0

ده نکته برای استفاده ایمن از کیف پول سخت افزاری

  • کیف پول سخت افزاری یک دستگاه فیزیکی است که برای ذخیره کلیدهای خصوصی شما به صورت آفلاین طراحی شده و بنابراین از آنها در برابر تهدیدات آنلاین محافظت می کند. 
  • کیف پول‌های سخت‌افزاری مزایای متعددی را در مورد امنیت و ذخیره‌سازی امن ارزهای دیجیتال ارائه می‌کنند.
  • در حالی که کیف پول‌های سخت‌افزاری یکی از امن‌ترین راه‌ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال شما هستند، اما بدون خطرات احتمالی نیستند. با نکات ایمنی در مورد نحوه استفاده ایمن از کیف پول سخت افزاری آشنا شوید.

کیف پول سخت افزاری چیست؟

کیف پول سخت افزاری یک دستگاه فیزیکی است که به طور خاص برای ذخیره کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال به صورت آفلاین طراحی شده است. کلیدهای خصوصی برای امضای تراکنش ها استفاده می شود، به این معنی که دسترسی به کلیدهای خصوصی مانند دسترسی به دارایی های رمزنگاری شده است.

کیف پول‌های سخت‌افزاری که به آن کیف‌پول‌های سرد نیز می‌گویند، کلیدهای خصوصی را در برابر تهدیدات دیجیتالی مانند بدافزارها یا هکرها محافظت می‌کنند و تضمین می‌کنند که کلیدها هنگام استفاده برای امضای تراکنش‌های داخلی هرگز از دستگاه خارج نمی‌شوند. این باعث می شود آنها یکی از روش های امن تر برای ذخیره ارزهای دیجیتال باشند .

در مقابل، کیف پول‌های نرم‌افزاری یا کیف‌پول‌های داغ، برنامه‌های آنلاینی هستند که بر روی دستگاه‌هایی مانند رایانه یا تلفن هوشمند نصب می‌شوند و دسترسی بیشتری را ارائه می‌دهند، اما در برابر حملات مبتنی بر اینترنت آسیب‌پذیرتر هستند.

کیف پول سخت افزاری چگونه کار می‌کند؟ 

از آنجایی که کیف پول های سخت افزاری همیشه آفلاین هستند، باید در کنار دستگاه دیگری که به اینترنت متصل است استفاده شوند. کیف پول‌های سخت‌افزاری معمولاً به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که بتوانند بدون افشای کلید خصوصی به رایانه‌های شخصی یا تلفن‌های هوشمند متصل شوند – حتی ماشین‌هایی که توسط بدافزار آلوده شده‌اند. از آنجا، آنها با نرم افزاری تعامل دارند که به کاربر امکان می دهد موجودی خود را مشاهده کند و تراکنش ها را انجام دهد. 

هنگامی که کاربر تراکنش ایجاد می کند، آن را به کیف پول سخت افزاری ارسال می کند (1 در نمودار زیر). توجه داشته باشید که تراکنش هنوز ناقص است: باید توسط کلید خصوصی موجود در دستگاه امضا شود. وقتی از دستگاه سخت افزاری خواسته می شود، کاربران تأیید می کنند که مبلغ و آدرس صحیح است. سپس تراکنش امضا شده و به نرم افزار (2) ارسال می شود، که آن را به شبکه ارز دیجیتال (3) پخش می کند.

راهنمای گام به گام استفاده از کیف پول سخت افزاری 

استفاده از کیف پول سخت افزاری شامل چند مرحله کلیدی است. در حالی که مشخصات می تواند بین مدل ها و سازنده های مختلف متفاوت باشد، روند کلی به شرح زیر است:

برپایی

یک کیف پول سخت افزاری معتبر خریداری کنید

فقط کیف پول سخت افزاری را از منابع معتبر خریداری کنید تا از دستکاری دستگاه ها جلوگیری کنید. بسیار مهم است که آنها را مستقیماً از وب سایت رسمی برند انتخابی خود خریداری کنید و از مهر و موم بودن کیف پول هنگام دریافت آن اطمینان حاصل کنید.

کیف پول را مقدار دهی اولیه کنید 

کیف پول سخت افزاری را به کامپیوتر یا گوشی هوشمند خود وصل کنید. این معمولا شامل دانلود یک برنامه یا نرم افزار خاص برای رابط با دستگاه است.

یک کیف پول جدید ایجاد کنید

این دستگاه شما را راهنمایی می کند تا یک کیف پول جدید را راه اندازی کنید، که شامل تولید مجموعه جدیدی از کلیدهای خصوصی است.

پشتیبان گیری

عبارت بازیابی را یادداشت کنید

در طول راه اندازی، کیف پول یک عبارت بازیابی را نمایش می دهد (معمولاً 12-24 کلمه از لیست کلمات BIP39). آنها را یادداشت کنید و در مکانی امن و آفلاین ذخیره کنید. این عبارت بازیابی می تواند کیف پول شما را در صورت گم شدن، دزدیده شدن یا آسیب دیدن دستگاه بازیابی کند.

برای درک تفاوت بین عبارت بازیابی و کلید خصوصی، ادامه مطلب را بخوانید. 

امنیت

یک پین تنظیم کنید

اکثر کیف پول‌های سخت‌افزاری به شما این امکان را می‌دهند که یک پین برای امنیت بیشتر تنظیم کنید. این پین برای تأیید تراکنش‌ها مورد نیاز است.

دریافت ارز دیجیتال

آدرس خود را پیدا کنید

از برنامه یا نرم افزار کیف پول برای پیدا کردن آدرس عمومی خود برای ارز دیجیتالی که می خواهید دریافت کنید استفاده کنید.

آدرس خود را به اشتراک بگذارید 

این آدرس را به شخص یا صرافی که برای شما ارز دیجیتال ارسال می کند، ارائه دهید. آنها ارز دیجیتال را به این آدرس ارسال خواهند کرد.

ارسال ارز دیجیتال

یک معامله ایجاد کنید 

از برنامه یا نرم افزار کیف پول برای ایجاد تراکنش جدید استفاده کنید. آدرس گیرنده و مقدار ارز دیجیتالی را که می خواهید ارسال کنید وارد کنید.

معامله را امضا کنید

کیف پول سخت افزاری تراکنش را با کلیدهای خصوصی شما امضا می کند. این کار در داخل دستگاه انجام می شود، بنابراین کلیدها هرگز کیف پول را ترک نمی کنند.

تراکنش را پخش کنید

پس از امضای تراکنش، نرم افزار کیف پول آن را به بقیه شبکه پخش می کند.

تفاوت بین یک کلید خصوصی و یک عبارت بازیابی

کلیدهای خصوصی و عبارات بازیابی برای کنترل دسترسی به ارزهای دیجیتال شما طراحی شده اند. با این حال، آنها دو فرمت و موارد استفاده متفاوت را نشان می دهند.

کلید خصوصی

کلید خصوصی یک شماره مخفی است – معمولاً در قالب هگزادسیمال – که به بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال اجازه می دهد تا خرج شوند. این بخش مهمی از سیستم های رمزنگاری پشت ارزهای دیجیتال است. از آن برای امضای تراکنش‌ها استفاده می‌شود و اثبات ریاضی مبنی بر اینکه از صاحب کیف پول آمده است.

عبارت بازیابی 

عبارت بازیابی، عبارت seed یا عبارت پشتیبان فهرستی از کلمات است که تمام اطلاعات مورد نیاز برای بازیابی کیف پول رمزنگاری را ذخیره می کند. این عبارت کلید(های) خصوصی را در قالبی قابل خواندن برای انسان نشان می دهد. 

اگر دسترسی به کیف پول خود را از دست بدهید، دستگاه خود را گم کنید یا پین یا رمز عبور خود را فراموش کنید، به عنوان پشتیبان برای بازگرداندن دسترسی به ارزهای رمزنگاری شده خود استفاده می شود.

به طور خلاصه، کلید خصوصی قالبی خام و غیر دوستدار انسان است که به صورت داخلی در کیف پول و برای امضای تراکنش ها استفاده می شود، در حالی که عبارت بازیابی یک قالب برای انسان است که برای پشتیبان گیری و بازیابی استفاده می شود. عبارت بازیابی معمولاً راحت‌تر از یک کلید خصوصی خام نوشته و ذخیره می‌شود.

آیا کلید خصوصی هرگز کیف پول سخت افزاری را ترک می کند؟ 

یکی از اصول اساسی امنیتی کیف پول سخت افزاری این است که کلیدهای خصوصی هرگز از دستگاه خارج نمی شوند. 

کاربران یک تراکنش را روی رایانه یا تلفن هوشمند خود ایجاد می کنند و این داده های تراکنش به کیف پول سخت افزاری ارسال می شود که تراکنش را با کلید خصوصی به صورت داخلی امضا می کند. تراکنش امضا شده سپس به رایانه یا تلفن هوشمند ارسال می شود. در هیچ مرحله ای از این فرآیند کلید خصوصی در معرض دید قرار نمی گیرد یا به خارج از دستگاه منتقل نمی شود.

با این حال، پیشنهادهایی از سوی سازندگان کیف پول سخت‌افزاری برای اضافه کردن گزینه‌های بازیابی وجود دارد که اساساً اجازه می‌دهد کلیدهای خصوصی خارج از کیف پول سخت‌افزاری بازسازی شوند، که بحث‌برانگیز بوده است.

ده نکته برای استفاده ایمن از کیف پول های سخت افزاری

با توجه به مزایا و خطرات کیف پول های سخت افزاری، خوب است در هنگام استفاده از کیف پول های سخت افزاری برای به حداکثر رساندن امنیت، 10 نکته زیر را در نظر داشته باشید. 

1. یک کیف پول سخت افزاری را از یک منبع قابل اعتماد خریداری کنید

همیشه کیف پول سخت افزاری خود را مستقیماً از سازنده یا یک خرده فروش قابل اعتماد خریداری کنید تا از دستکاری دستگاه ها جلوگیری کنید.

2. به آخرین سیستم عامل به روز کنید 

سفت افزار کیف پول خود را همیشه به روز نگه دارید. سازندگان اغلب به‌روزرسانی‌هایی را برای بهبود امنیت و عملکرد منتشر می‌کنند.

3. هرگز عبارت بازیابی خود را به اشتراک نگذارید 

عبارت بازیابی شما به اندازه کلید خصوصی شما قدرتمند است. اگر شخص دیگری آن را دریافت کند، می تواند کنترل ارزهای دیجیتال شما را در دست بگیرد. هرگز آن را به اشتراک نگذارید، و مراقب باشید کسی آن را درخواست کند.

4. عبارت بازیابی خود را ایمن و آفلاین نگه دارید

عبارت بازیابی خود را در مکانی امن، امن و آفلاین ذخیره کنید. آن را به صورت دیجیتال یا آنلاین در جایی که ممکن است مستعد هک باشد ذخیره نکنید.

5. از یک پین قوی استفاده کنید 

یک پین قوی برای محافظت از دستگاه خود در برابر استفاده غیرمجاز تنظیم کنید. از پینی که به راحتی قابل حدس زدن است، مانند «1234» یا «0000» استفاده نکنید.

6. آدرس ها را دوباره چک کنید

هنگام ارسال ارز دیجیتال، همیشه آدرس گیرنده را دوباره تأیید کنید. بدافزار می تواند آدرس های کپی شده در کلیپ بورد شما را تغییر دهد.

7. بررسی تراکنش های روی دستگاه

همیشه قبل از تأیید، جزئیات تراکنش را روی صفحه کیف پول سخت افزاری خود تأیید کنید، نه فقط در صفحه رایانه یا تلفن هوشمند.

8. کیف پول خود را ایمن نگه دارید

با کیف پول سخت افزاری خود مانند جواهرات ارزشمند یا مقدار زیادی پول نقد رفتار کنید. زمانی که از آن استفاده نمی کنید آن را در مکانی امن نگهداری کنید.

9. استفاده از یک عبارت عبور را در نظر بگیرید 

برای امنیت بیشتر، برخی کیف پول ها به شما امکان می دهند علاوه بر پین، یک عبارت عبور نیز اضافه کنید. این به طور موثر یک کیف پول مخفی ایجاد می کند. با این حال، اگر عبارت عبور را فراموش کردید، راهی برای بازیابی آن وجود ندارد، بنابراین از این ویژگی با احتیاط استفاده کنید.

10. از رایانه های قابل اعتماد استفاده کنید 

سعی کنید کیف پول سخت افزاری خود را فقط به رایانه هایی که به آنها اعتماد دارید و دارای تدابیر امنیتی خوبی هستند متصل کنید. شما باید از وصل کردن کیف پول سخت افزاری خود به دستگاه ها صرفاً به دلیل راحتی اجتناب کنید. 

مزایا و خطرات کیف پول های سخت افزاری 

کیف پول های سخت افزاری مزایای متعددی را به خصوص از نظر امنیت و ذخیره سازی امن ارزهای دیجیتال ارائه می دهند. در اینجا برخی از مزایای کلیدی ذکر شده است:

امنیت 

کیف پول های سخت افزاری با تدابیر امنیتی قوی طراحی شده اند. آنها کلیدهای خصوصی شما را به صورت آفلاین ذخیره می کنند و آنها را از حملات آنلاین مانند فیشینگ، بدافزارها و هکرها در امان نگه می دارند.

جداسازی کلید خصوصی

کلیدهای خصوصی هرگز از دستگاه خارج نمی‌شوند و همه تراکنش‌ها در دستگاه امضا می‌شوند و از کلیدهای خصوصی شما در برابر قرار گرفتن در معرض بیشتر محافظت می‌کنند.

پشتیبان گیری و بازیابی

کیف پول‌های سخت‌افزاری یک عبارت بازیابی (همچنین به عنوان عبارت seed شناخته می‌شود) در طول راه‌اندازی تولید می‌کنند. اگر دستگاه اصلی شما گم، دزدیده یا آسیب دیده باشد، می توان از این برای بازیابی وجوه خود در دستگاه جدید استفاده کرد.

دوام و قابل حمل بودن 

آنها به گونه ای طراحی شده اند که قوی و بادوام باشند، بیشتر از یک تکه کاغذ که در آن می توان کلیدهای خصوصی یا عبارات بازیابی را یادداشت کرد. اکثر کیف پول‌های سخت‌افزاری دستگاه‌های کوچکی هستند که از نظر اندازه شبیه به یک USB است که به راحتی قابل حمل هستند.

بر وجوه خود کنترل کنید 

همانطور که جامعه کریپتو می گوید، با یک کیف پول سخت افزاری، کنترل کامل ارزهای دیجیتال خود را در دست دارید، “نه کلیدهای شما، نه سکه های شما.” با یک کیف پول سخت افزاری، کلیدهای خصوصی خود را نگه خواهید داشت، به این معنی که لازم نیست نگران خطرات نگهبان باشید. 

در حالی که کیف پول‌های سخت‌افزاری یکی از امن‌ترین راه‌ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال شما هستند، اما بدون خطر نیستند. برخی از خطرات مرتبط با استفاده از کیف پول سخت افزاری عبارتند از:

سرقت یا گم شدن فیزیکی

از آنجایی که کیف پول سخت افزاری یک شی فیزیکی است، ممکن است به سرقت رفته یا گم شود. اگر شخصی پین شما را بداند یا بتواند آن را حدس بزند، به طور بالقوه می تواند به ارزهای دیجیتال شما دسترسی داشته باشد.

حمله زنجیره تامین 

اگر کیف پولی را از یک منبع نامعتبر خریداری کنید، ممکن است قبل از رسیدن به دست شما دستکاری شده باشد. همیشه مستقیماً از سازنده یا یک خرده فروش قابل اعتماد خرید کنید.

حملات فیشینگ

یک حمله فیشینگ می تواند شما را فریب دهد تا پین یا عبارت بازیابی خود را در رایانه ای که در معرض خطر قرار گرفته است وارد کنید، و به طور بالقوه این اطلاعات حیاتی را برای هکرها فاش می کند.

پشتیبان‌گیری درست انجام نشد

اگر کیف پول سخت افزاری خود را گم کنید و به درستی از عبارت بازیابی خود نسخه پشتیبان تهیه نکرده باشید، ممکن است دسترسی به ارزهای دیجیتال خود را از دست بدهید.

فراموش کردن پین یا عبارت بازیابی

اگر پین خود را فراموش کنید یا عبارت بازیابی خود را گم کنید، ممکن است برای همیشه از کیف پول خود قفل شوید.

خسارت

دستگاه ممکن است در اثر آب، آتش سوزی یا فقط از طریق سایش و پارگی آسیب ببیند. اگر دستگاه آسیب دیده باشد و شما یک نسخه پشتیبان از عبارت بازیابی خود نگه ندارید، ممکن است دسترسی به ارزهای دیجیتال خود را از دست بدهید. اما اگر یک نسخه پشتیبان از عبارت بازیابی خود نگه داشته اید، می توانید از طریق یک دستگاه جدید دوباره به آن دسترسی پیدا کنید. 

آسیب پذیری های میان افزار

اگرچه نادر است، اما آسیب‌پذیری‌ها در میان‌افزار کیف پول می‌توانند به طور بالقوه برای دسترسی به کلیدهای خصوصی شما مورد سوء استفاده قرار گیرند. همیشه سفت‌افزار کیف پول خود را به‌روز نگه دارید و کیف‌پول‌های سخت‌افزاری را خریداری کنید که کاملاً ممیزی و بررسی شده‌اند.

تأیید آدرس

اگر در حین تراکنش، آدرس روی صفحه دستگاه را به دقت تأیید نکنید، بدافزار موجود در رایانه شما می‌تواند شما را فریب دهد تا ارزهای دیجیتال را به آدرس اشتباه ارسال کنید.

هر یک از این خطرات را می توان با اقدامات دقیقی مانند پشتیبان گیری مناسب، تأیید دقیق آدرس ها، خرید از منابع مطمئن و حفظ امنیت فیزیکی خوب دستگاه کاهش داد.

بیشتر بخوانید:

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *