0

سطوح مناسب پاستل

سطوح مناسب پاستل

سطوح مناسب پاستل ها می‌تواند به معنای طیف وسیعی از مواد باشد، زیرا پاستل ها همه کاره هستند. آن‌ها را می‌توان تقریباً روی هر سطحی که می‌نشیند استفاده کرد.

به گزارش خوبو، کاغذ بافت دار محبوب ترین سطح برای پاستل است. اما می‌توانید از تخته، بوم و حتی کاغذ سنباده نیز استفاده کنید. در ابتدا نگاهی به مواردی که باید برای سطح مناسب در نظر بگیرید می‌پردازیم.

دندانه و بافت

دندانه و بافت

تنها نکته مهم در انتخاب سطوح مناسب پاستل، دندانه و بافت است. دندانه به برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های ریزی اطلاق می‌شود که می توانید روی سطوح ناهموار احساس و مشاهده کنید. به عنوان مثال، کاغذ صاف، دندانه کمی دارد. این امر مهم است زیرا بر خلاف سایر تکنیک های نقاشی، که به سطح می‌چسبند، ذرات پاستل برای اتصال نیاز به دندانه و بافت دارند. در غیر این صورت می لغزند. برای تراشیدن رنگدانه‌های پاستل نیز به دندانه نیاز است. بدون آن، اعمال رنگ زیاد برایتان سخت خواهد بود.

کاغذ و مقوا به طور کلی بهترین تکیه‌گاه‌ها برای پاستل هستند، اما تا زمانی که یک سطح دارای دندانه باشند. هنگامی که این الزامات برآورده شد، می توانید با آزمایش کمی سرگرم شوید و در نتیجه جلوه‌های منحصربه‌فرد و متمایز ایجاد کنید.

درجه دندانه همچنین می تواند بر انواع خاصی از تکنیک ها مانند لایه بندی، کار با جزئیات و تعادل تأثیر بگذارد.

لایه بندی

مقدار دندانه تعیین می‌کند که چند لایه پاستل را می‌توان اعمال کرد. اگر دندانه کم عمق باشد، ممکن است با یک لایه پاستل پر شود. به همین دلیل وقتی می‌خواهید یک لایه دیگر روی آن اضافه کنید، دندانه‌ای برای گرفتن آن باقی نمی‌ماند.

سطح جزییات

هنگام تصمیم گیری در مورد درجه دندانه یا بافتی که برای سطح خود می‌خواهید، باید به این فکر کنید که اثر هنری نهایی شما چقدر جزئیات یا بافت خواهد داشت. اگر قصد دارید جزئیات دقیق را با خطوط و لبه ها انجام دهید، باید سطحی با دندانه کمتر در نظر بگیرید. اگر رنگ زیادی به کار می‌برید یا فکر می‌کنید که نمایان شدن بافت جذاب به نظر می‌رسد، می‌توانید یک سطح با دندانه بیشتری را انتخاب کنید.

تعادل

وقتی نوبت به یافتن بافت یا درجه دندانه مناسب برای استایل شما می‌رسد، اغلب به دنبال یافتن تعادل مناسب باشید. دندانه کافی برای پاستل‌ها را با نقاشی و تجربه بیشتر خواهید یافت.

پس از بحث در مورد برخی از ویژگی هایی که باید هنگام خرید سطوح مناسب پاستل در نظر بگیرید، اجازه دهید نگاهی به برخی از سطوح موجود بیندازیم.

انواع سطوح مناسب پاستل

کاغذ و مقوا

کاغذ و مقوا

کاغذ و مقوا محبوب‌ترین سطوح برای پاستل هستند. زیرا نسبتاً ارزانند و گزینه های زیادی در اختیار شما قرار می‌دهند. می‌توانید آن‌ها را در ضخامت‌ها، وزن‌ها، رنگ‌ها، بافت‌ها و اشکال مختلف (ورق، پد و رول) خریداری کنید. برش آن‌ها آسان است و بسیار سبک هستند که حمل و نقل آن را آسان می‌کند. همچنین می‌توانید بین کاغذ های آرشیوی که به شما امکان می‌دهد آثار هنری دائمی ایجاد کنید یا انواع ارزان‌قیمتی که برای تمرین عالی هستند، انتخاب کنید.

بافت کاغذ مهم است. اما همچنین باید به اندازه کافی سفت باشد تا در برابر تکنیک های مالش، مخلوط کردن و پاک کردن که اغلب با پاستل استفاده می شود، مقاومت کند. به همین دلیل کاغذهای بسیار جاذب و کاغذهای شکننده (مانند کاغذهای ابریشمی) مناسب نیستند. محکم‌ترین کاغذها از 100% پنبه (که به آن کاغذ پارچه‌ای نیز می‌گویند) ساخته شده‌اند که فاقد اسید است و برای جلوگیری از زرد شدن آن در طول زمان فکر شده است.

کاغذ و مقوای رنگی

کاغذ و مقوای رنگی

استفاده از مقواها و کاغذهای رنگی برای هنرمندان پاستل رایج است. به خصوص زمانی که از طیف محدودی از رنگ‌های پاستلی استفاده می‌کنند.

رنگ کاغذ اغلب توسط هنرمندان پاستل برای ایجاد تعدادی جلوه‌های ظریف استفاده می‌شود. می‌توانید کاغذی را انتخاب کنید که با رنگ‌های پاستلی شما هماهنگ باشد و اثر هنری را یکسان کند. همچنین می‌توانید عمداً رنگ کاغذ را با پاستل متضاد کنید تا حال و هوای جالبی ایجاد کنید.

تن کاغذ به روشنی یا تیرگی هر رنگ خاصی اشاره دارد. کاغذهای با رنگ روشن معمولاً پاستل‌های با رنگ تیره را تقویت می‌کنند. همچنین می‌‌توانید با تضاد پاستل‌ های روشن بر روی کاغذ تیره، جلوه‌های چشمگیری ایجاد کنید. کاغذهای با رنگ متوسط ​​بیشتر استفاده می شوند زیرا زمینه ای متعادل و هماهنگ را فراهم می کنند.

در زیر سطوح مناسب دیگر که با پاستل سازگار هستند فهرست شده است. تا زمانی که آن‌ها دارای دندانه و دوام کافی باشند، انتخاب شما به ترجیحات شخصی بستگی دارد.

کاغذ مخصوص پاستل

کاغذ اینگرس

کاغذ مخصوص پاستل که به آن کاغذ اینگرس نیز می گویند، کاغذ بافت دار است که در طیف وسیعی از رنگ‌ها و تن‌ها موجود است. می‌توانید آن را به صورت تک ورق یا پد خریداری کنید. برخی از گونه‌ها سنباده شده اند تا بافت بیشتری به آن ها ببخشد.

اگر به تازگی با پاستل شروع کرده اید، توصیه می کنم کاغذ های ارزان و همه کاره مخصوص را امتحان کنید. بعد از اینکه بیشتر با پاستل آشنا شدید، می‌توانید انواع کاغذ پاستل سنگین‌ تر و بافت‌ دار تر را آزمایش کنید.

مقوای آبرنگ

مقوای آبرنگ نیز سطحی مناسب برای پاستل است. زیرا محکم است و در طیف وسیعی از بافت‌ها قابل خریداری است. من به شما توصیه می کنم اجناس درجه یک را بخرید زیرا بادوام‌ترین است و در بافت‌های بیشتری موجود است. بسته به تکنیک‌هایی که استفاده می کنید، باید از کاغذهای فشرده سرد (متوسط) یا خشن استفاده کنید و از انواع فشار گرم (صاف) اجتناب کنید.

تخته پاستل یا آبرنگ

پد پاستل

تخته های پاستلی با نصب کاغذ پاستل یا کاغذ آبرنگ روی تخته سخت، معمولا ماسونیت، ساخته می‌شوند. آن‌ها اغلب با ذرات ریز پارچه یا شن برای تقویت دندانه و بافت آن‌ها اسپری می‌شوند. تخته‌های پاستلی گران‌تر از کاغذ هستند، اما اگر دوست دارید از تکنیک‌های خشن استفاده کنید که ممکن است به کاغذ آسیب برسانند، ارزش آن را دارد.

بوم

پاستل بر روی بوم

بوم، بافت مورد نیاز برای نگه داشتن پاستل را دارد. بنابراین سطحی مناسب است، به خصوص اگر می‌خواهید یک اثر هنری بزرگ نقاشی کنید. می توانید بوم، تخته بوم، رول و پد از پیش آماده شده خریداری کنید. این محصولات بسیار گرانتر از کاغذ هستند، به خصوص اگر جنس کتانی با کیفیت بالا را انتخاب کنید.

هنگام خرید بوم از پیش آماده شده احتیاط کنید. زیرا ممکن است دندانه بافت کم باشد. در نتیجه سطح صافی داشته باشد که برای پاستل ها مناسب نباشد.

معرفی سطوح مناسب پاستل در بازار

در این قسمت به معرفی سطوح مناسب پاستل در بازار می‌پردازیم.

مقوا اشتنباخ مدل 400 کد 64275

مقوا اشتنباخ مدل 400 کد 64275

این مقوا دست ساز بوده و از جنس 100 درصد کتان است. همچنین این محصول دارای بافت چکشی و مناسب کار با پاستل است.

مقوا آبرنگ کانسون مدل heritage کد rough300

مقوا آبرنگ کانسون مدل heritage کد rough300

این محصول مقوای راف 300 گرم و از جنس 100% کتان است. این محصول بدون مواد اسیدی بوده و در نتیجه مقاومتی در برابر فساد و زرد شدگی دارد.

 مقوا آبرنگ وینزور نیوتن مدل torchon کد rough300

 مقوا آبرنگ وینزور نیوتن مدل torchon کد rough300

این مقوا ساخت کشور فرانسه و جنس آن از کتان است. همچنین دارای بافت درشت Rough بوده که آن را برای استفاده پاستل مطلوب می‌سازد.

مقوا آبرنگ فابریانو مدل 300WCA5

مقوا آبرنگ فابریانو مدل 300WCA5

این محصول ساخت کشور ایتالیا و دارای بافت چکشی یا Cold pressed است. همچنین بدون اسید و بدون کلرین بوده و بنابراین دوام بالایی دارد.

مقوا فابریانو مدل الر سایز 21×29.7 سانتی متر

مقوا فابریانو مدل الر سایز 21x29.7 سانتی متر

وزن این مقوا ۲۲۰ گرم و بدون اسید است. یک سمت این مقوا سطح ساده و سمت دیگر دارای سطح بافت دار است.

مقوا پاستل فابریانو سایز A4

مقوا پاستل فابریانو سایز A4

این محصول دارای 25 درصد کتان و بدون اسید است. همچنین دارای بافت نرم دو رو است.

بوم نقاشی ره آورد مدل UII4

بوم نقاشی ره آورد مدل UII4

بوم های ره آورد از بهترین مواد تهیه و تولید می‌شوند. این محصول دارای پارچه صد درصد کتان است.

بوم نقاشی قابی بومیران سایز ۱۰۰ × ۷۰ سانتی‌ متر

بوم نقاشی قابی بومیران سایز ۱۰۰ × ۷۰ سانتی‌ متر

این بوم برای تکنیک‌های مختلف قابل استفاده است و از شروع تا پایان نقاشی کنار شما خواهد بود. بوم قابی بومیران چهارچوبی از جنس چوب دارد که ضخامتش برابر با 4 سانتی‌متر است. کتان باکیفیتی که روی این چهارچوب قرار گرفته است، زمینه‌ مناسبی برای نقاشی با رنگ‌هایی مثل رنگ‌روغن، اکریلیک و … است. این کتان بدون اسید است.

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *