0

معرفی و دانلود رایگان فیلم «صخره: در کمین» / The Reef: Stalked

فیلم «صخره: در کمین» / The Reef: Stalked
بازدید 693

«صخره: در کمین» فیلمی در ژانر دلهره‌آور محصول کشور استرالیا در سال ۲۰۲۲ به به نویسندگی و کارگردانی «اندرو تراوکی» است. این فیلم دنباله‌ای بر فیلم «صخره» در سال ۲۰۱۰ است که در مورد گروهی از دوستان است که قایق‌شان در حین سفر به اندونزی واژگون می‌شود و توسط یک کوسه سفید بزرگ تحت تعقیب قرار می‌گیرند. در این فیلم نیز آنها در حالی که در رودخانه‌های مناطق گرمسیری کایاک‌سواری می‌کنند، متوجه می‌شوند که برای نجات جانشان باید از دست یک کوسۀ بزرگ سفید فرار کنند. با سایت خوبو همراه باشید.

خلاصه داستان

قسمت دوم از این فیلم درباره دختری بنام‌ «نیک»است که با دوستان خود «جودی» و «لیزا» به یک ماجراجویی قایقرانی و غواصی می‌روند. اما هنگامی که یک کوسه بزرگ شروع به تعقیب آنها می‌کند، تعطیلات این گروه به سرعت به مبارزه برای بقا تبدیل می‌شود.

«صخره: در کمین» / The Reef: Stalked
«صخره: در کمین» / The Reef: Stalked

درباره فیلم

با وجود عنوان مشابه فیلم و حضور نویسنده/کارگردان در دو فیلم، اما در واقع نمی‌توان فیلم دوم را دنباله‌ای بر فیلم اول دانست. در این دو فیلم شاید تنها وجه اشتراک، حضور کوسه‌ها باشد. در «صخره: در کمین» این بار با شخصیتی به نام «نیک» آشنا می‌شویم که از مرگ خواهرش «کت» که توسط دوستش در آب خفه شده است آگاه می‌شود.

۹ ماه بعد، او که یک غواص است، حتی نمی‌تواند به آب از نزدیک نگاه کند چه برسد به اینکه غواصی را از سر بگیرد زیرا «آب» برای او یادآور مرگ خواهرش است. «نیک» به امید اینکه دوباره نیروی خود را بدست بیاورد، تصمیم می‌گیرد که با دوستان غواص قدیمی خود، جودی، لیزا و آنی به یک ماجراجویی در میان رودهای خروشان برود. سفر کایاک‌سواری آنها که در ابتدا شبیه به جلسۀ درمانی است، با حضور یک مهمان ناخوانده کم‌کم تبدیل به ترس و وحشت می‌شود.

ژانر وحشت از نوع مواجه با اقیانوس و کوسه‌

اکثر فیلم‌های ترسناک با موضوع کوسه‌ها، بر اساس یک مفهوم بسیار ساده عمل می‌کنند: گروهی از شخصیت‌ها را در آب قرار دهید، یک کوسه را اضافه کنید و اجازه دهید ترس و وحشت آغاز شود. در این ژانر، تلاشهای زیادی برای ایجاد خلاقیت تا حد امکان با این مفهوم ساده وجود دارد، که گاهی اوقات آن را آنقدر فراتر از قلمرو باورپذیری می‌کشاند که به شکلی مضحک درمی‌آید.

دسته‌ای دیگر از فیلمها در این ژانر هستند که به اصول اولیه پایبند می‌باشند و تمام تلاش خود را می‌کنند که ترس‌ و دلهره را از آنچه در زیر سطح اقیانوس در کمین است به روی سطح آب بکشانند. «صخره: در کمین»، استراتژی دوم را انتخاب می کند، به این امید که شخصیتهای آن به اندازۀ کافی جذاب باشند و سوژۀ اصلی آن به اندازه کافی ترسناک باشد که بتواند استراتژی مورد نظر را پیاده کند.

«صخره: در کمین» / The Reef: Stalked
«صخره: در کمین» / The Reef: Stalked

شخصیت‌ها و ایدۀ داستانی

شخصیت‌ها در این فیلم، دوست‌داشتنی هستند و گرچه ممکن است که کاراکتر آنها به خوبی پرداخته نشده باشد، اما هنگام مبارزه برای بقا به خوبی از پس نقش خود برآمده‌اند. طرح داستانی «صخره: در کمین» تا حد زیادی منطقی است و در بیشتر بخشهای فیلم، دلایل منطقی برای کارهایی که شصخیت‌های داستانی انجام می‌دهند ارائه می‌دهد.

ایده‌های کلیشه‌ای مانند از کار افتادن موتور قایق در بدترین زمان ممکن و حضور کوسه‌ای که به هیچ‌وجه دست از سرشان برنمی‌دارد نیز همچنان کارکرد خود را دارند و آسیبی به فیلم نزده‌اند. حداقل این کلیشه‌ها به شخصیت‌ها متکی نیستند که دائما در حال انتخاب‌های غلط و اشتباه باشند و این موارد استرس‌زا حاصل محیط می‌باشند. در غیر اینصورت، وجود اتفاقات کلیشه‌ای می‌تواند آسیب جدی به روند داستانی وارد کند. صحنه‌های حملۀ کوسه به خوبی ساخته شده‌اند و احساس می‌کنید که واقعا در آن مکان حضور دارید.

جمع‌بندی

اگرچه این فیلم بهترین در زیرـژانرِ وحشت نیست و در مقایسه با نسخه قبلی خود یعنی «صخره» محصول ۲۰۱۰ کم‌مایه‌تر است، اما همچنان فیلم موفقی است. «صخره: در کمین» مقدار مناسبی از تنش و تعلیق را در بین حملات کوسه و دفاع قایقرانان از خود ارائه می‌دهد. «صخره: در کمین» اگرچه ضعف‌هایی دارد اما قابل‌قبول و تماشایی است.

جدول اطلاعات

عنوانصخره: در کمین / The Reef: Stalked
کارگردانAndrew Traucki
بازیگرانTeressa Liane
Ann Truong
Kate Lister
ژانردلهره‌آور
هیجانی
کشوراسترالیا
سال۲۰۲۲
مدت۹۳ دقیقه
امتیازIMDb ۴.۴/۱۰
Rotten Tomatoes ۷۰/۱۰۰

دانلود رایگان فیلم «صخره: در کمین» / The Reef: Stalked

منابع

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *