0

موسیقی پاپ

موسیقی پاپ

موسیقی پاپ (Pop Music) و به طور کلی کلمه پاپ (Pop)، مخفف یا به عبارت بهتر، حروف اول کلمه Popular در زبان انگلیسی است که به معنی “محبوب” و “عامه پسند” است.

پیشینه

موسیقی پاپ معمولا مقابل موسیقی کلاسیک و فولک (یا محلی) قرار می گیرد. این سبک عموما نوعی از موسیقی است که اشعاری ساده داشته و معانی آن به سادگی قابل درک و تعبیر است. آنچه که در اکثر مواقع از ایستگاه های رادیویی در سراسر جهان می شنویم همان موسیقی پاپ است. این سبک معاصر موسیقی ممکن است عناصری از دیگر سبک های آشنای امروزی نیز در خود داشته باشد؛

سبک هایی نظیر راک، هیپ هاپ و دنس. از این روی، پاپ را می توان یک سبک فراگیر دانست زیرا هنرمندان این شاخه از موسیقی می توانند در ژانرها و سبک های دیگر نیز به فعالیت بپردازند. البته، افرادی نظیر سایمون فریت، جامعه شناس و منتقد موسیقی نیز وجود دارند که سبک پاپ را هنر نمی دانند و آن را به عنوان یک صنعت می شناسند. به طور کلی می توان گفت که پاپ سبکی از موسیقی است که جامعه هدفش، “همه” هستند و نه یک گروه خاص؛ به عبارت دیگر، پاپ چیزی ارائه می دهد که همه را خوش آید!

خواننده های موسیقی پاپ

سازهای مورد استفاده در سبک موسیقی پاپ

در این سبک موسیقی، سازهای متفاوتی به کار گرفته می شود. گیتار بیس، گیتار الکتریک و گیتار آکوستیک همگی در زیرمجموعه خانواده گیتارها قرار می گیرد. درامز دیگر ابزار موسیقی است که در اکثر سبک ها نقشی کلیدی دارد. این ابزار را می توان هم به صورت طبیعی و توسط یک درامر و نوازنده واقعی مورد استفاده قرار داد و هم صدا و بیت های آن را به صورت دیجیتال و الکترونیکی توسط نرم افزارها و ادوات کامپیوتری تولید کرد.

درام

بخش وکال یا همان قسمت خوانندگی نیز یکی از اصلی ترین اجزای این موسیقی است که به موسیقی جان و کلام می بخشد. بخش خوانندگی خود می تواند شامل آواز، رپ و کُرخوانی باشد. از جمله شخصیت های تاثیرگذار و مشهور در زمینه وکال و صدا در موسیقی پاپ می توان به ماریا کری، سلین دیون و مدونا اشاره کرد.

سازهای بادی از جمله ترومپت، ساکسفون و فلوت نیز به فراخور ملودی و پیش زمینه آهنگ در موسیقی پاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

ویولون و کمانچه نیز در دسته بندی سازهای سیمی قرار گرفته می شود که در موسیقی برخی از ملل همچون کشورهای شرقی از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیانو و کیبورد نیز در این سبک موسیقی به ابزارهایی پر اهمیت تبدیل گشته است و بخش زیادی از بار ملودی اصلی بر دوش این سازها قرار می گیرد.

سازهای دیگری نیز وجود دارد که مختص سبک موسیقی پاپ نیست، اما به فراخور نیاز، ممکن است از آن ها استفاده شود.

ستارگان موسیقی پاپ

این سبک موسیقی، گروه ها و ستارگان درخشانی را در عمر تقریبا یکصد ساله خود به جهان معرفی کرده است که از جمله معروف ترین آن ها می توان به سَم کوک، بیانسه، رابی ویلیامز، ایگلز، کویین، ویتنی هیوستن، ABBA، ماریا کری، مایکل جکسون، فرانک سیناترا و گروه ایگلز اشاره کرد.

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *