0

معرفی ارز دیجیتال استیم STEEM

معرفی ارز دیجیتال استیم steem crypto

استیم یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین متعلق به شرکت Steemit است که بر پایه رسانه های اجتماعی فعالیت دارد. ارز دیجیتال استیم با واحد STEEM معرفی شده است. در استیم تمام افراد می توانند با فعالیت در سیستم، پاداش دریافت کنند. در تمام پلتفرم های ارزهای دیجیتال، پاداش ها با توجه به فعالیت به کاربران داده می شود. در استیم فعالیت به سادگی رای دادن یا لایک کردن به یک پست در فیسبوک یا اینستاگرام است. در استیم STEEM با ایجاد محتوا یا در اختیار قرار دادن رایانه شخصی خود برای شبکه می توانید STEEM دریافت کنید.

پلتفرم استیمیت (steemit) یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین است. این پروتکل با سیستم پاداش برای محتوا، یک انقلاب بزرگ در شبکه های اجتماعی و وبلاگ نویسی ایجاد کرده است. ارز اصلی این پلتفرم توکن Steem است. در استیمیت مردم می توانند علاوه بر ارسال پست رایگان، از رای ها و بازدید های یک پست کسب درآمد کنند.

ارز دیجیتال استیم (Steem) که بر پایه پروتکل توکن‌های رسانه‌ای هوشمند (Smart Media Tokens Protocols)  طراحی‌شده درواقع ارز دیجیتالی است که به‌عنوان موتور محرکه اصلی در پلتفرم Steemit بکار می‌رود. پلتفرم Steemit یک شبکه اجتماعی زنجیره‌بلوکی است که رسماً از تاریخ 4 جولای 2016 توسط شرکتی به همین نام و با تلاش‌های دن لاریمر و نداسکات فعالیتش را شروع کرده است.

رمز ارز steem در مقایسه با بیت‌کوین به‌جای اینکه صرفاً باهدف تسهیل سیستم تبادلات نقدی طراحی‌شده باشد از همان ابتدا باهدف تسهیل و تشویق رفتارهای کاربران در یک شبکه اجتماعی ایجادشده است. استیم با بهره‌گیری از ساختار زنجیره‌ بلوکی Steem به کاربران امکان می‌دهد تا تجربه جدیدی از لایک شدن و انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی کسب کنند.

یکی از سرویس‌ها مثلاً سایت D.tube است که با عملکرد تقریباً مشابه با Youtube اما با معماری غیرمتمرکز برای اشتراک‌گذاری و مدیریت محتوای ویدیویی طراحی‌شده است. این سرویس فاقد تبلیغات است و به کاربران پرمخاطب از رمز ارز Steem پاداش می‌دهد.

Busy یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی است که با الهام از فیس‌بوک ساخته‌شده و قرار است وظایف این شبکه اجتماعی را در قالب فناوری بلاک‌چین انجام دهد. در اینجا هم کاربران ضمن برخورداری از یک پیام‌رسان، می‌توانند برای تولید، اشتراک‌گذاری و گردآوری محتوای باکیفیت، مقداری ارز دیجیتال Steem به‌عنوان پاداش دریافت کنند.

علاوه بر این‌ها Esteem (اپلیکیشن موبایل) و Steepshot (برنامه اشتراک‌گذاری عکس) از کاربردهای جدید شبکه زنجیره‌بلوک استیم هستند که به‌مرور زمان رایج خواهند شد.

پلتفرم استیمیت سه توکن قابل تجارت دارد:

  • استیم (Steem)
  • استیم دلار (Steem Dollars)
  • استیم پاور (Steem Power)

استیم توکن ارزشمندی است که می تواند در صرافی ها خرید و فروش شود. برداشت استیم از سایت استیم ایت، به صورت اتوماتیک انجام می شود.

  • استیم دلار از پشتوانه دلار استفاده می کنند و ارزش هر کدام از آن ها حدود 1 دلار است. این توکن ها برای ضمانت دادن نویسندگان دربرابر تورم و نوسانات استیم ساخته شده اند. حدود 5 روز زمان می برد که استیم را به استیم دلار تبدیل کنید.
  • استیم پاور استیمی است که در صندوق سرمایه ضبط می شود. و کاربران برای کسب درآمد در رای گیری و نظرات باید استیم پاور در حساب خود داشته باشند.

پلت فرم اصلی Steem که Steemit نامیده می شود، یک شبکه رسانه های اجتماعی است که در بلوک Steem ساخته شده است. Steemit شباهت زیادی به شبکه های اجتماعی محور مانند Reddit و Medium دارد، اما برای شرکت در این رقابت ها، کاربران را با استفاده از رمزنگاری پولی پاداش می دهد.

Steem در واقع نوعی اظهار نامه است که تضمین می کند که زمانی که بخواهید امتیاز Steem خود را نقد کنید، دقیقا به همان مقدار دلار Steem دریافت می کنید. حتی به ازای هر امتیاز Steem که در حساب کاربری شما باشد در حال حاضر هر ساله 10 درصد سود تعلق می گیرد و این اقدام به این منظور صورت گرفته تا کاربران به نگهداشتن دلار Steem در حساب کاربری خود ترغیب شوند.

steem power که با SP هم شناخته می شود و توکنی است که نماد تاثیر و اهمیت شما در پلتفرم Steemit است. اگر SP شما زیاد باشد امتیاز هایی که بابت مطالب خود می گیرید، بیشتر به حساب می آید و نسبت به نویسندگان دیگری که SP کمتری دارند، جوایز بیشتری می گیرید.

  • قدرت گیری (Powering up): به معنای دریافت SP بیشتر با دریافت امتیاز یا خرید آن از طریق Steem است.
  • تضعیف قدرت (Powering down): به معنای تبدیل SP به Steem است.
  • در طی یک فرآیند 2 ساله می توانید SP خود را به Steem تبدیل کنید.
  • SP نوعی سرمایه گذاری طولانی مدت می باشد که در پلتفرم Steemit امکان پذیر است.

یکی از مزیت های خوب موجود در پلتفرم Steemit این است که شما می توانید به سادگی مطالب قبلی خود را در آن کپی کنید! بنابراین اگر پیش از این وبلاگ نویسی کرده اید و چند مقاله و مطلب خوب دارید، می توانید آن ها را منتشر کنید بدون این که بخواهد وقت برای نوشتن مطالب جدید صرف کنید.

تاریخچه استیم Steem

ارز دیجیتال Steem اولین بار در طی بیانیه ای در مارس 2016 معرفی شد. تا 4 جولای 2016 ارز Steem و Steemit در حالت آزمایشی بودند. به محض این که پلتفرم (Steemit) به اجرا در آمد به مشارکت کنندگان در این شبکه پرداخت هایی صورت گرفت، قیمت ارز این پلتفرم 1800 درصد رشد کرد و از 0.24 دلار به 4.63 دلار رسید. اگر چه از آن زمان ارز این ارز کم کم کاهش پیدا کرد و به 0.28 دلار رسید.

این رشد و سقوط یک باره ارزش ارز Steem باعث شد که مردم به این فکر کنند که احتمالا این ارز قابل اطمینان نیست و نمی توان روی رشد آن حساب کرد. در چنین حالتی رسم معمولا بر این است که سازندگان و خریداران اولیه این گونه ارز ها ارزش ارز را با فعالیت های رسانه ای بالا می برند و پس از مدتی با سود زیادی به فروش می رسانند در حالی که پس از این کار ارزش آن ارز مدام سقوط می کند. نتیجه چنین چیزی این می شود که سرمایه گذاران بعدی این نوع ارز ها با کلی سکه که ارزشی ندارد، می مانند. اما پلتفرم Steem در طی چند ماه گذشته به شدت رشد کرده است.

ممکن است تعجب کنید که چرا دو ارز دیجیتال در شبکه استیم وجود دارد اما دلیل آن چندان پیچیده نیست. استیم (Steem) درواقع ارز دیجیتال اصلی این شبکه است که باقدرت نقد شوندگی بسیار بالا می‌تواند در اکثر پلتفرم‌های صرافی مورد خریدوفروش قرار بگیرد.

بااین‌حال توسعه‌دهندگان شرکت استیم، ارز دیجیتال دیگری بانام دلار استیم (SBD) را معرفی کرده‌اند تا تولیدکنندگان محتوا بتوانند از دارایی خودشان در برابر نوسانات بازار جلوگیری کنند. به‌عبارت‌دیگر داد و ستد مستقیم با استیم (Steem) ممکن است باعث از دست رفتن بخشی از دارایی شود به همین جهت آن را می‌توان به دلار استیم (SBD) تبدیل کرد.

البته یک رمزارز دیگر هم فقط در بستر شبکه زنجیره‌بلوکی Steemit قابل‌استفاده است که درون حساب کاربری افراد قفل می‌شود و درواقع شبیه به یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است و تنها کاربردش برای امور داخلی این شبکه اجتماعی بلاک‌چینی از قبیل رأی‌دهی و ارتقای پروفایل است. این رمز ارز نیز Steem Power نامیده می‌شود.

شبکه بلاکچین استیم نسبت به مجموع تراکنش‌های اتریوم و بیت‌کوین عملکرد بهتری داشته است درنتیجه نباید به‌عنوان یک طرح کلاه‌برداری به آن نگاه کرد. بازاری که استیم آن را به‌عنوان هدف برگزیده شبکه‌های اجتماعی است و چنانچه بتواند به‌عنوان یک مدل تولید محتوا در ازای دریافت پول جایگاه خودش را کاملاً تثبیت کند قطعاً در آینده رمزارزهای steem و SBD ارزش بسیار بیشتری پیدا خواهند کرد.

عملکرد سیستم استیم Steem

Steem از الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) که یکی از الگوریتم های اجماع است، جهت دستیابی به یک توافق عمومی بهره می گیرد که شاهدان در این سیستم از جانب سهامداران Steem انتخاب می گردند. مطابق مقاله انتشار یافته در سایت رسمی Steem:

75٪ از توکن های جدید تولید شده به استخر پاداش انتقال می شوند که میان نویسندگان و نگهبانان شبکه تقسیم شده است . همچنین 15٪ از توکن های جدید به صاحبان Steem Power اهدا می گردد. 10 درصد باقیمانده نیز به شاهدانی که موجب قدرت دهی بلاک چین می شوند، پرداخت می شود.

Steem با یک مدل عرضه شدید تورمی شروع کرد که عرضۀ آن تقریباً هر سال دوبرابر می گردد. با این وجود، با توجه به درخواست جامعه، در تاریخ 6 دسامبر 2016 نرخ تورم Steem به 9.5 درصد در سال تغییر پیدا کرد. بدان معنا که به میزان 0.5 درصد در سال کاهش پیدا کرد.

کیف پول استیم

نسخه رسمی کیف پول الکترونیک استیم نسخه تحت وب است که کاربران با ثبت‌نام در سایت این رمزارز می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این یک نسخه مبتنی بر DOS هم فراهم‌شده که طبیعتاً سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای‌تر می‌توانند از آن استفاده کنند.

قیمت استیم

ارز دیجیتال استیم در شبکه خود 394,971,241 توکن دارد که از این تعداد 377,997,147.10 STEEM در حال گردش است. حجم بازار استیم حدود 170 میلیون دلار است و این ارز دیجیتال را در رتبه 154 بازار رمزارزها قرار داده است. قیمت استیم در یکسال گذشته در محدوده 0.13 تا 1.44 دلار نوسان داشته است. اطلاعات کامل قیمت استیم را میتوانید از سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

نحوه خرید استیم

ارز دیجیتال استیم را میتوانید از سایت ایرانی ارزجو خریداری کنید. همچنین صرافی های زیر ارائه دهنده این ارز دیجیتال می باشند:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *