0

معرفی و دانلود رایگان فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl
بازدید 886

به گزارش سایت خوبو، فیلم «دختر خموش» محصول سینمای ایرلند در سال ۲۰۲۲ به نویسندگی و کارگردانی «کولم بایرید» است. داستان این فیلم در سال ۱۹۸۱ اتفاق می‌افتد و ماجرای دختری ۹ ساله و گوشه‌گیر را دنبال می‌کند که برای اولین بار وقتی تابستان را در مزرعه‌ای با اقوام دور خود می‌گذراند، زندگی متفاوتی را تجربه می‌کند.

این فیلم بر اساس رمان انگلیسی «فاستر» نوشتۀ «کلر کیگان» در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است که برای اولین بار در نیویورکر قبل از انتشار به عنوان یک رمان منتشر شد. نام اصلی فیلم ابتدا «در انتظار» بود که بعدا به «دختر خموش» تغییر یافت. این فیلم برای نخستین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین (برلیناله) در ۱۱ فوریه ۲۰۲۲ نمایش داده و برنده خرس بلورین از هیئت داوران بین المللی برای «بهترین فیلم» شد. همچنین جایزه ویژه هیئت داوران را در بخش «کودک و نوجوان» دریافت کرد.

هیات داوران، «دختر خموش» را دارای روایتی بسیار قوی با فیلمبرداری خیره‌کننده که فضای منحصر‌به‌فردی را ایجاد می‌کند می‌دانند. این فیلم همچنین در جشنواره بین‌المللی فیلم دوبلین و در جشنواره فیلم گلاسکو در ۲۰۲۲ به نمایش درآمد. نمایش فیلم در آلمان، رکوردهای باکس‌ آفیس را برای یک فیلم «ایرلندی زبان» شکست و تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم ایرلندی تمام دوران شد در آنجا شد. با ما همراه باشید.

فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl
فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

درباره فیلم

ماجرای فیلم «دختر خموش» در ایرلند دهه ۱۹۸۰ می‌گذرد، جایی که کودکی فقیر با همراه خانوادۀ خود در روستایی زندگی می‌کند. جمعیت زیاد خانواده باعث می‌شود که از نظر مالی با مشکل مواجه شوند در نتیجه والدین «کیت» ـ با بازی کاترین کلینچ ـ تصمیم می‌گیرند که دخترشان را برای مدتی نزد یک زوج مهربان بفرستند.

«دختر خموش» نخستین کارگردانی فیلم بلند «کولم بایرید» است که پیش از این به خاطر خاطر فیلم‌های کوتاه و مستندهایش در مورد ایرلند که به بررسی زیبایی‌ها و زمینه‌های سیاسی ـ اجتماعی آنجا پرداخته است، شناخته می‌شود. او با تجربۀ خود در این زمینه، موفق می‌شود هر سه لایه را در یک فیلم بلند پیوند دهد؛ فیلمی که از نظر بصری شگفت‌انگیز و از لحاظ احساسی با محور انسانیت، درخشان عمل کرده و به خوبی داستان‌سرایی می‌کند.

بدون لو دادن خط داستانی، می‌توان در مورد فوق‌العاده بودن این فیلم از همان پلان ابتدایی چیزهای زیادی گفت. این فیلم با تصویربرداری در فرمت ۴:۳ میدان دید وسیعی دارد. صدابرداری فیلم به خوبی ما را به فضای فیلم پرتاب می‌کند به طوری که میزبان انواع مختلفی از صداها در طبیعت نظیر تند باد و جیر جیر پرندگان و به دنبال آن صدای خواهر و برادرهای «کیت» را در حالی که وی در خلوت خود بسر می‌برد است.

تصویربردای «کِیت مک کالو» در همان سکانس از دختر داستان، به خوبی معرفی کاملی دربارۀ شخصیت اوست ـ دختر جوانی که سکوتش در واقع فریادی است که از فرار برای یافتن زندگی حقیقی سرشار از عشق و محبت می‌گوید.

فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl
فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

پیام فیلم

زیبایی مه‌آلود حومه ایرلند، جایی که خانوادۀ جدید مزرعه خود را دارند، زندگی جدید «کیت» را با آرامشی رویایی همراه می‌کند. این فیلم ثابت می‌کند که حتی کوچک‌ترین پیروزی‌ها و ژست‌ها در زندگی می‌تواند در ایجاد تأثیری عظیم برای تمام عمر مؤثر باشد. خواه از مسیری در جنگل برای جمع‌آوری نامه در حال دویدن یا چیزی به سادگی ارائه یک بیسکویت باشد.

در این فیلم، «اعمال» بلندتر از «کلمات» حرف می‌زنند و کارگردان به همراه بازیگران به خوبی احساسات پنهان و حرفهای نگفتۀ انسانها را به معرض نمایش می‌گذارند. در فیلم، اشارات کافی برای حدس‌زدن راز پنهان داستان وجود دارد اما حتی هنگامی که حقیقت آشکار می‌شود، جادوی داستان باز هم تاثیر خود را دارد. این یک «مکاشفه» نیست بلکه عین «واقعیت» است و به مرور ما کاملاً با دیدگاه «کیت» در زندگی همسو می‌شویم.

مانند او، ما هم در پیله گرفتار شده‌ایم. «کیت» یک ناظر است و نویسنده/کارگردان فیلم، «کولم بایرید»، دنیا را از زاویۀ دید این دختربچه به ما نشان می‌دهد تا مخاطب درک کاملی از وقایعی که در اطراف او می‌گذرد داشته باشد.

در طول تابستان، «کیت» لذتِ دیده‌شدن و از هر چیزی مهمتر، شنیده‌شدن را تجربه می‌کند. تماشای رشد و تبدیل کودک به موجودی شاد که با فراغِ بال می‌دود و یاد می‌گیرد چگونه بازی کند، شبیه دیدن گلی است که زیر نور خورشید شکوفا می‌شود. «کِیت مک کالو»، فیلمبردار، «کیت» را در مزارع سرسبز کانتی واترفورد قرار داده و اجازه می‌دهد نمایش مناظر دلپذیر و چمن‌زار، انعکاس تولد دوبارۀ «کایت» باشد.

فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl
فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

بازیگران

بازیگر برجستۀ فیلم، کاترین کلینچ است که در نقش شخصیت اصلی داستان، «کیت» بازی می‌کند. بخش عمده‌ای از عملکرد درخشان او به چشمان و قدرت بدنی او متکی است. چه او تنها باشد و شادمانه در جنگل بدود و یا با چشمانش در حال برانداز افراد و محیط جدید باشد، او با بازی‌اش به نقش خود وزن می‌دهد و آن را صادقانه و باورپذیر می‌کند.

بازیگر فیلم، دوست‌داشتنی است ـ کودکی که خِرد و خونسردی او در جایی خارج از محیط خانوادۀ که او را فردی عجیب و غریب می‌داند، رشد کرده است. ما واقعاً خواهر و برادر او را ملاقات نمی‌کنیم. کارگردان فیلم در فیلتر کردن «عمل» از «کلام» به خوبی عمل کرده است به طوری که ما هرگز مستقیماً خواهر و برادر او را نمی‌بینیم و با آنها رودررو نمی‌شویم.

آن‌ها در پس‌زمینه، در واقع موجی از سر و صدا و حرکت هستند، در حالی که مادرش در گوشه‌ای از کادر به شکلی خشمگین نشان داده می‌شود. تنها چیزی که ما می‌توانیم در مورد او تشخیص دهیم، استرس اوست اما هرگز متوجه نمی‌شویم که او در مورد دختر ساکت و گریزانش چه احساسی دارد.

پدر او حضور پررنگ‌تری دارد و وی را «سرگردان» خطاب می‌کند، زیرا دخترش تلاش می‌کند از حضور در کنار بقیه فرار کند و به جنگل رفته و به مدت طولانی در خلوت خود باشد. پدرش یک دائم‌الخمر است که ساعتهای طولانی را در میخانه‌ها می‌گذارند در حالی که همسرش نگران قبض‌ها و کارهای انجام‌نشدۀ مزرعه است.

فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl
فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

زبان فیلم

استفاده از زبان گالیک ایرلندی برای تاکید بر داستان فیلم ضروری است، اما همچنین به مخاطب یادآوری می کند که چقدر این زبان برای بخشهای خاصی از ایرلند و فاجعه سرکوب آن اهمیت دارد. این زبان زمانی در قرن سیزدهم در دوره «ایرلند میانه» به یک زبان گفتاری متمایز تبدیل شد، اگرچه تا قرن هفدهم یک زبان ادبی مشترک بین گائل‌های ایرلند و اسکاتلند بود.

در اواخر قرن هجدهم، زبان گالیک در خلال جریانی بنام «پاکسازی کوهستانی» پس از قیام‌های آشفته یعقوبی‌ها به شدت سرکوب شد. یعقوبی‌ها پایه‌گذاری جنبشی در ایرلند و بریتانیا بودند و هدف آنها  بازگرداندن کاتولیک رومی به تاج و تخت «سلسلۀ استوارت» بود.

این جنبش نام خود را از «یاکوبوس» که از کلمۀ لاتین «جیمز» می‌آمد برگرفت. اگرچه گویشوران زبان اسکاتلندی در طول قرن ها مورد آزار و اذیت قرار گرفتند، اما امروزه حدود ۶۰۰۰۰ اسکاتلندی به زبان گالیکی صحبت می کنند.

فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl
فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

جمع‌بندی

اولین فیلم «کولم بایرید» اثری موشکافانه و متفکرانه است که هرگز تبدیل به فیلمی کسل‌کننده یا بطور غلوآمیز احساسی نمی‌گردد. «دختر خموش» فیلمی است درباره بداقبالی‌های روزمره و اینکه چگونه کوچکترین رفتار و عملی شفقت‌آمیز و مهربانانه می‌تواند اثری عمیق در زندگی داشته باشد.

برای «کیت»، تابستانی که در کنار افراد سرزنده و مهربان گذرانده است، تبدیل به مهمترین اتفاق نوجوانی او می‌شود و این اوست که حالا برای همیشه تغییر می‌کند. اگرچه او پس از بازگشت به خانه، به والدینش می‌گوید که «هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است»، اما آنچه حقیقت دارد این است که رخداد عظیمی در زندگی‌اش رخ داده است؛ خانواده موقت جدیدی که تنها در چند ماه تشکیل شده است، در واقع خانوادۀ واقعی‌ای است که دختر داستان به شدت به آن نیاز داشت.

به طور کلی، «دختر خموش» فیلمی است که در ارائه داستان و توصیف شخصیت‌های مهربانش فوق‌العاده است. فیلمهایی که افراد آن قلب‌های بزرگی دارند و یکی از آن دست فیلم‌هایی است که پس از دیدن تیتراژ پایانی، تا مدت‌ها در ذهن شما خواهد ماند.

فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl
فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

جدول اطلاعات

عنواندختر خموش / The Quiet Girl
عنوان اصلیAn Cailín Ciúin
نویسنده و کارگردانColm Bairéad
بر اساس داستانی ازClaire Keegan
ژانردرام
کشورایرلند
زبانایرلندی (گالیک) و انگلیسی
سال۲۰۲۲
مدت۹۴ دقیقه
امتیازIMDb ۷.۸/۱۰
Rotten Tomatoes ۱۰۰/۱۰۰
Letterboxd ۴.۱/۵
جدول اطلاعات فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

دانلود رایگان فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

منابع

برای ترجمه و تهیه این مطلب در سایت خوبو، از منابع زیر استفاده کرده‌ایم:

فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl
فیلم «دختر خموش» / The Quiet Girl

بیشتر بخوانید

نظرات کاربران

  • مسئولیت دیدگاه با نویسنده‌ی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *