0

ارز دیجیتال کوزاما Kusama چیست؟

ارز دیجیتال کوساما Kusama چیست؟

کوزاما با توکن KSM، شبکه آزمایشی (Canary Network) پلتفرم پولکادات است. این ارز دیجیتال در تاریخ 20 سپتامبر 2019 توسط بنیانگذاران پلتفرم پولکادات، دکتر گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چازبان (Peter Czaban) و رابرت ‌هابرمایر (Robert Habermeier) هم بنیانگذاران پولکادات، ایجاد گردید. همانطور که می‌دانید و پیشتر گفتیم، پولداکات نسل سوم بلاکچین است که قصد دارد با شبکه‌سازی و ارتباط بلاکچین‌های مختلف با استفاده از الگوریتم Cross-chain Message Passing (XCMP) ، آنها را یکپارچه کند.

در واقع کوزاما به عنوان بستری برای تست و آزمایش ویژگی‌های جدیدی که قرار است به پولکادات اضافه شود، در کنار این پلتفرم است و آن را یاری می‌دهد. الگوریتم بکار رفته در کوزاما در ابتدای مسیر کار خود الگوریتم اثبات کار بود اما با مخالفت‌ها و موانعی که در مسیر آن بوجود آمد به الگوریتم اثبات سهام تغییر کرد.

کوزاما به نسب پولکادات دارای سرعت و امنیت بیشتری است و توانسته نواقص پولکادات را برطرف نماید. به همین دلیل است که این پروژه توانسته است طرفداران زیادی را به خود جذب کند. پولکادات توانسته است مفهومی به نام امنیت شبکه را جا بیاندازد، بدین معنی که امنیت پولکادات در شبکه باعث ایجاد امنیت در کل شبکه و تمام بلاکچین‌های متصل به آن است.

از موارد مورد استفاده کوزاما میتوان نقشی همانند پول فیات نامید که می‌توانید با استفاده از آن همانند پول سنتی خرید و فروش کنید و همچنین می‌توانید در شبکه پولکادات آن را با توکن‌های دات مبادله کنید.

نحوه مدیریت شبکه کوزاما چگونه است؟

کوزاما از الگوریتم اثبات سهام nominated proof-of-stake (NPoS) که یکی از الگوریتم‌های اجماع است و رای گیری برای پیشبرد اهداف و آینده خود استفاده می‌کند. بنابراین با استفاده از رای گیری از اعضای شبکه خود، آینده این پلتفرم تعیین می‌شود. پیشنهادهایی که از اعضای شبکه می‌آید هر 28 روز جمع آوری شده و به رای گیری گذاشته می‌شود و اعضا می‌توانند به تمام پیشنهادها رای دهند و در روز 30 ام پیشنهادهای تصویب شده به اجرا درخواهند آمد.

قیمت کوزاما KSM

تعداد کل توکن‌های موجود در شبکه کوزاما 9,651,217 است که از این تعداد 8,470,098 KSM در چرخه است. به دلیل تعداد کم این توکن‌ها، قیمت آن در یکسال گذشته رشد بالایی را تجربه کرده است و از 3.9 دلار تا 566 دلار نوسان داشته است که نشان دهنده رشد بالای قیمت این توکن است. حجم بازار این توکن 2.8 میلیارد دلار است و توانسته رتبه 45 بازار را به خود اختصاص دهد. در تاریخ نگارش این مقاله قیمت کوزاما 323 دلار است. می‌توانید اطلاعات کامل کوزاما را در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

به منظور بررسی آدرس‌ها و تراکنش‌های KSM، می‌توان از اکسپلورر‌ Polkascan.io یا Kusama.subscan.io استفاده کرد. این توکن کاربرد‌های زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به اعتبارسنجی شبکه، کاندید کردن اعتبارسنج‌ها و رای‌گیری در رفراندوم‌ها اشاره کرد.

کیف پول‌های کوزاما

برای نگهداری این توکن کیف پولهای متعددی پیشنهاد می‌شود که از آنها به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

  • کیف پول Polkadot GSWallet پیشنهاد شده توسط بنیاد پولکادات
  • کیف پول سخت افزاری لجر
  • کیف پول سخت افزاری تریزور

نحوه خرید کوزاما

بیشتر معاملات این توکن در حال حاضر در صرافی بایننس (Binance) انجام می‌گیرد. صرافی‌های بزرگی این توکن را ارائه می‌دهند و لیست کرده‌اند که از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *