0

معرفی فیلم «آسیاب و صلیب» اثر لخ مایوسکی

فیلم «آسیاب و صلیب»

«حرکت جمعی به سوی کالواری» تابلویی از پیتر بروگل نقاش هلندی دوران رنسانس متعلق به سال ۱۵۶۴، مصائب عجیبی از مسیح را بازگو می‌کند که در پس‌زمینه با هرج و مرج زندگی روزمرۀ دهقانان فلاندری آمیخته شده است. فیلم «آسیاب و صلیب» با عنوان اصلی The Mill and the Cross محصول سال ۲۰۱۱ در واقع شیرجه‌ای در درون بوم است، در دل وجود شخصیت‌های مختلف که برای لحظه‌ای برای بروگل ژست می‌گیرند. با سایت خوبو همراه باشید.

فیلم «آسیاب و صلیب» / The Mill and the Cross
فیلم «آسیاب و صلیب» / The Mill and the Cross

داستان

تمرکز این فیلم بر روی ده‌ها شخصیت از ۵۰۰ شخصیتی است که در نقاشی بروگل به تصویر کشیده شده است. فیلم شامل مجموعه‌ای از نگاره‌هایی است که زندگی روزمرۀ دهقانی را به تصویر می‌کشد و با مونولوگ‌های برخی از شخصیت‌های اصلی، از جمله بروگل، ساختار و نمادگرایی نقاشی‌اش را توضیح می‌دهد. موضوع رنجهای مسیح و آزار و اذیتهای مذهبی در فلاندر در سال ۱۵۶۴ نیز از دیگر موضوعات فیلم است.

فیلم «آسیاب و صلیب» محصول سال ۲۰۱۱ است
فیلم «آسیاب و صلیب» محصول سال ۲۰۱۱ است

اقتباس بی‌نظیر هنری

“آسیاب و صلیب” بدون شک نمونۀ منحصر به فردی از اقتباس از یک اثر هنری است: در «آسیاب و صلیب»، کارگردان «لخ مایوسکی» به معنای واقعی کلمه ما را به داخل تابلوی ۱۵۶۴ پیتر بروگل «حرکت جمعی به سوی کالواری» می‌برد که مصلوب شدن مسیح‌مانند را در حومۀ دانمارک در جریان تفتیش عقاید اسپانیا به تصویر می‌کشد. این نقاشی در درون صدها شخصیت خود، حکایتی را پنهان می‌کند. پروژه هنرمند، شاعر، نمایشنامه‌نویس و هنرمند تجسمی «لخ مایوسکی» بسیار عجیب و دیوانه‌کننده است و بر اساس پژوهش منتقد هنری «مایکل فرانسیس گیبسون» که به مطالعه این نقاشی منحصر به فرد پرداخته است می‌باشد.

لخ مایوسکی کارگردان، عکاس، تدوین‌گر، فیلم‌نامه‌نویس، نقاش، و نویسنده اهل لهستان می‌باشد
لخ مایوسکی کارگردان، عکاس، تدوین‌گر، فیلم‌نامه‌نویس، نقاش، و نویسنده اهل لهستان می‌باشد

نقاشی «حرکت جمعی به سوی کالواری»

نقاش و حکاک هلندی، پیتر بروگل، یکی از مشهورترین هنرمندان قرن شانزدهم بود. نمادها یکی از مولفه‌های اصلی آثار اوست. با توجه به توانایی خارق‌العاده‌اش در به تصویر کشیدن روستاییان و حهت متمایز کردن او از پدرش، پیتر، او را بروگل روستایی نیز می‌نامند. نقاشی «حرکت جمعی به سوی کالواری» بزرگترین اثر اوست و ظاهر آن بدلیل تعداد زیادی از کاراکترهایی که در آن وجود دارد درهم و برهم است. بروگل در این اثر، مصلوب شدن مسیح را به تصویر می‌کشد، نقشی که در مرکز نقاشی یافت می‌شود. مناظر این تابلو نه تنها ما را به یاد سرزمین هلند می‌اندازد، بلکه لباس‌های شخصیتهای نقاشی نیز نمونه‌ای از پوشش طبقات دهقان در این سرزمین در قرن شانزدهم است.

این تابلوی نقاشی هم اکنون در موزۀ تاریخ هنر وین در اتریش نگهداری می‌شود
این تابلوی نقاشی هم اکنون در موزۀ تاریخ هنر وین در اتریش نگهداری می‌شود

شخصیت‌های فیلم

در فیلم ما شاهد وقایع روزمره روستاییان هستیم، در حالی که جنایات مهاجم اسپانیایی و وقایع منتهی به اعدام را می‌بینیم، که شامل اسقف محلی است که بروگل را مأمور می‌کند تا تابلویی را با این مضمون بکشد. «آسیاب و صلیب» فیلمی با زیبایی‌ای خیره‌کننده است که بر اساس مفهومی جالب ساخته شده است که کاملاً متکی به جلوه‌های بصری آن است و اصلاً بر اساس داستان آن نیست. فیلم به خودی خود پرکشش است و در مورد شخصیت‌های زیادی که در دهکده زندگی می‌کنند اطلاعات کمی به ما داده می‌شود. حتی چهره‌های برجسته‌تر مانند هاوئر، یورک و شارلوت رمپلینگ در نقش مادر باکره نیز به خوبی معرفی نشده‌اند. با این حال، نمی‌توان از زیبایی این فیلم که یکی از شگفتی‌های بصری بزرگ سال‌های اخیر است غافل شد. «آسیاب و صلیب» فیلمی باشکوه است که البته می‌توانست یک شاهکار باشد اگر بر روی شخصیت‌ها و داستان آن زمان بیشتری گذاشته می‌شد.

فیلم «آسیاب و صلیب» محصول لهستان و سوئد است
فیلم «آسیاب و صلیب» محصول لهستان و سوئد است

جدول اطلاعات

کارگردان، فیلمبردار و آهنگسازلخ مایوسکی
نویسندگانمایکل فرانسیس گیبسون و لخ مایوسکی
بازیگرانروتخر هاور، شارلوت رمپلینگ، مایکل یورک
کشورلهستان و سوئد
مدت۹۶ دقیقه
زبانانگلیسی، اسپانیایی و فلامان
بودجه۱.۱ میلیون یورو
سال۲۰۱۱
ژانردرام
نمرهIMDB ۶.۸/۱۰   
Rotten Tomatoes ۷۹/۱۰۰  
JustWatch  ۷۲/۱۰۰
جوایزبرندۀ جایزۀ بهترین طراحی تولید از انجمن بین المللی سینه‌فیل
کسب مقام اول برای بهترین طراحی لباس، طراحی تولید و طراحی صدا از جشنواره فیلم لهستان

منابع

بیشتر بخوانید

معرفی فیلم کوتاه «هارپیا»

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *