0

معرفی بازیهای مینیمال ماجراجویی با حال و هوای بازی لیمبو ـ بخش اول

بازیهای مشابه با لیمبو

دنیای برخی از بازیهای ویدئویی عاری از طیف رنگهاست. این دسته از بازیها گرچه در دنیایی تاریک سیر می‌کنند اما روایتگری و زیبایی منحصر به فرد آنها در عین سادگی باعث شده است تا ارزش بازی کردن را داشته باشند.
به گزارش سایت خوبو، این ژانر از بازیها با بازی ویدئویی «لیمبو» که توسط شرکت مستقل دانمارکی «پلی‌دد» ساخته شده است، به شهرتی بیش از پیش دست یافت بطوریکه پس از آن سبکی بنام Limbo-like میان گیمرها معروف شد. این ژانر همچنان در حال توسعه است و استودیوهای بازیسازی در تلاش‌اند تا موفقیتهای چشمگیر بازی ویدئویی «لیمبو» را تکرار کنند. در این نوشته از سایت خوبو به معرفی چند مورد از بهترین بازیهای ویدئویی در این سبک می‌پردازیم.

Limbo

بیایید این لیست را با پدربزرگ همۀ آنها شروع کنیم: تاسیس استودیوی بازیسازی مستقل دانمارکی «پلی‌دد» و اولین بازی ویدئویی‌شان بنام لیمبو یا برزخ، کمک شایانی به تولد این «زیرژانر» کرد. «لیمبو» به شدت از اتمسفر سینمایی بازی «دنیای دیگر» در سال ۱۹۹۱ الهام گرفته است. در لیمبو، شما در نقش پسربچه‌ای بی‌نام و نشان باید از تله‌ها و موانع خطرناک دنیای خاکستری عبور کنید و دلیل اصلی که چرا این بازی اینقدر خوب است، فقدان تقریبا کامل پس‌زمینۀ رنگی است.

بازی لیمبو
بازی لیمبو یا برزخ، ۲۰۱۰

شما کیستید؟ چطور وارد اینجا شده‌اید؟ آیا عنوان بازی به مکانی خاکستری که در آن قرار دارید اشاره می‌کند؟ جالب است بدانید که پس از گذشت یک دهه، ما هنوز پاسخ روشنی برای این قبیل از پرسشها نداریم. در ضمن این نکته را از ما به خاطر بسپارید: مراقب عنکبوت‌های عظیم‌الجثه باشید!

Yomawari: Night Alone

بازی «یوماواری: تنها در شب» در سبک ماجراجویی و استراتژیک می باشد. صدای گامهایتان بر زمین اغلب تنها صدایی است که در بسیاری از صحنه‌های بازی به گوش می‌رسد. در سایر مواقع، اشباح و ارواح اهریمنی که در شب برای شکار بیرون می‌آیند، شما را تعقیب می‌کنند. اما چگونه  یوماواری، دختربچه‌ای تنها می‌تواند سگ و خواهر گمشده‌اش را در آنجا پیدا کند؟ این بازی ژاپنی فاقد جنگ و مبارزه رودررو است که همین منجر به دلهرۀ بیشتر برای شما در بازی شده است.

بازی «یوماواری: تنها در شب»، ۲۰۱۵
بازی «یوماواری: تنها در شب»، ۲۰۱۵

اینجا جایی است که تنها شانس شما برای زنده ماندن این است که خود را مخفی و سعی کنید در خیابانهای بادخیز به دنبال سرپناهی امن بگردید. با این حال، این جهان آگاهانه طوری طراحی شده است که دلهره‌آور باشد بطوریکه قلبتان را در تاریکترین برهه‌ها به تپش بیاندازد ـ مانند زمانی که یک روح در کمین شماست و با چشمان توخالی‌اش به شما زل زده است. موجودات بازی که توسط سازندگان «ارواح» و «شیاطین» خطاب می‌شوند، در بیشتر مواقع قابل رویت نیستند و حتی ممکن است در طول بازی از کنارشان عبور کنید بدون آنکه متوجه حضورشان شوید.

بازی «یوماواری: تنها در شب»، ۲۰۱۵
بازی «یوماواری: تنها در شب»، ۲۰۱۵

The Swapper

«تاخت‌زن» یک بازی پلتفرمر دو بعدی اتمسفریک و معمایی است که در سال ۲۰۱۳ با هیاهوی کمی وارد بازار شد. توسعه دهندۀ بازی با عرضۀ آن برای سایر کنسولها موفقیت بزرگتری بدست آورد و به افراد بیشتری اجازه داد تا از این ماجراجویی انفرادی دربارۀ فضانوردی که در حال کاوش در یک ایستگاه فضایی متروکه است لذت ببرند. داستان بازی از این قرار است که شخصیت اصلی در یک ایستگاه متروکۀ فضایی گیر کرده است و برای فرار کردن از آنجا به هر دری می‌زند. او می‌بایست داخل ایستگاه را جستجو کند و گوی‌هایی را که برای فعال کردن درها لازم است در آنجا بیابد.

بازی «تاخت‌زن»، ۲۰۱۳
بازی «تاخت‌زن»، ۲۰۱۳

برای شناخت و آگاهی از محیطی که در آن گیر افتاده‌اید به زمان زیادی احتیاج ندارید و پس از شناخت ابعاد مختلف از شخصیت کاراکتر، می‌توانید موانع و معماها را حل کنید. در واقع شما در این ایستگاه فضایی خاک گرفته تنهایید و انزوا با گرداگرد شما را احاطه می‌کند.
در پایان بازی، روایت داستان تقریبا به اندازۀ محیط تاریکش تلخ است. «تاخت‌زن» پروژه‌ای بود که توسط دو دانشجوی دانشگاه هلسینکی در اوقات فراغتشان ساخته شد و سپس به عنوان یک بازی مستقل توسط شرکت Indie Fund پشتیبانی مالی شد.

بازی «تاخت‌زن»، ۲۰۱۳
بازی «تاخت‌زن»، ۲۰۱۳

GRIS

آیا رنگی بودن بازی Gris آن را متفاوت از حال و هوای سایر بازیهای این فهرست می‌کند؟ بله، اما این چیزی از دنیای مالیخولیایی شخصیت بازی کم نمی‌کند. داستان، ماجرای دختری بنام گریس را دنبال می‌کند که در کف دست مجسمه‌ای در حال فروریختن، بیدار می‌شود. او سعی می‌کند آوازی بخواند اما با خرد شدن دستان مجسمه به کف زمین می‌افتد. پس از فرود، او شروع به راه رفتن می‌کند و تعدادی ساختار عجیب را پیدا می‌کند که به نظر می‌رسد توسط نقاط مرموز نورانی شبیه به ستارگان نیرو می‌گیرند.

بازی ویدئویی «گریس»، ۲۰۱۸

گریس می‌تواند این نورها را جمع‌آوری کند تا توانایی‌های جدیدی مانند تبدیل شدن به قطعه سنگی سنگین را بدست بیاورد. در بازی «گریس» توجه ویژه‌ای به انواع نمادها از جمله مجسمه‌های خرد شده تا سنگهای متحرک و طوفان شنی شده است و هر یک رازی را در خود نگه داشته‌اند.

بازی ویدئویی «گریس»، ۲۰۱۸
بازی ویدئویی «گریس»، ۲۰۱۸

Carrion

«لاشه» توسط استودیو مستقل بازیسازی Phobia واقع در لهستان ساخته شده است و در ژانر وحشت ـ معکوس است. همانطور که احتمالا می‌دانید، ژانر وحشت ـ معکوس نقطۀ مقابل ژانر وحشت ـ بقا است. در بازیهای سبک وحشت ـ بقا شما همیشه در حال گریز از دست موجودات شر و قوی‌تر هستید در حالیکه در بازیهای وحشت ـ معکوس این شمایید که به نقطۀ مرکزی شر در داستان تبدیل می‌شود و سایرین از دست شما فرار می‌کنند.

بازی «لاشه» یا «مُردار»، ۲۰۲۰
بازی «لاشه» یا «مُردار»، ۲۰۲۰

داستان دربارۀ یک موجود غیرعادی و غول‌پیکر است که در یک آزمایشگاه نظامی نگهداری می‌شود. بر اثر یک اتفاق، این هیولا از یک کپسول بیرون می‌آید و تبدیل به ماشین کشتار می‌شود. هدف اصلی، زنده‌ ماندن و خروج از آزمایشگاه است. در نتیجه شما باید دست به کشتن سربازان و هر کسی که در این آزمایشگاه است بزنید. در طول داستان مدام پرسشهایی در ذهن شما شکل خواهد گرفت که اگر این هیولا از آزمایشگاه فرار کند، چه بر سر بشر خواهد آمد؟

Unto The End

«پیش بسوی پایان» مبارزه‌ای چالش‌برانگیز در سبک سینمایی است و داستان ساده‌ای دارد: به خانه، نزد خانواده‌تان بازگردید. این بازی سرگرم کننده، زیبا و البته دشوار است. در این بازی باید هوشمندانه بجنگید و با شمشیر و سلاحهای خود در نبردهای تک به تک و گروهی پیروز شوید. «پیش بسوی پایان» یک تجربه چالش برانگیز تک نفره است. تمام تواناییهای شخصیت بازی از همان ابتدا در دسترس می‌باشد و تسلط بر خود و همچنین موشکافی دقیق محیط ، کلید بقا و موفقیت است.

بازی «پیش بسوی پایان»، ۲۰۲۰
بازی «پیش بسوی پایان»، ۲۰۲۰

در این بازی شما از میان کوه، جنگل و غارهای تاریک عبور می‌کنید و سر راه خود موجودات مختلفی را خواهید دید. برخی از آنها تمایل به دوستی دارند، برخی دشمن سرخت شما هستند و تعدادی از آنها نیز علاقه‌ای به رویارو شدن با شما ندارند. این بازی دارای چندین پایان‌بندی مختلف است و بر اساس نحوۀ تعامل شما با جهان اطرافتان، یکی از آنها را تجربه می‌کنید. در آخر باید گت که «پیش بسوی پایان» آزمونی برای سنجش صبر و حوصلۀ شما در این دنیای غیرعادی است.

بازی «پیش بسوی پایان»، ۲۰۲۰
بازی «پیش بسوی پایان»، ۲۰۲۰

Hollow Knight

ماجراهای این بازی در یک پادشاهی خالی از سکنه رخ می‌دهند. شما در این بازی کنترل یک موجود حشره‌مانند را که در حال مبارزه با دشمنان است به عهده می‌گیرد. در عین حال وظیفه شما کاوش قلمروی ویرانه آنجا است. در ازای کشتن حشرات مختلف، قدرتهای مختفی را به دست می‌آورید. قسمت نقش‌آفرینی بازی نیز با دقت بالایی ساخته شده است بطوریکه بازیکنان می‌توانند متناسب با سبک مبارزۀ مورد علاقه‌شان، یک سیستم مبارزه‌ای را برگزینند.

بازی «شوآلیۀ توخالی»، ۲۰۱۷
بازی «شوآلیۀ توخالی»، ۲۰۱۷

از دیگر نکات برجستۀ بازی «شوآلیۀ توخالی» می‌توان به غیرخطی بودن آن اشاره کرد. در هر یک از آنها نوع خاصی از دشمنان انتظار شما را می‌کشند. شما این اختیار را دارید بدون اینکه وارد قسمتهای مختلفی از بازی شوید، بتوانید آن را به پایان برسانید.

بازی «شوآلیۀ توخالی»، ۲۰۱۷
بازی «شوآلیۀ توخالی»، ۲۰۱۷

ادامه دارد..

برای تهیه و ترجمۀ این مطلب در سایت خوبو، از سایت Steam Powered و مجلۀ اینترنتی IGN استفاده شده است.

بیشتر بخوانید

معرفی بازی ویدئویی V Rising، زندگی بعنوان یک خون‌آشام
معرفی بازی ویدئویی Skábma-Snowfall؛ آشنایی با بومیان باستان در شمال اروپا

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *