0

معرفی ارز دیجیتال رادیکال Radicle (RAD)

Radicle (RAD) یک پروتکل منبع باز است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا به صورت همتا به همتا و غیرمتمرکز با یکدیگر همکاری کنند. شبیه به پلتفرم‌های متمرکز همکاری کد مانند GitHub و GitLab، توسعه دهندگان می‌توانند برای کدنویسی و ساخت DApp بر روی آن همکاری کنند.

این از طریق پروتکل تکراری همتا به همتای Radicle به نام Radicle Link اتفاق می‌افتد. Radicle Link کارایی Git را حفظ می‌کند و در عین حال ذخیره سازی غیرمتمرکز مخزن داده جهانی را از طریق لایه شبکه همتا به نظیر خود ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند داده‌ها را از طریق فورک‌ها پخش کنند، به این معنی که کپی‌های اضافی را روی رایانه‌های خود نگه می‌دارند و داده‌های محلی را با شبکه به اشتراک می‌گذارند.

علاوه بر این، کاربران می‌توانند پروژه‌های نرم‌افزاری که توسط دیگران شروع شده‌اند را تأمین مالی و مدیریت کنند. این نوع همکاری انتخابی، جایی که کاربران محتوای خود را میزبانی می‌کنند و محتوایی که برایشان جالب است، همان چیزی است که رادیکل آن را همکاری «به‌سبک بازار» می‌نامد.

نسخه بتا Radicle در نوامبر 2020 بود و از MacOS و Linux پشتیبانی می‌کرد. در فوریه 2021، Radicle یک ادغام اتریوم را منتشر کرد که سیستم قرارداد هوشمند، توکن و حاکمیت پروتکل را از طریق Radicle DAO معرفی کرد.

بنیانگذاران رادیکل چه کسانی هستند؟

Radicle توسط Monadic، یک شرکت نرم افزاری مستقر در برلین که بر روی همکاری نرم افزار منبع باز کار می‌کند، توسعه داده شده است. مونادیک تاکید می‌کند که این شرکت مالک Radicle نیست و Radicle یک پروژه منبع باز است که هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند، تغییر دهد و در آن مشارکت کند. در حالی که Monadic در سال 2017 تأسیس شد، توسعه Radicle در سال 2018 آغاز شد. Monadic توسط Alexis Sellier و Eleftherios Diakomichalis هدایت می شود.

در سال 2021، این پروژه 12 میلیون دلار در یک دور سرمایه گذاری اولیه به رهبری NFX و Galaxy با سرمایه‌هایی مانند Placeholder، Electric Capital، ParaFi Capital و سایرین جذب کرد.

چه چیزی رادیکل را منحصر به فرد می‌کند؟

Radicle با ارائه یک شبکه جهانی و بدون مجوز که به اشخاص ثالث متکی نیست و نقطه خرابی متمرکزی ندارد، از همتایان متمرکز خود متمایز است. این امر ادغام بیشتر فناوری بلاکچین را ارتقا می‌دهد و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا در پروژه‌های ساخته شده بر روی بلاکچین اتریوم همکاری کنند.

به لطف ماهیت همتا به همتا و رمزنگاری کلید عمومی Radicle، از نظر طراحی قابل اعتماد نیست – برخلاف پلتفرم‌های متمرکز که بر اجزای رابط کاربری و اوراکل‌ها متکی هستند. Radicle در بالای اتریوم وجود دارد و دارای چندین ویژگی است که هدف آن را برای همکاری نرم افزاری غیرمتمرکز پیش می‌برد.

Radicle Orgs سازمان‌های کوچکی هستند که به جوامع اجازه می دهند از ویژگی‌های منحصر به فرد پروژه استفاده کنند. آنها همچنین حاوی ماژول‌ها و ویژگی‌های از پیش کدگذاری شده هستند که به تیم‌ها در موفقیت توسعه کمک می‌کند. با سیستم گواهی رادیکل، کاربران هویت پروژه خود را به آدرس‌های اتریوم خود پیوند می‌دهند. این دایرکتوری از کاربران را فراهم می‌کند و امنیت را افزایش می‌دهد، زیرا می‌توانید به جای اشتراک گذاری آدرس اتریوم، شناسه Radicle خود را به اشتراک بگذارید.

Radicle Link استانداردی برای همکاری کد است که کاربران را قادر می سازد تا کد را به صورت غیرمتمرکز و ایمن به اشتراک بگذارند. این پروتکل بر روی Git ساخته شده است و داده های آن در یک Git monorepo ذخیره می‌شود.

Radicle همچنین پشتیبانی NFT را ارائه می‌دهد و کاربران می‌توانند NFT ها را در شبکه ایجاد، صادر، تجارت و مدیریت کنند. حاکمیت تحت رهبری جامعه Radicle به دارندگان توکن اجازه می دهد تا پیشنهادات خود را ارسال کنند و مستقیماً بر آینده پروژه تأثیر بگذارند. این گواهی بر ماهیت منبع باز Radicle است که کاملاً مخالف همتایان شرکتی خود مانند GitHub و GitLab است.برخلاف آن پلتفرم‌ها، کاربران Radicle را نمی‌توان ممنوع یا سانسور کرد، چه به دلایل شرکتی یا عمومی. به این ترتیب، Radicle به دنبال ارائه مدل جدیدی از یک مخزن کد منبع باز است که وابسته به یک سرویس متمرکز نیست که محتوای آن را تأیید کند و عملکرد آن را تضمین کند.

شبکه رادیکل چگونه ایمن است؟

RAD روی اتریوم اجرا می‌شود، که با مکانیزم اجماع اثبات کار ایمن شده است که ماینرها را ملزم به استخراج اتر جدید می‌کند. مجموعه‌ای از گره‌های غیرمتمرکز تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و بلاک چین اتریوم را ایمن می‌کنند. به لطف Radicle Link، پروتکل تکرار پروژه در بالای سیستم کنترل نسخه Git، داده ها در سراسر شبکه Radicle در دسترس هستند. با استفاده از نمودارهای آسیلیک جهت دار (DAG)، داده ها بین شرکت کنندگان و مخازن Git به صورت غیرمتمرکز و ایمن منتشر می‌شود.

شناسنامه ارز دیجیتال رادیکال

نامرادیکال، Radical
اختصارRAD
آدرس سایتradicle.xyz
قراردادمشاهده
تعداد توکن ها99,999,620
حجم بازار251 میلیون دلار

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *