0

کارتون پت و مت (Pat And Mat) | معرفی و لینک دانلود

pat and mat

کارتون پت و مت یکی از باسابقه ترین و موفق ترین استاپ موشن های ساخته شده در دنیا بوده که نزدیک به نیم قرن است مردم را سرگرم کرده است.

به گزارش خوبو، پت و مت در یک زمینه بسیار مشهور هستند. آن هم در خنگ بازی، خراب کاری و به هم ریختن همه چیز! به طوری که در این سال ها هنوز کسی نتوانسته به حد آن ها با گیج بازی، موفق و معروف شود.

این سریال کارتونی که هر کس با آن خاطره دارد، نزدیک به نیم قرن است که تولید می شود؛ روش تولید و تجارب سازندگان آن در این سال ها می تواند برای دیگران بسیار با ارزش و کاربردی باشد.

اولین قسمت از انیمیشن پت و مت در 12 آگوست سال 1976 پخش شد. و آخرین قسمت آن هم در سال 2004 ساخته و پخش شد. این انیمیشن محصول کشور چکسلواکی بوده و طبق اعلام تهیه کنندگان آن، برنامه ای برای ساخت قسمت های جدید پت و مت وجود ندارد.

این انیمیشن در IMDB نمره 8.4 را کسب کرده است.

دانلود و مشاهده آنلاین کارتون پت و مت (Pat And Mat)

کارتون پت و مت

سازندگان کارتون پت و مت

پت و مت به طور مشترک توسط لوبومیر بِنِش (Lubomír Beneš) و وادیمیر جیرانک (Vladimír Jiránek) خلق شد که هر دو از دنیا رفته اند.

لوبومیر بِنِش (1935 – 1995) یک انیماتور، کارگردان و نویسنده ی اهل پراگ (Prague) پایتخت جمهوری چک (Czech Republic) بود که بیشتر با Pat & Mat شناخته می‌شود. او در دهه های 1970 و 1980 این سریال را کارگردانی کرده است.

وادیمیر جیرانک (1938 – 2012) نیز یک تصویرگر، کارگردان فیلم و کاریکاتوریست اهل چک بود.

لوبومیر در نزدیک پراگ زندگی می کرد، متاهل بود و یک پسر و دختر داشت. پس از فوت او، این سریال عموما توسط پسرش مارک بِنِش (Marek Beneš) ساخته و ادامه پیدا کرد. تولید پت و مت کار پدری او بود که انگار به مارک ارث رسید.

معرفی شخصیت های کارتون پت و مت

پت همان عروسکی است که لباس زرد پوشیده و کلاهی صاف بر روی صورت گردش قرار گرفته، دوست و همسایه اش مت هم لباس قرمز پوشیده و کلاهی منگوله دار بر روی صورت کشیده اش دارد. هر دو شلوار جین و کفش مشکی پوشیده اند و دماغ و گوش بزرگ شان به چشم می آید.

کارتون پت و مت

آن ها با وجود اینکه اصلا حرف نمی زنند اما حرکات خاصی دارند که احساسشان را نشان می دهد، مثلا هر وقت کار اشتباهی ازشان سر می زند، پس سرشان را می خارانند یا هر وقت به فکر یا روش جدیدی می رسند دست شان را به نحو خاصی تکان می دهند.

در آخر وقتی از نتیجه کارشان راضی می شوند، دست‌هایشان را به هم می‌زنند، که این کار یک ژست خیلی رایج بین مردم کشور چک است، یعنی ما موفق شدیم!

البته در گذشته و قبل از پت و مت زیاد رایج نبود اما این دو کاراکتر باعث شدند که این حرکت به نشانه مردم چک در زمان پیروزی تبدیل شود.

خلاصه داستان کارتون پت و مت

پت و مت، اسم دو شخصیت دست و پا چلفتی است که همیشه در کارشان خرابکاری می‌کنند. این شخصیت ها آنقدر معروف هستند که هر وقت کسی کار آسانی را به اشتباه انجام میدهد او را به پت و مت تشبیه می کنیم!

انیمیشن های پت و مت داستان زندگی روزانه این دو نفر را روایت می‌کند. آن ها وقتی میخواهند کارهای ساده ای مثل روشن کردن ماشین لباسشویی، یا میخ کردن یک قاب عکس را انجام دهند آنقدر خرابکاری میکنند که مشکلات جدیدی درست میشود. اما نکته جالب این است که آخر سر بالاخره کار را انجام میدهند. ولی نتیجه آن چیزی نیست که باید می شد!

انیمیشن های بلند پت و مت

اولین فیلم بلند پت و مت در سال 2016 منتشر شد ، اما با انیمیشن های سینمایی تفاوت زیادی داشت و بیشتر شبیه آن بود که قسمت های کوتاه مجموعه تلویزیونی را پشت سر هم گذاشته اند.

برخی دیگر از انیمیشن های بلند تولید شده از این مجموعه عبارتند از:

  • Pat Mat Back in Action (2018)
  • Pat Mat: Winter Fun (2018)
  • Pat Mat – DIY Troubles (2019)
کارتون پت و مت

جوایز کارتون پت و مت

چندین قسمت از پت و مت در جشنواره های بین المللی انیمیشن جوایزی دریافت کرده اند.

قسمت 38: The Cyclists به کارگردانی Lubomír Beneš و انیمیشن سازی Alfons Mensdorff-Pouilly ، در مسابقه جشنواره انیمیشن “Annecy ’93“ (انسی ، فرانسه) شرکت کرد و به تعدادی دیگر از جشنواره های جهانی دعوت شد. این قسمت همچنین در انتخاب “بهترین های انسی 93” قرار گرفت.

قسمت 44: Billiards به کارگردانی Lubomír Beneš و انیمیشن سازی Franti Franek Váša ، برای مسابقه “Annecy ’95“ انتخاب شد و به بسیاری از جشنواره های بین المللی فیلم دعوت شد. این قسمت در مارس 1997 در جشنواره جهانی انیمیشن در آگورا، کالیفرنیا دو جایزه دریافت کرد:

  • جایزه اول: بهترین انیمیشن برای یک مجموعه تلویزیونی روزانه
  • جایزه دوم: بهترین انیمیشن حرفه ای استاپ موشن

قسمت 50: Playing Cards به نویسندگی، انیمیشن سازی و کارگردانی František Váša برای مسابقه تلویزیونی “Annecy ’99“ انتخاب شد.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *