0

فیلم مغز استخوان

فیلم مغز استخوان

فیلم مغز استخوان فیلمی ایرانی است که توسط حمیدرضا قربانی در سال ۱۳۹۸ ساخته شده و در سی و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر اکران شد. این فیلم به دلیل شیوع ویروس کرونا، در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ به اکران عمومی درآمد.

به گزارش خوبو، مغز استخوان یکی از بهترین فیلم‌های دهه 90 سینمای ایران است که مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. این فیلم از سایت معتبر IMDB، موفق به کسب نمره متوسط 5.6 شده است. 317 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

دانلود فیلم مغز استخوان

عوامل و بازیگران فیلم مغز استخوان

مغز استخوان فیلمی است که در ژانر درام توسط حمیدرضا قربانی ساخته شده است. قربانی کار خود را در سینما با تدوین چندین فیلم از جمله دهلیز و ایستگاه اتمسفر آغاز کرد و با ساخت فیلم خانه ای در خیابان چهل و یکم در سال ۱۳۹۴ به صورت رسمی وارد عرصه فیلم‌سازی در سینما شد. مغز استخوان دومین فیلم بلند سینمایی او است.

کارگردانحمیدرضا قربانی
تهیه کنندهحسین پورمحمدی
نویسندهعلی زرنگار
بازیگرانپریناز ایزدیار
بابک حمیدیان
نوید پورفرج
علیرضا میرسالاری
جواد عزتی
بهروز شعیبی
تدوینهایده صفی یاری
مریم نراقی
موسیقیبابک میرزاخانی
سال ساخت1398
نمره IMDB5.6
مدت زمان فیلم107 دقیقه
فروش گیشه۲٬۱۶۶٬۱۱۰٬۰۰۰ تومان
پوستر فیلم مغز استخوان

خلاصه داستان

پیام بُداغی (علیرضا میرسالاری) پسر بهار (پریناز ایزدیار) دچار سرطان شده و دکترها همه راه‌ها را طی کرده و هیچ راهی برای درمان این بچه غیر از استفاده از بانک خون بند ناف باقی نمانده و این در حالی است که بهار از همسرش (جواد عزتی) جدا شده و با همسر فعلی‌اش حسین بُداغی (بابک حمیدیان) زندگی می‌کند.

نقد و بررسی فیلم مغز استخوان

مغز استخوان تا مغز استخوان شما را درگیر خودش می‌کند. ماجرایی بکر از یک مثلث غیر عشقی که کمتر فیلم ایرانی به آن پرداخته‌ و می‌گوید وقتی راه قانون و شرع از هم جدا می‌شود، نوبت تصمیم‌های سخت می‌رسد‌.

فیلمساز تکلیفش را مشخص کرده اما در پرداخت به دو داستان اصلی (ازدواج مجدد و اثبات بی گناهی) دچار تشویش می‌شود. هرچه داستان پیشتر می‌رود و یکی از شعبده‌های راوی رو می‌شود، اوضاع هر دو داستان هم بغرنج‌تر می‌شود و مخاطب برای پیگیری مصمم‌تر. اشکال انجایی رخ می‌دهد که قصه دچار حفره‌های سرباز و بی انتها می‌شود. اصولا اولین سوال این است که مجرم واقعی بودن یا نبودن عزتی چه تغییری در قصه ایجاد می‌کرد؟ اگر عزتی واقعا قاتل بود چه تفاوتی در ماجرا داشت؟ این و عدم پرداخت خوبِ شخصیت مجید هم کمی توی ذوق می‌زد. کسی که معتاد، عصبی و روانی معرفی می‌شود در پایان دست کمی از یک فیلسوف شریف پیدا نمی‌کند و تنها به این خاطر به بستر نمی‌رود که حال شوهر دوم را درک می‌کند! این شخصیت شعاری را بگذاریم کنار شخصیت شعاری حسین با بازی حمیدی‌. مردی که حتی نمیتوانست اسم آن کار را بر زبان بیاورد در نهایت با رفتن زنش به بستر مردی دیگر، حتی قبل از ایام عده شرعی موافقت می‌کند و ساعتی قبل از همبستری هم به دیدنش می‌رود!

جای موسیقی واقعا در این فیلم خالی است. موسیقی می‌توانست سکانس‌های خوبی از این فیلم را ماندگارتر کند و مخاطب را پای فیلم میخکوب کند که متاسفانه اثری از آن نیست. سرعت فیلم روند خوبی دارد و مخاطب را خسته نمی‌کند خصوصا که داستان جذابی دارد و صحنه‌های دلهره‌آور و حساسش هم کم نیست. کارگردان بازی‌ها خوبی از بازیگران خوبی گرفته که نقش‌ها را باور پذیر کرده‌اند و تقریبا بار جذابیت فیلم را بدوش دارند.

فیلم چفت و بست خوبی دارد و رابطه علت و معلولی در آن اغلب خوبی رعایت شده‌ و به‌جز چند مورد، ابهامی در روایت ندارد مگر در پایانش. اگرچه فیلم ساز ترجیح داده پایان را به ذهن مخاطب بسپارد اما به‌نظر می‌رسد محتمل‌ترین پایان، تلخ ترین پایان است چون اثری از بهبود اوضاع دیده نمی‌شود‌ و احتمالا مجید اعدام می‌شود، صابر در چاله تعویض روغنی می‌میرد، پیام را سرطان می‌بلعد و حسین هم به زن جنگجویش باز نمی‌گردد‌.

فیلمساز البته از طعنه به سیستم قضایی و قانونی کشور هم دریغ نمی‌کند و می‌گوید در جاهایی که مهم‌ترین و بدیهی‌ترین چیزها قابل دستکاری است. دیگر انداختن قتل به گردن دیگری، امر چندان سختی نیست‌‌. در نهایت اگر به‌دنبال داستانی پرکشش و بازی خوب و درامی سرگرم کننده و تلخ هستید. مغز استخوان، مغز شما را قلقلک خواهد داد‌ خصوصا تعلیقی که در روابط بین انسانها ایجاد می‌کند.

فهرست جوایز فیلم مغز استخوان

در سی و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1398، فیلم مغز استخوان نامزد دریافت دو سیمرغ بلورین برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (نوید پورفرج) و بهترین فیلمنامه (علی زرنگار) شد، اما موفق به کسب جایزه‌ای نشد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *