0

دانلود آلبوم موسیقی نواحی ایران – شروه خوانی در بوشهر از محسن شریفیان

آلبوم موسیقی نواحی ایران - شروه خوانی در بوشهر

آلبوم موسیقی نواحی ایران – شروه خوانی در بوشهر اثری از محسن شریفیان است که به صورت رسمی در سال ۱۳۸۹ منتشر شد.

به گزارش خوبو، آلبوم موسیقی نواحی ایران – شروه خوانی در بوشهر یکی از معروف‌ترین آثار منتشر شده توسط محسن شریفیان است که در سال ۱۳۸۹ مجوز انتشار دریافت کرد. قیمت هر یک از دو لوح این آلبوم، ۷۲,۰۰۰ تومان است. اخیراً آلبوم لوکا از شریفیان منتشر شده است.

شروه چیست؟

شروه قدیمی‌‏ترین، مهم‏ترین و معروف‌‏ترین گونه‏ آوازى در موسیقى بوشهر است. به لحاظ لغت‏‌شناسى می‌‏توان حدس زد که این آواز دست ‏کم از دوران هخامنشیان، یا شاید حتى قبل از آن، در جنوب ایران و استان امروزى بوشهر رایج بوده است.

شروه غالباً در مناطق روستایىِ استان بوشهر رایج است و از این رو می‌‏توان آن را موسیقى روستایى به‏‌شمار آورد. این آواز امروزه یکى از شاخصه‌‏هاى موسیقى آوازىِ استان بوشهر محسوب مى‏‌شود.

از عصر قاجار به بعد، و به‌‏ویژه بعد از اینکه اشعار محمدعلى دشتى متخلص به «فایز» (متولد روستاى کردوان از توابع دشتى، ۱۲۰۹-۱۲۹۸) مورد توجه قرار گرفت، شروه‌‏خوانى نیز به کانون توجه عوام بدل شد. اگر رنسانسى براى شروه‌‏خوانى قائل شویم، مربوط به همین دوره است. پس از آن، شهرت شروه و فایز از مرز روستاها گذشت و به سایر شهرها و مناطق ایران نفوذ کرد؛ طورى که اغلب شروه‌‏خوانى را “فایزخوانى” نیز نامیدند، زیرا معمولاً در این آواز از دوبیتى‌‏هاى فایز استفاده مى‏‌شد.

 لالایى خصوصیاتِ مشترکى با شروه‌‏خوانى دارد، به‌‏خصوص در نوع ملودى و حال‏‌وهوایى که براى خواننده ایجاد مى‏‌کند؛ طورى که اگر در بعضى موارد بدون توجه به اشعارِ لالایى و شروه فقط به آهنگ آن‌ها گوش دهیم، در تشخیصِ آن‌ها دچار مشکل مى‌‏شویم. نکته‏ دیگر در ارتباط با این دو نوع آواز این است که اکنون در میان لالایى‏‌هاى مختلفِ استانِ بوشهر اشعار فایز یا دیگر ترانه‏‌سرایان و گاه آهنگ‌‏هاى ویژه‏ شروه‏‌خوانى دقیقاً به گوش مى‏‌خورد. البته در این مورد، با توجه به قدمت لالایى نسبت به شروه‌‏خوانى و نیز برجستگى این آواز، باید از تأثیرگذارىِ لالایى بر شروه‏‌خوانى سخن گفت.

آهنگ های آلبوم موسیقی نواحی ایران – شروه خوانی در بوشهر

این آلبوم در سبک فولکلور و شامل ۲۸ عدد قطعه موسیقی است که در دو سی دی منتشر شده است.

لوح اول

#نام آهنگ
۱دشتی (پولاد)
۲دشتی (عامو مَحسِین) ۱
۳دشتی (عامو مَحسِین) ۲
۴جِتِگی
۵زینب شَل
۶حاجیونی
۷خمسه خوانیِ شُمبه ای
۸مرثیه خوانی
۹زنگویی
۱۰چاهکوتایی
۱۱تنگسیری (تنگستانی)
۱۲مثنوی خوانی
۱۳مثنوی و شبانکاره ای ۱
۱۴مثنوی و شبانکاره ای ۲
۱۵شبانکاره ای ۲ (کَل کَرَم)

لوح دوم

#نام آهنگ
۱دشتستانی ۱
۲مثنوی و دشتستانی ۲
۳برازجانی ۱
۴برازجانی ۲
۵عباس سلیمون
۶علی کَل سِین
۷بخشو (حاجیونی یا دشتی)
۸نجاتی ۱
۹نجاتی ۲
۱۰شریفیان (وَسمال)
۱۱مرثیه خوانی
۱۲لالایی (شوره)
۱۳شروه ی سازی

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *