0

فیلم «ارواح بنشی اینیشرین» The Banshees of Inisherin / معرفی و دانلود

فیلم «ارواح بنشی اینیشرین» The Banshees of Inisherin / معرفی و دانلود رایگان

به گزارش سایت خوبو، «ارواح بنشی اینیشرین» یا «بنشی‌های اینیشرین» فیلمی در ژانر درام و کمدی سیاه به نویسندگی و کارگردانی «مارتین مک‌دونا» در سال ۲۰۲۲ است. بازیگرانی همچون «کالین فارل» و «برندن گلیسون» در این فیلم بازی می‌کنند.

این فیلم برای اولین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز برای منتقدان به نمایش درآمد که توانست جوایزی در بخش بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند. همچنین «ارواح بنشی اینیشرین» در فستیوال گلدن گلوب نامزد دریافت هشت جایزۀ اصلی گردید.

خلاصه داستان

ماجرای این فیلم دربارۀ دوستی قدیمی و عمیق دو رفیق است که یک روز یکی از آنها تصمیم می‌گیرد که به دوستی‌شان پایان دهد و همین سرآغاز ماجراهایی غیرعادی می‌گردد.

«ارواح بنشی اینیشرین» / The Banshees of Inisherin
«ارواح بنشی اینیشرین» / The Banshees of Inisherin

عملیات نجات «کالین فارل» توسط «مارتین مک‌دونا»

«کالین فارل» یکی از جذاب‌ترین بازیگران سینما در دهه ۲۰۰۰ بود. اما او به همان سرعت که مدارج ترقی را طی کرد، به همان سرعت در مسیر کاری خود نزولی شدید داشت. کار به جایی رسید که او در آثار درجه دوم سینمایی که کمتر کسی حتی اسم آنها را به خاطر می‌آورد مشغول به بازی شد. به نظر می‌رسید که رویاهای او به پایان رسیده است.

سپس در سال ۲۰۰۸، «مارتین مک‌دونا»، نمایشنامه‌نویس مشهور ایرلندی، ایده ساخت اولین فیلم سینمایی‌اش را با دوستانش به اشتراک گذاشت. در نتیجه او از کالین فارل خواست تا نقش یک قاتل تازه‌کار را بازی کند که به‌طور تصادفی به یک کودک خردسال در محل کار شلیک کرده و او را می‌کشد. به این ترتیب فیلم «در بروژ» سکوی اوج دوبارۀ «کالین فارل» بر روی پردۀ سینما شد و این بازیگر بااستعداد با نقش‌های غیرمنتظرۀ دیگری در فیلمهایی مانند «خرچنگ» و «بعد از یانگ» به روند رو به رشد خود ادامه داد.

«کالین فارل» بیش از هر کس به «مارتین مک‌دونا» بدهکار از نوع هنری بود، زیرا او بود که چشم‌های درنده و قدرتمند او را دوباره کشف کرد. این او بود که به «کالین فارل» کمک کرد از پس دوران سخت رکود درآمده و دوباره بر عرشۀ سینما خودنمایی کند. بنابراین وقتی این دو نفر دوباره با هم همکاری می‌کنند، شما باید منتظر تماشای اثری دیدنی باشید.

«ارواح بنشی اینیشرین» / The Banshees of Inisherin
«ارواح بنشی اینیشرین» / The Banshees of Inisherin

درباره فیلم

«ارواح بنشی اینیشرین» فضای عجیبی دارد. گاهی شما را به خنده می‌اندازد و با خود فکر می‌کنید که آیا خندیدن به این اتفاق، کاری درست است یا خیر و در یک وضعیت ناخوشایند قرار می‌گیرید. همچنین فضای فیلم گاهی بسیار تلخ و سنگین است که خوشبختانه بسیار تاثیرگذار از کار درآمده است. در واقع باید چنین گفت که کل اثر، چیزی بسیار بسیار ایرلندی است.

«مارتین مک‌دونا» به طرز ماهرانه‌ای رابطۀ بین دو دوست قدیمی را در تعادل نگه می‌دارد و مانند یک بافنده چیره‌دست که دقیقاً می‌داند چه زمانی باید رنگ بافتنی را تغییر دهد، این وضعیت طنز و ترحم را در هم می‌تند.

جزیره Inisherin در سال ۱۹۲۳ و در بحبوحۀ جنگ داخلی ایرلند، تا حد زیادی از درگیری در سرزمین اصلی به دور مانده است. «پادریک» ـ با بازی کالین فارل ـ شخصیتی گیج و سرگرم‌کننده، هر روز درست قبل از ساعت ۲ بعدازظهر به خانه دوستش «کالم» ـ با بازی برندن گلیسون ـ می‌رود تا ساعتی را با هم بگذرانند. اما «کالم» بدون هیچ توضیحی به او می‌گوید که نه فقط امروز، بلکه دیگر نمی‌خواهد با او بیرون برود و این باعث می‌شود که «پادریک» حسابی غافلگیر شود.

هیچ دعوا یا جر و بحثی میان آنها پیش نیامده است. «کالم» به او می‌گوید که می‌خواهد وقت خود را صرف ساختن موسیقی محلی یا چیزی مفید در زندگی کند و هیچ علاقه‌ای به شنیدن صحبت‌های کسل‌کننده پادریک ندارد. اما «پادریک» علیرغم نامهربانی، خودخواهی و غرور دوست پیرمردش، به دوستی و رفت و آمد به آنجا ادامه می‌دهد تا اینکه اوضاع با تهدیدهای «کالم» شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد. این اثر در واقع دربارۀ پیچیدگی‌های دوستی مردانه در جامعه است و اینکه انسان‌ها تا چه اندازه می‌توانند خودرای و بی‌رحم باشند.

«ارواح بنشی اینیشرین» / The Banshees of Inisherin
«ارواح بنشی اینیشرین» / The Banshees of Inisherin

سخن پایانی

«ارواح بنشی اینیشرین» که در ابتدا بعنوان داستانی از ولگردهای محلی آغاز می‌شود، به تدریج رنگ و بوی تمثیلی دربارۀ تاریخ و خلق و خوی ایرلندی به خود می‌گیرد. در سینمای امروز، استفاده از تمثیل‌ و حکایات به امری رایج تبدیل شده است و این یکی به‌ویژه تحسین‌برانگیز است. زندگی در جزیرۀ Insherrin به آرامی در جریان است و این در حالی است که جنگ داخلی در سرزمین اصلی بیداد می‌کند.

این جزیره مملو از افردی غیرعادی است؛ یک ولگرد جوان دست به کارهای آزاردهنده می‌زند. پیرزنی کینه‌توز با ظاهری همچون یک ساحره، روستا را تسخیر کرده، عذاب و فاجعه را پیش‌بینی می‌کند. مسئول ادارۀ پست آنقدر شیفتۀ شایعات است که نامه‌های مشتریان را باز کرده و می‌خواند. «کالم» و دسته ای از نوازندگان جوان بی‌توجه به ملاحضات، تنها به اجرای موسیقی می‌اندیشند.

مهمتر از هر چیزی، دوستی دیرینه و از بین‌رفتۀ بین دو رفیق است که نشان‌گر روابط دشواری است که برای نسل‌های متمادی میان ایرلندی‌ها در جریان بوده است. تصمیم یکی برای پایان دوستی و تلاش لجوجانۀ دیگری برای پیوندی دوباره، اوضاع را وحشتناک می‌کند. به گفتۀ کارگردان که خود یک ایرلندی است، تمام اینها، داستان ایرلندی‌هاست.

جدول اطلاعات فیلم

عنوان«ارواح بنشی اینیشرین» / The Banshees of Inisherin
کارگردانمارتین مک‌دونا
بازیگرانکالین فارل
برندن گلیسون
کری کندن
بری کیوگن
ژانرکمدی سیاه
درام
کشورایرلند
انگلستان
ایالات متحده
زبانانگلیسی
سال۲۰۲۲
مدت۱۱۴ دقیقه
امتیازIMDb ۷.۹/۱۰
Rotten Tomatoes ۹۷/۱۰۰

دانلود رایگان فیلم «ارواح بنشی اینیشرین» The Banshees of Inisherin

منابع

«ارواح بنشی اینیشرین» / The Banshees of Inisherin
«ارواح بنشی اینیشرین» / The Banshees of Inisherin

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *