0

پیلاتس برای سلامت روان؛ چند فایده‌ی کمتر شنیده شده‌ی پیلاتس برای شما

فواید پیلاتس برای سلامت روانی خانمی که مشغول انجام تمرینات پیلاتس است

امروز می‌خواهم در مورد چند فایده‌ی کمتر شنیده شده‌ی پیلاتس برای شما صحبت کنم. حتماً در مورد مزایای جسمانی ورزش پیلاتس زیاد شنیده‌اید. افزایش قدرت و توان عضلانی، انعطاف‌پذیری بیشتر، وضعیت بدنی بهتر. اما آیا در مورد فواید بی‌شمار پیلاتس برای سلامت روانی و عاطفی چیزی شنیده‌اید؟ در این مقاله قصد داریم به همین سوال پاسخ بدهیم. با سایت خوبو همراه باشید.

فواید پیلاتس برای سلامت روان

پیلاتس و کمک به کاهش تنش عاطفی

بسیاری از ما احساسات منفی را در بدن خود ذخیره می‌کنیم. مثلاً شانه‌های قوز کرده، سفت کردن فک‌ها در هنگام عصبانیت و یا انقباض عضلات موقع ترس. تمام این موارد نشانه‌ی وجود احساسات منفی سرکوب شده در جسم است.

پیلاتس به ما کمک می‌کند تا این تنش‌های احساسی را از ماهیچه‌های خود خارج کنیم. به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از تمرینات پیلاتس واقعاً احساس رهایی و سبکی دارند.

پیلاتس و کمک به کاهش استرس

فرض کنید که به محیط کاری خود علاقه ندارید. یا روابط خوبی بین شما و اعضای خانواده‌ وجود ندارد. ممکن است در بازه‌های زمانی بسیار طولانی، سطح بالایی از استرس را تجربه کنید. در این وضعیت هورمون‌های استرس علائم فیزیکی مثل درد و اسپاسم ایجاد می‌کنند.

با انجام تمرینات پیلاتس، کشش‌ را در عضلات خود ایجاد می‌کنید. این تمرینات منجر به کاهش استرس‌های روانی و تسکین عوارض فیزیکی آن خواهند شد. بنابراین آرامش فوق‌العاده‌ای را تجربه خواهید کرد.

مربیان پیلاتس معتقدند: بدنی که از خستگی و تنش‌های عصبی خلاص شده است، سرپناهی ایده‌آل برای روان سالم و متعادل ایجاد خواهد کرد. وقتی به ثبات روانی برسید، خشمگین نمی‌شوید، به هم نمی‌ریزید و برای مسائل خودتان راه‌حل‌های صحیح پیدا می‌کنید.

پیلاتس و تمرکز حواس

فواید پیلاتس برای سلامت روانی خانمی که مشغول انجام تمرینات پیلاتس است

در جریان یک تمرین پیلاتس، مربی از شما درخواست می‌کند که در همین لحظه حضور داشته باشید. در واقع با تمرکز روی حرکات، شما از چنگال هیولای ذهن خود خلاص شده و در همان لحظه حاضرید و لذت می‌برید. نه افسوس و حسرتی بر گذشته می‌خورید و نه ترس و اضطرابی بابت آینده دارید.

زمانی که ذهن شما ساکت است و روی زمان حال تمرکز دارید، ارتباط بهتری بین جسم و روان شما شکل می‌گیرد. در واقع شما مانند ناظری هستید که بر خود و ذهن خود مسلط شده‌اید. این ذهن‌آگاهی استرس شما را کاهش می‌دهد. به بهبود تمرکز شما بر امور منجر می‌شود و کیفیت خوابتان را بالا می‌برد.

پیلاتس و بهبود حافظه و هوش

هیپو کامپ، بخشی از مغز ما است که مسئول حافظه و عملکرد شناختی می‌باشد. تحقیقات نشان داده که اکثر ما، از اواخر دهه سوم زندگی، شروع به از دست دادن حدود 1 درصد از حجم هیپوکامپ می‌کنیم. یعنی مغز به مرور کوچک و کوچک‌تر می‌شود.

به مدت طولانی دانشمندان فکر می‌کردند که ما با تعداد مشخصی سلول مغزی متولد می‌شویم. اما اخیراً متوجه شده‌اند که مغز قادر به تولید سلول‌های جدید است. این سلول‌ها روند پیری مغز را کُند یا حتی معکوس می‌کنند. خب این چه معنایی برای شما دارد؟ نتیجه‌ی این وضعیت عبارت است از:

  • حافظه بهتر
  • کاهش خطر ابتلا به آلزایمر
  • یادگیری بهتر
  • بهره هوشی بالاتر
  • توان حل مسئله و امتیازات فراوانی از این دست.

خب! حالا باید ببینیم که چه عواملی منجر به تولید سلول‌های جدید مغزی می‌شوند. چندین مطالعه معتبر ثابت کرده‌اند که ورزش کردن، نوروژنسیس – ایجاد سلول های مغزی جدید – را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این از سلول‌های موجود مغز نیز محافظت می‌کند. بیشترین اثر نیز در ناحیه هیپوکامپ رخ می‌دهد یعنی همان بخشی که مسئول حافظه و یادگیری است.

بحث ما در مورد فواید پیلاتس بر سلامت روان است. مطالعات نشان داده که تمرینات حرکتی ذهنی مثل پیلاتس و یوگا، نسبت به ورزش‌های هوازی، اثر بهتری بر عملکرد مغز دارند.

پس نتیجه چیست؟ پیلاتس می‌تواند به ایجاد سلول‌های مغزی جدید منجر شود. از این طریق حافظه‌ی شما عملکرد بهتری خواهد داشت. توان یادگیری شما بالاتر خواهد رفت. به آلزایمر مبتلا نخواهید شد و از این طریق سلامتی روان شما حتی در سنین بسیار بالا، تضمین می‌شود.

پیلاتس و شادی

انجام فعالیتی که به آن علاقمند هستید، باعث شادی می‌شود. آیا از استرس مثبت چیزی می‌دانید؟ وقتی بدن ما در معرض آن قرار بگیرد، اندورفین یا هورمون شادی ترشح شده و احساس خوبی پیدا می‌کنیم. استرس مثبت در چه موقعیت‌هایی ترشح می‌شود؟ مثلاً وقتی ورزش مورد علاقه خودتان را انجام می‌دهید.

بنابراین اگر پیلاتس را دوست داشته باشید، شادتر خواهید شد. موقع انجام حرکات، متمرکز بمانید و به ذهن اجازه‌ی پرسه زدن در گذشته و آینده را ندهید. در این صورت در پایان تمرین احساسی از شادی آرامش به سراغ شما خواهد آمد. راستی می‌دانید که جسم سالم و سرحال، اولین شرط شادی است.

پیلاتس و خلاقیت

2 خانم و 1 آقا مشغول انجام حرکات پیلاتس و کسب آرامش روانی

یک ذهن خلاق و باز به ما این قدرت را می‌دهد که هر لحظه‌ی زندگی خود را درک و تجربه کنیم. علاوه بر این، در مواجهه با چالش‌ها، راه‌هایی را برای مقابله ابداع خواهیم کرد.

مطالعات بسیاری رابطه‌ی ورزش و ذهن آگاهی را بر بهبود خلاقیت ثابت کرده‌اند. شما در پیلاتس هر دوی این‌ها – ورزش و ذهن آگاهی –  را در کنار هم تجربه می‌کنید. بنابراین به نتایج بسیار خوبی دست خواهید یافت.

پیلاتس، تنفس و قدرت کنترل احساسات

آیا می‌دانید که حالت‌های عاطفی ما با شیوه‌ی نفس کشیدنمان، ارتباط دارند؟ مطالعات اخیر در حوزه روانشناسی ارتباط نزدیک احساسات و تنفس را اثبات کرده‌اند. وقتی که با اتفاق ترسناکی رو‌به‌رو می‌شوید، شیوه‌ی نفس کشیدن شما چه تغییری میکند؟ زمانی که با واقعه‌ا‌ی خوشایند مواجه می‌شوید چه؟ آیا می‌توان این ارتباط را برعکس تصور کرد؟ یعنی با آموختن شیوه‌های صحیح و آرامش‌بخش تنفس، به احساسی خوب و خوشایند رسید؟

پاسخ مثبت است. شما در پیلاتس شیوه‌ی درست نفس کشیدن را می‌آموزید. اصلاً تنفس صحیح یکی از 6 ستون این ورزش است. حتی می‌توان آن را به‌عنوان مهم‌ترین مزیت پیلاتس در نظر گرفت. چون اغلب ما بلد نیستیم درست نفس بکشیم. در واقع اصلا نفس نمی‌کشیم.

شما در کلاس پیلاتس تکنیک‌هایی را یاد می‌گیرید که می‌توانند در موقعیت‌های مختلف زندگی، برای آرام کردن ذهن یا عبور از یک موقعیت استرس‌زا استفاده شوند.

پیلاتس باعث می‌شود که خودتان باشید

ما در دنیای مدرن تحت فشار هستیم. دائماً احساس می‌کنیم که باید با استانداردهای خاصی مطابقت داشته باشیم. مدام باید از مرزهای خود فراتر برویم و بهتر و بهتر شویم. تبدیل به والدینی موفق، کارمند و کارآفرینی ثروتمند و یا انسانی جذاب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر شویم.

پیلاتس به ما می‌آموزد که به بدن خود احترام بگذاریم و از آن راضی باشیم. تمرینات آن برمحدوده حرکتی ما و افزایش تدریجی قدرت و انعطاف‌پذیری‌مان، متمرکز است. به خود اطمینان کامل داریم و می‌دانیم که از پس آن برمی‌آییم.

این قدرت و توانایی به ما انگیزه رشد می‌دهد. به‌راحتی به سطوح بالاتر می‌رویم بدون اینکه تحت فشار باشیم.

شما هرگز خودتان را با شخصی دیگر مقایسه نمی‌کنید. حتماً عکس‌های قبل و بعد افرادی که در حوزه تناسب اندام فعال هستند را دیده‌اید. این مقایسه همواره با عکس قبلی خود شخص شکل می‌گیرد. شما خودتان را تنها با خود سابقتان مقایسه می‌کنید. تنها مقایسه‌ی درست همین است. برای همین رشد اتفاق خواهد افتاد.

با تمرینات پیلاتس، یاد می‌گیریم که به بدن خود احترام بگذاریم. پس می‌آموزیم که این احترام را به تمام بخش‌های زندگی خود وارد کنیم و به خود حقیقی‌مان، احترام بگذاریم. ما نمی‌خواهیم جای کسی باشیم بلکه براساس اولویت‌ها و خواسته‌های خود زندگی و رشد می‌کنیم.

اعتماد به نفس بیشتر

یکی دیگر از فواید پیلاتس برای سلامت روان مربوط به اعتماد به نفس است. می‌دانستید که برخی از وضعیت‌های بدنی حاکی از اعتماد به نفس هستند؟ مثلاً ممکن است مادر شما بارها تاکیده کرده که صاف بنشینید. امیدوارم به حرف او گوش داده باشید.

تمرینات پیلاتس بر ایجاد وضعیت خوب بدنی و تعادل مناسب بین اعضای بدن متمرکز است. البته که این ویژگی‌ها در سلامتی جسمی شما اثر فراوان دارد. با این حال از تاثیر آن بر اعتماد به نفس خود غافل نشوید.

تمرینات پیلاتس بدن شما را تنظیم می‌کند و سه‌گانه‌ی جسم، ذهن و روح را در حالت تعادل قرار می‌دهد. این تعادل اعتماد به نفس پایدار را در پی خواهد داشت.

جمع بندی

خب با دانستن فواید پیلاتس برای سلامت روان احتمالاً دلایل کافی برای شرکت در کلاس پیلاتس را پیدا کرده‌اید. امیدوارم همین حالا یک تصمیم قطعی بگیرید و اقدام کنید. اجازه دهید که جسم، ذهن و روح شما در آنِ واحد از این مزایا برخوردار شود. این کاری هوشمندانه است که فقط از آدم‌های باهوش سر می‌زند.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *