0

راه های مهاجرت به اسپانیا؛ بررسی کامل شرایط و هزینه ها در سال ۲۰۲۳

مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا یکی از رویاهای بسیاری از مردمان جهان است. بسیاری در پی یافتن بهترین راه‌ها برای مهاجرت به سرزمین ماتادورها است.

به گزارش سایت خوبو، دلایل بسیاری برای مهاجرت به اسپانیا وجود دارد و هیچوقت زمان بهتری مانند امسال برای مهاجرت به اسپانیا و زندگی در آنجا وجود نداشته است. اسپانیا کشوری است که بسیاری از مهمترین و مطلوب‌ترین دلایل را برای تغییر سبک زندگی ارائه می‌کند.

هوای گرم و آفتابی در تابستان و دلچسب و خوشایند در طول ماه‌های بهار و پاییز، برای هر کسی که می‌خواهد یک سبک زندگی آرام و در فضای باز را تجربه کند، جذابیت‌های بسیاری دارد. اسپانیایی‌ها به دلیل احترام زیادی که نسبت به افراد جامعه دارند، مشهور می‌باشند. این امر از تعهد آنها به همه چیزهای مربوط به خانواده ناشی می‌شود و آنها اهمیت پیوندهای قوی اجتماعی را درک می‌کنند. این به این معنی است که افرادی که قصد مهاجرت را دارند و تصمیم می گیرند به اسپانیا نقل مکان کنند، متوجه خواهند شد که با آغوش باز از آنها استقبال می‌شود.

چیزهای مهمی مانند مراقبت‌های بهداشتی، کیفیت بالای زندگی، سواحل زیبا، فرهنگ شاد و مملو از شور زندگی بدون شک از دلایل مهمی برای انتخاب این سرزمین به عنوان مقصد آیندۀ زندگی است. اگر شما نیز به فکر مهاجرت به اسپانیا افتاده‌اید، بد نیست که این مطلب جامع در مورد راه‌های مهاجرت به اسپانیا را در سایت خوبو بخوانید؛ پس با ما همراه باشید.

کارپولینگ

با افزایش تقاضا برای سفر در جاده‌ها و همزمان افزایش جمعیت و نیازهای زیرساختی، «کارپولینگ» یا «سفر اشتراکی» که یکی از شیوه‌های نوین حمل و نقل در دنیا است، در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین روشهای سفر می‌باشد. امروزه اپلیکیشن‌های گوناگونی برای کارپولینگ یا Carpooling وجود دارد اما شاید تا به حال به این موضوع توجه نکرده باشید که پیش از آنکه این اپلیکیشن‌ها به یک جریان اصلی جهت جابجایی مسافران تبدیل شوند، کارپولینگ در واقع از دهه‌ها قبل وجود داشته است. پس بیایید ببینیم که «کارپولینگ» دقیقاً چیست و چگونه تکامل یافته است.

کارپولینگ چیست؟

«کارپولینگ» به معنای به اشتراک‌گذاری وسیله نقلیه است که فواید زیادی دارد از جمله:

 • به اشتراک‌گذاری هزینه‌ها
 • کاهش تعداد خودروهای فردی و تک‌سرنشین در جاده‌ها
 • تقلیل ردپای کربنی افراد و جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای
 • برقراری ارتباط با دیگران در طول مسیر و بهبود روابط اجتماعی
 • کمک به سلامت روانی افراد
 • اطمینان از انجام‌شدن سفر در موعد تعیین شده
 • تامین ایمنی سفر و حفظ هشیاری راننده

تاریخچه کارپولینگ

اما ایدۀ کارپول و کارپولینگ از کجا شروع شد؟ بیایید نگاهی به نقاط عطف ایجاد و تحول آن داشته باشیم.

جنگ جهانی دوم

مفهوم همنشینی در یک ماشین برای اولین بار به عنوان یک ضرورت اقتصادی در جنگ جهانی دوم مطرح شد. دولت آمریکا این ایده را به عنوان روشی برای سهمیه‌بندی سوخت تبلیغ کرد. به دلیل نیاز به صرفه‌جویی در تولید لاستیک و سوخت، «همسفری با خودرو» نقش مهمی در برنامه‌ریزی برای زیرساخت‌های شهر و مقابله با هزینه‌های تراکم «قابل اجتناب» ایفا کرد.

دهه ۱۹۷۰

در دهه ۱۹۷۰، ایدۀ کارپولینگ یک بار دیگر به اوج خود رسید و این امر بدلیل کمبود جهانی منابع سوختی بود. همزمان در این دوره زمانی بود که شرکت خودروسازی «کرایسلر» کارمندان شرکت را تشویق به استفاده از خودروهای تازه‌ای که مناسب برای انجام این ایده بود کرد.

دهه ۱۹۹۰

اندکی پیش از دهه نود و با کاهش قیمت بنزین، تب و تاب استفاده از «کارپولینگ» در جامعه کاهش یافت، اما در دهه ۱۹۹۰ و در بین گروه‌های دانشجویی همچنان به عوان یک روش حمل و نقل آسان و ارزان، پرطرفدار باقی ماند. از آنجایی که پردیس‌های دانشگاه فضای پارکینگ کوچک و محدودی را به دانشجویان ارائه می‌دادند، دانشجویان برای اینکه خود را از دردسر پیدا کردن مکان‌های پارک نجات دهند، رو به استفاده از ماشین‌های اشتراکی گذاردند.

دهه ۲۰۰۰ تاکنون

با گذشت چند سال از هزاره جدید و انفجار تکنولوژی، مبحث کارپولینگ به معنای واقعی کلمه دگرگون شد. سیستم‌های جی‌پی‌اس و تلفن‌های هوشمند به محصولات مصرفی محبوبی تبدیل شدند که به افراد مختلف در برآورده کردن نیازهای روزانه کمک کردند که یکی از آنها «اپلیکیشن‌های کارپولینگ» بود. با ظهور شرکت‌هایی مانند Uber و Lyft صنعت تاکسی‌رانی نیز دستخوش تحولاتی رو به جلو در حوزه فناوری شد تا جایی که شرکت «اوبر» امروزه بیش از پنج میلیون راننده در ۶۵ کشور جهان دارد!

در طول دو دهه گذشته، کارآفرینان حوزه فناوری، فرصت را برای ساخت انواع متنوعی از اپلیکیشن‌ها به منظور آسان‌سازی فرآیند حمل و نقل عمومی غنیمت شمرده‌اند. توسعه فن‌آوری در این زمینه تا به امروز ادامه دارد. اپلیکیشن‌های کارپولینگ نیز بدلیل محبوب آنها در انجام سفرهای اشتراکی و ارزان و همچنین کاهش اثرات مخرب زیست‌محیطی حاصل از وسایل نقلیه، مدام در حال پیشرفت و تکامل می‌باشند.

شهر آلیکانته در اسپانیا

این روزها سفر یا مهاجرت به شهر «آلیکانته» یا «الکانت» در کانون توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و از راه‌های مهاجرت به اسپانیا است. شهر آلیکانته از بنادر تاریخی سرزمین اسپانیا و در بخش خودمختار والنسیا قرار دارد و جمعیت آن کمتر از چهارصد هزار نفر می‌باشد. کشاورزی و ماهیگیری از صنایع مهم این استان خوش آب و هوا است که در کنار صنعت توریسم، در پیشرفت این استان نقش مهمی داشته‌اند.

مردم از گوشه و کنار دنیا و همچنین خانواده‌های اسپانیایی معمولا یک ویلا در مناطق زیبای شهر آلیکانته تهیه می‌کنند که این فرصتی برای ایرانیان مشتاق به زندگی در مکانی آرام و به دور از شلوغی‌های رایج شهرها را فراهم کرده است.

چرا شهر آلیکانته در اسپانیا مهم است؟

در این شهر اقوام متنوعی در صلح با یکدیگر زندگی می‌کنند و آلیکانته را به عنوان یک موزۀ فرهنگی در نظر می‌گیرند زیرا طیف وسیعی از فرهنگها و مکانهای تاریخی در آنجا وجود دارد؛ از مراکز فرهنگی و سالن‌های پیشرفته تئاتر و موسیقی تا ساختمانهای تاریخی و بازارهای دیدنی، همگی پای گردشگران را به آنجا باز کرده است. این شهر همچنین برای دوست‌داران هنر نیز جای مناسبی است زیرا جشنواره‌های بین‌المللی موسیقی و فرهنگی شامل نقاشی و مجمسه‌سازی در نمایشگاه‌های آلیکانته برگذار می‌گردند.

پارک طبیعی «لاس سالیناس د تربیخا» یکی از باشکوه‌ترین مناظر طبیعی در سراسر اسپانیا به شمار می‌رود که یکی از جاذبه‌های اصلی آن، وجود دریاچۀ «صورتی» در آنجاست. اگر حوالی غروب خورشید به این دریاچه سفر کنید، شاهد حضور هزاران فلامینگوهای صورتی خواهید بود که برای تخم‌گذاری به آنجا می‌آیند.

از طرف دیگر، شما در شهر آلیکانته می‌توانید به سراغ یکی از بنادر تاریخی دریای مدیترانه بروید و از ساحل زیبای آن برای حمام آفتاب گرفتن استفاده کنید. همچنین جزیره‌ای شگفت‌انگیز در آنجا وجود دارد که مملو از خانه‌های تاریخی، قلعه‌ها و خانه‌هایی به رنگ تماما سفید و یا خانه‌های پوشیده از گلهای رنگارنگ است.

تحصیل در آلیکانته

هزاران دانشجوی خارجی هر ساله تصمیم می‌گیرند در آلیکانتۀ اسپانیا تحصیل کنند. به همین ترتیب، سالانه میلیونها گردشگر بین‌المللی از سواحل آلیکانته دیدن می‌کنند. طبق آمار Statista، تنها در سال ۲۰۱۹، ۱.۹ میلیون گردشگر در هتلهای این شهر اقامت داشته‌اند. اما این واقعیت که آلیکانته هر سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند، تنها دلیلی نیست که تحصیل در آلیکانته را به یک هدف درجه یک تبدیل می‌کند.

مهمترین دلایل برای تحصیل در آلیکانته

 • موقعیت عالی فرهنگی و هنری: آلیکانته مملو از مسائل فرهنگی و هنری از برگذاری جشنواره‌ها تا موزه‌های چشمگیر، گالری‌های هنری، معماری جذاب و موسیقی است. شرایط غنیِ فرهنگی و هنری آنجا، بازدیدکنندگان را از تمام گوشه و کنار جهان به خود جذب می‌کند.
 • سواحل دلربا: سواحل آرام آنجا در کنار دریای مدیترانه چیز خارق العاده‌ای است. سبک زندگی آرام در آلیکانته، مزیت و ویژگی مهمی برای دوران تحصیل شما خواهد بود. شما همیشه جایی برای رفتن، تفریح و استراحت بعد از یک روز طولانی دارید.
 • مجموعه گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی: شما می‌توانید برنامه‌های تحصیلی متعددی را در آلیکانته پیدا کنید. به عنوان مثال، دانشگاه آلیکانته رشته‌های مختلف و بیش از ۱۲۰ مدرک در زمینه‌های گوناگون را ارائه می‌دهد. آلیکانته با داشتن برخی از زیباترین پردیس‌های دانشگاهی در اسپانیا، باعث می‌شود که از دوران تحصیلی خود لذت ببرید.
 • غذاهای سنتی خوب و ارزان: برنج، اصلی‌ترین مادۀ غذایی در این شهر است و دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ای اندک، غذای روزانۀ خود را تهیه کنند.
 • فرصتی برای تمرین زبان اسپانیایی: شما در آلیکانته فرصت خوبی برای تمرین زبان اسپانیایی خواهید داشت. صحبت کردن به زبان اسپانیایی به شما کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با دیگران برقرار کرده و رزومه خود را تا حد زیادی قوی‌تر کنید که این موضوع با توجه به اینکه زبان اسپانیایی یکی از پرمخاطب‌ترین زبانهای جهان است، برای شما بسیار سودمند می‌باشند.
 • تفریحات سالم در فضای باز و ملاقات با مردم محلی: سواحل آلیکانته تنها جاذبه‌های فضای باز نیستند. به غیر از قایقرانی و موج سواری، فعالیتهای خارج از منزل شامل پیاده‌روی و کوه‌پیمایی نیز می‌شود. علاوه بر این، مردم محلی با رفتاری دوستانه، در بیشتر مواقع برای دوستی و کمک به دیگران آماده‌اند.

برنامه‌های تحصیلی در آلیکانته

آلیکانته هر ساله پذیرای هزاران دانشجوی بین‌المللی در سراسر موسسات آموزشی خود است. اگر مایل به تحصیل در آلیکانته هستید، این فرصت را خواهید داشت که از میان طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلی در رشته‌هایی مانند زبان‌شناسی، روان‌شناسی، مردم‌شناسی، هنرهای زیبا، بازاریابی، اقتصاد و غیره دست به انتخاب بزنید. تحصیل در آلیکانته از راه‌های مهاجرت به اسپانیا برای بسیاری از مردم است.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای دریافت مدرک کارشناسی یا کارشناسی یا برنامه‌های کوتاه‌تری مانند دوره‌های تابستانی/بهاری، برنامه‌های ترمی و غیره اقدام کنند. به غیر از تحصیلات تمام‌وقت، دانشجویان همچنین می‌توانند انواع برنامه‌های مطالعاتی زیر را در شهر آلیکانته انجام دهند:

 • مطالعات اسپانیایی؛ دوره‌هایی که به طور خاص برای دانشجویان بین‌المللی طراحی شده‌اند.
 • برنامه‌های مطالعاتی و آموزشی خاص
 • برنامه‌های کارآموزی و خدماتی
 • برنامه‌های مطالعات بین المللی در زبان انگلیسی
 • برنامه‌های کوتاه‌مدت

هزینه تحصیل در آلیکانته چقدر است؟

یک دانشجوی بین‌المللی در آلیکانته برای تامین هزینه‌های زندگی خود از جمله اجاره بها به حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه نیاز دارد. با این حال، هزینه‌های دقیق بسته به محل اقامت و سبک زندگی متفاوت است. البته یکی از عمده‌ترین بخش مربوط به هزینه‌ها، اقامت است.

دانشجویان ممکن است مجبور باشند بین ۲۰۰ تا ۵۵۰ یورو در ماه برای اسکان، بسته به نوع محل اقامت بپردازند. هزینه دانشگاه در سراسر اسپانیا کاملا مقرون به صرفه است و به طور کلی به طور متوسط حدود ۷۲۰ تا ۱۸۰۰ یورو در سال است.

هزینه های اقامت در آلیکانته

هزینه‌های اقامت در آلیکانته نسبتاً مقرون به صرفه است. یکی از انواع رایج اسکان برای دانشجویان در آلیکانته، اجاره اتاق در یک آپارتمان مشترک با سایر دانشجویان است. اجاره این نوع اقامتگاه می‌تواند تا ۲۰۰ یورو در ماه باشد اما معمولاً دانشجویان به طور متوسط ۳۵۰ یورو برای یک اتاق در ماه پرداخت می‌کنند. عواملی مانند اندازه آپارتمان، نزدیکی به مرکز شهر یا سایر امکانات رفاهی نقش مهمی در قیمت نهایی دارند.

اگر می خواهید آپارتمان بصورت دربست اجاره کنید، میانگین هزینه‌ها از ۵۵۰ یورو برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر تا ۴۷۵ یورو برای همان نوع آپارتمان در خارج از مرکز شهر متغیر است. حتی ممکن است گروهی از دانش‌آموزان تصمیم بگیرند که یک آپارتمان بزرگ‌تر اجاره کنند و هزینه اجاره و قبضهای آب و برق را به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال، یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر در آلیکانته به طور متوسط ۹۰۰ یورو در ماه هزینه دارد که معادل ۳۰۰ یورو برای هر نفر، بدون احتساب آب و برق است.

نوع دیگری از اقامتگاه‌هایی که دانشجویان می‌توانند در آلیکانته انتخاب کنند، زندگی با افراد محلی و در خانه‌های آنها است. این نوع از مسکن برای دانشجویانی که در دوره‌های کوتاه‌مدت در آلیکانته تحصیل می‌کنند بسیار مناسب است. هزینه هر شب به طور متوسط بین ۲۰ تا ۲۵ یورو است. دانش‌آموزان می‌توانند با یک خانوادۀ اسپانیایی زندگی کنند، زبان اسپانیایی را تمرین کرده و سبک زندگی و فرهنگ آلیکانته را به طور مستقیم تجربه کنند.

زندگی دانشجویی در آلیکانته چگونه است؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، در آلیکانته به عنوان یک دانشجوی بین المللی چیزهای زیادی برای بازدید و انجام دادن وجود دارد. چه بخواهید در تاریخ آلیکانته غوطه ور شوید ـ از طریق دیدن آثار معماری، موزه‌ها، کلیساهای جامع و تاریخی ـ یا از سبک زندگی مدرن آن لذت ببرید ـ با بازدید از سواحل، گالری‌های هنری، ورزش‌های آبی، پاساژهای خرید و غیره ـ اوقات خوبی را برای تحصیل و زندگی در آلیکانته خواهید داشت. دانشگاه آلیکانته یکی از بهترین پردیس‌های اسپانیا را دارد که دانشجویان می‌توانند در آن معاشرت کنند، چیزهای جدید یاد گرفته و دوست‌های جدیدی پیدا کنند.

اگر فردی هستید که دوست دارید در نزدیکی ساحل زندگی کنید و از حضور در شهری که تاریخی بین گذشته و مدرن دارد لذت ببرید، آلیکانته در اسپانیا بهترین انتخاب برای شما است. بسته به ترجیحات خود، به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در آلیکانته، می‌توانید با گذراندن دوره‌های کارآموزی، کارگاه‌های آموزشی، گشت و گذار، حضور در پروژه‌های داوطلبانه و شرکت در جشنواره‌ها و جشن‌های محلی، خود را غرق در فرهنگ اسپانیایی کنید. آب و هوای دلپذیر، انجام هر نوع فعالیت در فضای باز را در محیطی جذاب در کنار دریای مدیترانه آسان‌تر می‌کند.

اقامت طلایی در اسپانیا

ویزای طلایی در اسپانیا یا همان اقامت طلایی، یک موقعیت عالی برای کسانی است که خارج از اتحادیۀ اروپا زندگی می‌کنند. اصطلاح ویزای طلایی در واقع ویزای اقامتی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا است که اقدام به سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات در اسپانیا، معادل یا بیشتر از ۵۰۰،۰۰۰ یورو (پانصد هزار یورو) می‌کنند.

هدف از اعطای ویزای طلایی که در سال ۲۰۱۳ در اسپانیا تصویب شد و در کشورهای دیگر مانند مالت، پرتغال یا بریتانیا نیز اجرا می‌شود، جذب سرمایه‌گذاران خارجی است که می‌خواهند خانه یا املاک بخرند و در ازای آن راحت‌تر می‌توانند اجازۀ اقامت در آن کشور را به دست بیاورند و این راهی آسان برای مهاجرت به اسپانیا است.

مزایای ویزای طلایی اسپانیا چیست و چگونه می‌توان برای آن اقدام کرد؟

با ویزای طلایی یا اقامت طلایی شما این اجازه را دارید که در اسپانیا زندگی و کار کنید. این ویزای ویژه شامل سه دسته از افراد می‌شود که شما نیز در صورت توانایی مالی خوب می‌توانید در یکی از این سه دسته قرار بگیرید:

 • • فردی که ملکی را بدون وام مسکن با قیمت معادل یا بیش از ۵۰۰،۰۰۰ یورو (پانصد هزار یورو) خریداری کرده است.
 • • افرادی که ۱ میلیون یورو در یک بانک اسپانیایی سپرده‌گذاری کرده‌اند.
 • • کسانی که سهامی را به قیمت ۱ میلیون یورو خریداری کرده‌اند.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای طلایی اسپانیا

برای درخواست ویزای طلایی در طول سال ۲۰۲۲، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • فرد باید مقیم کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشد زیرا این فرصتی برای سرمایه‌گذاران خارج از اروپا است.
 • ارائه مدارک شخصی شامل: فرم پرشده درخواست ویزای اقامت طولانی‌مدت در کشور اسپانیا، دو قطعه عکس جدید، گذرنامۀ معتبر با گذشت حداقل ده سال از تاریخ اخذ اولیۀ آن و مدرک شناسایی هویت در کشور محل سکونت.
 • متقاضی باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • عدم سابقه کیفری
 • ارائه گواهی بیمه سلامت و گواهی پزشکی
 • اثبات توانایی مالی کافی برای زندگی در اسپانیا و حمایت از خانواده خود
 • یکی از سرمایه‌گذاری‌های زیر را می‌بایست انجام دهید:

الف) سرمایه‌گذاری عمومی به مبلغی معادل یا بیشتر از دو میلیون یورو
ب) سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی در نهادهای اسپانیایی یا در سهام شرکتهای اسپانیایی به ارزش بیش از یک میلیون یورو
ج) خرید ملک در کشور اسپانیا به ارزش بیش از ۵۰۰،۰۰۰ یورو (پانصد هزار یورو)
د) راه‌اندازی یک کسب و کار در اسپانیا که شرایط زیر را داشته باشد:

 1. جهت تولید شغل باشد.
 2. اثری مثبت و سازنده بر کشور یا منطقه در سطوح اجتماعی و اقتصادی داشته باشد.
 3. ارائه‌دهندۀ یک نوع‌آوری در حوزۀ علوم و فن‌آوری باشد.

شهروندان چه کشورهایی می‌توانند از این ویزا بهره‌مند شوند؟

ویزای طلایی اسپانیا برای همه شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که قصد سرمایه‌گذاری در اسپانیا را جهت اخذ اقامت خود در آنجا دارند طراحی شده است. کشورهایی که تاکنون بیشترین استفاده را از این مجوز اقامتی در اسپانیا داشته‌اند، شهروندان چین و روسیه هستند. با این حال، شهروندانی از ایران، ونزوئلا و لبنان نیز با این ویزا اقدام به اقامت در اسپانیا و سرمایه‌گذاری نموده‌اند.

مزایای ویزای طلایی

شما با ویزای طلایی اسپانیا، مجوز اقامت خود را از طریق مسیری سریع دریافت می‌کنید. علاوه بر این، با ویزای طلایی اسپانیا امکان رفت و آمد آزاد در بقیه ۲۶ کشور اروپایی حوزه شنگن را خواهید داشت. این آزادی جابجایی به عنوان یکی از دلایل اصلی اقدام برای دریافت ویزای طلایی است.

اما موارد دیگری نیز وجود دارد: ویزای طلایی نه تنها برای شخصی که سرمایه‌گذاری می‌کند مفید است، بلکه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال و دسترسی به مدارس دولتی نیز بسیار کاربردی است. نوزادان تازه متولد شده در اسپانیا در پایان یک سال، پاسپورت اسپانیایی دریافت خواهند کرد، بدون اینکه نیازی به رعایت هیچ شرایط دیگری داشته باشند.

مالیات ویزای طلایی اسپانیا

هنگام خرید ملک و دریافت مجوز اقامت اسپانیا، البته مشمول مالیات خواهید بود و میزان آن بستگی به مدت زمان اقامت شما در طول سال در اسپانیا دارد. اگر بیش از ۶ ماه در اسپانیا بمانید، به عنوان مقیم اسپانیا محسوب می‌شوید و دارایی‌ها و درآمد شما در سراسر جهان در اسپانیا مشمول مالیات می‌شود.

اگر مدت زمان کمتری در این کشور هستید، فقط برای خرید اولیه املاک خود و پس از آن بنا بر ارزش دارایی‌های خود در اسپانیا مالیات می‌پردازید.

دریافت ویزای طلایی در اسپانیا چقدر طول می کشد؟

پس از ارائه تمام اسناد به مرجع ذیصلاح، ممکن است طی ۲۰ روز وضعیت اولیه مدارک شما و بررسی آن طول بکشد. پس از دریافت تایید اولیه، درخواست ویزا از کنسولگری اسپانیا می‌شود که ممکن است که یکماه به طول بیانجامد. در مرحلۀ بعدی، نوبت به گرفتن اثر انگشت و عکس شماست و در صورتی که تمام مراحل گفته شده به خوبی پیش رود، سرمایه‌گذار می‌تواند یک اجازۀ اقامت همراه با ویزای طلایی اسپانیا را دریافت کند.

مدت زمان این اجازه اقامت چقدر است؟

هنگامی که سرمایه‌گذار ویزای طلایی خود را دریافت کرد، ۲ سال فرصت دارد تا به طور قانونی در سراسر خاک اسپانیا اقامت کند. پس از سپری شدن این دوره موقت، متقاضی می‌تواند درخواست تمدید ویزا کند که به او اجازه می‌دهد تا ۵ سال دیگر اقامت قانونی داشته باشد.

برای انجام این رویه، شخص مورد نظر باید ثابت کند که همچنان مالک دارایی مورد سرمایه‌گذاری اعم از دارایی یا سهام است. علاوه بر این، شما باید حداقل یک بار در طول سال از اسپانیا دیدن کرده باشید. به یاد داشته باشید که ویزای طلایی یکی از راه های متعدد برای دریافت ملیت اسپانیایی است.

پس از ۱۰ سال اقامت قانونی در اسپانیا، سرمایه‌گذار می تواند درخواست پاسپورت آنجا را کند.

تمدید کارت اقامت اسپانیا

افرادی که پیشتر به کشور اسپانیا سفر کرده‌اند در صورتی که کارت اقامت آنها رو به اتمام باشد، نیاز دارند تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه جهت اقدامات قانونی انجام دهند. اگر شما در این فکر هستید که برای ادامه زندگی قانونی در اسپانیا همانطور که تاکنون به شکل قانونی در آنجا زندگی کرده‌اید، چه کاری باید انجام داد، نگران نباشید زیرا فرآیند تمدید کارت اقامت اسپانیا ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. ما در این بخش، نحوه تمدید NIE یا اجازه اقامت اسپانیا را به صورت گام به گام توضیح خواهیم داد.

نحوه تمدید اقامت

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که شما در واقع NIE خود را تمدید نمی‌کنید، بلکه کارت شناسایی فیزیکی یا کارت شناسایی خارجی را تمدید می‌کنید. NIE شماره‌ای است که شما را به عنوان یک خارجی در اسپانیا شناسایی می‌کند و این شماره همیشه ثابت می‌ماند.

هنگامی که یک سال اقامت اولیه خود به شکل قانونی در کشور اسپانیا گذراندید، باید آن را تمدید کنید. البته مجوزهایی مانند ویزای طلایی وجود دارد که در ویزای دوم نیاز به آن دارد.

تمدید کارت اقامت در پیش و پس از بحران کرونا

اگرچه چند ماه پیش روند معمول این بود که در اداره مهاجرت وقت گرفته و تمام مدارک را آماده کنید، حضوری به آنجا بروید و تمام مدارک را ارائه و سپس منتظر تصمیم نهایی باشید اما اکنون همه چیز بسیار ساده‌تر است. در آخرین دستورالعمل‌های سال ۲۰۲۲، اکثریت قریب به اتفاق مجوزهای اقامت را می‌توان به صورت آنلاین تمدید کرد.

پس از بحران کرونا و قرنطینه در کشورها از جمله اسپانیا، دولت آنجا فهرست اقداماتی را که می‌توان به صورت آنلاین انجام داد، گسترش داد و وضعیت را برای خارجی‌ها تسریع کرد. بنابراین، اکنون می‌توانید کار تمدید کارت اقامت خود را به صورت آنلاین انجام دهید که بسیار سریعتر از روشهای قدیمی، پاسخ نهایی را از سوی مراجع ذیربط دریافت خواهید کرد. شما به تنها چیزی که نیاز دارید، یک گواهی دیجیتال است.

برای تمدید NIE خود به چه چیزی نیاز دارید؟

به منظور تمدید NIE خود، اساساً باید تمام شرایطی را که هنگام دریافت کارت اقامت خود انجام دادید را مجددا انجام دهید. اگر می‌خواهید اجازه اقامت خود را تمدید کنید، باید از این قوانین پیروی کنید:

 • سابقه کیفری در اسپانیا نداشته باشید.
 • شهروند اتحادیه اروپا، سوئیس یا منطقه اقتصادی اروپا نباشید.
 • شما باید یک پاسپورت معتبر و به‌روز ارائه دهید. اگر منقضی شده است، قبل از شروع به انجام مراحل تمدید کارت اقامت، پاسپورت خود را تمدید کنید.
 • اجازه اقامت داشته باشید.
 • دارا بودن گواهی بیمه
 • اگر فرزندان تحت تکفل دارید، آنها باید تا زمانی که در اسپانیا هستند در مدرسه باشند.
 • شما باید فرم درخواست رسمی را با توجه به محل سکونت خود پر کنید. این لیست، همان فرم اولیه‌ای است که قبلا به سفارت یا کنسولگری ارسال کرده‌اید.
 • پرداخت هزینه‌های مربوطه که میزان آن با توجه به مجوز شما متفاوت خواهد بود.
 • همچنین از غیبتهای طولانی در خارج از اسپانیا خودداری کنید.

تمدید کارت اقامت در اسپانیا از طریق اثبات تمکن مالی

در این روش شما باید بعنوان سرپرست خانواده سالیانه ۳۰ هزار یورو (سی هزار) درآمد داشته باشید. مراجع ذیربط بابت اقامت همسر شما مبلغ ۱۵ هزار یورو، برای فرزندان زیر ۱۸ سال ۷۵۰۰ یورو و برای فرزندانی که بالای ۱۸ سال سن دارند ۳۰ هزار یورو درخواست خواهند کرد. تمام این موارد برای این است که به آنها ثابت کنید شما می‌توانید از عهدۀ مخارج خود و خانواده در طی یکسال برآیید.

شما برای تمدید کارت اقامت خود در اسپانیا از طریق اثبات تمکن مالی، علاوه بر گواهی تایید مبنی بر دارا بودن این مبالغ، می‌بایست کارت بیمۀ پزشکی و آدرس واقعی محل سکونت خود در اسپانیا را به کنسولگری یا ادارۀ مرتبط نشان دهید. لازم به ذکر است که شما باید حداقل از ۳ ماه پیش از رسیدن موعد تاریخ انقضای کارت اقامت خود، مدارک لازم را برای ارائه آماده نمایید.

در صورتی که در سر موعد مقرر نتوانید به اداره مراجعه کنید، می‌توانید درخواست یک فرصت سه ماهه کنید تا مدارک را تحویل دهید.

پناهندگی در اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهایی است که هر ساله تعداد زیادی پناهنده در خود می‌پذیرد. البته لازم به ذکر است که این مقاله در سایت خوبو صرفا جهت آشنایی با انواع روشهای مهاجرت است و به هیچ وجه مهاجرت از طریق پناهندگی را به دلیل خطرات بسیار زیاد آن و دشواری‌هایی که بعد از اعلام پناهندگی به کشور مقصد می‌شود را توصیه نمی‌کند.

بر طبق آمار رسمی، تنها در ۶ ماهۀ نخست سال ۲۰۲۲ میلادی نزدیک به ۱۰۰۰ نفر جان خود را در راه رسیدن به اسپانیا از طریق راه‌های غیرقانونی و پناهندگی از دست داده‌اند. این در حالی است که برای مهاجرت، راه‌های قانونی و مطمئنی مانند تحصیل، یافتن کار یا ثبت شرکت وجود دارد که به ارتقای کیفیت زندگی نیز کمک می‌کند.

در صورتی که فردی اعلام پناهندگی در کشور اسپانیا کند اما شرایط لازم و واقعی را نداشته باشد، از آن کشور اخراج شده و مهاجرت او به آنجا سخت‌تر از قبل می‌گردد.

دولت اسپانیا و موضوع پناهندگی

در ابتدا باید بدانید که اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که عضو کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو است و این یعنی اسپانیا به فردی که بنا بدلایلی مانند نژاد، ملیت یا سایر عوامل امکان زندگی در کشور مبدا را ندارد، جا و مکان داده و از او محافظت می‌نماید.

اما لازم به ذکر است که افرادی که به دروغ خود را پناهنده معرفی می‌کنند، امکان دریافت خدمات پناهندگی را ندارند و پس از بررسی مدارک آنها، می‌بایست ظرف ۱۵ روز خاک اسپانیا را ترک کنند.

حقوق و تعهدات پناهنده در خاک اسپانیا

بر اساس قانونی که در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ در مورد پناهندگان در اسپانیا به تصویب رسید، پناهنده دارای حقوق و تعهدات زیر است:

 • گرفتن کمک حقوقی رایگان از سوی دولت و یک مترجم جهت انجام امور
 • دریافت خدمات اجتماعی برای متقاضی
 • امکان کار در اسپانیا، شش ماه پس از تسلیم درخواست پناهندگی
 • پناهنده می‌تواند کمک‌های بهداشتی و پزشکی را دریافت کند.
 • تعلیق هرگونه فرآیند اخراج، بازگرداندن یا استرداد پناهنده به کشور مبدا.
 • بدست آوردن هرگونه خدمات اجتماعی و برآورده کردن نیازهای اساسی پناهنده در شرایطی آبرومندانه

بهترین راه مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا با بیش از ۸۰۰۰ کیلومتر ساحل، یکی از مقاصد محبوب هم برای گردشگران در سراسر جهان و هم برای کسانی است که مایل به شروع زندگی جدید در کشوری جدید هستند. این امر باعث می‌شود که بسیاری از مهاجران روند قانونی دریافت مجوز اقامت خود را در اسپانیا آغاز کنند. اگر می‌خواهید نکات مفیدی در مورد نحوۀ موفقیت‌آمیز مهاجرت به اسپانیا کسب کنید، این مقاله در سایت خوبو مختص شماست.

چرا مهاجرت به اسپانیا؟

تاکنون میلیونها نفر به اسپانیا مهاجرت کرده‌اند و کمتر موردی پیش آمده است که از انتخاب خود پشیمان شده باشند. همه آنها از تجربه جدید زندگی خود کاملاً خوشحال هستند و دلیل آن ساده است: سرزمین اسپانیا مکانی ایده‌آل برای خارجی‌هایی است که تمایل به مهاجرت دارند.

این کشور دارای یکی از متنوع‌ترین فرهنگ های جهان است و در واقع این سرزمین مجموعه‌ای از مناطق گوناگون با سنتها و فرهنگ‌های خاص خود است.

راه‌های مهاجرت به اسپانیا

بطور کلی راه‌های مهاجرت به کشور اسپانیا بدین صورت دسته‌بندی می‌شود:

 • مهاجرت از طریق کار
 • ادامه تحصیل
 • سرمایه‌گذاری
 • اخذ تابعیت از طریق تولد
 • ازدواج یا الحاق خانواده
 • پناهندگی
 • اعطای ویزا به هنرمندان

بهترین راه مهاجرت به اسپانیا؛ ویزای کاری

بهترین مسیرهای مهاجرتی به اسپانیا از طریق یافتن کار و ادامه تحصیل می‌باشد. در روش مهاجرت از طریق ویزای کاری به اسپانیا، شما نیاز به یک دعوتنامه از کارفرمایی اسپانیایی یا موسسه‌ای معتبر و شناخته‌شده دارید. اگر کارفرما یا شرکت طرف مذاکره قارد به کسب جواز استخدام یک فرد خارج از اتحادیۀ اروپا را داشته باشد، ادامۀ ممکن خواهد بود.

اگر شما ساکن کشور ایران هستید، ابتدا می‌بایست رزومۀ کاری خود را به زبان انگلیسی یا اسپانیایی برای موسسات کاریابی یا شرکتها ارسال کنید و سپس منتظر یک مصاحبۀ آنلاین باشید. در صورتی که در مصاحبه قبول شوید و کارفرما شرایط و جواز استخدام فردی خارج از اتحادیۀ اروپا را داشته باشد، شما می‌توانید ویزای کاری را از سفارت اسپانیا دریافت کنید.

بهترین راه مهاجرت به اسپانیا؛ ویزای تحصیلی

در روش مهاجرت به اسپانیا به طریق تحصیلی، خوب است بدانید که این کشور مقصدی مناسب، ارزان و معتبر در اتحادیۀ اروپا برای شماست. نکتۀ مهم این است که شما برای تحصیل در اسپانیا بهتر است زبان اسپانیایی را پیش از ورود به آنجا یاد بگیرید زیرا تحصیل در کشور اسپانیا برای افرادی که به زبان اسپانیایی تحصیل کنند، رایگان است.

البته در صورتی گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا، شما می‌توانید درخواست یک دورۀ یادگیری زبان اسپانیایی یک ساله یا یک و نیم ساله را کنید که باید هزینه‌اش حدود ۷۰۰۰ یورو (هفت هزار) می‌باشد پرداخت نمایید که این مقدار برای یک دانشجو زیاد است؛ در نتیجه ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از اقدام به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا، اقدام به یادگیری و اخذ مدرک زبان اسپانیایی در موسسات معتبر زبان داخل ایران کنید.

تحصیل به زبان انگلیسی

در صورتی که تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی و انگلیسی‌زبان را دارید، باید بدانید که شما می‌توانید با مدرک زبان آیلتس اقدام به گرفتن پذیرش از دانشگاه کنید اما دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان رایگان نمی‌باشند و مستلزم پرداخت شهریه‌اند.

برای تحصیل در مقطع لیسانس یا فوق‌لیسانس طبق آخرین چارت اعلام شده در سال ۲۰۲۲، شما باید حدود ۱۵ هزار یورو در سال پرداخت نمایید. همچنین شما در حین تحصیل اجازه کار در اسپانیا را دارید و حتی پس از اتمام تحصیلات خود می‌توانید تا یک سال در آنجا مانده و به جست‌و‌جوی کار بپردازید.

دریافت اقامت اسپانیا با خرید ملک در سال ۲۰۲۲

شما در کشور اسپانیا به عنوان یک تبعۀ خارجی غیر اتحادیۀ اروپا می‌توانید با خرید ملک در هر یک از استانها یا جزایر اسپانیا، اقامت این کشور را بدست آورده و مهاجرت به اسپانیا را به عنوان تغییری بزرگ در زندگی در نظر بگیرید اما قبل از خرید خانه در اسپانیا باید در مورد بازار املاک آنجا تحقیق کنید.

دانستن اینکه هنگام خرید ملک در اسپانیا چه اطلاعاتی باید داشته باشید، به جلوگیری از بروز هرگونه مشکل اعم از کلاه‌برداری و مسائل مربوط به مالیات به شما کمک کند. موارد اصلی که هنگام خرید ملک در اسپانیا باید از آنها آگاه بود عبارتند از کلاهبرداری املاک، مالیات بر عایدی سرمایه بالا و نوسانات در بازار املاک اسپانیا که با مطالعه و افزایش آگاهی در این زمینه می‌توانید با خیالی راحت اقدام به خرید ملک در اسپانیا جهت اقامت کنید.

شرایط اقامت اسپانیا با خرید خانه و ملک

اول از همه باید بدانید که ارزش ملک خریداری‌شده توسط شما باید حداقل ۵۰۰،۰۰۰ یورو (پانصد هزار) باشد. شما با خرید ملک در اسپانیا اجازه تحصیل رایگان، بیمه و درمان رایگان و اجازه کار در اسپانیا خواهید داشت و تمام این امکانات به همۀ افراد خانواده نیز تعلق می‌گیرد. شما هیچ محدودیتی در میزان سرمایه‌گذاری و انتخاب شهرها یا جزایر ندارید.

شهرهای بارسلونا، مادرید و والنسیا از جمله شهرهای محبوب مردم ایران برای خرید خانه می‌باشد. لازم به ذکر است که با خرید خانه‌هایی معادل ۵۰۰ هزار یورو، ویزای یک ساله اما با خرید ملکی به ارزش بیش از ۵۰۰ هزار یورو می‌توانید خودتان و تمام اعضای خانواده را مشمول دریافت ویزای طلایی اقامت در اسپانیا کنید.

همچنین خانه‌ای که برای خانواده تهیه می‌کنید باید دارای استاندارهای تایید شده شامل تعداد اتاق و متراژ مشخص‌شده توسط دولت اسپانیا باشد.

مزایای خرید ملک در اسپانیا و دریافت ویزا

 • معافیت از پرداخت مالیات سالانه
 • امکان تحصیل رایگان برای فرزندان
 • داشتن حق سکونت و شهروندی اسپانیا
 • امکان افتتاح حساب در بانکهای اروپایی
 • سفر بدون محدودیت به کل کشورهای اتحادیۀ اروپا بدون ویزا
 • امکان اخذ تابعیت کشور اسپانیا پس از مدت ۱۰ سال در صورت اقامت قانونی بدون وقفه در آنجا

زندگی در والنسیا

والنسیا، سومین شهر بزرگ اسپانیا، به طرز شگفت‌انگیزی از زیباترین شهرهای اسپانیا است. والنسیا مکان خوبی برای زندگی است زیرا آب و هوای عالی و فرهنگ محلی جالبی دارد و برای سفر هم در اسپانیا و هم در اروپای از موقعیت خوبی برخوردار است. این شهر بندری با خلیج والنسیا در دریای مدیترانه هم مرز است. مهمتر از همه، این بدان معنی است که شما از تمام مزایای زندگی به سبک مدیترانه‌ای و سهولت سفر به سایر نقاط از طریق این شهر برخوردار هستید. اگر به دنبال مهاجرت به اسپانیا هستید، به شهر والنسیا نیز فکر کنید.

فرهنگ دوستانۀ مردمان والنسیا

شهر والنسیا یکی از ارزان‌ترین شهرها در اسپانیا به نسبت بارسلونا و مادرید است و این امر باعث شده است که این شهر به یکی از مقاصد محبوب گردشگران، دانشجویان و کسانی که قصد زندگی در اسپانیا را دارند تبدیل شود. والنسیا دارای جامعه مهاجر قابل توجهی است که طبق آمار، صد هزار خارجی در یک سال اخیر در والنسیا اقامت داشته اند که حدود ۱۳ درصد از جمعیت آن را تشکیل می‌دهند.

علاوه بر این، از هر ۵ مهاجری که به والنسیا مهاجرت می‌کنند، ۴ نفر به راحتی می‌توانند در آنجا مستقر شوند، با فرهنگ محلی آشنا شده و در آنجا دوستان خوبی پیدا کنند. همانطور که در فرهنگ اسپانیایی معمول است، مردم محلی در والنسیا دوستانه و مهمان‌نواز هستند. برای آنها بسیار عادی است که یک مکالمه تصادفی را در خیابان شروع کنند و معمولا خوشحال می‌شوند که به شما کمک کنند.

ویژگی‌های شهر والنسیا

والنسیا همواره در امور شهرنشینی پیشرو است و طرح‌های زیست‌محیطی و شهری مانند مسیرهای دوچرخه‌سواری جدید و سیستم حمل‌ونقل عمومی بسیار کارآمدی را اجرا می‌کند. جای تعجب نیست که والنسیا در سال ۲۰۲۲ عنوان پایتخت طراحی جهان را به دست آورد.

ساکنان والنسیا از سبک زندگی در فضای باز لذت می‌برند و صرف‌نظر از فصل گرم یا سرد، آنها با دوستان و خانواده خود در فضاهای سبز، پارک‌ها و میادین اوقات خود را می‌گذرانند. این سبک زندگی فعال و اجتماعی موجب ایجاد یک تعادل سالم میان کار و زندگی برای مردم والنسیا شده است و شاید به همین دلیل است که میانگین امید به زندگی در والنسیا ۸۳.۵ سال است!

هزینه زندگی در والنسیا

مطمئنا این پرسش برای شما نیز پیش آمده است که آیا می‌توان همزمان با داشتن یک زندگی با کیفیت بالا، از هزینه‌های پایین زندگی در شهر والنسیا بهره برد؟ پاسخ این سوال بله است.

قیمت پایین زندگی در والنسیای اسپانیا، یکی از جذاب ترین موضوعات برای مهاجران است. شما با تنها ۶۰۰ یورو ـ بدون احتساب اجاره ـ در ماه، می‌توانید به راحتی در آنجا زندگی کنید. بازار مسکن در این شهر بسیار پررونق است و می‌توانید خانۀ مورد علاقۀ خود را به راحتی پیدا کنید. به طور متوسط با ۷۸۶ یورو برای یک آپارتمان و ۳۰۳ یورو برای یک اتاق خصوصی در یک محله خوب می‌توانید محل سکونت خوبی را پیدا کنید.

آب و هوای شهر والنسیا

یکی دیگر از دلایل اصلی که مهاجران والنسیا را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند، آب و هوای گرم مدیترانه‌ای آن است. در حالی که دمای هوا در تابستان به ۳۲ تا ۳۵ درجه سانتیگراد می‌رسد، به لطف نسیم تازه دریا، هوا هرگز خیلی گرم و سوزان نمی‌شود.در فصول بارندگی نیز شما به ندرت به چتر نیاز خواهید داشت. زمستانها معتدل و ژانویه سردترین ماه سال است و دمای هوا به ۱۴ درجه سانتیگراد در روز و ۶ درجه سانتیگراد در شب کاهش می‌یابد. همانطور که احتمالا تاکنون حدس زده‌اید، در والنسیا هرگز برف نمی‌بارد.

طبیعت والنسیا کاملاً خیره کننده است. در طول روز، مردم از برنزه کردن پوست خود، شنا و غواصی در امتداد سواحل وسیع شهر لذت می‌برند. شما همچنین می‌توانید از ۲ میلیون متر مربع فضای سبز و باغ‌های والنسیا لذت ببرید. در میان مکان‌های مورد علاقه مردم محلی می‌توان به باغ‌های توریا و باغ‌وحش Bioparc و شهر آینده‌نگر «هنرها و علوم» اشاره کرد.

آیا والنسیا مکانی امن برای زندگی است؟

والنسیا در مقایسه با سایر شهرها در اسپانیا و دیگر نقاط جهان، مکانی بسیار امن برای زندگی است. میزان جرم و جنایت در همه مناطق پایین است و برای پیاده‌روی به تنهایی ـ چه در روز و چه در شب ـ بسیار ایمن است. با توجه به اینکه والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیا با جمعیت بیش از ۸۰۰ هزار نفر است، این میزان امنیت بسیار قابل توجه است.

والنسیا، جامعۀ بسیار دوستانه‌ای از بومیان و مهاجران دارد. بسیاری از این موارد در فرهنگ خانواده‌محور آن ریشه دوانده است و این به امنیت کلی ساکنان آن کمک می‌کند. مهمتر از همه، این بدان معناست که بسیاری از مردم از اینکه فرزندانشان به تنهایی در پارک‌ها بازی کنند، حتی در مناطق مرکزی شهر، احساس امنیت می‌کنند.

تایید امضاء و مدارک در سفارت اسپانیا یا لگالایز کردن مدارک چیست؟

یکی از موارد مهم و اصلی در پروسۀ مهاجرت و دریافت ویزا برای کشور اسپانیا، تایید مدارک توسط سفارت یا اصطلاحاً لگالایز کردن مدارک است. تایید مدارک یا لگالایز کردن مدارک به معنای بردن مدارک ترجمه‌شده به سفارت اسپانیا و دریافت مُهر رسمی بر روی مدارک است.

از این طریق، مدارک ترجمه‌شدۀ شما که پیش از این باید توسط یک دارالترجمۀ معتبر و مورد تایید سفارت ترجمه شده باشد، توسط سفارت اسپانیا رویت، تایید و قانونی یا لگالایز می‌شود. تنها در این صورت است که شما می‌توانید مدارک خود را به نهادهای ذیربط و قانونی، چه در مورد مهاجرت از طریق تحصیل، چه کار و چه غیره، به آنها تحویل دهید.

سفارت اسپانیا مدارک ترجمه‌شدۀ شما را که دارای مهر تاییدیه از وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و تاییدیۀ دادگستری است را بررسی و پس از اطمینان از صحت آن، اقدام به تایید و قانونی کردن آن می‌کند.

هزینه تایید کردن مدارک

لازم به ذکر است که مدارک به زبان فارسی به هیچ‌وجه لگالایز نمی‌شوند. هزینۀ تایید امضا و لگالایز کردن مدارک در سفارت اسپانیا که واقع در تهران، دروس، بلواز شهرزاد، کوچه شادی است به مبلغ ۵ یورو برای هر مدرک و بصورت نقدی است که در سفارت از شما دریافت می‌گردد. کار تایید مدارک و لگالایز کردن مدارک شما تنها چند دقیقه طول می‌کشد و در هر بار مراجعه تنها می‌توانید ۱۵ (پانزده) مدرک را به تایید سفارت برسانید.

همچنین برای دریافت وقت یا نوبت جهت تایید امضا مدارک در سفارت اسپانیا ـ لگالایز کردن مدارک در سفارت اسپانیا ـ شما می‌بایست یک ایمیل به انگلیسی یا اسپانیایی به سفارت ارسال کنید تا آنها یک وقت خالی را برای شما در نظر بگیرند.

آدرس ایمیل سفارت اسپانیا: [email protected]
آدرس پستی سفارت اسپانیا جهت مراجعۀ حضوری: شهر تهران، خیابان دروس، بلواز شهرزاد، کوچه شادی

توجه داشته باشید که سر وقت تعیین‌شده به سفارت مراجعه و از به همراه داشتن مدارک خود و یک پرینت از ایمیل سفارت، اطمینان حاصل کنید.

رانندگی در کشور اسپانیا

اگر به رانندگی در اسپانیا فکر می‌کنید، مطمئناً علاقه‌مند خواهید بود که از قبل بدانید که چگونه ماشین کرایه کنید. از وضعیت بازار ماشین کارکرده در اسپانیا باخبر شوید. آیا گواهینامه رانندگی ایرانی در این کشور معتبر است یا خیر و برای تبدیل گواهینامه ایرانی به اسپانیایی چه مدارک معتبری را نیاز دارید.

تبدیل گواهینامه ایرانی به اسپانیایی

شما به راحتی می‌توانید گواهینامۀ ایرانی خود را به گواهینامه رانندگی اسپانیایی تغییر دهید و شرایط آن مشابه با سایر کشورهای اتحادیۀ اروپا است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که قبل از ورود به اسپانیا باید گواهینامۀ ایرانی خود را به یک دارالترجمۀ رسمی زبان اسپانیایی که مورد تایید کنسولگری اسپانیا در تهران است برده و پس از دریافت مُهر سفارت و تایید از سوی آنجا، می‌توانید در اسپانیا رانندگی کنید و سپس اقدام به دریافت گواهینامه رانندگی اسپانیایی در آن کشور کنید.

ما در سایت خوبو، فهرست موارد مورد نیاز برای تبدیل گواهینامه ایرانی به اسپانیایی را در اسپانیا برای یک فرد بالای ۱۸ سال آورده‌ایم:

 • پرداخت هزینه ۱۵۰۰ یورویی جهت تبدیل گواهینامه
 • برگه آزمایش خون، گواهی سلامت بینایی و سلامت بدنی
 • تعداد هفت قطعه عکس در سایز ۶x۴
 • دریافت سوالات آیین‌نامه رانندگی که شامل پنجاه تست می‌باشد. شما این سوالات را در کشور اسپانیا دریافت خواهید کرد.
 • گذراندن موفقیت‌آمیز آزمون تئوری، آزمون عملی (در شهر و اتوبان) و همچنین قبولی در آزمون آشنایی با امداد و نجات شخصی
 • در انتها نیز شما نیاز به گذراندن سه ساعت کلاس فنی جهت آشنایی با وسایل نقلیه دارید.

قبل از اقدام برای گذراندن آزمونها، باید برگه اقامت خود در آن کشور و آدرس دقیقی از محل سکونتتان را به همراه داشته باشید.

نکاتی جهت آشنایی بیشتر با رانندگی در اسپانیا

سمت و جهت رانندگی در کشور اسپانیا مشابه با ایران بوده و از سمت راست می‌باشد. اگر شما از قبل گواهینامه با قوانین داخلی کشورمان را دارید، نیازی به امتحان آیین‌نامه ندارید اما باید آزمون‌های عملی را پشت سر بگذارید.

آموزش رانندگی در کشور اسپانیا مشابه با سایر کشورهای اتحادیه اروپاست و با خودروی اتوماتیک انجام می‌شود. در اسپانیا قوانین بسیار سختگیرانه و جرائم سنگین برای تخلفات رانندگی برقرار است. دوربین‌های ترافیکی هر لحظه رانندگان را تحت نظر دارند تا بر رعایت مقررات رانندگی در شهر نظارت داشته باشند.

کرایه کردن ماشین در اسپانیا

برای اجاره وسیله نقلیه در اسپانیا باید حداقل ۲۱ سال سن و گواهینامه رانندگی معتبر داشته باشید. بسیاری از شرکت‌ها همچنین از شما می‌خواهند که حداقل یک یا دو سال از اعتبار گواهینامه رانندگی شما مانده باشد. همچنین برای تکمیل فرآیند کرایه خودرو، به کارت اعتباری نیاز دارید.

به یاد داشته باشید که اگر قرار است بیش از یک نفر رانندگی کنند، بقیه باید به عنوان رانندگان اضافی در قرارداد ظاهر شوند. همچنین، این میزان برای افراد زیر ۲۵ سال بیشتر است. در اسپانیا معمولاً خودروهای کرایه‌ای دارای گیربکس دستی هستند و این نرخ برای خودروهایی که گیربکس اتوماتیک دارند بیشتر است.

مهمترین قوانین رانندگی در اسپانیا چیست؟

در اسپانیا، افراد در سمت راست رانندگی می‌کنند، بستن کمربند ایمنی برای همه سرنشینان وسیله نقلیه اجباری است. محدودیت سرعت در همه جاده‌ها وجود دارد. این سرعت در جاده‌ها و بزرگراه‌های دوبانده ۱۲۰، در سایر جاده‌ها ۹۰ و در مناطق مسکونی ۳۰ کیلومتر در ساعت می‌باشد.

قوانین مهم دیگر عبارتند از:

 • صحبت با تلفن همراه بدون هندزفری یا در دست داشتن آن در حین رانندگی ممنوع است.
 • سبقت فقط از سمت چپ خودرویی که می‌خواهید از آن عبور کنید مجاز است.
 • کودکان با قد کمتر از ۱۳۵ سانتی متر نمی‌توانند در صندلی جلو بنشینند و همیشه باید از «صندلی ماشین کودک» استفاده کنند. این دستورالعمل‌ها در مورد تاکسی‌ها نیز صدق می‌کند، بنابراین اگر می‌خواهید با یک نوزاد در تاکسی سفر کنید، باید از «صندلی ماشین کودک» استفاده کنید.
 • رانندگی در حالت ناهشیار جریمۀ سنگین دارد.
 • شما باید از کلاه ایمنی هنگام استفاده از موتور سیکلت و دوچرخه استفاده کنید.
 • پارک کردن در معابر عمومی همیشه مجاز یا رایگان نیست. در بسیاری از شهرها، مناطق مجاز پارکینگ، مشخص‌ و مشمول پرداخت هستند. معمولاً این چنین مکان‌هایی را می‌توان با دیدن پارکومتر در مجاورتشان شناسایی کرد.

منابع

برای ترجمه و تهیۀ این مطلب اختصاصی با موضوع مهاجرت به اسپانیا در سایت خوبو، از منابع معتبر و به‌روز زیر استفاده کرده‌ایم:

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *