی شگفت‌انگیز طبیعی بورسا در فصل زمستان و اطراف شهر رخ می‌دهد. بدلیل اینکه بورسا در میان کوه‌های اولوداغ است، در طول ماه‌های زمستان بارش برف سنگینی را در گوشه و اطراف خود دارد که آنجا را به مقصدی عالی برای علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی تبدیل می‌کند. اسکی و اسنوبرد از دیگر فعالیت‌های زمستانی مورد علاقۀ مردمان بورسا است. شهرداری بورسا اقداماتی از جمله ایجاد سیستم‌های زهکشی پیشرفه و نصب موانع سیل را برای آسایش شهروندان در فصول سرد سال انجام داده است.

مناطق و محله‌های بورسا

شهر بورسا از ۱۷ ناحیه تشکیل شده است که هر کدام ویژگی‌ها و جاذبه‌های منحصر به فرد خود را دارند:

مناطق اصلی

 • عثمان‌غازی: این منطقه در مرکز بورسا قرار دارد و پرجمعیت‌ترین بخش شهر است. عثمان‌غازی که نام خود را از بنیانگذار امپراتوری عثمانی گرفته است، منطقه‌ای غنی از لحاظ میراث تاریخی و فرهنگی است و بناهای مهمی مانند مسجد جامع شهر و مقبره سبز در آنجا قرار دارد.
 • نیلوفر: این بخش یکی از مدرن‌ترین مناطق بورسا است که به دلیل وجود بزرگترین باغ گیاه شناسی ترکیه در آنجا مشهور است.
 • ییلدیریم: این محله از مناطق صنعتی شهر است که جمعیت بسیاری را بدلیل مشاغل گوناگون صنعتی در خود جای داده است. مکانهای تاریخی مختلفی از جمله مسجد یشیل که از نظر معماری بی‌نظیر است در این محله قرار دارد.
 • گورسو: این منطقه در حومۀ بورسا قرار دارد و عمده محصولات کشاورزی شامل میوه و سبزی از این منطقه بدست می‌آید.
 • کِستِل: این منطقه بخش کوچکی است که در در امتداد ساحل دریای مرمره قرار دارد. سواحل و رستوران‌های دریایی این منطقه معروف هستند.
 • اینه‌گول: این منطقه در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر بورسا واقع شده است. صنعت مبلمان اینه‌گول نقش بسیار مهمی در پیشرفت این بخش از بورسا دارد. تعداد زیادی از تولید‌کنندگان مبلمان و سایر شغل‌ها از مشاغل کوچک خانوادگی گرفته تا کارخانه های بزرگ در آنجا قرار دارند.
 • قراجه‌بی: این منطقه از دیگر بخشهای شناخته‌شدۀ بورسا در مورد کشاورزی به ویژه تولید غلات و حبوبات است.
 • مصطفی کمال پاشا: این منطقه به دلیل وجود چشمه‌های آب گرمش که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند، معروف است.
 • اورهانلی: این منطقه دارای مناطق طبیعی بسیار زیبا از جمله آبشار سوچتو و پارک ملی اولوداغ است.
 • بویوکورهان: این منطقه دارای قسمتهای کوهستانی و مسیرهای پیاده‌روی متعدد است.

سایر مناطق

 • هارمانجیک: این ناحیۀ کوچک که در قسمت غربی بورسا قرار دارد، دارای بناهایی با معماری سنتی و مکانهای تاریخی مانند قلعه هارمانچیک است.
 • ایزنیک: این منطقه که در ۸۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بورسا قرار دارد، شهری تاریخی است که قدمت آن به دوران باستان باز می‌گردد و در طول قرن‌ها، مرکز مهمی برای تمدن‌های مختلف بوده است. یکی از مهمترین نقاط دیدنی ازنیک، دیوارهای شهر باستانی آن است که در قرن چهارم قبل از میلاد ساخته شده و تا به امروز پابرجاست. این دیوارها بخش مهمی از سیستم دفاعی شهر بودند و نقش برجسته‌ای در بسیاری از جنگ‌ها و محاصره‌ها در طول تاریخ داشتند. همچنین تولید کاشی‌های معروف به «کاشی‌های ایزنیک» به دلیل طرح‌های پیچیده و رنگهای زیبای آن از دیگر جنبه‌های خاص این منطقه است.
 • اورخان‌غازی: منطقه‌ای ساحلی که پاتوق دوست‌داران طبیعت است.
 • کِلِس: منطقه‌ای کوهستانی که برای کوهنوردی و کمپینگ ایده‌آل است.
 • بورسای شرقی: بافت سنتی و سبک زندگی روستایی مردمان این ناحیه توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.
 • بورسای غربی: این منطقه نیز همانند بخش شرقی، به دلیل حفظ بافت سنتی و قدیمی خود محلی برای دوری از هیاهوی شهر است.
 • ینی‌شهر: این ناحیه در نزدیکی فرودگاه بورسا قرار دارد و نقش بسزایی در صنعت حمل و نقل شهر دارد.

خرید و اجاره خانه در شهر بورسا ترکیه

همانطور که پیشتر گفتیم، بورسا شهر زیبایی است که در جنوب استانبول قرار دارد و توسط دریای مرمره از آنجا جدا می‌شود. قیمت خرید و اجاره خانه در بورسا در مقایسه با استانبول مقرون به صرفه است و در کنار بسیاری از مزایای دیگر مانند طبیعت زیبا و فضایی آرام، مکانی ایده‌آل برای زندگی و سرمایه گذاری در املاک و مستغلات است.

قیمت خانه و آپارتمان در بورسا

مقایسه‌ای ساده میان قیمت یک آپارتمان مدرن در مرکز بورسا با خدمات گوناگون شهری با موردی مشابه در استانبول نشان می‌دهد که اختلاف قیمت چیزی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است. بیشتر املاک بورسا توسط سرمایه‌گذاران کشورهای عربی بعنوان خانه دوم یا ویلا برای تعطیلات خریداری می‌شود.

هزینه زندگی در این استان نیز کمتر از استانبول است. شاخص قیمت مصرف کننده (بدون احتساب اجاره بها) در بورسا ۳۵% کمتر و شاخص اجاره بها نیز ۷۱.۰۶% پایین‌تر از استانبول است.

تقاضای خرید ملک در بورسا روز به روز افزایش می‌یابد
تقاضای خرید ملک در بورسا روز به روز افزایش می‌یابد

دلایل خرید ملک در بورسا جهت سرمایه گذاری

اقتصاد بورسا در حال گسترش است و هر ساله جمعیت زیادی از جمله ثروتمندان را به خود جلب می‌کند. این موارد باعث می‌شود که بورسا مکانی عالی برای سرمایه‌گذاری باشد. این شهر را می‌توان همانند چرخ‌دنده‌ای مهم برای چرخ اقتصاد ترکیه دانست که در حال حاضر سهمی بیش از ۴ درصد از کل کالاها و خدمات تولیدی در ترکیه را دارد.

این استان پس از استانبول دومین استان صادراتی است. دو صنعت اصلی در این منطقه نساجی و صنعت خودرو هستند که صنعت خودرو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا تعدادی از برندهای معروف خارجی در این شهر دفتر مرکزی دارند. بیش از ۶۰ درصد از یک میلیون خودرویی که در ترکیه تولید می‌شود، متعلق به شهر بورسا است و سازندگان شرکتهای معروف رنو، فیات و پژو همگی در بورسا کارخانه‌های بزرگ دارند.

رشد اقتصاد و جمعیت بورسا باعث تقاضای فزاینده برای املاکی شده است که هنوز قیمت آنها بسیار پایین‌تر از مناطقی مانند استانبول است. امور حمل و نقل نیز در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. با در نظر گرفتن این نکات است می‌توان گفت املاک ارزان قیمت بورسا، فرصتی عالی برای سرمایه‌گذاری در منطقه‌ای که در آینده بیشتر از آن خواهیم شنید.

هزینه زندگی در بورسا

هزینه‌های زندگی در بورسا به طور کلی ارزان‌تر از شهری مانند استانبول است. هزینه مایحتاج اولیه مانند غذا، حمل و نقل و خدمات عمومی در بورسا در مقایسه با استانبول کمتر است. به عنوان مثال، یک وعده غذایی معمولی در یک رستوران ارزان قیمت در بورسا حدود ۲۰ تا ۲۵ لیر ترکیه (TRY) در رستورانی متوسط می تواند حدود ۵۰ تا ۷۰ لیر است. هزینه مواد غذایی نیز نسبتا ارزان است، به طوری که یک لیتر شیر حدود ۳ لیر و یک کیلوگرم برنج حدود ۷ لیر قیمت دارد.

هزینه حمل و نقل نیز در بورسا معقول است بطوری‌ که بلیط یک‌طرفۀ اتوبوس ۳ لیر و بلیط ماهانه حدود ۱۱۰ لیر قیمتش است که با خرید بلیط یک‌ماهه می‌توان در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. قیمت تاکسی‌ها نیز کمی پایین‌تر از استانبول یا آنکارا است.

هزینه های مسکن در بورسا بسته به موقعیت و نوع محل اقامت متفاوت است، اما به طور کلی قیمت اجاره پایین‌تر از شهرهای مشابه در ترکیه است. بطور مثال با مبلغی بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر در ماه می‌توانید آپارتمانی تک‌خوابه در مرکز شهر و با ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر در ماه می‌توانید خانه‌ای مشابه را در خارج از شهر اجاره کنید.

جدول مقایسه میانگین هزینه زندگی در بورسا (ترکیه) و تهران (ایران)
جدول مقایسه میانگین هزینه زندگی در بورسا (ترکیه) و تهران (ایران)
بر اساس اطلاعات سایت آماری expatistan.com
به‌روز رسانی در تاریخ ۵ مارس ۲۰۲۳ (۱۴ اسفند ۱۴۰۱)

امنیت و نرخ جرم و جنایت در بورسا، ترکیه

با توجه به اینکه قبل از مسافرت یا مهاجرت به یک شهر و زندگی در آنجا باید از میزان ایمنی آن شهر مطلع شد، در بررسی میزان ایمنی و جرم و جنایت در شهر بورسا می‌پردازیم.

آیا بورسا ایمن است؟

بورسا به طور کلی شهری امن برای بازدید و زندگی است. این شهر در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه، آمار جرم و جنایت پایین‌تری دارد. از طرف دیگر، نیروی پلیس محلی در تامین امنیت عمومی بسیار کوشا است و گردشگران و اهالی محله‌ها می‌توانند هنگام پیاده‌روی در بیشتر مناطق شهر حتی در شب احساس امنیت کنند.

نرخ جرم و جنایت و تهدیدات تروریستی در بورسا

نرخ جرم و جنایت در شهر بورسا به خصوص در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ ترکیه نسبتاً پایین است. بیشترین جرایم در مناطق این شهر، جیب‌بری و سرقت‌های خرد است. به بازدیدکنندگان و ساکنین توصیه می‌شود با نگه‌داشتن اشیای با ارزش در نزدیکی خود نسبت به این جرایم احتیاط کنند. شانس گرفتار شدن در یک حمله تروریستی در بورسا بسیار کم است اما به ساکنان شهر توصیه می‌کنیم که از محیط اطراف خود آگاه باشند و هرگونه فعالیت مشکوک را به پلیس گزارش دهند.

ایمنی حمل و نقل

بطور کلی وضعیت حمل و نقل عمومی در این استان ایمن و مطمئن است. اتوبوس، تراموا و تاکسی به راحتی در دسترس هستند و عموم مردم می توانند به آسانی از آنها استفاده کنند. با این حال در مورد هزینه‌های تاکسی باید به این نکته توجه داشت که برخی از رانندگان تاکسی، مبلغی بیش از حد مشخص‌شده را از مسافران درخواست می‌کنند.

مدارس و موسسات دانشگاهی در بورسا

این شهر دارای موسسات دانشگاهی و آموزشی متعددی است که فرصت‌های آموزشی و پژوهشی با کیفیتی را برای دانشجویان فراهم می کند.

دانشگاه‌های بورسا

دانشگاه‌های این شهر رشته‌های متنوعی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارند. این دانشگاه‌ها، دانشجویان علاقه‌مند به ادامۀ تحصیل در ترکیه را از نقاط مختلف جهان جذب می‌کنند. با برخی از مهمترین آنها آشنا می‌شویم:

دانشگاه اولوداغ

این دانشگاه در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد و در حال حاضر دارای ۱۸ دانشکده، ۳ موسسه، ۹ کالج و ۵ مدرسه آموزش فنی و حرفه‌ای است. این دانشگاه برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه های مختلف مانند مهندسی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و علوم بهداشتی ارائه می‌دهد.

دانشگاه اولوداغ
دانشگاه اولوداغ

دانشگاه فنی بورسا

این دانشگاه در سال ۲۰۱۰ تاسیس شد و در حال حاضر دارای ۴ دانشکده، ۳ موسسه و ۱ مدرسه آموزش فنی و حرفه‌ای است. این دانشگاه برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه هایی مانند مهندسی، علوم طبیعی و علوم اجتماعی ارائه می‌کند.

دانشکده بین‌المللی علوم اسلامی و انسانی

این دانشگاه خصوصی که در شهر بورسا قرار دارد، در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد و برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه‌های مختلف مانند معارف اسلامی، علوم اجتماعی و علوم انسانی دارد.

از دیگر دانشگاه‌های مطرح بورسا می‌توان از دانشگاه‌های اورهنگازی، اولوداغ و کوکورتلو نام برد. شهر بورسا به غیر از دانشگاه‌ها، چندین مؤسسه آکادمیک نیز دارد که فرصت‌های آموزشی و پژوهشی تخصصی را ارائه می‌دهند.

مکان‌های دیدنی و توریستی در بورسا

مسجد سبز

مسجد سبز که به نام مسجد محمد اول نیز شناخته می‌شود، یکی از جذاب‌ترین و مهمترین سازه‌های این استان است. این مسجد بین سال های ۱۴۱۴ و ۱۴۲۴ توسط سلطان محمد اول ساخته شد و به دلیل کاشی‌کاریهای پیچیده و منارۀ زیبایش مشهور است. دیوارهای مسجد با کاشی‌های آبی و سبز پوشیده شده‌اند و دارای نقش‌های هندسی پیچیده‌ای را هستند. نمای مسجد دارای خطاطی‌های شکیل و پنجره‌های رنگی است.

مسجد جامع بورسا

مسجد جامع، بزرگترین مسجد شهر و یکی از مهم‌ترین اماکن اسلامی ترکیه است. این مسجد در قرن چهاردهم ساخته شده و نمونه بارز معماری سلجوقی است. تکیه‌گاه گنبد اصلی مسجد، دو نیم گنبد با نقوش زیبا است.

قلعه بورسا

قلعه بورسا که به نام دژ بورسا نیز شناخته می‌شود، قلعه‌ای تاریخی است که بر روی تپه‌ای مشرف به شهر قرار دارد. این قلعه در قرن چهاردهم میلادی توسط عثمانی‌ها ساخته شد و از آن زمان تاکنون چندین بار مرمت شده است. این قلعه نمایی خیره‌کننده به سوی شهر دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند از دیوارهای قلعه، برج‌ها و دروازه‌ها دیدن کنند.

دژ تاریخی شهر بورسا

روستای کومالیکیزیک

کومالیکیزیک، روستایی کوچک و زیبا در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر بورسا است. این دهکده به‌خاطر خانه‌های سنتی دوران عثمانی، خیابان‌های سنگ‌فرش‌شده، کافه‌ها و رستوران‌های منحصر‌به‌فردش معروف است. گردشگران می‌توانند در روستا قدم بزنند و از مغازه های محلی بازدید کنند.

پل ایرگاندی

پل ایرگاندی، معروف به پل چاکیر، یکی از نمونه‌های بارز معماری دوران عثمانی است که در قرن شانزدهم ساخته شده است. با داشتن ۱۳ طاق، این پل جاذبه‌ای محبوب برای مردم محلی و گردشگران است که به دنبال لذت بردن از طبیعت یا قدم زدن در محیطی زیبا و تاریخی هستند.

موزۀ شهر

موزه شهر مکانی است که روایتگر داستان تاریخ و فرهنگ این شهر است. این موزه در یک عمارت بازسازی‌شده عثمانی قرار دارد و نمایشگاه‌هایی در مورد تجارت در جاده ابریشم، معماری عثمانی و تاریخ باستان دارد. بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند آثاری از دوره بیزانس و روم را مشاهده کنند.

کوزا هان

کوزا هان که به آن بازار ابریشم نیز می‌گویند، بازاری سرپوشیده و باشکوه است که از ۶۰۰ سال پیش تاکنون فعال باقی مانده است. گردشگران در این بازار می‌توانند روسری‌های ابریشمی، پارچه‌ها و سوغاتی‌های گوناگون را خریداری کنند و در عین حال از یک فنجان چای ترکی در یکی از کافه‌های متعدد موجود در بازار لذت ببرند.

موزه باستان‌شناسی

برای دوستداران تاریخ و فرهنگ، موزه باستان شناسی بورسا یک مکان ایده‌آل است. این موزه گنجینه‌ای از آثار و اشیاء باستانی است و می‌توانید آثار دوران برنز، دوره هلنیستی و دوران بیزانس را در آنجا مشاهده کنید. موزه باستان شناسی این شهر یک ماشین زمان واقعی است که شما را در زمان به عقب می‌برد.

منابع

برای ترجمه و تهیه این مطلب در سایت خوبو، از منابع زیر استفاده کرده‌ایم:

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *