0

موتوجی پی

موتوجی پی

قدیمی ترین و معتبرترین مسابقات موتورسواری در دنیا، موتوجی پی است. در این مطلب می خواهیم با این مسابقات بیشتر آشنا شویم.

به گزارش خوبو، موتوجی پی معتبرترین و بالاترین سطح مسابقات کلاس موتو است. کلاس موتو همچنین دارای مسابقاتی همچون موتو 2، موتو 3 و موتو ای نیز است. موتوجی پی که از سال 2002 رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت، قدیمی ترین مسابقات موتورسواری دنیا نیز به شمار می رود.

تاریخچه موتوجی پی

همانند مسابقات اتومبیل رانی، رقابت های موتورسواری نیز از اوایل قرن بیستم شروع به کار کرد و رقابت های مختلفی در کشورهای اروپایی برگزار می شد. در آن زمان سازمانی با نام فدراسیون بین المللی باشگاه های موتورسواری (این سازمان در حال حاضر فدراسیون بین المللی موتورسواری نام دارد) فعالیت می کرد و در سر داشت تا به این مسابقات شکل و شمایل جدی تر و سازمان یافته شده ای بدهد. قرار بود از سال 1938 این مسابقات برگزار شود که شروع جنگ جهانی دوم و خسارت های بعد از آن، این مسابقات را به تعویق انداخت تا سرانجام در سال 1949، اولین دوره این مسابقات موتورسواری آغاز به کار کرد. مسابقات موتوجی پی، تحت نظارت فدراسیون بین المللی موتورسواری (FIM) برگزار می شود.

تا سال 2002 تنها موتورهای 2 زمانه 500 سی سی می توانستند در این رقابت ها شرکت کنند اما از این سال موتورهای 4 زمانه 990 سی سی نیز اجازه فعالیت گرفتند و به همین دلیل مسابقات جهانی موتورسواری که به کلاس 500 سی سی معروف بود، به موتوجی پی (Grand Prix Motorcycling)، تغییر نام داد. البته این پایان تغییرات موتوجی پی نبود و در سال 2007 حجم موتورهای 990 سی سی به 800 سی سی کاهش یافت و سپس در سال 2012، موتورهای 1000 سی سی برای اولین بار وارد این رقابت ها شدند.

موتورهای موتوجی پی

موتورسیکلت هایی که در موتوجی پی استفاده می شوند، طراحی و ساخت بسیار خاص و متفاوتی از سایر موتورسیکلت ها دارند. این موتورها به هیچ وجه امکان استفاده شهری را ندارند و تنها برای همین مسابقات طراحی شده اند.

هر کدام از کلاس های مختلف موتو، طراحی متفاوتی دارند و قوانین ساخت موتورسیکلت در این رقابت ها با یکدیگر متفاوت است. در موتوجی پی بیشترین حجم موتور 1000 سی سی است که دارای 4 سیلندر است. تعداد موتورهایی که یک موتور سوار در فصل می تواند استفاده کند، نهایت به 7 عدد می رسد. وزن این موتورسیکلت ها نیز بسته به حجم آن ها متفاوت است. حداقل وزن یک موتورسیکلت 800 سی سی در موتوجی پی باید 150 کیلوگرم و حداقل موتورسیکلت 801 تا 1000 سی سی، باید معادل 157 کیلوگرم باشد. موتورهای موتوجی پی نهایت دارای 6 دنده هستند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 2021-Repsol-Honda-RC213V-MotoGP-team-launch-22-1024x768.jpg است
موتور تیم رپسول هوندا برای فصل 2021 موتوجی پی

نحوه برگزای یک فصل

یک فصل موتوجی پی در حال حاضر شامل 19 گرندپری می شود. موتوجی پی هم مثل فرمول یک شامل تمرین، تعیین خط و مسابقه اصلی می شود. تمرین در 3 بخش که 2 بخش آن روز جمعه و یک بخش آن روز شنبه است برگزار می شود و تعیین خط نیز شنبه و مسابقه اصلی در روز یکشنبه کلید می خورد.

هدف در موتوجی پی نیز کسب امتیاز بیشتر برای قهرمانی در بخش تیمی، بخش سازنده ها و بخش راننده ها است. امتیازهای برای هر 3 بخش یکسان است اما در بخش سازنده ها، به دلیل استفاده برخی تیم ها از سازنده های مشترک، در جدول سازنده ها تنها امتیازهای بالاترین رتبه موتورسیکلت از هر سازنده حساب می شود و امتیاز دیگر موتورهایی که از همان سازنده ها استفاده می کنند، لحاظ نمی شود. امتیازهای موتوجی پی به شرح زیر است:

 • رتبه اول: 25 امتياز
 • رتبه دوم: 20 امتياز
 • رتبه سوم: 16 امتياز
 • رتبه چهارم: 13 امتياز
 • رتبه پنجم: 11 امتياز
 • رتبه ششم: 10 امتياز
 • رتبه هفتم: 9 امتياز
 • رتبه هشتم: 8 امتياز
 • رتبه نهم: 7 امتياز
 • رتبه دهم: 6 امتياز
 • رتبه یازدهم: 5 امتیاز
 • رتبه دوازدهم: 4 امتیاز
 • رتبه سیزدهم: 3 امتیاز
 • رتبه چهاردهم: 2 امتیاز
 • رتبه پانزدهم: 1 امتیاز

تعیین خط

در موتوجی پی، 2 مرحله تعیین خط که به Q1 و Q2 معروف هستند، وجود دارد. از میان 22 راننده ای که در موتوجی پی هستند، 10 راننده ای که در مجموع 3 تمرین، سریع ترین زمان را ثبت کنند، مستقیم وارد مرحله دوم تعیین خط می شوند. 12 موتورسوار باقی مانده، باید در مرحله اول تعیین خط رقابت کنند تا 2 موتورسوار برتر این مرحله مشخص و به جمع 10 موتورسوار دیگر در مرحله دوم بپیوندند. در مرحله دوم نیز تعیین خط برگزار می شود تا رتبه های 1 تا 12 مشخص شوند. سریع ترین موتورسوار به رتبه اول که به پول پوزیشن معروف است، دست می یابد و جلوتر از بقیه مسابقه را شروع می کند.

مسابقه اصلی

هدف موتورسوارها در مسابقه اصلی، سبقت های متوالی و رد شدن از خط پایان بازی، سریع تر از سایر رقبا است. مسابقه اصلی با قرار گرفتن هر موتورسوار طبق جایگاهی که در تعیین خط کسب کرده است، شروع می شود. بسته به نوع پیست، در موتوجی پی یک مسابقه بین 100 تا 130 کیلومتر مسافت دارد و حدود 40 الی 45 دقیقه معمولا طول می کشد. در موتوجی پی زیاد شاهد تصادف موتورسوارها و از دست دادن کنترل موتور هستیم. وقتی یک موتورسوار تصادف می کند، پرچم زرد نشان داده می شود و افراد خاصی که به مارشال معروف هستند، موتورسوار و موتور را سریع از مسابقه خارج می کنند. اگر تصادف در حدی باشد که موتورسوار به راحتی نتواند از پیست خارج شود، پرچم قرمز نشان داده می شود.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن lg81735-2.big_-1024x683.jpg است
شروع مسابقه موتوجی پی

تیم های حاضر در موتوجی پی

مثل فرمول یک، در موتوجی پی نیز تا به حال تیم های زیادی حضور داشته اند. در حال حاضر 11 تیم در موتوجی پی حاضر هستند که در مجموع از 6 سازنده موتور استفاده می کنند. آپریلیا، دوکاتی، هوندا، KTM، سوزوکی و یاماها، سازنده های فعلی موتوجی پی هستند. هوندا موفق ترین سازنده و تیم رپسول هوندا با 10 قهرمانی، موفق ترین تیم تاریخ موتوجی پی است.

تیمموتورکشور
آپریلیا ریسینگ گرزینیآپریلیاایتالیا
دوکاتیدوکاتیایتالیا
پراماکدوکاتیایتالیا
آوینتیادوکاتیایتالیا
رپسول هونداهونداژاپن
LCR هونداهونداژاپن
ردبول KTMKTMاتریش
تک 3 KTMKTMفرانسه
سوزوکیسوزوکیژاپن
یاماهاسوزوکیژاپن
پتروناس یاماهاسوزوکیمالزی
تیم های حاضر در موتوجی پی

موتورسوارهای حاضر در موتوجی پی

در حال حاضر موتوجی پی دارای 22 موتورسوار از 9 کشور مختلف است. اگر موتورسواری به هر دلیلی از جمله تصادف و مصدومیت نتواند در مسابقه شرکت کند، موتورسوار دیگری جانشین او می شود. اگر تمام تاریخ سطح اول موتورسواری حرفه ای را حساب کنیم، جاکومو آگوستینی با 8 قهرمانی رکورددار است اما اگر تنها عصر موتوجی پی را به شمار آوریم، بیشترین قهرمانی را ولنتینو روسی با 7 قهرمانی به دست آورده است.

موتورسوارتیمکشور
لورنزو ساوادوریآپریلیا ریسینگ گرزینیایتالیا
الکس اسپارخاروآپریلیا ریسینگ گرزینیاسپانیا
جک میلردوکاتیاسترالیا
فرانچسکو بانیایادوکاتیایتالیا
یوهان زارکوپراماکفرانسه
خورخه مارتینپراماکاسپانیا
لوکا مارینیآوینتیاایتالیا
انیا باستیانینیآوینتیاایتالیا
مارک مارکزرپسول هوندااسپانیا
پل اسپارخارورپسول هوندااسپانیا
تاکاکی ناکاگامیLCR هونداژاپن
الکس مارکزLCR هوندااسپانیا
برد بیندرردبول KTMآفریقای جنوبی
میگل اولیویراردبول KTMپرتغال
دنیلو پتروچیتک 3 KTMایتالیا
ایکر لکوئوناتک 3 KTMاسپانیا
خوان میرسوزوکیاسپانیا
الکس رینزسوزوکیاسپانیا
موریک وینالسیاماهااسپانیا
فابیو کوارتارارویاماهافرانسه
ولنتینو روسیپتروناس یاماهاایتالیا
فرانکو موربیدلیپتروناس یاماهاایتالیا
موتورسوارهای فعلی موتوجی پی
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن lineup-motogp-2021-tc_0.big_-1024x575.jpg است
موتورسوارهای فصل 2021 موتوجی پی

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

 • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *