0

معرفی انیمیشن کوتاه «طرح پیکمَن»

انیمیشن مدل پیکمن

به گزارش سایت خوبو، تولید آثار انیمیشن سینمایی در آمریکای لاتین معمولا با دشواری‌های مراحل ساخت و تولید همراه است. انیمیشن کوتاه «طرح پیکمَن» ساختۀ پابلو آنجلسِ مکزیکی نیز از این شرایط خاص در آمریکای لاتین مستثنی نبوده است و به همین دلیل پس از چهار سال و نیم کار و روشی خلاقانه که او به تنهایی آغاز کرد، اکران این فیلم کوتاه چند دقیقه‌ای همراه با نتیجه‌ای تحسین‌برانگیز از لحاظ فرمی و روایی بود.

معرفی انیمیشن کوتاه «طرح پیکمَن»
انیمیشن کوتاه «طرح پیکمن»

مراحل تولید

«طرح پیکمَن» اقتباسی از داستانی به همین نام نوشتۀ هوارد فیلیپس لاوکرافت نویسندۀ آمریکایی در سال ۱۹۲۶ است. این فیلمساز مکزیکی ابتدا می‌خواست کار ساخت این انیمیشن را با عروسک و استاپ‌موشن پیش ببرد اما موفق نشد. در نتیجه او از تکنیکی که قبلا تجربۀ موفقیت‌آمیزی در اجرای آن داشت استفاده کرد. او «کمیک» و «انیمیشن سه بُعدی» را با هم ترکیب کرد تا به شخصیت‌ها و فضاسازی‌هایش جان بدهد.

هوارد لاوکرافت
طرحی از هوارد لاوکرافت برای کتاب خود

داستان کتاب

«طرح پیکمن» داستان کوتاهی از هوارد لاوکرافت است که در سپتامبر ۱۹۲۶ نوشته شد و برای نخستین بار در مجلۀ «قصه‌های عجیب» منتشر گشت.
ریچارد آپتون پیکمن، هنرمند ساکن بوستون که به خاطر نقاشی‌های ترسناک شهرت دارد، در مرکز داستان قرار دارد. علیرغم این واقعیت که کار او بی عیب و نقص است، همکارانش در باشگاه هنری بوستون از او به دلیل ماهیت گرافیکی تصاویرش دوری می‌کنند.

انیمیشن کوتاه مدل پیکمن
انیمیشن کوتاه «طرح پیکمن»

راوی یکی از دوستان پیکمن است که پس از ناپدید شدن مرموز این هنرمند، به دوستی دیگر می‌گوید که او را در گالری شخصی پیکمن، در محله‌ای مخروبه و فقیرنشین شهر پنهان کرده‌اند.
این دو هنرمند با هر قدمی که در گالری پینکمن و در واقع دنیای عجیب ذهن او برمی‌دارند، با ایده و تصاویر ترسناکتری مواجه می‌شوند بطوری که در انتهای گالری، پرتره‌ای بزرگ از یک موجود غیرانسانی با چشمانی قرمز روبروی خود می‌بینند.

معرفی انیمیشن کوتاه «طرح پیکمَن»
انیمیشن کوتاه «طرح پیکمن»

اقتباس‌ها از داستان

در سال ۲۰۱۵ بازی ویدئویی «فال‌اوت ۴» با الهام از این داستان، مکان و شخصیتی را با همین نام پیکمن ساخت. همچنین شبکۀ نتفلکیس در مجموعه تلویزیونی « ماجراجویی‌های هراس‌انگیز سابرینا» در یکی از قسمتها بخشی از دنیای آینده را به تصویر می‌کشد که شخصیت هاروی یک هم‌اتاقی دارد که می‌تواند موجودات فرازمینی را از طریق دریچه‌ای در کمد خود ببیند و تصاویری برگرفته از دنیای پیکمن را نشان می‌دهد.

معرفی انیمیشن کوتاه «طرح پیکمَن»
انیمیشن کوتاه «طرح پیکمَن»

جدول اطلاعات انیمیشن

نامطرح پیکمن
نام اصلی El modelo de Pickman (Pickman’s Model)
کارگردانPablo Ángeles Zuman
داستانهوارد لاوکرافت
جوایز بهترین فیلم از جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی، فرانسه
بهترین فیلم کوتاه از آکادمی فیلم آریل، مکزیک
سال۲۰۱۳
کشورمکزیک
مدت۱۱ دقیقه

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *