0

تجهیزات خانه هوشمند

smart home equipment

تجهیزات خانه هوشمند با سرعت چشمگیری در حال پیشرفت هستند و با فراهم‌کردن زیرساخت‌هایی برای هوشمندسازی، رفاه بیشتری مهیا می‌‌سازند.

در این مطلب سعی داریم علاوه بر معرفی این تجهیزات، به تقسیم بندی و مزایای هرکدام نیز بپردازیم.

تجهیزات خانه هوشمند چیست؟

به گزارش خوبو، ساختمان‌ های هوشمند، کاری بیش از تجزیه و تحلیل نرم‌افزار و فن‌آوری‌های جدید انجام می‌دهند. زیرساخت این ساختمان‌ها هوشمند است و از یک پلتفرم تجزیه و تحلیل داده تشکیل می‌شود که داده‌ها را به اطلاعات معنی‌دار تبدیل می‌کند. این کار به وسیله شبکه کابلی قدرتمند و تیم پشتیبانی آموزش‌دیده ماهر انجام می‌شود. ساختمان‌های هوشمند علاوه بر نقشه اصلی، یک نقشه «راه فناوری» نیز دارند.

تجهیزات خانه هوشمند

ساختمان‌های هوشمند باید از لحاظ اقتصادی به‌صرفه باشند، محیط کار را راحت‌تر کنند، به طور خودکار به شرایط آب‌وهوایی واکنش نشان دهند و با مخابره اطلاعات مربوط به ساختمان به صاحبان، از سرقت، آتش‌سوزی و… جلوگیری کنند.

آنچه اکنون رایج است، کنترل ترموسات خانه، روشنایی، سیستم امنیتی و ایمنی از طریق تلفن همراه است اما هوشمندسازی منزل پیشرفت‌هایی داشته است. راه‌اندازی دستگاه‌هایی مانند گوگل‌خانه، الکسا و آمازون اکو، هوشمندسازی ساختمان‌ها را پیشرفته‌تر می‌کند. در منازل هوشمند، بسیاری از تنظیمات به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

تقسیم بندی تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات هوشمند سازی بی سیم

در این بستر تجهیزات خانه هوشمند از طریق اینترنت با یکدیگر در ارتباط هستند. که این امکان را فراهم می‌کند تا افراد بتوانند از راه دور و در هر کجا که هستند به وسایل هوشمندشان دسترسی داشته باشند. این تجهیزات خانه هوشمند اغلب به وسیله‌ای به نام دستگاه کنترل مرکزی یا پردازنده مرکزی هوشمند وصل می‌شوند. به عبارتی این دستگاه در دریافت و ارسال فرمان‌ها و اطلاعات نقش واسطه را عمل می‌کند. برای اطلاع بیشتر در مورد دستگاه کنترل مرکزی، هاب یا گیت وی به این منبع مراجعه کنید. اما، برخی از تجهیزات یا قطعات هوشمند سازی ساختمان هم نیازی به این دستگاه ندارند و به طور مستقل به اینترنت وصل می‌شوند.

تجهیزات هوشمند سازی با سیم

در این تکنولوژی، بستر ارتباطی تجهیزات خانه هوشمند با دستگاه کنترل مرکزی، هاب یا گیت وی از طریق سیم فراهم می‌شود. به عنوان مثال پروتکل ارتباطی KNX، یکی از پروتکل‌هایی است که برای پیاده‌سازی و اجرا به بستر سیمی نیازمند است.

در ادامه مطلب انواع این تجهیزات را معرفی خواهیم کرد.

قفل هوشمند

یک قفل هوشمند از بلوتوث برای ارتباط با اسمارت‌فون و شناسایی کاربر برای باز کردن یا بستن قفل استفاده می‌کند. برای خانواده‌هایی که تمام اعضای آن‌ها اسمارت‌فون ندارند، کلیدهای مخصوصی وجود دارد که می‌توان به‌جای اسمارت‌فون از آن استفاده کرد.

همچنین، می‌توان کلیدهای ویژه دیجیتالی را به اشخاص خاصی ارائه داد که ‌باید در زمان‌های خاص یا در دوره‌های زمانی پیوسته وارد خانه شوند و بعد از آن‌که کار آن‌ها تمام شد، کلید خود به خود اطلاعات را از دست می‌دهد و بنابراین، به تعویض قفل در برای جلوگیری از سرقت نیازی نیست.

قفل‌های هوشمند می‌توانند از راه دور با برنامه‌هایی نصب شده روی اسمارت‌فون‌ها کنترل شوند. یعنی، در حالی که شب در تخت‌خواب خود خوابیده‌اید، می‌توانید تنها با لمس صفحه اسمارت‌فون خود تمام قفل‌ها را ببندید.

نظارت هوشمند

اگر بخواهید نظارت بیش‌تری در داخل و خارج از خانه داشته باشید، دوربین‌های بی‌سیم می‌توانند کار را برای شما آسان کنند. کافی است آن‌ها را به منبع برق متصل و سپس روشن و تصویری زنده را در اسمارت‌فون، تبلت یا مرورگر خود مشاهده کنید. برخی شرکت‌ها در ازای دریافت مبالغ ناچیز ماهانه خدمات ضبط تصاویر را نیز ارائه می‌دهند.

دوربین‌های هوشمند قابلیت زمان‌بندی نیز دارند. می‌توانید آن‌ها را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در زمان ترک خانه شروع به تصویربرداری و زمانی که به خانه بازگشتید، آن را متوقف کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های نظارت تصویری خانگی، تعریف نواحی فعالیت است. می‌توانید بخش‌هایی از درون یا خارج خانه را در سیستم تعریف کنید که به محض تشخیص حرکت یا جابه‌جایی در آن‌ها پیام هشداری روی اسمارت‌فون خود دریافت کنید و بلافاصله تصویر زنده آن محل را نیز روی اسمارت‌فون خود ببینید.

برخی دیگر از شرکت‌ها ویژگی مشابه دیگری را ارائه داده‌اند که به فناوری تشخیص چهره مجهز است و با کمک آن پیام‌های هشداری که دریافت می‌کنید هوشمندانه‌تر و در نتیجه کم‌تر می‌شود. به‌طور مثال، می‌توانید سیستم را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که فقط زمان ورود فرزندتان به خانه پیامی را ارسال کند، نه این‌که وقتی حیوان خانگی از این اتاق به اتاق دیگر می‌رود، مدام پیام هشدار دریافت کنید.

زنگ در هوشمند

با استفاده از زنگ در هوشمند منزل، شما همیشه حتی اگر در منزل نباشید هم می‌دانید چه کسی دم در است. می‌توانید به فرد تحویل دهنده بگویید بسته را کجا بگذارد، ببینید چه موقع مهمانان تان از راه می‌رسند و رفت و آمد بچه‌هایتان را کنترل کنید. زنگ در هوشمند از حدود یک دهه گذشته با برند‌های مختلف و ویژگی‌ها و قیمت‌های متفاوت به بازار آمده‌اند.

زنگ ویدیویی را می توان از جمله تجهیزات هوشمندسازی ساختمان مدرن دانست که پیشینه کوتاهی دارند. این محصول علاوه بر یک شاسی زنگ، از یک دوربین HD بهره می برد که آن را برای انجام فعالیت هایش توانمند می سازد.

تجهیزات خانه هوشمند

به محض اینکه کسی شاسی زنگ ورودی را لمس کند، تصویر شخصی که پشت در است از طریق اینترنت به تلفن همراه کاربر ارسال می شود. به این ترتیب کاربر مطلع می شود که چه شخصی پشت در است. علاوه بر این زنگ ویدیویی دارای قابلیت ذخیره سازی 300 عکس مختلف در حافظه است.

حسگر هوشمند

سنسورها عاملی مانند دما یا حرکت را اندازه گیری می کنند و آن را به داده های هوشمند تبدیل می کنند که می توانند بر اساس آن ها عمل و درک کنند. پس از رسیدن به یک آستانه حسگر هوشمند به دستگاه هوشمندی که بخشی از آن است یا به آن متصل شده می گوید که انجام چه عملی درست است. به همین دلیل گیاهان شما فقط زمانی آبیاری می شوند که خاک به اندازه کافی خشک شده و خانه شما همیشه معتدل باشد بدون در نظر گرفتن آب و هوای بیرون.

در ادامه با برخی از این حسگرها آشنا خواهیم شد.

تجهیزات خانه هوشمند

حسگرهای حرکتی

سنسورهای حرکت گسترده ترین و متنوع ترین سنسورهای هوشمند هستند. بیشتر آن ها با اسکن یک منطقه ثابت با یک پرتوی مادون قرمز کار می کنند و با تشخیص تغییر دما تحریک می شوند. برخی دیگر از امواج فراصوت یا مایکروویو برای شناسایی تغییرات در موقعیت اجسام در محدوده استفاده می کنند.

حسگرهای حرکت بخشی جدایی ناپذیر از سیستم های امنیتی هوشمند هستند. از آن ها به عنوان دستگاه های مستقلی که روی دربها و پنجره ها یا در بخشی از خانه خود می خواهید نظارت کنید استفاده می شود.

حسگرهای دما

سنسورهای دما با تبدیل داده های مربوط به مقاومت به درجه فارنهایت یا سانتیگراد دمای محیط را اندازه گیری می کنند. یک قطعه کوچک فلزی در داخل سنسور وجود دارد که وقتی سنسور فعال است برق از آن عبور می کند. هرچه هوای اطراف سنسور گرمتر باشد مقاومت فلز نیز بیشتر می شود. سپس این مقاومت توسط میکروچیپ به عنوان مقدار دمای دقیق اندازه گیری و تفسیر می شود.

سنسورهای دما هوشمند کاربرد گسترده ای دارند. آن ها را در دماسنج های هوشمند و ایستگاه های هواشناسی و ترموستات ها می توان یافت. داده های آن ها را می توان منفعل جمع آوری کرد و یا در محل یا در یک نمودار تاریخی مشاهده کرد.

حسگرهای نور

سنسورهای نور بر اساس اصولی مشابه سنسورهای دما کار می کنند. آن ها دارای مقاومت های حساس به عکس هستند که هدایت آنها را بر اساس میزان نور دریافتی تغییر می دهند. نور کمتر به معنای مقاومت بیشتر و بالعکس است. مقاومت ها به مدار متصل شده و باعث تغییر ولتاژ می شوند. اینها به عنوان تغییر در سطح نور تفسیر می شوند و به عنوان ماشه سنسور عمل می کنند.

در دوربین های امنیتی هوشمند از سنسورهای نوری برای تعیین زمان تغییر دوربین به حالت دید در شب استفاده می شود. همچنین مدل های مستقلی وجود دارند که به عنوان محرک نورهای هوشمند یا سیستم های امنیتی عمل می کنند. سنسورهای نور بازدارنده های موثر سرقت هستند زیرا می توانید از آن ها برای روشن شدن خودکار چراغ ها پس از غروب آفتاب استفاده کنید تا بقیه فکر کنند که شخصی در خانه است.

حسگرهای نشتی

سنسورهای نشتی آژیرهای بلند را در تماس با آب فعال می کنند. مدل هایی وجود دارد که مستقیماً به لوله ها و همچنین مدل هایی که روی زمین در نزدیکی منبع آب قرار می دهید متصل می شوند. کاوشگرهای آنها پس از خیس شدن رسانایی را تغییر می دهند که شما را از نشت آگاه می کند.

بعضی از مدل ها از پاهای خود برای اندازه گیری تغییرات هدایت استفاده می کنند و نباید روی سطوح فلزی قرار بگیرند. از آنجا که تشخیص زودهنگام بسیار حیاتی است شما می خواهید مدلی تهیه کنید که شامل کابل کششی باشد که در فضاهای تنگ قابل دسترسی باشد.

حسگرهای کیفیت هوا

سنسورهای کیفیت هوا غلظت CO2 ، ذرات معلق در هوا و ترکیبات آلی فرار (VOC) مانند متان و آمونیاک را اندازه گیری می کنند. به هوای خانه شما نمره داده می شود. هرچه امتیاز کمتر باشد تمیزی هوا نیز کمتر می شود.

سنسورهای کیفیت هوا اغلب دارای سنسورهای رطوبت و دما نیز هستند تا تصویری کامل از فضای خانه شما ارائه دهند. آن ها همچنین در دستگاه های تصفیه هوا وجود دارند و می توانند با ترموستات ، تهویه هوا یا سیستم های تهویه مطبوع جفت شوند.

نورپردازی و روشنایی هوشمند

یک سیستم روشنایی هوشمند، نه تنها مدیریت سیستم روشنایی را راحت‌تر می‌کند، بلکه ممکن است به خواب بهتر شما نیز کمک کند.

چراغ‌های خانه شما همانند سایر لوازم دیگر می‌توانند از طریق تلفن هوشمند یا تبلت کنترل و مدیریت شوند. برای مثال، می‌توانید از طریق کلید لمسی که جایگزین کلیدها و دیمرهای سنتی می‌شوند، مدیریت چراغ‌ها را در دست بگیرید. به طور مثال، می‌توان یک چراغ را به گونه‌ای تنظیم کرد که در زمان خاصی از روز روشن یا خاموش شود. یا حتا امکان پیاده‌سازی و اجرای سناریوهای مختلف مطابق نیاز وجود دارد.

تجهیزات خانه هوشمند

اگر کم‌ خوابی یا بدخوابی دارید تغییر رنگ یا گرمای نور در نور پردازی هوشمند می‌تواند به کیفیت خواب شما کمک کند. سپس در طول شب به مرور از روشنایی اتاق بکاهید تا چشمانتان برای خواب آماده شود.

در هوشمند

در هوشمند خانه یکی از اجزای اصلی در یک خانه مدرن امروزی و هوشمند سازی شده است که علاوه بر اینکه نقش مهمی در تامین امنیت خانه دارد، می تواند خدمات های رفاهی دیگری فراهم کند. از جمله اتصال به دستگاه های هوشمند دیگر و بهبود وضعیت خانه در صورت ورود و خروج اعضای خانواده.

یکی از اولین و مهمترین موارد امنیتی که لازم است برای خانه خود در نظر بگیرید این است که شما باید قفل های سنتی خانه خود را بروزرسانی نموده و آنها را تقویت نمایید. بنابراین می توانید از قفل های الکترونیکی که بهترین راه حل های برای این کار است، استفاده نمایید. در واقع می توان گفت یک قفل هوشمند صرفا یک قفل الکترونیکی است که از پروتکل های ارتباطی بلوتوث، WiFi یا Z-Wave برای تعامل با سایر دستگاه های خانه هوشمند شما استفاده می کند.

در این قفل ها شما یا از برنامه ای در تلفن هوشمند خود استفاده می کنید یا به کمک یک fob (کارت یا تگ ) اختصاصی. با نزدیک کردن آن به در هوشمند خانه، دربرا باز می نمایید. در واقع با این کار شما از دست زدن به کلید یا حتی بدتر از آن، پیدا کردن کلیدهای خود در محل کار یا خانه نجات پیدا می نمایید.

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند از دیگر  وسایل خانه هوشمند است که به شما کمک می‌کند تا محیط خانه‌ خود را در دمای مطلوب نگه دارید. این در حالی است که شما تنها از آن منبع انرژی ای که ضروری و مورد نیاز است استفاد می‌کنید. در صورتی که یک ترموستات معمولی به شما این امکان را می‌دهد که دما را به طور دستی تغییر دهید. اما ترموستات هوشمند را می‌توان از قبل تنظیم کرد. همچنین رطوبت خانه شما را با فصول مختلف تنظیم می‌کند.

علاوه بر این، با یک ترموستات هوشمند دمای خانه را از راه دور قابل کنترل است. به طوری که می‌توانید در مسیر برگشت به خانه دمای سالن را تغییر دهید. مهم‌تر از همه، صورت حساب انرژی سالانه شما را به صورت قابل توجهی کم می‌کند و رد پای کربن را کاهش می‌دهد.

تجهیزات خانه هوشمند

ترموستات هوشمند جزء دسته از محصولاتی است که نستک ایران عرضه می‌کند. این ترموستات دارای صفحه‌ی لمسی LED می‌باشد که می‌توان از آن برای کنترل چیلر، فن، کولر و هیتر استفاده نمود. این وسیله یکی از تجهیزات خانه هوشمند ایرانی است که دارای پنج پل لمسی برای تنظیم دمای محیط از 50- تا 60+ استفاده می‌شود. نصب ترموستات، بدون تغییر سیم‌کشی خانه به آسانی قابل انجام است.

باغچه و فضای سبز هوشمند

هوشمندسازی تنها به منزل منحصر نمی‌شود و می‌توانید فضاهای بیرونی مانند باغچه و حیاط منزلتان را نیز هوشمند کنید. باغچه‌ها طراوت خاصی به منزل می‌بخشند و هوشمندسازی آن‌ها، به معنی کم‌شدن حجم زیادی از کار است. با دستگاه‌های هوشمند، می‌توان چمن‌ها را به‌موقع هرس کرد و از رشد بدون عیب و نقص گیاهان، اطمینان حاصل کرد.

شما می‌توانید گزارش آب و هوایی روزانه را دریافت کنید و مقدار آب مورد نیاز باغچه را به گیاهان برسانید و ماشین چمن‌زنی را به‌طور اتوماتیک به راه بیندازید.

تجهیزات خانه هوشمند

سنسورهایی که در باغچه‌ها تعبیه می‌شوند، میزان رطوبت خاک و وجود آفات را به شما اطلاع می‌دهند و میزان موفقیت در سم‌پاشی را به اطلاع شما می‌رسانند. همچنین گلدان‌های هوشمند، برنامه‌ای اتوماتیک برای آب‌دادن به گیاهان دارند و تا یک ماه به سرکشی انسان نیازی ندارند.

اما اگر از امکان داشتن باغچه‌ای در فضای باز محروم هستید، می‌توانید از دستگاه‌های مخصوصی استفاده کنید که شرایط باغچه و میزان رطوبت لازم برای رشد گیاهان را برای شما فراهم می‌کند. این باغچه‌های کوچک هوشمند، می‌توانند گیاهانی را پرورش دهند که از نظر آب و هوایی اصلا با محیط زندگی شما سازگار نیستند!

آبپاش هوشمند

آب‌پاش‌های قابل برنامه‌ ریزی هوشمند بی‌ نیاز به باز و بسته کردن توسط انسان تأثیر زیادی در کاهش مصرف آب دارند. آب‌پاش‌های هوشمند مانند The Rachio کمک می‌کنند تا یک برنامه زمان‌بندی برای آن‌ها ایجاد کنیم.

البته قابلیت یادگیری با بررسی الگوهای رفتاری کاربر را نیز دارند، اما این محصولات حتی یک قدم جلوتر نیز رفته‌اند و خود را با تغییرات آب ‌و هوایی و فصلی هماهنگ کرده‌اند که تا حد امکان مصرف آب را کاهش می‌هند.

آشپزخانه هوشمند

تبلت‌ ها و اسمارت‌ فون‌ ها به‌ سرعت جای خود را در آشپزخانه باز کردند، اما فناوری در حال تسخیر تمام آشپزخانه است. یکی از همین روزها ما در آشپزخانه یخچالی خواهیم داشت که می‌تواند دقیقا کالاهای داخل خود را بررسی کند و بداند چه زمانی آن کالا به حال خود در یخچال رها شده است.

اما سامسونگ و ال‌ جی حالا یخچال‌هایی با قابلیت اتصال به سایر تجهیزات هوشمند در خانه را ارائه کرده‌اند. در حالی که منتظر آشپزخانه‌ای هستیم که بتواند خود کارهای پخت‌وپز و شست‌وشو را انجام دهد، بخش وسیعی از محصولات هستند که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید دست‌پختی مطلوب داشته باشید.

اجاق‌ها و فرهای دارای سیستم‌های بلوتوث مانند Anova›s Precision One یا LG’s Smart ThinQ می‌توانند از راه دور کنترل شوند که می‌توانید در حالی که در اتاقی دیگر در حال استراحت هستید، از وضعیت پخت غذای خود آگاه شوید و از همان ‌جا هم زمانی که غذا کاملاً پخت، فر را خاموش کنید.

تجهیزات خانه هوشمند

در مقیاس کوچک‌تر، می‌توانید از قابلمه‌های مجهز به وای‌فای یا دستگاه‌های قهوه‌ساز هوشمند استفاده کنید. یکی از بزرگ‌ترین مزایایی که آشپزخانه هوشمند در کنار مزایای دیگری مانند راحتی در کار و نظارت بیش‌تر بر اتفاقاتی که درون تجهیز‌ات آشپزخانه می‌افتد، عیب‌یابی و رفع مشکل آن‌ها و دریافت خدمات بهتر از کارخانه سازنده است.

تجهیزات آشپزخانه‌های هوشمند می‌توانند مشکلات را شناسایی کنند و تا حد زیادی آن‌ها را از راه دور برطرف کنند. به این ترتیب، هزینه آمدن متخصص در خانه بسیار کاهش می‌یابد. این ویژگی را به قابلیت خاموش یا روشن کردن آن‌ها از راه دور اضافه کنید، خواهید دید یک آشپزخانه هوشمند تا چه حد می‌تواند راحتی و کاهش هزینه را برای شما به‌ارمغان آورد.

بیشتر بخوانید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *