0

فیلم پوست

skin 2020

فیلم پوست فیلمی ایرانی است که توسط بهمن ارک و بهرام ارک در سال ۱۳۹۷ ساخته شده و در سی و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر اکران شد.

به گزارش خوبو، پوست از بهترین فیلم‌های سال‌های اخیر سینمای ایران است که در ژانر وحشت ساخته شده است. این فیلم از سایت معتبر IMDB، موفق به کسب نمره متوسط 6.8 شده است. 533 نفر به این فیلم نمره داده‎اند.

این فیلم که به زبان ترکی ساخته شده است.

دانلود فیلم پوست

عوامل و بازیگران فیلم پوست

پوست فیلمی است که در ژانر فانتزی، ترسناک و عاشقانه توسط برادران ارک ساخته شده است.

بهمن و بهرام ارک، دو برادر فیلمساز هستند که در سال ۱۳۶۸ در تبریز متولد شدند. نخستین فعالیت حرفه‌ای آنها، کارگردانی فیلم بلند سویوق بود که در سال ۱۳۹۵ ساخته شد. اما شهرت این دو برادر، بیشتر به دلیل ساخت فیلم کوتاه حیوان است که توانست جوایز متعددی را از جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی از آن خود کند.

جایزه سینه فدراسیون فستیوال کن، سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر، جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره آوانکا پرتغال و جایزه بهترین فیلم هجدهمین دوره جشنواره ازمیر ترکیه، مهم‌ترین این جوایز است.

این دو برادر ساخت فیلم کوتاه نجس را نیز در کارنامه حرفه‌ای خود به ثبت رسانده اند. پوست دومین فیلم سینمایی بلند برادران ارک و نخستین فیلمی است که به زبان ترکی ساخته شده است.

کارگردانبهمن ارک
بهرام ارک
تهیه‌ کنندهمحمدرضا مصباح
نویسندهبهمن ارک
بهرام ارک
بازیگرانجواد قامتی
فاطمه مسعودی فر
محمود نظرعلیان
ناصر هاشمی
هادی افتخارزاده
موسیقیبامداد افشار
فیلم‌بردارعلی آبپاک
پوریا پیشوایی
تدوینمحمد نجاریان
سال ساخت1397
مدت زمان فیلم90 دقیقه
نمره IMDB6.8
فروش گیشه۸۳۱٬۰۸۷٬۹۰۰ تومان
فیلم پوست

خلاصه داستان

پوست فیلمی است درباره عشق، جادو و خرافه پرستی و روایتگر داستان مردی به نام آراز است که در جوانی عاشق دختری مسیحی به نام مارال بوده، ولی مارال با مرد دیگری ازدواج می‌کند.

در روستای آنها خرافات زیادی پیرامون جادو و جمبل و نفرین… وجود دارد و مادر آراز نیز در ایت زمینه‌ها مهارت دارد. او کم کم متوجه می‌شود که نرسیدنش به مارال به واسطه دعایی بوده که مادرش در یک پوست نوشته و تصمیم می‌گیرد این دعا و دیگر طلسم‌های وارد شده به زندگی اش را نابود کند. در این راه هر چه بیشتر به مارال نزدیک می‌شود، حال مادرش بدتر می‌شود و یک دو راهی سخت برای او به وجود می‌آید.

نقد و بررسی فیلم پوست

مسعود طاهری در روزنامه ایران در نقد این فیلم نوشته است:

اگر به اعتبار اینکه سینما قرار است وسیله‌ای باشد برای ثبت یک اثر ابدی، به‌نظر می‌رسد فیلم پوست بهترین فیلم جشنواره امسال است. اما اگر به اعتبار اینکه سینما وسیله‌ای است برای واکنش به رویداد‌های روز جامعه چند فیلم دیگر می‌توانند نامزد این عنوان باشند و برحسب شاخص‌های دسته‌های مختلف مخاطبان چند فیلم برجسته جشنواره امسال می‌توانند بهترین فیلم باشند. اما آنچه هست مسأله فیلم پوست یک طرف این ماجرا است و مسأله آن فیلم‌ها یک طرف.

در روزگاری که گوش نه تنها اهالی سینما که بسیاری از اهالی فرهنگ را صدای هیاهو کم‌شنوا یا گاهی ناشنوا کرده است و مخاطب عام، بیشتر اسیر آنهاست، هیاهوی روزمرگی، سیاست‌زدگی و دعوا‌های صنفی و حزبی و دسته‌ای، در این بین تولد فیلمی مانند پوست، شکفتن گلی را ماند در این شوره‌زار پرهیاهو، چیزی نادر که زندگی را آغاز کرده هر چند با شادی، اما همراه با اندکی درد.

آنچه که در فیلم پوست بسیار باارزش است روایت افسانه با گذر از زمان حال و گذشته و حتی آینده است، چیزی که شایسته روایت یک افسانه و اسطوره است، اینکه روایت فیلم زمانمند نیست بسیار بی‌نظیر است و این کار به نحو احسن انجام می‌شود، بعید می‌دانم سازندگان فیلم از ایده متاهستوریک اطلاع داشته باشند، اما ناخودآگاه پا به روایتی فراتاریخی می‌گذارند و دست به روایتگری می‌زنند، کاری که مدنظر فیلسوفانی مانند کربن و ایزوتسو بود، این برای نگارنده از این جهت می‌تواند محل تعجب و تأمل باشد که این اتفاق شاید بدون اطلاع سازندگان این فیلم با افکار این فیلسوفان باشد.

نکته بسیار مثبت دیگر فیلم پوست مواجهه سازندگان با پدیده‌های عالم سنت و دنیای قدیم است که سعی کرده‌اند آن‌ها را درک کنند و همدلانه با آن پدیده‌ها برخورد کنند نه برخورد به اصطلاح روشنفکرانه‌ای که همواره سعی بر نفی آن پدیده‌ها می‌شود، بنابر این فیلم مانند فیلم‌های دیگری که عنوان ترسناک را با خود یدک می‌کشند که بیشتر گرفتار توهمات نویسندگان‌شان هستند، نیست. از این‌رو فیلم پوست روایتگر اسطوره و افسانه است، اما گرفتار توهم نمی‌شود.

طیف مخاطبان فیلم هم می‌تواند جالب توجه باشد از ساده‌ترین مخاطب روستا‌های آذربایجان و دیگر روستا‌های ترک زبان سایر استان‌های ایران تا نه تنها قشر فرهیخته بلکه این فیلم می‌تواند مخاطبانی درجه یک مانند فیلسوفان داشته باشد. اگر به سینمای ملی قائل باشیم این فیلم ویژگی کامل این سینما را دارد و اگر به سینمای شرقی معتقد باشیم برخی از ویژگی‌های مثبت این سینما را هم داراست.
در روزگاری که بسیاری برای ساخت فیلم سراغ سوژه‌های ملتهب اجتماعی و سیاست زده می‌روند تا بتوانند درآمد گیشه را برای خود تضمین کنند ساخت اینگونه فیلمی را باید تحسین کرد و به احترام سازندگانش ایستاد و احترام کرد.

نشنیدم و نخواندم که برای این فیلم صف بلندی ببندند یا سانس فوق‌العاده بگذارند یا استقبال فوق‌العاده‌ای از آن بشود، اگر اینچنین باشد دلیل آن می‌تواند یک چیز ساده باشد عقب ماندگی فرهنگی جامعه ما حتی جشنواره‌رو‌های به اصطلاح حرفه‌ای که گاهی دو سه ساعت پیش از شروع فیلمی صف تشکیل می‌دهند.

فهرست جوایز فیلم پوست

در سی و هشتمین دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1398، فیلم پوست نامزد دریافت شش سیمرغ بلورین جشنواره برای بهترین بهترین تدوین (محمد نجاریان)، بهترین صدا (صدابردار: امیر شاهوردی / صداگذار: علیرضا علویان)، بهترین طراحی لباس (رسول علیزاده)، بهترین طراحی صحنه (پوریا اخوان)، بهترین موسیقی متن (بامداد افشار) و بهترین جلوه‌های ویژه میدانی (آرش آقابیک) شد، که در پایان موفق به دریافت دو سیمرغ بلورین شد.

  • برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه (بهمن ارک و بهرام ارک)، دوره ۳۸ جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۸
  • برنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن (بامداد افشار)، دوره ۳۸ جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۸

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *