0

کفش تنیس

کفش تنیس

یکی از تجهیزات مهم و حیاتی در ورزش تنیس، کفش است. در این مطلب نگاهی داریم به ویژگی های کفش تنیس و برترین برندهای کفش این رشته را بررسی می کنیم.

به گزارش خوبو، برای اینکه بتوانید تجربه ایده آلی از ورزش تنیس داشته باشید، بدون شک باید در انتخاب کفش مناسب دقت کنید. شاید در نگاه اول برای کسانی که می خواهند تنیس بازی کنند، در اختیار داشتن یک راکت مناسب بیشتر به چشم بیاید اما به محض اینکه پای خود را روی سطوح مختلف زمین تنیس بگذارید، متوجه می شوید که داشتن یک کفش با کیفیت، تا چه اندازه اهمیت دارد.

برای تبلیغات در این صفحه و دریافت قیمت و جزییات با شماره 09122252370 در واتس اپ یا تلگرام تماس بگیرید.

ویژگی کفش تنیس

کفش در ورزش تنیس می تواند عاملی حیاتی تلقی شود. ورزش تنیس از معدود ورزش هایی است که زمان برای آن تعیین نشده و یک دیدار می تواند 1 ساعت یا 4 و حتی 5 ساعت طول بکشد. کفش تنیس باید طوری طراحی شود که در این مدت پای شما را خسته نکند و در عین اینکه مقاومت خوبی داشته باشد، مانع سرعت و شتاب شما نیز نشود.

در ورزش تنیس شما مواقعی باید به یکباره سرعت خود را زیاد کنید و زمانی مجبور می شوید که انعطاف بدن خود را بالا ببرید. بدون یک کفش مناسب، این کارها سخت و دشوار می شوند. کفش های تنیس به نحوی طراحی می شوند که به توانایی های شما کمک کنند تا تجربه بهتری داشته باشید.

کفش تنیس متناسب با شرایط مختلف

همانطور که قبلا در خوبو به آن اشاره کردیم، ورزش تنیس در 3 سطح هاردکورت، خاک و چمن بازی می شود و برای خرید یک کفش مناسب، شما باید سطحی که می خواهید روی آن بازی کنید را مشخص کنید. گذشته از سطح بازی، مدل و سبک بازی شما نیز از عواملی است که در خرید یک کفش تنیس باید به آن توجه داشته باشید.

کفش متناسب با سطوح

در دنیا سطوح هاردکورت که زمینی مانند سطوح سالن دارند، بسیار زیاد و رایج هستند و به همین دلیل اکثرا کفش های متناسب با این سطوح خریداری می کنند. کفش های متناسب با زمین هاردکورت، رویکردی متعادل دارند. این کفش ها هم باید به دلیل سختی و سفتی زمین، دوام و مقاومت بالایی داشته باشند و هم باید به سرعت شما کمک کنند. در سطوح هاردکورت سرعت بازی بالا است و به همین دلیل، کفش های تنیس در این سطوح طوری ساخته می شوند که انرژی زیادی از پای تنیسور نگیرند. کف این کفش ها صاف هستند تا مانع سرعت بازیکن نشوند. از این کفش های می توان در دیگر سطوح نیز استفاده کرد.

کف کفش های مخصوص سطوح هاردکورت به این شکل است

زمین های سطوح خاک از دیگر زمین های پرطرفدار و پرتعداد در ورزش تنیس به شمار می روند. چالش اصلی کفش تنیسورها در این سطح، نرسیدن خاک به درون کفش است. جنب و جوش بازیکنان خاک زیادی را جابه جا می کند و به همین دلیل کف این کفش ها زیگ زاگی شکل است تا خاک به راحتی به کف کفش نچسبد و در صورت جمع شدن خاک به کف کفش، با چند ضربه آرام، خاک ها از بین بروند. بازی در زمین های خاکی پای بازیکن را به سرعت گرم می کند و احساس داغی به بازیکن دست می دهد. به همین دلیل کفی متفاوت و طراحی خنک و نرم، از ویژگی های کفش های سطوح خاک است.

کف کفش های مخصوص سطوح خاک به این شکل است

در آخر می رسیم به سطوح چمن که نادرترین زمین در ورزش تنیس به شمار می رود. سرعت بازی در چمن به شدت بالا است و به دلیل ذات چمن، زمین کمی لغزنده هم می شود. کفش هایی که برای سطوح چمن طراحی می شوند، در کف خود به شکل سوزن می باشند تا بازیکن سرعت بهتری در این زمین داشته باشد. به دلیل طراحی منحصر به فرد کفی این کفش ها، از کفش های مخصوص سطح چمن در جای دگیری نمی توان استفاده کرد.

کف کفش های مخصوص سطوح چمن به این شکل است

کفش متناسب با سبک بازی

به غیر از سطحی که روی آن بازی می کنید، سبک بازی شما نیز می تواند تاثیر زیادی روی انتخاب کفش مناسب داشته باشد. اگر بازیکنی هستید که مدام می دود و اصلی ترین ویژگی بازی او سرعت است، باید کفش های سبک خریداری کنید که در این امر به شما کمک کند. این کفش ها به طبع مقاومت بالایی ندارند و مخصوص بازیکنان هجومی و سرعتی اند.

در طرف دیگر اگر از آن دست بازیکنانی هستید که تمایل دارند در عقب زمین بازی کنند، باید دنبال کفش های متوسط باشید که مقاومت بالایی دارند و ویژگی اصلی آن ها دوام است و سرعت کفش های سبک را ندارند.

انواع برندهای کفش تنیس

مثل تمام رشته های ورزشی، در تنیس نیز شرکت های مختلفی کفش تولید می کنند. برخی از این شرکت ها معروف، برخی تنها مخصوص تنیس و بعضی چندان شناخته شده نیستند. در ادامه نگاهی داریم به معروف ترین برندهای کفش تنیس.

برندهای شناخته شده

وقتی نام برندهای شناخته شده کفش تنیس مطرح می شود، مانند اکثر رشته های ورزشی، نایکی و آدیداس اولین برندهایی هستند که به ذهن می رسند اما در تنیس برندهای مانند ایسیکس و نیو بالانس نیز شناخته شده اند و بازیکنان معروفی از این برندها استفاده می کنند.

نایکی

تعجبی ندارد وقتی نام کفش ورزشی به میان می آید، نام نایکی هم مطرح شود. نایکی مدل های مختلفی برای بازیکنان حرفه ای، بازیکنان معمولی و حتی نوجوان ها طراحی کرده که همگی بسیار پرطرفدار و محبوب هستند. نایکی شناخته شده ترین تنیسورهای دنیا را به سمت خود کشیده و راجر فدرر، رافائل نادال و سرینا ویلیامز از بازیکنانی هستند که سابقه همکاری با این شرکت معروف آمریکایی را دارند.

رافائل نادال به همراه کفش اختصاصی نایکی برای او

آدیداس

رقیب شناخته شده نایکی در تنیس هم با این برند رقابت دارد. آدیداس نیز دیگر برند بسیار محبوب و شناخته شده ای است که مدل های مختلفی از کفش تنیس طراحی کرده و سعی دارد طیف های مختلفی را پوشش دهد. دومینیک تیم، الکساندر زورف و انجلیک کربر از تنیسورهایی هستند که از کفش های آدیداس استفاده می کنند.

دومینیک تیم به همراه کفش تنیس آدیداس

ایسیکس

برند ایسیکس یکی از معروف ترین برندهای کفش در زمینه دو و میدانی به شمار می رود. ایسیکس در تنیس هم دستی دارد و اتفاقا کفش های تنیس این برند نیز بسیار با کیفیت و پرطرفدار هستند. ایسیکس با اینکه دیرتر از نایکی و آدیداس وارد تنیس شد، اما در حال حاضر در کنار آن دو به عنوان یکی از بهترین برندهای کفش تنیس نام خود را مطرح کرده است. ایسیکس با جذب نواک جوکوویچ، قدم بزرگی در شناخته شدن میان طرفداران تنیس برداشت.

کفش اختصاصی ایسیکس برای نواک جوکوویچ

نیو بالانس

دلیل اصلی محبوب بودن کفش های تنیس برند نیو بالانس، تنوع بالای این برند در تولید کفش های مختلف است. نیو بالانس به خوبی توانسته برای هر طیف از بازیکنان تنیس با هر سایزی کفش تولید می کند و به همین دلیل است که بازیکنانی هم که چندان دنبال حرفه ای بازی کردن تنیس نیستند، سمت این برند کشیده می شوند. در میان بازیکنان شناخته شده، میلوش رائونیچ از برند نیو بالانس استفاده می کند.

نمونه ای از کفش های تنیس نیو بالانس

برندهای کمتر شناخته شده

برندهای زیادی هستند که شاید میان عامه مردم چندان معروف نباشند اما کیفیت بالایی دارند و میان خود تنیسورها، پرطرفدار و شناخته شده هستند. به عنوان مثال برندهایی مثل هد، ویلسون و بابولات که به راکت های خود معروف هستند، در زمینه تولید کفش هم فعالیت می کنند. برند کی سوئیس نیز از دیگر برندهایی است که سابقه زیادی در ساخت و طراحی کفش تنیس دارد.

برند فیلا هم از آن دست برندهای با سابقه ای است که تنیسورها به خوبی با آن آشنا هستند و بازیکنان بزرگی مثل اشلی بارتی نیز از این برند استفاده می کنند. میزونو، دیادورا و یونکس نیز از دیگر برندهایی هستند که در تولید کفش تنیس فعالیت می کنند.

کفش های تنیس برند فیلا

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *